Nέο καλώδιο ΟΤΕ (UTP CAT?)

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Alexis καλύτερα να ασχοληθείς ώστε να υπάρχουν αρκετά καλώδια παρά με το τι καλώδια.

Ένα σοβαρό Cat6 είναι αρκετό για οικιακή χρήση για πολλά χρόνια ακόμη.

Οι περισσότερες συσκευές δεν έχουν καν gigabit.

Το ίδιο έβαλα από το κουτί του οτε μέχρι το modem και η 100σταρα είναι τέζα.

Screenshot_20200817-183304_Samsung Internet.jpg

Αν και όταν πάμε σε οπτική είναι μέσα σε σπιράλ και αλλάζει πολύ εύκολα.

Κάθε σπιράλ έχει και 2 ή 3 για το αντίστοιχο δωμάτιο εκτός τα μπάνια.

20200817_182141.jpg


Και το rack από το οποίο μοιράζω σε όλο το σπίτι όπως και γραμμή ups που καταλήγει στο σαλόνι.

Λίγο άνω κάτω γιατί έκανα κάποιες δοκιμές με hdmi over ethernet.

20200817_182410.jpg


Και εδώ ο ρυθμός μεταφοράς από pc σε pc από δωμάτιο σε δωμάτιο

received_747181609468844.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ναι από ότι φαίνεται έμπλεξα κάπως με το 6a. Δεν το περίμενα. Δύσκολα τα πράγματα.
Βασικά το βάζω για να περάσω καλώδια μια φορά και να τελειώνω για πολλά πολλά χρόνια και για να έχω γρήγορη μετάδοση δεδομένων από το iMac στο media center. Aπό το media center δεν μπαίνω καν Web και όλα τα κατεβάζω από το iMac. Μετά copy. Αλλά με WiFi θέλω μια ώρα για 30γιγα. Τραγικό. Από το iMac μπορώ να πάρω 10γιγαμπιτ transfer με αντάπτορα από την thunderbold. Το media center θέλει και την ανάλογη κάρτα δικτύου.

Τώρα το πήρα το 6α. Ακόμα με τη ζελατίνα είναι. Να το πάω πίσω να πάρω 6αρι belden λες;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ναι από ότι φαίνεται έμπλεξα κάπως με το 6a. Δεν το περίμενα. Δύσκολα τα πράγματα.
Βασικά το βάζω για να περάσω καλώδια μια φορά και να τελειώνω για πολλά πολλά χρόνια και για να έχω γρήγορη μετάδοση δεδομένων από το iMac στο media center. Aπό το media center δεν μπαίνω καν Web και όλα τα κατεβάζω από το iMac. Μετά copy. Αλλά με WiFi θέλω μια ώρα για 30γιγα. Τραγικό. Από το iMac μπορώ να πάρω 10γιγαμπιτ transfer με αντάπτορα από την thunderbold. Το media center θέλει και την ανάλογη κάρτα δικτύου.

Τώρα το πήρα το 6α. Ακόμα με τη ζελατίνα είναι. Να το πάω πίσω να πάρω 6αρι belden λες;
Σίγουρα για τη διαδρομή από τον ΟΤΕ μέχρι το σπίτι φτάνει και περισσεύει το cat6. Για το τοπικό δίκτυο, παρότι το cat6a δίνει καλύτερη εξασφάλιση για το μέλλον, ακόμη και το cat6 καταφέρνει και 10Gbps για μικρές αποστάσεις.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα έδινα ακόμα το premium που ζητάει το cat6a - ήδη το 1€/m του καλωδίου είναι τσιμπημένο, αλλά εάν αθροίσεις και τα παρελκόμενα ανεβαίνει σημαντικά το κόστος.

Πάντως μπορείς αν θέλεις να τερματίσεις το cat6a με ό,τι πρίζες cat6 έχει ήδη ο ηλεκτρολόγος, χωρίς να ανησυχείς ιδιαίτερα. Θα έχεις ελαφρώς καλύτερα χαρακτηριστικά από cat6, αν και για τις αποστάσεις που συζητάμε δεν αναμένω να είναι μετρήσιμη η διαφορά.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ώρα το πήρα το 6α. Ακόμα με τη ζελατίνα είναι. Να το πάω πίσω να πάρω 6αρι belden λες
Αυτό

Πάντως μπορείς αν θέλεις να τερματίσεις το cat6a με ό,τι πρίζες cat6 έχει ήδη ο ηλεκτρολόγος, χωρίς να ανησυχείς ιδιαίτερ
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Το cat5 είναι ήδη υπεραρκετό. Το cat6 είναι έτσι απλά για την αλητεία.
Το cat5e είναι οριακά υπεραρκετό. Το cat6 είναι το επίκαιρο πρότυπο. Το cat6a ενέχει (λίγη) αλητεία ;)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
COSMOTE = Εγγύηση. 13 Αυγούστου κανονίζουμε ραντεβού σύνδεσης για 16 Σεπτεμβρίου. Έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες εργασίες στο σπίτι. Έρχεται σήμερα το συνεργείο για τη σύνδεση και ανακαλύπτει ότι δεν έχουν περάσει νέο κουτί στην κολώνα και καλώδιο μέχρι το σημείο σύνδεσης. Αυτές οι εργασίες λένε δεν γίνονται από αυτούς αλλά από άλλο συνεργείο που αναλαμβάνει εργολαβία.
Ένας μήνας πέρασε και έπρεπε σήμερα να έρθουν για να ανακαλύψουν ότι δεν έχουν κάνει ΑΥΤΟΙ τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για τη σύνδεση.
Τώρα άμα τους χαρακτηρίσω εγώ θα φταίω.

Έπεσε το απαραίτητο χεσίδι στο 13888 και αναμένω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Κάνε post και στο Facebook, την προηγούμενη φορά είχε αποτέλεσμα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Updates.

Σε 7 μέρες πάμε στο μήνα και η Cosmote δεν έχει έρθει ακόμα για να βάλει κουτί στην κολώνα. Στα τηλέφωνα λένε δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, το έχει αναλάβει εργολάβος. >:(

Στα των καλωδίων κλπ, τελικά κράτησα το 6Α. Η εναλλακτική ήταν 300m Cat6 το οποίο εκτός του ότι θα μου ήταν άχρηστα τα +200m θα πλήρωνα και άλλα 162€.

Στην αναζήτηση πρίζας 6Α (για να τερματίζει "σωστά" και να τελειώνουμε, ώστε να μην ασχολούμαι αργότερα), η μοναδική εύκολη στην εγκατάσταση λύση που βρήκα ήταν στην Legrand. Τα πριζάκια τερματίζουν χωρίς την ανάγκη extra εργαλείου.


Τα έχει μόνο ο Kαυκάς, στα 11€

IMG_20201007_200954.jpg
IMG_20201007_200938.jpg
IMG_20201007_201127.jpg
IMG_20201007_201118.jpg

IMG_20201007_201315.jpg
IMG_20201007_201253.jpg
IMG_20201007_201247.jpg
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Updates.

Σε 7 μέρες πάμε στο μήνα και η Cosmote δεν έχει έρθει ακόμα για να βάλει κουτί στην κολώνα. Στα τηλέφωνα λένε δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, το έχει αναλάβει εργολάβος. >:(

Στα των καλωδίων κλπ, τελικά κράτησα το 6Α. Η εναλλακτική ήταν 300m Cat6 το οποίο εκτός του ότι θα μου ήταν άχρηστα τα +200m θα πλήρωνα και άλλα 162€.

Στην αναζήτηση πρίζας 6Α (για να τερματίζει "σωστά" και να τελειώνουμε, ώστε να μην ασχολούμαι αργότερα), η μοναδική εύκολη στην εγκατάσταση λύση που βρήκα ήταν στην Legrand. Τα πριζάκια τερματίζουν χωρίς την ανάγκη extra εργαλείου.


Τα έχει μόνο ο Kαυκάς, στα 11€

View attachment 182037 View attachment 182038 View attachment 182039 View attachment 182040
View attachment 182041 View attachment 182042 View attachment 182043
Μεγειά και υπομονή με τον ΟΤΕ.
Να ξέρεις ότι τερμάτισες την πρίζα καλύτερα από τους περισσότερους "ηλεκτρολόγους" 🤣
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ευχαριστώ 😊
Βασικά και ο ηλεκτρολόγος που μου έκανε κάτι συνδέσεις στον πίνακα, μου λέει που πάνε αυτά τα καλώδια και του λέω αποθήκη.
Μπαίνουμε μέσα, βλέπει τη έχω κάνει, όλη η εγκατάσταση εξωτερική καινούργια από εμένα, και παθαίνει πλάκα. Μου λέει "αν ήταν έτσι όλοι οι πελάτες θα πεινάγαμε".
Συν ότι τέτοια δουλειά δεν θα βρεις κανέναν να σου κάνει, μου λέει.
Όοοοταν με το καλό τελειώσω, θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες.
Είναι λίγο το δικό μου "με τη ασχολείστε στην καραντίνα". 😅
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μετά το χθεσινό χέριασμα στα Social Media ήρθαν σήμερα να βάλουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το κουτί στην κολώνα.

Κερδάμε :lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Επιτέλους τέλος.

Την Δευτέρα έπεσε ένα χέριασμα στο 13888 και στο FB, την Τετάρτη ήρθαν και έβαλαν καινούργιο κουτί στην κολώνα και καλώδιο μέχρι το δικό μου, σήμερα ήρθαν για την σύνδεση.

30 down - 5 up και "είσαι και τυχερός που ήρθε σύνδεση γενικά" μου είπε. "Δεν ασχολούμαστε με την περιοχή γιατί έχει προβλήματα το δίκτυο. Δεν θυμάμαι καν ποτέ ήταν η τελευταία σύνδεση που κάναμε. Επίσης δεν ασχολούμαστε με συνδέσεις όταν το σπίτι είναι πάνω από 200m από το κεντρικό καλώδιο και εσύ είσαι κοντά στα 250m. Δεν ξέρω τι έκανες. Καλορίζικο."
- Τι εννοείς του λέω. Δηλαδή αν υπάρχουν 15 σπίτια 300m από το καφάο δεν θα πάρουν γραμμή;
- Όχι. Έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που μπήκε η DT. Για να πάρουν γραμμή χωρίς προβλήματα πρέπει να γίνει μια σοβαρή επένδυση και η εταιρεία κρίνει ότι δεν συμφέρει γιατί δεν θα αποσβέσει ποτέ. Αν γίνει με πατέντες θα έχουν προβλήματα και συνέχεια θα τρέχουμε, οπότε δεν τους δίνει.
- Και αν μαζευτούν και αναλάβουν το κόστος;
- Και πάλι όχι. Δεν γίνεται έτσι.
- Και οι εταιρείες και τα εργοστάσια που είναι στα βουνά πχ στο Κορωπί πως έχουν οπτική ίνα;
- Εταιρικοί πελάτες. Αλλάζει εδώ απ' όσο ξέρω. Αυτοί πληρώνουν και όλα τα έξοδα. Και μόνο υπόγεια.
- Εδώ δεν γίνεται υπόγεια;
- Όχι, θυμάμαι όταν περνούσαμε το δίκτυο πριν χρόνια δεν μας άφησε το δασαρχείο γιατί στα χαρτιά είναι δασική περιοχή.
- Δεν είναι όλη, μόνο το απέναντι κομμάτι.
- Δεν ξέρω, πάντως άδεια για υπόγειο δίκτυο δεν πήραμε. Οι κολώνες είναι ότι χειρότερο
.

Οπότε με την 30αρα θα μείνουμε μέχρι τη δευτέρα παρουσία. :o >:(
Αν έχεις φράγκα κάνεις μια εταιρεία για κάποιο διάστημα με έδρα το σπίτι, κάνεις αίτηση για οπτική, πληρώνεις αδρά και μόλις έρθει κλείσιμο.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Live your myth in Greece.

Εδω έτυχε κάποιοι τεχνικοί του ΟΤΕ να μένουν στην γειτονιά και να είναι ιδιοκτήτες στα σπίτια, οπότε κάναν τα αδύνατα - δυνατά και κατάφεραν να αναβαθμίσουν τα 8 παρατημένα καφαο από τον ΟΤΕ..

Τα υπόλοιπα τα είχε αναβαθμίσει ο ΟΤΕ από το 2016, αυτά τα είχαν αφήσει στην τύχη τους..

Εντός ολίγων ημερών θα έχω επιτέλους 100αρα.. :drinks:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Updates.

Μετά το χέριασμα φίλου φίλου τεχνικού στην Cosmote το maximum είναι πλέον αυτό.
Screenshot_20201109_075215.jpg


Σχετικά με το καφάο που είναι κοντά στο σπίτι, περνάνε τώρα οπτική ίνα από Λαύριο μέχρι Ανάβυσσο και έχει σύνδεση και σε εμάς. Άντε να δούμε, μπας και.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top