Αλλαγή ηχείων

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Μόνο?
Γι αυτό και τα έχω ΟΛΑ επάνω σε voltage regulators.
Η τάση δεν αστειεύεται. Η δε υπέρταση , του δικτύου , μπορεί να τα μαμήσει την μανούλα.
Μία φορά την πάτησα παλιά , και δεν την ξαναπατάω. Ας μου κόβει και δυναμικά , σκοτίστηκα.
IMG_0559.JPG
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Βασικά, θα ήθελα, εάν δεν σου κάνει κόπο, να αναφερθείς στην επιλογή της B&W για το σχήμα των ηχείων και την επίδραση που έχει αυτό στα στάσιμα κύματα εντός του ηχείου
Νταξ μωρέ, καινούργια εταιρειούλα, το παλεύουν τα παιδιά όσο μπορούν..
Όχι, δε το παλεύουν όσο μπορούν, δυστυχώς για τους καταναλωτές.


Η εν λόγω αρχιτεκτονική της καμπίνας του Ναυτίλου, αγαπητέ μου φίλε ντιζη, έχει ως στόχο να μαζέψει την οπίσθια ακτινοβολία του μεγαφώνου των χαμηλών συχνοτήτων, ώστε να μην επηρεάζουν οι εσωτερικές ανακλάσεις (εντός της καμπίνας) την πρόσθια ακτινοβολία του μεγαφώνου.

Βεβαίως, η μεγαλύτερη ποσότητα των χαμηλών συχνοτήτων διαπερνάει την καμπίνα σα να μην υπάρχει, και ανακλάται (κλασικά) στα υψηλής πυκνότητας δομικά υλικά των τοιχωματικων ορίων του χώρου ακρόασης.

Αυτό είναι ο μεγαλύτερος "μπελάς" στα ηχεία, και ως γνωστόν αντιμετωπίζεται μόνο με 2 τρόπους:

1. Καρδιοειδής λοβός σε χαμηλές συχνότητες, όπως τα kii, Dutch, Geithain, κλπ

2. Εντοιχισμός.


Η σημαντικότερη ακτινοβολία εντός της καμπίνας που επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στην περιοχή των μεσαίων, που είναι και η συχνοτική ζώνη υψηλής ευαισθησίας του αυτιού μας. Σε αυτές τις συχνότητες, η απορρόφηση της οπίσθιας ακτινοβολίας είτε είναι πολύ εύκολη υπόθεση (περιοχή υψηλής απορρόφησης πολλών ηχοαπορροφητικων υλικών) είτε δε χρειάζεται, καθώς το ίδιο το μεγάφωνο μεσαίων συχνοτήτων είναι κλειστό από πίσω (θόλου, όπως των ATC, Neumann, κλπ ή κλειστή κόρνα όπως σε JBL, κλπ).

Τέλος, οι ανακλάσεις εντός της καμπίνας αφήνονται εντελώς στην τύχη τους από ένα σωρό φίρμες που βγάζουν καυσόξυλα (χαρμπεθ, ρεντεκο), τα οποία όμως "αρέσουν" σε πληθώρα ακροατών και ριβγιούερς. :lol:

Η μπιενταμπλεγιου, με το σχήμα του σαλιγκαρου λοιπόν, δίνει ένα ευφάνταστο και εμφανισημο τρόπο απορρόφησης της οπίσθιας ακτινοβολίας των μεσαίων συχνοτήτων, ίσως και χαμηλομεσαιων, πράγμα που υλοποιούν άριστα με καμπίνες αλουμινίου πολλές άλλες φίρμες, όπως και η τζενελεκ, καμπίνες που μετράνε πρακτικά τέλεια, ενώ άλλες φίρμες, όπως η κιι, προχωρησαν ακόμα περισσότερο, απορροφώντας - ακυρώνοντας όλη την οπίσθια ακτινοβολία των γουφερ, ακόμα και στις πιο χαμηλές συχνότητες, φτιάχνοντας καρδιοειδη λοβό απόκρισης με χρήση DSP, ή με ειδικά σχεδιασμένη καμπίνα όπως τα Dutch & Geithain.

Όλως τυχαίως, τα kii, Dutch & Geithain είναι πιο φτηνά από τους Ναυτίλους της μπιενταμπλεγιου, ενώ εμπεριέχουν και τα ενισχυτικά στάδια, και Ντακ ακόμα, και dsp βεβαίως για βασική ισοστάθμιση στο επιθυμητό ταργκετ κερβ, και πέραν αυτών, κάποια έχουν ακόμα περισσότερα πλεονεκτήματα, όπως ομοαξονική αρχιτεκτονική και άριστο σπινοραμα.

Και κάπως έτσι, βλέπουμε πως οι ναυτιλοι της μπιενταμπλεγιου, είναι ένα όμορφο ενεργό ηχείο, υψηλών προδιαγραφών βεβαίως, αλλά τι να κάνουμε, υπάρχουν και πολύ καλύτερες προτάσεις, με χειροπιαστά αντικειμενικά πλεονεκτήματα στην αρχιτεκτονική τους.
A, και φτηνότερα. :tongue:


ΥΓ. Βεβαίως, η απόκριση συχνότητας του σαλιγκαρου της μπιενταμπλεγιου, στις προδιαγραφές της φίρμας ξεκινά από τα 15 χερτζ, που φαντάζει τρομερό. Αναλογιστείτε όμως, τι ικανότητες μπορεί να έχει ένα 12" μεγάφωνο σε κλειστή καμπίνα στην πρώτη οκταβα, διαλογιστειτε πάνω σ'αυτό, πιείτε 2-3 ουισκακια βλέποντας όλα τα διαθέσιμα σαμπ της αγοράς σε αυτή τη διάμετρο μεγαφώνου, και στο τέλος, γελάστε ελεύθερα, κάνοντας εικόνα ένα ζευγάρι ναυτιλους σε δωμάτιο 20τμ. :gotcha:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Αγοράζοντας λοιπόν ένα ζευγάρι σαλίγκαρους της μπιενταμπλεγιου, ομολογουμένως αγοράζεις τον αφρό της φίρμας, το καλύτερο ηχείο που έφτιαξε ποτέ, ένα ενεργό πολυενισχυόμενο ηχείο στα ~55.000€ το ζεύγος.

Είναι βεβαίως υπέροχο εμφανισιακά, και σε κάποιο ευρύχωρο (60-80τμ) σαλόνι πλούσιο, με ανάλογου αισθητικής διακόσμηση υψηλού επιπέδου και προφανώς κοστολογίου, θα τα τοποθετήσεις φρι Φιλντ, σε απόσταση τουλάχιστον 2,5μ από τον πίσω τοίχο, ώστε να χαζεύεις κι εσύ και κάθε επισκέπτης την απαράμιλλη ομορφιά τους, εφόσον βέβαια είναι στα γούστα σου εμφανισιακά.

Ωστόσο, θα έχεις ένα ζευγάρι 12" γουφερ σε κλειστή καμπίνα σε ένα πολύ μεγάλου όγκου χώρο, και οι κανόνες της φυσικής δεν κάμπτονται από την ομορφιά της καμπινας, θα είναι καταδικασμένο να έχει ασθενικό χαμηλό, ασχέτως των ενισχυτικών σταδίων που θα χρησιμοποιηθούν.

Ενισχυτικά φυσικά θα πάρεις κλασέ, παν πακέτο, θα χρειαστεί 2 στερεοφωνικούς τελικούς κάθε ηχείο, ή τέσσερις μονομπλοκ, όμοιους, δηλαδή θες 8 τελικούς μονομπλοκ.
8 μονομπλοκ από κλασέ, θα σου κοστίσουν περισσότερα λεφτά από τα λεφτά των ηχείων, δεν αγοράζεις με 55.000€ 8 τελικούς δε γίνεται.
Μπόλικα λεφτά, αλλά εντάξει, για να πάρεις ναυτίλους, δεν σου λείπουν τα λεφτά..

Φυσικά θα χρειαστείς καλώδια ηχείων, μπόλικα, 4 ζευγάρια, και βεβαίως δε μπορείς να πάρεις φτηνά μπελντενάκια, δεν είσαι τσιπης, τι θα πει η κενωνία... Λεφτά υπάρχουν όμως.

Τα μπάσα θα σου λείπουν, δηλαδή όλη η πρώτη οκταβα με απόλυτη βεβαιότητα.

Για τα μπάσα λοιπόν, θα χρειαστείς σαμπ, και εδώ σε θέλω μάστορα, πόσες σφαίρες της μπιενταμπλεγιου να μοιράσεις στο χώρο, ώστε να τον καλύψεις στις χαμηλές συχνότητες.
Οι σφαίρες της μπιενταμπλεγιου, με τα διπλά 8-αρια, στο κλειστό αλουμινένιο κουτί τους σε σχήμα μπάλας, είναι βεβαίως εξαιρετικές. Αλλά πόσες να χρειάζεσαι για ένα χώρο 60-80τμ; Θα τολμήσω να πω πως με 8 τέτοιες σφαίρες, θα είσαι οκ, όχι βέβαια σε επίπεδα τερματογκαζι, αλλά σε λογικά πλαίσια για άριστη αναπαραγωγή της πρώτης οκταβας, αφού θα έχεις 16 τεμάχια 8 ιντσών να παίζουν μόνο την πρώτη οκταβα. Αν μοιραστούν σωστά στο χώρο, θα τον καλύψουν όμορφα.

Θες μπόλικα λεφτά για μια 8-αδα τέτοιων σαμπ, αλλά θες κι άλλα λεφτά για να τα σεταρεις σωστά. Με τι εξοπλισμό θα τα σεταρεις σωστά τόσα σαμπ; Δεν έχεις πολλές επιλογές..


Παίρνεις λοιπόν έναν τρινοβ 16 καναλιών, βάζεις 8 κανάλια σαμπ και 2 κανάλια τους ναυτιλους, κι είσαι άρχοντας, έχεις κι άλλες 6 εξόδους ελεύθερες, αν θες να πάρεις κι άλλους δορυφόρους για τη σαλονάρα σου.

Προφανώς τα 8 σαμπ σε μεγάλο σαλόνι, έχουν πολλά πολλά μέτρα καλώδιο. Διάλεξε ακριβό. Εδώ που φτάσαμε, δεν είναι καιρός για τσιγκουνιές..

Με 200.000 € περίπου (βαριέμαι να υπολογίσω συνολικό ποσό, άσε που οι καλωδιώσεις είναι ανεξέλεγκτες), ολοκλήρωσες το όνειρο του δικάναλου. Με ναυτιλους βεβαίως βεβαίως. Βάλε τώρα ν'ακουσεις τινταλ, αλλά όχι τα άτμος, θες κι άλλα ηχεία για πολυκάναλο, κάτσε φρόνιμα στα δικάναλα αρχεία, τα πολυκαναλα είναι για μας τους φαλακρούς.

Και κάπως έτσι, κλείνει αυτό το γελοίο αφήγημα. :tongue:
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Νταξ μωρέ, καινούργια εταιρειούλα, το παλεύουν τα παιδιά όσο μπορούν...
το 1993 ε ;

με +/- 1db απο 40hz - 20khz
....και -6dB at 10Hz and 25kHz

μεγαλο ξεβρακωμα, ξεκινωντας απο την εμφανιση, ως και σημερα.!!!!!
......θα μαθουν...:lolsign:

βεβαια ειναι για μεταξωτους κ@λους :p

 
Last edited:



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ρε μήπως θε να πεις 300.000;;; :angel: :sneaky: Και κανα τριάρι κατομύρια για να αγοράσεις σε βινύλια, ότι έχουν κάτι μικρανεψάκια μου σε άυλα;; ;):fuckyou::beach:

*Σόρρυ για το "ρε"... ;)
Πολυ τηλεοραση βλεπεις!Προσεχε γιατι οι διαφημισεις σε αποβλακωνουν.o_O
 
Last edited:

I

iason

Guest
Αγοράζοντας λοιπόν ένα ζευγάρι σαλίγκαρους της μπιενταμπλεγιου, ομολογουμένως αγοράζεις τον αφρό της φίρμας, το καλύτερο ηχείο που έφτιαξε ποτέ, ένα ενεργό πολυενισχυόμενο ηχείο στα ~55.000€ το ζεύγος.

Είναι βεβαίως υπέροχο εμφανισιακά, και σε κάποιο ευρύχωρο (60-80τμ) σαλόνι πλούσιο, με ανάλογου αισθητικής διακόσμηση υψηλού επιπέδου και προφανώς κοστολογίου, θα τα τοποθετήσεις φρι Φιλντ, σε απόσταση τουλάχιστον 2,5μ από τον πίσω τοίχο, ώστε να χαζεύεις κι εσύ και κάθε επισκέπτης την απαράμιλλη ομορφιά τους, εφόσον βέβαια είναι στα γούστα σου εμφανισιακά.

Ωστόσο, θα έχεις ένα ζευγάρι 12" γουφερ σε κλειστή καμπίνα σε ένα πολύ μεγάλου όγκου χώρο, και οι κανόνες της φυσικής δεν κάμπτονται από την ομορφιά της καμπινας, θα είναι καταδικασμένο να έχει ασθενικό χαμηλό, ασχέτως των ενισχυτικών σταδίων που θα χρησιμοποιηθούν.

Ενισχυτικά φυσικά θα πάρεις κλασέ, παν πακέτο, θα χρειαστεί 2 στερεοφωνικούς τελικούς κάθε ηχείο, ή τέσσερις μονομπλοκ, όμοιους, δηλαδή θες 8 τελικούς μονομπλοκ.
8 μονομπλοκ από κλασέ, θα σου κοστίσουν περισσότερα λεφτά από τα λεφτά των ηχείων, δεν αγοράζεις με 55.000€ 8 τελικούς δε γίνεται.
Μπόλικα λεφτά, αλλά εντάξει, για να πάρεις ναυτίλους, δεν σου λείπουν τα λεφτά..

Φυσικά θα χρειαστείς καλώδια ηχείων, μπόλικα, 4 ζευγάρια, και βεβαίως δε μπορείς να πάρεις φτηνά μπελντενάκια, δεν είσαι τσιπης, τι θα πει η κενωνία... Λεφτά υπάρχουν όμως.

Τα μπάσα θα σου λείπουν, δηλαδή όλη η πρώτη οκταβα με απόλυτη βεβαιότητα.

Για τα μπάσα λοιπόν, θα χρειαστείς σαμπ, και εδώ σε θέλω μάστορα, πόσες σφαίρες της μπιενταμπλεγιου να μοιράσεις στο χώρο, ώστε να τον καλύψεις στις χαμηλές συχνότητες.
Οι σφαίρες της μπιενταμπλεγιου, με τα διπλά 8-αρια, στο κλειστό αλουμινένιο κουτί τους σε σχήμα μπάλας, είναι βεβαίως εξαιρετικές. Αλλά πόσες να χρειάζεσαι για ένα χώρο 60-80τμ; Θα τολμήσω να πω πως με 8 τέτοιες σφαίρες, θα είσαι οκ, όχι βέβαια σε επίπεδα τερματογκαζι, αλλά σε λογικά πλαίσια για άριστη αναπαραγωγή της πρώτης οκταβας, αφού θα έχεις 16 τεμάχια 8 ιντσών να παίζουν μόνο την πρώτη οκταβα. Αν μοιραστούν σωστά στο χώρο, θα τον καλύψουν όμορφα.

Θες μπόλικα λεφτά για μια 8-αδα τέτοιων σαμπ, αλλά θες κι άλλα λεφτά για να τα σεταρεις σωστά. Με τι εξοπλισμό θα τα σεταρεις σωστά τόσα σαμπ; Δεν έχεις πολλές επιλογές..


Παίρνεις λοιπόν έναν τρινοβ 16 καναλιών, βάζεις 8 κανάλια σαμπ και 2 κανάλια τους ναυτιλους, κι είσαι άρχοντας, έχεις κι άλλες 6 εξόδους ελεύθερες, αν θες να πάρεις κι άλλους δορυφόρους για τη σαλονάρα σου.

Προφανώς τα 8 σαμπ σε μεγάλο σαλόνι, έχουν πολλά πολλά μέτρα καλώδιο. Διάλεξε ακριβό. Εδώ που φτάσαμε, δεν είναι καιρός για τσιγκουνιές..

Με 200.000 € περίπου (βαριέμαι να υπολογίσω συνολικό ποσό, άσε που οι καλωδιώσεις είναι ανεξέλεγκτες), ολοκλήρωσες το όνειρο του δικάναλου. Με ναυτιλους βεβαίως βεβαίως. Βάλε τώρα ν'ακουσεις τινταλ, αλλά όχι τα άτμος, θες κι άλλα ηχεία για πολυκάναλο, κάτσε φρόνιμα στα δικάναλα αρχεία, τα πολυκαναλα είναι για μας τους φαλακρούς.

Και κάπως έτσι, κλείνει αυτό το γελοίο αφήγημα. :tongue:
Και Ύστερα έβρεξε........... :sneaky: :sneaky:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Μόνο το ένα τζενελεκ που έχω, φοράει δύο 12".

Για 32τμ έχω 4 τεμάχια 12" και 4 τεμάχια 10" για τις πρώτες δύο οκτάβες, και 11 τεμάχια 8.25" για τις επόμενες δύο.

Ο περιχαρής αγοραστής των ναυτίλων, που δε μπορεί να τα βάλει σε τόσο μικρό χώρο, θα έχει μόνο 2 τεμάχια 12" για τις πρώτες 4 οκτάβες, και φυσικά, επειδή είναι χαϊεντάς, δε θα βάλει σαμπ.

Άλλο μεγάλο μεγάφωνο δε φοράει ο σαλιγκαρος, 4" μιντ έχει πιο πάνω.

Γιου-χουυυυ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αϊ ρε κεφτέδες, βλέπετε το σήμα της μπιενταμπλεγιου και γλύφεστε τζάμπα και αδίκως, και στο σπίτι σας έχετε κλανιές! :gotcha:

Γερασατε, κι ακόμα δε μάθατε να βλέπετε τα απλά βασικά πράγματα, τι μεγάφωνα φοράει, για τι χώρους είναι, τι μπορεί να καλύψει αντικειμενικά.
Είστε ακόμα στα προνήπια. :tongue:

Τώρα θα φάτε καλή την κατραπακιά ολόκληρη, από τη σύγκριση του αγαπημένου 801 μπιενταμπλεγιου με ένα σετακι αρκετά οικονομικών τζενελεκ (ένα δεκαχίλιαρο χονδρικά για ηχεία και ενισχυτικά) που τα γ@μησε ασάλιωτα τα 801, και συνεχίστε να θαυμάζετε το σήμα στο καπώ! :gotcha:

Όσο για τον ναυτίλο, το σαλίγκαρο με την κάτσε καλά καμπίνα, με ένα ζευγάρι με γκεϊθάιν με το 16" γούφερ, συνολικού κόστους 12.000€, έχετε δεκάδες κλάσεις υψηλότερη ποιότητα ήχου, από κάθε άποψη και για κάθε αφτί. 8-)

Και δε χρειάζεται ενισχυτικά, είναι ενσωματωμένα. ;)

Ναυτίλος..Κολοκύθια τουμπανα.

Μάθετε ρε να είστε αντικειμενικοί!
Τόσο δύσκολο σας είναι;
Μα τι κολλήματα έχετε στο μυαλό σας..
 
Last edited:


I

iason

Guest
Μόνο το ένα τζενελεκ που έχω, φοράει δύο 12".

Για 32τμ έχω 4 τεμάχια 12" και 4 τεμάχια 10" για τις πρώτες δύο οκτάβες, και 11 τεμάχια 8.25" για τις επόμενες δύο.

Ο περιχαρής αγοραστής των ναυτίλων, που δε μπορεί να τα βάλει σε τόσο μικρό χώρο, θα έχει μόνο 2 τεμάχια 12" για τις πρώτες 4-5 οκτάβες, και φυσικά, επειδή είναι χαϊεντάς, δε θα βάλει σαμπ.

Άλλο μεγάλο μεγάφωνο δε φοράει ο σαλιγκαρος, 4" μιντ έχει πιο πάνω.

Γιου-χουυυυ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αϊ ρε κεφτέδες, βλέπετε το σήμα της μπιενταμπλεγιου και γλύφεστε τζάμπα και αδίκως, και στο σπίτι σας έχετε κλανιές! :gotcha:

Γερασατε, κι ακόμα δε μάθατε να βλέπετε τα απλά βασικά πράγματα, τι μεγάφωνα φοράει, για τι χώρους είναι, τι μπορεί να καλύψει αντικειμενικά.
Είστε ακόμα στα προνήπια. :tongue:

Τώρα θα φάτε καλή την κατραπακιά ολόκληρη, από τη σύγκριση του αγαπημένου 801 μπιενταμπλεγιου με ένα σετακι αρκετά οικονομικών τζενελεκ (ένα δεκαχίλιαρο χονδρικά για ηχεία και ενισχυτικά) που τα γ@μησε ασάλιωτα, και συνεχίστε να θαυμάζετε το σήμα στο καπώ! :gotcha:

Όσο για τον ναυτίλο, το σαλίγκαρο με την κάτσε καλά καμπίνα, με ένα ζευγάρι με γκεϊθάιν με το 16" γούφερ, συνολικού κόστους 12.000€, έχετε δεκάδες κλάσεις υψηλότερη ποιότητα ήχου, από κάθε άποψη και για κάθε αφτί. 8-)

Και δε χρειάζεται ενισχυτικά, είναι ενσωματωμένα. ;)

Ναυτίλος..Κολοκύθια τουμπανα.

Μάθετε ρε να είστε αντικειμενικοί!
Τόσο δύσκολο σας είναι;
Μα τι κολλήματα έχετε στο μυαλό σας..
Εγώ έχω πειστεί ότι το
FB_IMG_1596979559224.jpg
FB_IMG_1596979579361.jpg
Ναύτακι είναι μονόδρομος και έχω αρχίσει ήδη κατασκευές....
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Πολυ τηλεοραση βλεπεις!Προσεχε γιατι οι διαφημισεις σε αποβλακωνουν.o_O
Μπορείς να εξηγήσεις γιατί μου απευθύνεσαι προσωπικά κατ' αυτόν τον τρόπο, αγράμματο ανθυποτρολάκι;
Μεσημέρι τελευταίας Κυριακής πριν το 15 Αύγουστο, ήπιες χύμα τσίπουρα σκέτα, και μετά μπήκες στο αβουσάητ κι όποιον πάρει ο Χάρος μαζί με τα άλλα νομιστεράκια ΡΕ;
Δεν μπορείς να μυριστείς ούτε τα προφανή ρε μπαγλαμά;

Και καλά τα νομιστεράκια, εσυ ΡΕ κεφαλά τι κατάλαβες και γελάς;
Κρίμα οι κοινοί μας αγώνες για το αβρο3ντι βρε...


Μήπως στη μόνιμη τύφλα σας, δεν καταλάβατε ότι συνομιλώ με τον EAR, και νομίσατε ότι ασχολούμαι με τις μυαλο-κλανιές του κάθε σούργελου;

Μήπως δεν ξέρετε ότι κυκλοφορούν εκεί έξω σκληροί με δεκάδες χιλιάδες άλμπουμ για κάθε γούστο; Εντάξει, Στράτο και Γιαννάκη σε DSD δε βρίσκεις, αλλά πολλά άλλα διατίθενται...

Εξήγησέ μου ρε σούργελο που ακριβώς διέγνωσες την αποβλάκωση; Στραβάδι.

Επιφυλάσσομαι να θέσω στην διάθεσή σας more particular sets of skills, if needed...

Και μη φοβάστε βρε. Ένα Κραχ είναι.
Όλα καλά θα πάνε. Μετά από 10-12 χρόνια. :drinks:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Μπορείς να εξηγήσεις γιατί μου απευθύνεσαι προσωπικά κατ' αυτόν τον τρόπο, αγράμματο ανθυποτρολάκι;
Μεσημέρι τελευταίας Κυριακής πριν το 15 Αύγουστο, ήπιες χύμα τσίπουρα σκέτα, και μετά μπήκες στο αβουσάητ κι όποιον πάρει ο Χάρος μαζί με τα άλλα νομιστεράκια ΡΕ;
Δεν μπορείς να μυριστείς ούτε τα προφανή ρε μπαγλαμά;

Και καλά τα νομιστεράκια, εσυ ΡΕ κεφαλά τι κατάλαβες και γελάς;
Κρίμα οι κοινοί μας αγώνες για το αβρο3ντι βρε...


Μήπως στη μόνιμη τύφλα σας, δεν καταλάβατε ότι συνομιλώ με τον EAR, και νομίσατε ότι ασχολούμαι με τις μυαλο-κλανιές του κάθε σούργελου;

Μήπως δεν ξέρετε ότι κυκλοφορούν εκεί έξω σκληροί με δεκάδες χιλιάδες άλμπουμ για κάθε γούστο; Εντάξει, Στράτο και Γιαννάκη σε DSD δε βρίσκεις, αλλά πολλά άλλα διατίθενται...

Εξήγησέ μου ρε σούργελο που ακριβώς διέγνωσες την αποβλάκωση; Στραβάδι.

Επιφυλάσσομαι να θέσω στην διάθεσή σας more particular sets of skills, if needed...

Και μη φοβάστε βρε. Ένα Κραχ είναι.
Όλα καλά θα πάνε. Μετά από 10-12 χρόνια. :drinks:
Τα συγχαρητήρια μου για τον τρόπο σου καθώς επίσης και στους και σε αυτούς που σε επικροτούν, ειδικά όταν βρίζεις σε πρώτο πρόσωπο, κανένας σεβασμός στους κανόνες του φόρουμ, μπράβο παιδιά και εις ανώτερα.

Αυτά να τα βλέπουν και οι επαΐοντες.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα συγχαρητήρια μου για τον τρόπο σου καθώς επίσης και στους και σε αυτούς που σε επικροτούν, ειδικά όταν βρίζεις σε πρώτο πρόσωπο, κανένας σεβασμός στους κανόνες του φόρουμ, μπράβο παιδιά και εις ανώτερα.

Αυτά να τα βλέπουν και οι επαΐοντες.
Όντας ένας από αυτούς που επικρότησαν, σε ευχαριστώ θερμά για τα συγχαρητήρια!
Όταν θα μάθεις τι σημαίνει η λέξη "επαΐοντες", θα σε συγχαρώ και εγώ με τη σειρά μου.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Όντας ένας από αυτούς που επικρότησαν, σε ευχαριστώ θερμά για τα συγχαρητήρια!
Όταν θα μάθεις τι σημαίνει η λέξη "επαΐοντες", θα σε συγχαρώ και εγώ με τη σειρά μου.
Ξέρω τι σημαίνει φίλε, μια από τις έννοιες αυτής της λέξης προορίζεται για αυτούς που καταλαβαίνουν ας το καταλάβουν.
 



Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.795
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top