Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Ρε σεις! Άσχημο, όμορφο, δεν έχει σημασία! Με τα αυτιά ακούμε, όχι με τα μάτια!



















Τι; Όχι;
έννοια σου..... όταν θα είναι να το πουλήσει ο Γιάνννης θα του κοτσάρει μια ντάνα αποξηραμένα με έναν κρυφό RGB φωτιζμό....να μπορείς να πιεις και ένα ρομαντικό κρασάκι με το αίσθημα στο σαλόνι :laugh:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
έννοια σου..... όταν θα είναι να το πουλήσει ο Γιάνννης θα του κοτσάρει μια ντάνα αποξηραμένα με έναν κρυφό RGB φωτιζμό....να μπορείς να πιεις και ένα ρομαντικό κρασάκι με το αίσθημα στο σαλόνι :laugh:
Βρε Βλαχαρη 999,η οθονη που αντικαθιστα το συστημα με την αλλαγη χρωματος στα πληκτρα δεν ειναι για εφε ή εντυπωσιασμο...Αφαιρει την οθονη απο την εξισωση που αφενος μειωνει το κοστος και αφετερου εξαλειφει την πηγη θορυβου που αυτη θα προσθετε!

Που'σαι-αυτα δεν τα μαθαινεις με Τουλ!Απο εμενα το ακουσες πρωτα! ;)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
και αφετερου εξαλειφει την πηγη θορυβου που αυτη θα προσθετε!
α να μπράβο.....τώρα μιλάς επιστημονικά....
το αφετέρου είναι η είδηση....:roflmao:

Που'σαι-αυτα δεν τα μαθαινεις με Τουλ!Απο εμενα το ακουσες πρωτα! ;)
ποιες μέρες μαζεύεστε στο σύλλογο να λέτε τέτοια? :laugh:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
α να μπράβο.....τώρα μιλάς επιστημονικά....
το αφετέρου είναι η είδηση....:roflmao:



ποιες μέρες μαζεύεστε στο σύλλογο να λέτε τέτοια? :laugh:
Οταν εχει λαικη.Μαζευουμε τα ενεργα του κιλου και τα μετραμε :rofl:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Για οσους ενδιαφερονται.

Προσφατα βελτιωσα την ηχητικη του δωματιου με καλυτερης ποιοτητας διαχυση στον πισω τοιχο,εξτρα μπασσοπαγιδες και απορροφηση στο πρωτο σημειο ανακλασης οπισθεν των ηχειων.

Οι λογοι για τα 2 πρωτα βηματα ειναι προφανεις και στην τριτη περιπτωση χρησιμοποιησα τελικα απορροφηση αντι για ελεγχομενη ανακατευθυνση της οπισθιας ακτινοβολιας των ηχειων για παθητικη ισοσταθμιση.Με αυτην την αλλαγη,απορροφαται καποιο μερος της εκπομπης των ηχειων απο 200hz περιπου και επανω μεχρι τα 2-3 khz με μια φθινουσα πορεια,με αποτελεσμα να εχω μια επιθυμητη κλιση της αποκρισης συχνοτητας σε εκεινο το φασμα.Επισης κερδιζω καλυτερο ελεγχο των ανακλασεων απο τον πισω τοιχο.

Οι ακουστικες επιπτωσεις ειναι ακομα πιο καλη εικονα,μεγαλυτερο βαθος και ακομα πιο "μαυρο" υποβαθρο!
20200812_184316.jpg
20200812_184057.jpg


Το τροφοδοτικο για το dac ειναι ετοιμο και θα σταλει σε λιγες μερες...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
βρε ζουλού ! φτιάξε το ταβάνι να τελειώνεις!
υ.γ. τις συχνότητες που αναφέρεις τις μέτρησες ή με το αυτί; :p
 



Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Πέτα τη σιντιέρα και πάρε ένα πικάπιον, ρε χριστιανέ. Είναι που είναι ξεπερασμένης τεχνολογίας το σύστημα (έννοια σου, και το δικό μου τέτοιο είναι), κάν' το ολ δε γουέι. Πάρε και ένα χαριτωμένο στριμεράκι και όταν σε πιάνει νοσταλγία για τα παλιά, βάζε το σποτιφάι να παίζει και ακούμπα την μπυρίτσα σου στη θήκη του σιντί. :D
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
βρε ζουλού ! φτιάξε το ταβάνι να τελειώνεις!
υ.γ. τις συχνότητες που αναφέρεις τις μέτρησες ή με το αυτί; :p
Τι να φτιαξω;Παλι θα τα λεμε;Στην θεση της πρωτης ανακλασης υπαρχει απορροφηση full range και στις δευτερες ανακλασεις απο πλαγια γωνια και απο πισω προς ταβανι εχω επιλεκτικη ανακατευθυνση.Αντε προτεινε να δουμε τι θα μου πεις.
15972496542552689807793055998914.jpg
15972496792533482580567339819952.jpg


Θεωρια και αυτι.Δεν ξαναμετραω πλεον αν δεν αλλαξω κατι πολυ σημαντικο.Το ETC μου ειναι κατω απο 20db απο το πρωτο ms.

Επισης οι καλαμιες ευθεια σε καθε ηχειο,εμειναν σε εκεινο το σημειο διοτι ειναι διαχυτες αλλα και απορροφητες των πολυ υψηλων συχνοτητων.Τα ηχεια μου ειναι φτιαγμενα με τσιμπημενα πριμα,διοτι στηνονται για ακροαση off axis-δηλαδη να κοιτανε μπροστα.Νομιζω καταλαβαινεις τον λογο που τις αφησα.
Η πόρτα σου ξέφυγε. Είναι full ανακλαστική.
Δεν εχεις αδικο αλλα οτι και να πεσει πανω στα κρισιμα ms,πεφτει παντα και στον πισω τοιχο,οποτε διαχεεται ή απορροφαται.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
ποια ειναι η αποκριση αυτη την στιγμη ;

1/6 smooth ψυχοακουστικη και ανα 10db
Αυτην την στιγμη...δεν ξερω!

Τελικα επειδη εκανα αρκετες μικροαλλαγες,θα μετρησω στο κοντινο μελλον και θα ανεβασω.Δεν γινεται 1/6 ΚΑΙ Psy εκτος αν εννοεις 2 διαφορετικες.Επισης,θεωρεις οτι ανα 10db ειναι πιο ευκολοδιαβαστο το γραφημα;Με την Psy εξομαλυνση,εχεις θεωρητικα την καμπυλη που ακουει το ανθρωπινο αυτι.Αυτην χρησιμοποιω τελευταια.

:drinks: :drinks:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Τι να φτιαξω;Παλι θα τα λεμε;Στην θεση της πρωτης ανακλασης υπαρχει απορροφηση full range και στις δευτερες ανακλασεις απο πλαγια γωνια και απο πισω προς ταβανι εχω επιλεκτικη ανακατευθυνση.Αντε προτεινε να δουμε τι θα μου πεις. View attachment 175951 View attachment 175952

Θεωρια και αυτι.Δεν ξαναμετραω πλεον αν δεν αλλαξω κατι πολυ σημαντικο.Το ETC μου ειναι κατω απο 20db απο το πρωτο ms.

Επισης οι καλαμιες ευθεια σε καθε ηχειο,εμειναν σε εκεινο το σημειο διοτι ειναι διαχυτες αλλα και απορροφητες των πολυ υψηλων συχνοτητων.Τα ηχεια μου ειναι φτιαγμενα με τσιμπημενα πριμα,διοτι στηνονται για ακροαση off axis-δηλαδη να κοιτανε μπροστα.Νομιζω καταλαβαινεις τον λογο που τις αφησα.
Δεν εχεις αδικο αλλα οτι και να πεσει πανω στα κρισιμα ms,πεφτει παντα και στον πισω τοιχο,οποτε διαχεεται ή απορροφαται.
ίσως θα ναι η δεύτερη φορά που θα σου μιλήσω για λίγο σοβαρά....γιατί παρόλο που είσαι σε πολλά μπουμπούνας...σε πάω γιατί είσαι ακομπλεξάριστος (σου το έχω ξαναπεί) και έχεις βάσεις για να σταθείς σε κάποια πράγματα

είσαι από τους λίγους τυχερούς που έχει δικό του χώρο και ασχολείσαι με κλαδιά και συστήματα άρδευσης
βάζεις μια πλάκα-μλκία από τη μία...μας μιλάς για επιλεκτική ανακατεύθυνση
πετάς 2 πλάκες ρικοφόν συσκευασίας από κούτα και μιλάς για επιλεκτική απορρόφηση

φτιάξε μια όλο το ταβάνι μια σωστή διάχυση να τελειώνεις...κόψε τις γωνίες επιτέλους του χώρου(μέτρα τι πιάνουν εκεί και στρώσε το),μόνωσε την πόρτα που σου πάει ροντέο....κάνε 3-4 βήματα στανταράκια σωστά και δοκιμασμένα ρε παιδίμ
κρίμα είναι επιτέλους!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ειναι γεγονος οτι μπορει να διαμορφωσει τον χωρο του σε πιο ομορφο περιβαλον και πιο στοχευμενα συον ηχο...
......εγω αυτο θα εκανα αν ειχα δικο μου χωρο.......
η μουσικη θελει και πιο ευχαριστο περιβαλον νομιζω....

βεβαια το περι ορεξεως ισχυει σε ολα....θελει και λ7
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
ειναι γεγονος οτι μπορει να διαμορφωσει τον χωρο του σε πιο ομορφο περιβαλον και πιο στοχευμενα συον ηχο...
......εγω αυτο θα εκανα αν ειχα δικο μου χωρο.......
η μουσικη θελει και πιο ευχαριστο περιβαλον νομιζω....

βεβαια το περι ορεξεως ισχυει σε ολα....θελει και λ7
έλα ρε Κωστή τι λεφτά....?
με τις χαρτοαηδίες,τα πλεξιγκλας και τις ντεμέκ δοκιμές που παίρνει κάθε 3 και λίγο θα του είχαν βγει στα μισά
μόνο τις κουβέρτες να πει να πουλήσει στη λαική φτιάχνει με ξύλινη διάχυση όλο το ταβάνι :laugh:
πιάνουν τα χέρια του...δεν θα τα δώσει σε εργολάβο
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
έλα ρε Κωστή τι λεφτά....?
με τις χαρτοαηδίες,τα πλεξιγκλας και τις ντεμέκ δοκιμές που παίρνει κάθε 3 και λίγο θα του είχαν βγει στα μισά
μόνο τις κουβέρτες να πει να πουλήσει στη λαική φτιάχνει με ξύλινη διάχυση όλο το ταβάνι :laugh:
πιάνουν τα χέρια του...δεν θα τα δώσει σε εργολάβο
και επειτα ενεργα.. 🙊🙉
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top