small room treatment

Μηνύματα
51
Reaction score
71
Έχω (πλέον) ένα dedicated δωμάτιο στο σπίτι και σκέφτομαι ότι πριν γίνει οποιαδήποτε
αναβάθμιση σε ηχητικό εξοπλισμό θα πρέπει να φροντιστεί ο χώρος.
Διαστάσεις του δωματίου 2,56χ4,00χ2,60 ύψος-μήκος-πλάτος αντίστοιχα.
Η ακρόαση γίνεται 99% nearfield.
Ηχεία(Focal alpha 80) τοποθετημένα στην μικρή πλευρά του δωματίου.

Απόστασεις
42 cm από τον τοίχο πίσω τους προς το κέντρο του κώνου,
118 CM απόσταση μεταξύ των κώνων,
71 cm απόσταση ηχείων από πλαινές επιφάνειες
125 cm απόσταση θέσης ακρόασης από τον τοίχο όπισθεν των ηχείων.

Εβαλα τα ηχεία όσο γίνεται πιο κοντά στον ΄πίσω τοίχο για να κερδίσω λίγο gain.
Tα tweeters σημαδεύουν πίσω από τα αυτιά μου και είναι στο ύψος τους.
Η θέση ακρόασης προσπάθησε να καλύψει τον κανόνα του 38% στο μέτρο του δυνατού λόγω
τραπεζιού στο οποίο είναι τα ηχεία.

Η πρώτη αλλαγή θα είναι η μετακίνησή τους σε σιδερένιες βάσεις για να αποφύγω πρώτες
ανακλάσεις πάνω του και μικροσυντονισμοί που συμμαζέυτηκαν εν μέρει με βαριές πλάκες
μαρμαρου πανω στα οποία κάθονται τα ηχεία με foam ανάμεσά τους πετυχαίνοντας έτσι
μηχανική απομόνωση αλλά όχι γείωση οποτέ οι συντονισμοί επιστρέφουν στο ηχείο.


Ο χώρος όπως αναμενόταν κουδουνίζει.Αποκρουστικά.
Υπολογίζω ότι έχω στάσιμα στον οριζόντιο άξονα στα 43 , 86 , 129 χερτζ κοκ
343 / (4,00*2)= 42,87
Δεν έχω μικρόφωνο,αναμένεται.
Ούτε sub ,εδώ τα φοκαλάκια που κατεβαίνουν χαμηλά και τονίζουν το χώρο που να βάλω σαμπ.

Ερωτήσεις-απορίες:

1.Δεξιά του δωματιου υπάρχει τεράστια ντουλάπα που έχει μπει στην εσοχή του
δωματιου.Χωρίς αυτή, το δωμάτιο προεκτείνετε προς τα δεξιά κατά 84 cm σε βάθος.
Μου έχει κόψει δλδ από το δωμάτιο 2,5ύψοςχ2,67μήκοςχ83 βάθος.
Εγώ θα πρέπει να υπολογίζω τις διαστάσεις του δωματιου με ή χωρίς την ντουλάπα?
(ίσως ακόυγεται χαζή η ερώτηση αλλά μου λείπει η σωστή απάντηση :)

2.Στις πρώτες πλαινές ανακλάσεις έχω μπαλκονόπορτα αριστερά και την ντουλάπα δεξιά.Αν
υπηρχε τοίχος και στις 2 πλευρές θα έβαζα απορροφηση.Τώρα έχω μια χοντρή κουρτίνα στην
πλευρά της μπαλκονόπορτας και από την πλευρά της ντουλάπας με κοιτάζουν αγέρωχα τα
χερούλια.Τι κάνουμε?

3.Πίσω από τη θέση ακρόασης υπάρχει βιβλιοθήκη που υποτίθεται προσφέρει ένα μικρό
βαθμό διάχυσης.Την κρατάω ή την αφαιρώ και βάζω κάποιου είδους απορροφητική διάταξη?
Θέλουμε σε ένα τέτοιο μικρό χώρο LEDE ή ανάποδο?

4.Θέλουμε απορρόφηση γενικά ή διάχυση εδώ μέσα δεδομένου και των περιορισμένων
διαστάσεων?
Υπολογίζω ότι στις γωνίες θα μπουν μπασοπαγίδες floor to ceiling που λένε και στην
εξωτική Πολίχνη εδώ στη Θεσσαλονίκη.

4.Εχω κι άλλες αλλά φτάνουν για την ώρα σεντόνι βγήκε.

Κάνω κάτι λάθος στο μπούσουλα που έχω στο κεφάλι ?

υγ. γράφημα με το simulation του rew
 

Attachments




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
τι εννοείτε?
Σας πειράζω.
Αυτό που γράψατε δεν ισχύει, χρειάζεται σαμπ πάντα. Εχει εξηγηθεί πολλάκις.

Στα άλλα ερωτήματα, εγω θα έβαζα τις μπασοπαγιδες που αναφέρατε και θα μετρούσα. Επίσης, για λόγους συμμετρίας πιθανόν απορροφητικα πάνελ στην ντουλάπα.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
71
η απουσία σαμπ προβλέπεται να καλυφθεί με ζέυγος αλλά πριν ΄΄σιάξουν΄΄ εξάρσεις και βυθίσεις με περιποίηση δεν βάζω τίποτα εδώ μέσα:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
η απουσία σαμπ προβλέπεται να καλυφθεί με ζέυγος αλλά πριν ΄΄σιάξουν΄΄ εξάρσεις και βυθίσεις με περιποίηση δεν βάζω τίποτα εδώ μέσα:)
Δεν θα σιάξουν εύκολα χωρίς σαμπ ;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
@axem Καταρχάς, συμφωνώ με @Dimifoot για τα subwoofers.

Πέραν τούτου, τα τοιχωματικά όρια του χώρου σου, θα τα υπολογίζεις χωρίς την ντουλάπα. Για τυχόν παρεμβάσεις, ό,τι και να σου πουν οι γνωρίζοντες, θα είναι μαντεψιές και θεωρώ ότι θα το αποφύγουν.

Χρειάζεται να μετρηθεί ο χώρος για να εξαχθούν χρήσιμα συμπεράσματα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Έχει δίκιο ο Dimi. Μη περιμένεις ότι θα κάνεις κάτι χαμηλά (<100Hz) με την περιποίηση. Θα πετύχεις πολλά όμως χαμηλό μεσαίες, μεσαίες και υψηλές. Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι περισσότερο εμφανές στο RT και λιγότερο στο FR . Θα έλεγα πριν αποφασίσεις κάτι, επειδή το simulation είναι πολύ καλό εργαλείο αλλά είναι αδύνατο να είναι ακριβές, να περιμένεις το μικρόφωνο. Μέχρι τότε διάβασε για το πως μετράνε σωστά γιατί οι μετρήσεις πολλές φορές είναι παραπλανητικές αν δεν γίνουν σωστά.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έχω (πλέον) ένα dedicated δωμάτιο στο σπίτι και σκέφτομαι ότι πριν γίνει οποιαδήποτε
αναβάθμιση σε ηχητικό εξοπλισμό θα πρέπει να φροντιστεί ο χώρος.
Διαστάσεις του δωματίου 2,56χ4,00χ2,60 ύψος-μήκος-πλάτος αντίστοιχα.
Η ακρόαση γίνεται 99% nearfield.
Ηχεία(Focal alpha 80) τοποθετημένα στην μικρή πλευρά του δωματίου.

Απόστασεις
42 cm από τον τοίχο πίσω τους προς το κέντρο του κώνου,
118 CM απόσταση μεταξύ των κώνων,
71 cm απόσταση ηχείων από πλαινές επιφάνειες
125 cm απόσταση θέσης ακρόασης από τον τοίχο όπισθεν των ηχείων.

Εβαλα τα ηχεία όσο γίνεται πιο κοντά στον ΄πίσω τοίχο για να κερδίσω λίγο gain.
Tα tweeters σημαδεύουν πίσω από τα αυτιά μου και είναι στο ύψος τους.
Η θέση ακρόασης προσπάθησε να καλύψει τον κανόνα του 38% στο μέτρο του δυνατού λόγω
τραπεζιού στο οποίο είναι τα ηχεία.

Η πρώτη αλλαγή θα είναι η μετακίνησή τους σε σιδερένιες βάσεις για να αποφύγω πρώτες
ανακλάσεις πάνω του και μικροσυντονισμοί που συμμαζέυτηκαν εν μέρει με βαριές πλάκες
μαρμαρου πανω στα οποία κάθονται τα ηχεία με foam ανάμεσά τους πετυχαίνοντας έτσι
μηχανική απομόνωση αλλά όχι γείωση οποτέ οι συντονισμοί επιστρέφουν στο ηχείο.


Ο χώρος όπως αναμενόταν κουδουνίζει.Αποκρουστικά.
Υπολογίζω ότι έχω στάσιμα στον οριζόντιο άξονα στα 43 , 86 , 129 χερτζ κοκ
343 / (4,00*2)= 42,87
Δεν έχω μικρόφωνο,αναμένεται.
Ούτε sub ,εδώ τα φοκαλάκια που κατεβαίνουν χαμηλά και τονίζουν το χώρο που να βάλω σαμπ.

Ερωτήσεις-απορίες:

1.Δεξιά του δωματιου υπάρχει τεράστια ντουλάπα που έχει μπει στην εσοχή του
δωματιου.Χωρίς αυτή, το δωμάτιο προεκτείνετε προς τα δεξιά κατά 84 cm σε βάθος.
Μου έχει κόψει δλδ από το δωμάτιο 2,5ύψοςχ2,67μήκοςχ83 βάθος.
Εγώ θα πρέπει να υπολογίζω τις διαστάσεις του δωματιου με ή χωρίς την ντουλάπα?
(ίσως ακόυγεται χαζή η ερώτηση αλλά μου λείπει η σωστή απάντηση :)

2.Στις πρώτες πλαινές ανακλάσεις έχω μπαλκονόπορτα αριστερά και την ντουλάπα δεξιά.Αν
υπηρχε τοίχος και στις 2 πλευρές θα έβαζα απορροφηση.Τώρα έχω μια χοντρή κουρτίνα στην
πλευρά της μπαλκονόπορτας και από την πλευρά της ντουλάπας με κοιτάζουν αγέρωχα τα
χερούλια.Τι κάνουμε?

3.Πίσω από τη θέση ακρόασης υπάρχει βιβλιοθήκη που υποτίθεται προσφέρει ένα μικρό
βαθμό διάχυσης.Την κρατάω ή την αφαιρώ και βάζω κάποιου είδους απορροφητική διάταξη?
Θέλουμε σε ένα τέτοιο μικρό χώρο LEDE ή ανάποδο?

4.Θέλουμε απορρόφηση γενικά ή διάχυση εδώ μέσα δεδομένου και των περιορισμένων
διαστάσεων?
Υπολογίζω ότι στις γωνίες θα μπουν μπασοπαγίδες floor to ceiling που λένε και στην
εξωτική Πολίχνη εδώ στη Θεσσαλονίκη.

4.Εχω κι άλλες αλλά φτάνουν για την ώρα σεντόνι βγήκε.

Κάνω κάτι λάθος στο μπούσουλα που έχω στο κεφάλι ?

υγ. γράφημα με το simulation του rew
Φιλε μου,εκτος το μικρο του χωρου εχεις ενα ακομα τεραστιο μειονεκτημα.Οι 2 διαστασεις ειναι σχεδον ομοιες που σημαινει ακομα σοβαροτερα προβληματα.Προτου αρχισεις την επιλυση,μπορεις να αλλαξεις δωματιο;

Αν οχι,θελεις για αρχη αλλαγη στη θεση ηχειων,ακροατη ή και των 2,διοτι το Room simulation δειχνει απαραδεκτη συμπεριφορα.Μονο που βλεπω το αποτελεσμα πονοκεφαλιαζω.

Απαντησε μου αν θες και συνεχιζουμε αναλογως.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εγώ θα πρέπει να υπολογίζω τις διαστάσεις του δωματιου με ή χωρίς την ντουλάπα?
(ίσως ακόυγεται χαζή η ερώτηση αλλά μου λείπει η σωστή απάντηση
Η ντουλάπα είναι σα να μην υπάρχει για τα μπάσα και πρέπει να υπολογίσεις το συνολικό πλάτος του δωματίου.
Φιλε μου,εκτος το μικρο του χωρου εχεις ενα ακομα τεραστιο μειονεκτημα.Οι 2 διαστασεις ειναι σχεδον ομοιες που σημαινει ακομα σοβαροτερα προβληματα.Προτου αρχισεις την επιλυση,μπορεις να αλλαξεις δωματιο;
Πρέπει να υπολογιστούν οι διαστάσεις αγνοώντας τη ντουλάπα, οπότε δε θα είναι ίδιες.
Μάλλον δε θα χρειαστεί να αλλάξει δωμάτιο, που τόσο εύκολα πρότεινες.

@axem
Αυτό που θα έκανα είναι να βάλω απορροφητικά ανάμεσα στα ηχεία και τον τοίχο, όπως μου έχει προταθεί και για το δικό μου setup από αυτούς που ξέρουν πολλά.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Αφου ερθει το μικροφωνο και παρεις μετρηση, βγαλε τις πορτες της ντουλαπας και τιγκάρισέ τη πετροβαμβακα, βαλε διατρητα πανελ στη θεση των πορτών, και ξαναμετρα.
Πες μας τα χαμπέρια μετα. ;)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μου διεφυγε οτι η μετρηση ειναι με τη ντουλαπα.Οι τοιχοι του δωματιου πρεπει να μετρηθουν σαν συνολικος ωφελιμος χωρος.Επιμενω στην αλλαγη δωματιου διοτι το Simulation ειναι τραγικο.

Αν οχι,πρεπει να γινει αλλαγη των θεσεων με βαση την πιο ομοιογενη αποκριση στο REW για αρχη.

Μετα προχωραμε στην προταση περιποιησης.Αφοτου βρεθουν οι σωστες θεσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
51
Reaction score
71
Λοιπόν σήμερα βρήκα χρόνο και έφτιαξα 2 πανελ απορρόφησης με διαστάσεις 120χ60 και πάχος 10cm πετροβάμβακα 2 στρώσεις των 5cm μπροστά με φύλλο αλουμινίου(τύπου FRK) και πίσω χωρίς, πυκνότητας 50kg έκαστο.Πίσω τοποθετήθηκε ένα γεωύφασμα για να συγκρατεί τη βρωμιά του πετροβάμβακα και μπροστά ένα φτηνό ύφασμα χωρίς πυκνή ύφανση για να έχει διαπνοή.Το σχέδιο είναι αυτό και με βοήθησε πολύ μια παρόμοια κατασκευή που έκανε μέλος του φόρουμ την οποία δεν την βρίσκω τώρα θα τη βρω και θα βάλω λινκ.
117372813_631252864494454_251907809375601957_n.jpg
117357680_289338572165666_2471502198159004834_n.jpg
117591670_659159028025324_5257524624456888785_n.jpg
117344088_1239222179754527_6056507327054774512_n.jpg

τα πάνελ μπήκαν προσωρινά και εντελώς πρόχειρα στις γωνίες πίσω από τα ηχεία.Η διαφορά με μόνο 2 πανελάκια είναι άξια λόγου.Πιο σφιχτό μπάσο και μια τάση να στρίβεις πιο δεξιά το volume.Δεν σε ενοχλεί η πιο μεγάλη ένταση.

@wizzy & Petros_Dalipis πλέον υπολογίζω το δωμάτιο χωρίς την ντουλάπα και ανέβηκα στα 3,2μ στο πλάτος.Έχω έτσι μια βελτίωση στο simulation του rew
Καταγραφή2.PNG

o χαμός φυσικά παραμένει.

@dionisp η απορρόφηση για την περιοχή κάτω από τα 120 ξέρω ότι είναι και η πιο δύσκολη.Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω μεβράνης γιατί μου τρώει και λιγότερο χώρο σαν κατασκευή.

@Akis_G
συνονόματετο σκέφτηκα και γω να βγάλω τις πόρτες απο την ντουλαπα να βάλω mdf και πετροβάμβακα απο πίσω θα δουλέψουν άραγε σαν μεβράνης? :)

@Γιάνννης ο χώρος μπορεί να αλλάξει αλλά στην παρούσα φάση δεν θέλω να σας πω την αλήθεια.Έχω όλο τον κάτω όροφο δικό μου το υπόλοιπο πλην του δωματίου είναι ενιαίος χώρος σαλονοκουζίνα 70τμ σχεδόν άδειος.Το μικρό δωμάτιο φορτίζει εύκολα με 2 οκτάρια (+sub αργότερα)και μου φαίνεται ευκολότερο να φροντιστεί.
 
Last edited by a moderator:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βάλε ένα υποθετικό sub (και μετά 2) αφού παίζεις με το simulation και ξεκίνα να τα δοκιμάζεις σε διάφορες θέσεις...
Δυστυχώς το mode στα 43 δεν θα παλευτεί εύκολα...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ωραια πανελακια εφτιαξες:hi:.Δε χρειαζεται να φτιαξεις καμια μεμβρανη αυτα που εφτιαξες ειναι χρηση τομη συνδιαζουν μεμβρανη και ευρεου φασματος εξαιρετικα...εστω και ακουστικα οτι ακουσες διαφορα επιβεβαιωνεται..
Ιδια και στο ταβανι κρεμαστα απο πανω σου και πισω πανω απο τη βιβλιοθηκη στο ταβανι στις 4 γωνιες του εαν σε βολευει και σαρεσει αισθητικα...
Η ντουλαπα ειναι ασταθμητος παραγοντας μπορει να επηρεασει απο ελαχιστα εως και αρκετα τις χαμηλες εξαρταται το γεμισμα της...μην την υποτιματε... το γεμισμα να εξυπηρετει και τον αρχικο σκοπο της δηλαδη με ρουχισμο-κλινοσκεπασματα.
lEDE θελει χωρο για να φτιαχτει και εχει μειονεκτηματα στα ορια του ως προς την rt ,αλλαζει αναλογως του σημειου συμπεριφορα γιαυτο το αφηνεις μην επεκταθω...
Τα σαμπ σε πολυ μικρες αποστασεις ακροασης εχουν απαιτησεις τοποθετησης για σωστη ενσωματωση με τους δορυφορους ....
Καλη συνεχεια,χαιρομαι με τον τροπο που σκεφτεσαι...
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Βάλε λινκ του υφάσματος, αν θες, να υπάρχει σαν πληροφορία μελλοντικά.
Η την ονομασία του.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
To υφασμα δεν παιζει κανενα ρολο γενικως ειδικα οταν ακολουθει frk.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λοιπόν σήμερα βρήκα χρόνο και έφτιαξα 2 πανελ απορρόφησης με διαστάσεις 120χ60 και πάχος 10cm πετροβάμβακα 2 στρώσεις των 5cm μπροστά με φύλλο αλουμινίου(τύπου FRK) και πίσω χωρίς, πυκνότητας 50kg έκαστο.Πίσω τοποθετήθηκε ένα γεωύφασμα για να συγκρατεί τη βρωμιά του πετροβάμβακα και μπροστά ένα φτηνό ύφασμα χωρίς πυκνή ύφανση για να έχει διαπνοή.Το σχέδιο είναι αυτό και με βοήθησε πολύ μια παρόμοια κατασκευή που έκανε μέλος του φόρουμ την οποία δεν την βρίσκω τώρα θα τη βρω και θα βάλω λινκ.
View attachment 175645 View attachment 175644 View attachment 175646 View attachment 175643
τα πάνελ μπήκαν προσωρινά και εντελώς πρόχειρα στις γωνίες πίσω από τα ηχεία.Η διαφορά με μόνο 2 πανελάκια είναι άξια λόγου.Πιο σφιχτό μπάσο και μια τάση να στρίβεις πιο δεξιά το volume.Δεν σε ενοχλεί η πιο μεγάλη ένταση.

@wizzy & Petros_Dalipis πλέον υπολογίζω το δωμάτιο χωρίς την ντουλάπα και ανέβηκα στα 3,2μ στο πλάτος.Έχω έτσι μια βελτίωση στο simulation του rew
View attachment 175654

o χαμός φυσικά παραμένει.

@dionisp η απορρόφηση για την περιοχή κάτω από τα 120 ξέρω ότι είναι και η πιο δύσκολη.Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω μεβράνης γιατί μου τρώει και λιγότερο χώρο σαν κατασκευή.

@Akis_G
συνονόματετο σκέφτηκα και γω να βγάλω τις πόρτες απο την ντουλαπα να βάλω mdf και πετροβάμβακα απο πίσω θα δουλέψουν άραγε σαν μεβράνης? :)

@Γιάνννης ο χώρος μπορεί να αλλάξει αλλά στην παρούσα φάση δεν θέλω να σας πω την αλήθεια.Έχω όλο τον κάτω όροφο δικό μου το υπόλοιπο πλην του δωματίου είναι ενιαίος χώρος σαλονοκουζίνα 70τμ σχεδόν άδειος.Το μικρό δωμάτιο φορτίζει εύκολα με 2 οκτάρια (+sub αργότερα)και μου φαίνεται ευκολότερο να φροντιστεί.
Εδώ συμβαίνουν τα εξής πράγματα :

- Ο προσομοιωτής δωματίου από το REW δεν είναι απολύτως ακριβής όποτε το σχήμα δωματίου θα ξέφευγε από το τέλειο παραλληλεπίπεδο.Χρειάζεται επιτόπια διερεύνηση με UMIK και μετρήσεις και υπό συνηθισμένη διαρρύθμιση καθημερινής ακρόασης,όχι έκτακτες επεμβάσεις.

- Η χρήση ανεξάρτητων μονάδων sub προτείνεται διότι έστω και αν έχεις την εντύπωση ότι τα 8ιντσα μεγάφωνα φορτίζουν αρκετά τον μικρό χώρο,η εμπλοκή πρόσθετων μεγαφώνων για τις χαμηλές θα τον φόρτιζε...με ομαλότερο κι ευκολότερα διαχειρίσιμο τρόπο.Εκτιμώ δε ότι αυτό που εκλαμβάνεις ως επάρκεια στην ενέργεια χαμηλών θα είναι παρασιτική ενέργεια από ιδιορρυθμούς.

- Δεν θεωρώ τον πετροβάμβακα καλό υλικό από υγειονομικής άποψης,όσες επενδύσεις κι επιστρώσεις και να είχε.
Επειδή κιόλας ο χώρος διαθέτει ντουλάπες,θα προτεινόταν επίσης γέμιση του εσωτερικού τους με κομμένες φέτες aritherm - που είναι οικολογικό - συμπληρωμένου εναλλακτικά με κατάλληλη πυκνότητα απόθεσης σε όσα ρούχα ή...κουβέρτες θα ήταν ήδη αποθηκευμένα εντός τους.Κατόπιν θα ανοίγονταν απλώς τα φύλλα των ντουλαπιών κατά τη διάρκεια ακροάσεων.

- Έχει επιδειχθεί με σχετικά μετρητικά δεδομένα για ζεύγος 8ιντσων δορυφόρων χωρίς sub και με σταθερή διάσταση στερεοφωνικού τριγώνου εντός μικρού και ακολούθως μεγάλου χώρου ότι η ισορροπία στην απόκριση μεταξύ των επιμέρους καναλιών υποβαθμίζεται στις πρώτες τουλάχιστον οκτάβες από τις μικρές διαστάσεις χώρου.Δεν υπάρχει υποκατάστατο για τις μεγάλες διαστάσεις χώρου και είναι κρίμα να μην αξιοποιείται απ'όσους έχουν τέτοιον διαθέσιμο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Μη σε φοβίζει η "ηχητική περιποίηση" μεγάλου χώρου.

Οικονομικές επιλογές διάχυσης υπάρχουν, και κάποια απορρόφηση πίσω τους, αρκεί για να φέρεις το χώρο έτσι όπως χρειάζεται από την τρίτη οκταβα και πάνω.

Πάντα είναι σημαντικό το ταβάνι, μη το ξεχνάτε άδειο, είναι η μεγαλύτερη κενή επιφάνεια σε κάθε δωμάτιο! ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μη σε φοβίζει η "ηχητική περιποίηση" μεγάλου χώρου.

Οικονομικές επιλογές διάχυσης υπάρχουν, και κάποια απορρόφηση πίσω τους, αρκεί για να φέρεις το χώρο έτσι όπως χρειάζεται από την τρίτη οκταβα και πάνω.

Πάντα είναι σημαντικό το ταβάνι, μη το ξεχνάτε άδειο, είναι η μεγαλύτερη κενή επιφάνεια σε κάθε δωμάτιο! ;)
Όσο και να συμφωνώ για το ταβάνι,δεν αλλάζει το γεγονός ότι σε μη αφιερωμένο σε οπτικοακουστικές εφαρμογές χώρο στην παντόφλα μέσα μου θα φαίνεται κάθε ορατό πάνελ προσαρτημένο σε οροφές σαν...έκτρωμα...Όποια αισθητική και να το διέκρινε,η παρουσία του και μόνο θ'αρκούσε...Γι αυτό και πάντοτε προτιμούσα ψηλοτάβανες κατασκευές επιδεχόμενες σύσταση ψευδοροφής.:wink:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top