Nέο καλώδιο ΟΤΕ (UTP CAT?)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κάνω κάποιες δουλειές στο σπίτι και επειδή βολεύει θα περαστεί και καλώδιο για ΟΤΕ. Δεν υπάρχει τίποτα τώρα.

Η απόσταση από το εξωτερικό κουτί μέχρι εκεί που θα καταλήξει στην αποθήκη είναι 30m. Μετά από εκεί θα τραβήξω και άλλες γραμμές για σαλόνι και γραφείο.

Η ερώτηση είναι..
Τη καλώδιο;
Cat6 ή Cat6a;
Βelden;
Ποιό;

Thanks.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κάνω κάποιες δουλειές στο σπίτι και επειδή βολεύει θα περαστεί και καλώδιο για ΟΤΕ. Δεν υπάρχει τίποτα τώρα.

Η απόσταση από το εξωτερικό κουτί μέχρι εκεί που θα καταλήξει στην αποθήκη είναι 30m. Μετά από εκεί θα τραβήξω και άλλες γραμμές για σαλόνι και γραφείο.

Η ερώτηση είναι..
Τη καλώδιο;
Cat6 ή Cat6a;
Βelden;
Ποιό;

Thanks.
Να υποθέσω πως δεν περιμένεις σύντομα εκεί οπτική, θα τη βγάλεις με χαλκό, έτσι?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Cat6 και θα είσαι μια χαρά - ο Η/Μ που έκανε την μελέτη στο σπίτι μου, είπε ότι το Cat6 είναι υπεραρκετό για οικιακή χρήση. Από εκεί και μετά, παίζει ρόλο ο εξοπλισμός σου (patch panel, switch κτλ).

Για μάρκες καλωδίων UTP δεν ξέρω, έχουν διαφορά;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Να υποθέσω πως δεν περιμένεις σύντομα εκεί οπτική, θα τη βγάλεις με χαλκό, έτσι?
Σιγά μην έρθει ποτέ οπτική εδώ. Και VDSL θαύμα είναι. Πριν δεν είχαμε τίποτα. Μηδέν.

Για μάρκες καλωδίων UTP δεν ξέρω, έχουν διαφορά;
Έλα ντε. Δεν ξέρω. Απλά είδα ότι βγάζει και η belden CAT6 & 6a.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Άμα θες να υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης, για τυχόν οπτική ή κάτι άλλο, βάλε λούκι (το γνωστό σπιράλ) και τρέξε μέσα το απλό utp.
Αυτό θα γίνει έτσι κ αλλιώς. 😉
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Έλα ντε. Δεν ξέρω. Απλά είδα ότι βγάζει και η belden CAT6 & 6a.
Το Cat6 από το Cat6a έχει διαφορά - είναι διαφορετικό πρότυπο. Για τη διαφορά, Wikipedia is your friend.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
https://www.kafkas.gr/ilektronika/d...at6/panduit-kalodio-u-utp-2x24awg-4-6_208509/

Αγοράζεις ένα καρούλι 100μ. από δαύτο. Περνάς όσο θέλεις και ότι περισσέψει το κόβεις 2μετρα τα περνάς μέσα σε μια ωραία κάλτσα (προτίμησε απομίμηση φιδόδερμα) τους κοτσάρεις και μπανάνες και ένα ξύλινο κατά προτίμηση διαχωριστή (δωστους σε ένα ξυλουργό να σου τους φτιάξει με το... τσουβαλάκι) και τα πουλάς ως hi-end καλώδια θα κάνεις απόσβεση με το παραπάνω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.457
Κατά την προσωπική μου (αυθαίρετη) εκτίμηση, η πιθανότητα να ενσωματώνει ο επόμενος υπολογιστής σου θύρα ethernet 2.5 ή 5, ακόμη και 10Gbps, είναι σημαντική. Σε μήκος 30 μέτρων, το cat6a επιτρέπει να συγχρονίσουν οι συσκευές ακόμη και στα 10Gbps, ενώ το κόστος του είναι πολύ χαμηλό - χώρια που ο τερματισμός του είναι απλούστερος του cat7. Βεβαίως, προϋποτίθεται και η παρουσία αναλόγου switch. Μην πάρεις καλώδιο κατώτερο του cat6a, ακόμη κι αν βολευτείς με 1Gbps για την επόμενη 30ετία. Ούτε λεφτά γλιτώνεις, ούτε κόπο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Κάνω κάποιες δουλειές στο σπίτι και επειδή βολεύει θα περαστεί και καλώδιο για ΟΤΕ. Δεν υπάρχει τίποτα τώρα.

Η απόσταση από το εξωτερικό κουτί μέχρι εκεί που θα καταλήξει στην αποθήκη είναι 30m. Μετά από εκεί θα τραβήξω και άλλες γραμμές για σαλόνι και γραφείο.

Η ερώτηση είναι..
Τη καλώδιο;
Cat6 ή Cat6a;
Βelden;
Ποιό;

Thanks.
Σπιραλ οπως αναφερθηκε οποσδηποτε για μελλοντικη καλυψη. Παντου θα πανε οι οπτικες σιγα σιγα.

Για το θεμα οπως και ολα τα θεματα δεν ειναι τοσο απλο. Εαν ακους διαδυκτιακα (που θα ακους η θα ακους στο μελλον) και δεν εχει μεγαλη διαφορα στη τιμη ή δε σε νοιαζει το οικονομικο ή εαν αξιζει η περιοχη που εισαι βαλε CAT 6A.

Αλλιως βαλε και CAT 5 και κατω ή καποιο καλο χαλκου γιατι ετσι κι αλλιως οτι και να βαλεις απο CAT 5-6 για να αποδωσει αυτα που πρεπει (ιδιως για ηχο) πρεπει να ειναι γειωμενο και στις δυο μεριες (στην εισοδο που ο ΟΤΕ δε δινει γειωση / το ΚΑΦΑΟ του λογικα το γειωνει) και στο modem σου. Επισης δεν εχουν ολα τα modem γειωση.

Εαν δε γειωθει (που παρα πολυ λιγοι το εχουν γειωμενο αλλα νομιζουν οτι κατι κανανε για τις παρεμβολες) και (επισης θελει γειωση χαμηλων ρευματων νομιζω σε νεες οικιες προβλεπομενο απο το νομο ? ή προαιρετικο δε ξερω οι παλιες δεν εχουν σιγουρα) οι παρεμβολες οχι μονο δε καταπολεμουνται αλλα ειναι και χειροτερα καθως αυτο γινεται αντεννα. Επισης και αυτο που ανεφερα για τη γειωση στη γειωση ασθενων ρευματων μπορει να μην ειναι σωστο και μαλιστα επικινδυνο για τις συσκευες σου και να μη το επιτρεπει και ο ΟΤΕ, και κανονικα να επρεπε να μας φερνει αυτος γειωση. Δεν εχω ιδεα ας βοηθησει καποιος με γνωσεις. Παντως εχω διαβασει και το αδιανοητο να το γειωνουν μερικοι και σε γειωσεις του σπιτιου. Το θεμα με ειχε απασχολησει και μενα παλια και το παρατησα απο τις αντικρουωμενες πληροφοριες που ελαμβανα. Εχω παρει ενα φιλτρο για μεχρι 100 MBps (βγαινουν μεχρι και 1000 Mbps τωρσ) απο ενα Γερμανο -δε θυμαμαι τωρα το ονομα - που δε το εχω δοκιμασει ακομα αλλα και αυτο μαλλον θελει γειωση για να "λειτουργησει" σωστα οποτε .....

Καλο θα ηταν και ελπιζω περα απο την προσωπικη σου επιλογη το ερωτημα σου να γινει εναυσμα να απαντηθουν καποια απο τα ερωτηματα αυτα (εαν δεν εχουν απαντηθει αλλου στο φορουμ και δε το ξερω) απο καποιο ειδικο και ασχετα εαν παιζει ρολο ή οχι στον ηχο τουλαχιστον απο "επιστημονικο" ενδιαφερον.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Κάνω κάποιες δουλειές στο σπίτι και επειδή βολεύει θα περαστεί και καλώδιο για ΟΤΕ. Δεν υπάρχει τίποτα τώρα.

Η απόσταση από το εξωτερικό κουτί μέχρι εκεί που θα καταλήξει στην αποθήκη είναι 30m. Μετά από εκεί θα τραβήξω και άλλες γραμμές για σαλόνι και γραφείο.

Η ερώτηση είναι..
Τη καλώδιο;
Cat6 ή Cat6a;
Βelden;
Ποιό;

Thanks.
Σπιραλ οπως αναφερθηκε οποσδηποτε για μελλοντικη καλυψη. Παντου θα πανε οι οπτικες σιγα σιγα.

Για το θεμα οπως και ολα τα θεματα δεν ειναι τοσο απλο. Εαν ακους διαδυκτιακα (που θα ακους η θα ακους στο μελλον) και δεν εχει μεγαλη διαφορα στη τιμη ή δε σε νοιαζει το οικονομικο ή εαν αξιζει η περιοχη που εισαι βαλε CAT 6A.

Αλλιως βαλε και CAT 5 και κατω ή καποιο καλο χαλκου γιατι ετσι κι αλλιως οτι και να βαλεις απο CAT 5-6 για να αποδωσει αυτα που πρεπει (ιδιως για ηχο) πρεπει να ειναι γειωμενο και στις δυο μεριες (στην εισοδο που ο ΟΤΕ δε δινει γειωση / το ΚΑΦΑΟ του λογικα το γειωνει) και στο modem σου. Επισης δεν εχουν ολα τα modem γειωση.

Εαν δε γειωθει (που παρα πολυ λιγοι το εχουν γειωμενο αλλα νομιζουν οτι κατι κανανε για τις παρεμβολες) και (επισης θελει γειωση χαμηλων ρευματων νομιζω σε νεες οικιες προβλεπομενο απο το νομο ? ή προαιρετικο δε ξερω οι παλιες δεν εχουν σιγουρα) οι παρεμβολες οχι μονο δε καταπολεμουνται αλλα ειναι και χειροτερα καθως αυτο γινεται αντεννα. Επισης και αυτο που ανεφερα για τη γειωση στη γειωση ασθενων ρευματων μπορει να μην ειναι σωστο και μαλιστα επικινδυνο για τις συσκευες σου και να μη το επιτρεπει και ο ΟΤΕ, και κανονικα να επρεπε να μας φερνει αυτος γειωση. Δεν εχω ιδεα ας βοηθησει καποιος με γνωσεις. Παντως εχω διαβασει και το αδιανοητο να το γειωνουν μερικοι και σε γειωσεις του σπιτιου. Το θεμα με ειχε απασχολησει και μενα παλια και το παρατησα απο τις αντικρουωμενες πληροφοριες που ελαμβανα. Εχω παρει ενα φιλτρο για μεχρι 100 MBps (βγαινουν μεχρι και 1000 Mbps τωρσ) απο ενα Γερμανο -δε θυμαμαι τωρα το ονομα - που δε το εχω δοκιμασει ακομα αλλα και αυτο μαλλον θελει γειωση για να "λειτουργησει" σωστα οποτε .....

Καλο θα ηταν και ελπιζω περα απο την προσωπικη σου επιλογη το ερωτημα σου να γινει εναυσμα να απαντηθουν καποια απο τα ερωτηματα αυτα (εαν δεν εχουν απαντηθει αλλου στο φορουμ και δε το ξερω) απο καποιο ειδικο και ασχετα εαν παιζει ρολο ή οχι στον ηχο τουλαχιστον απο "επιστημονικο" ενδιαφερον.
Α, συγνωμη νομιζα οτι ο σκοπος του ερωτηματος ειχε να κανει και με "ενδεχομενη" βελτιωση ηχου - εικονας. Εαν ειναι μονο για τη λειτουργια data κλειδωματος , συγχρονισμου, αποδοσης κλπ τοτε βαλε CAT 6A για τους λογους που ανεφερε το μελος Costas Coyas. Βεβαια τις αποριες μου δεν τις αποσυρω καθως η απαντηση τους μπορει να βοηθησουν αλλους (και θεωρητικα η γειωση του κανει καλο και στο συγχρονισμο κλπ). Ολα αυτα τα χαζα θα τελειωσουν με τις οπτικες ινες που ταχυτητες μεχρι και 1 Gbps ειναι μεχρι και δωρεαν σε προημενα κρατη.
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
https://www.kafkas.gr/ilektronika/d...at6/panduit-kalodio-u-utp-2x24awg-4-6_208509/

Αγοράζεις ένα καρούλι 100μ. από δαύτο. Περνάς όσο θέλεις και ότι περισσέψει το κόβεις 2μετρα τα περνάς μέσα σε μια ωραία κάλτσα (προτίμησε απομίμηση φιδόδερμα) τους κοτσάρεις και μπανάνες και ένα ξύλινο κατά προτίμηση διαχωριστή (δωστους σε ένα ξυλουργό να σου τους φτιάξει με το... τσουβαλάκι) και τα πουλάς ως hi-end καλώδια θα κάνεις απόσβεση με το παραπάνω.
και για να πουλήσεις στα σίγουρα,τουλάχιστον 3 μηδενικά μετά τον ακέραιο
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602


Εάν μπορείς δοκίμασε λίγο από αυτό .
Εάν πιστεύεις η ακούς διάφορες .
Άντε να πάρει λίγο φωτιά το σάιτ ...
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Καλησπέρα σου. Μη βάλεις κάτι άλλο πέρα από cat6 η cat6e(ψηφίζω cat6e). Μη μπλέξεις με θωράκιση και κουραφέξαλα ειδικά αν το κάνεις μόνος σου μόνο προβλήματα θα έχεις.το μόνο που πρέπει να προσέξεις άσχετα με τη μάρκα είναι η διατομη του. Βρες 23 awg.ολοι πουλάνε στο 24. Ο λόγος αν βάλεις poe συσκευές με αντίστοιχο switch να μην έχεις θεματα...Φαντάζομαι θα φταξεις δίκτυο σωστα;η μεγαλύτερη απόσταση καλωδίου από το switch ποσα μέτρα θα ναι;
 

I

iason

Guest


Εάν μπορείς δοκίμασε λίγο από αυτό .
Εάν πιστεύεις η ακούς διάφορες .
Άντε να πάρει λίγο φωτιά το σάιτ ...
30m x 65 euro =:rolleyes::roflmao::rolleyes::roflmao:🥵🥵🥵🥵🥵🥶 Μηχανάκι θα αγοράσει ο Αλέξης!!!
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top