ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα







Μηνύματα
146
Reaction score
372
Προσπάθησε ξανά. Πίστη αναπαραγωγή του μέσου. Όχι τι ακούει ο καθένας μας αλλά όσο ποιο κοντά σε αυτό που έχει το cd βινύλιο. Για να επιτευχθεί αυτό θέλουμε αναπαραγωγή με δυναμικά,τονική ισορροπία και μικρές παραμορφώσεις. Αυτά. Τι δίκιο και άδικο μου λες, δεν γνωρίζω...
Χαλι ενδ ενα πραγμα δλδ!!!
 

Μηνύματα
146
Reaction score
372
Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου αρχές τις δεκαετίας του 80 αγόρασε την 1η μας εγχρωμη τηλεόραση, μια Nordmende αν δεν με απατά η μνήμη μου μιας και είμουν πραγματικά μικρος. Ερχόταν συχνά στο σπίτι μας ο κολλήτός του και νονός μου και του ζάλιζε τον έρωτα για το πόσο καλύτερα βλέπει ταινίες στην ασπρόμαυρη, πόσο πιο κουραστική του ήταν η προβολή και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Ο κυρ πανος (ο πατέρα μου) ακουγε τον κολλητό του, να του λέει τα ίδια και τα ίδια. "Λάθος έκανες πάνο που την πήρες", "Εδωσες πολλά λεφτά για κάτι χειρότερο" κ.α. Επείδη ο κυρ πανος αφενός αγαπούσε το φίλο του τον άφηνε να τα λέει , αφετέρου επειδή του απο ενα σημείο και μετά τα είχε κάνει τσουρέκια δεν είχε νόημα η συζήτηση.

Τα υπόλοιπα τα γράψε η ίστορια. ΚΑΘΕ φορά που υπάρχει μια τεχνολογική εξέλιξη που έρχεται να αντικαταστήσει μια παλαίοτερη υπάρχουν ανθρωποι που φανατικά επιμένουν στο "παλίο καλό" το οποίο το "κακό νέο" έρχεται να διώξει (σαμπως η εξέλιξη της τεχνολογίας ειναι νοικάρης που του κάνει έξωση ο κακός ιδιοκτήτης!)

Το καλοκαίρι πέτυχα τον ανιψιό μου με ενα jbl extreme 2 το είχε στο τραπέζι της βεράντας να παίζει μουσική απο ενα σάπιο spotify και έπαθα πλάκα ! Πήγα την επόμενη μέρα και το αγόρασα για την μικρή μου. Στη δεκαετία του 90 που μεγάλωσα τα φορητά hifi ήταν για κλοτσές και για μπουνιές μαζί.

Ξεκολήστε συνεπώς τα μυαλά σας. Λάθη δεν κάνουν μόνο οι νεκροί. Σε 40 χρόνια απο σήμερα (όσο δηλαδή απέχει το 1980 απο το 2020) ενα σοβαρότατο ποσοστό της γνώσης που θεωρείτε σήμερα δεδομένα θα υπάρχει είτε στο κάλαθο των αχρήστων είτε σε βιβλία ιστορίας...

Η ζωή συνεχίζεται ...
Επιτρεψε μου να σου πω οτι λες βλακειες κ θα στο αποδειξω, εχω στο χωριο ενα παλιο Datsun (αγροτικο) δεν με εχει αφησει ΠΟΤΕ. Φιλος τρακαρει μ ενα Honta typer η ζημια, ειχε κανει ενα βουλιαγμα ο προφυλακτηρας, ελα ομως που εκει ειχε εναν αισθητηρα ο οποιος εδινε βλαβη στον εγκεφαλο κ δεν ξεκιναγε το αμαξι...... Κοιτα της τηλεορασεις σημερα με τα καμμενα πιξελ κ αυριο θα δεις κ τα ηλεκτρικα αυτοκινητα οταν θα αλλαζεις μπαταριες που θα τις αλλαξεις .....αλλα εσυ θα χαιρεσαι γιατι εχεις ηλεκτρικο!!!!
 

P

panag 505

Guest
Τελικά θα απαντήσει κανείς στο ερώτημα που έθεσα; Γιατί δεν μας αρέσει σκέτη η στάθμη, αλλά μόνο πακέτο με άλλες χάρες; Ποιες είναι αυτές;
Θα παρακάμψω την πάγια θέση μου να μην ανοίγω προσωπικά θέματα με άλλους, ωστόσο θα μου επιτρέψεις μ' όλη την καλή διάθεση να πω δύο λόγια. Τον υπό μορφή (στούντιο) χώρο που έχεις θα τον αφήσω ασχολίαστο. Όμως κάποτε είχες ανεβάσει μια ωραία πραγματικά φώτο από ένα παρακείμενο χώρο απέραντου πρασίνου, εάν δεν κάνω λάθος είχες και σκυλάκια. Εν συντομία τώρα, στη θέση που είσαι τώρα κάποτε ήμουν και εγώ, ενώ τώρα, αγαπητέ Κώστα, θέλω να βλέπω το (τοπίο, τον αγρό ή το αστικό τοπίο) θέλω να σπάσω τον τοίχο και να βάλω υαλοπίνακα και να ακούω τέλος πάντων τη μουσική σχεδόν ανάμεσα από τα ηχεία. Επειδή λοιπόν είσαι και εσύ ανήσυχο πνεύμα, αντισυμβατικό ενδεχομένως, αυτό το συναίσθημα αργά ή γρήγορα θα σε κυριέψει, και η σιγουριά μου προκύπτει, από την ενασχόλησή σου με το χόμπι. Και εάν πάλι δικαιολογημένα ίσως αντιδράσεις αρνητικά αφού γεύεσαι τους καρπούς της ισχύουσας προσπάθειας, που με κόπο έστησες, αδύνατο να αποφύγεις μελλοντικά την πολλά υποσχόμενη αλλαγή, δύσκολή ως και ανέφικτη αλλά εάν την ζήσεις όπως και εγώ σ' ένα ταξίδι μου στην ΝΥ να ακούω μουσική ανάμεσα σε ηχεία κοντά σ΄ ένα τζάμι που με χώριζε από το τοπίο και το ύψος, θα σε καταβάλει, ή ακόμα θα σε κουράσει, για να το πραγματοποιήσεις. Εκεί λοιπόν θα ψάξεις για καινούργιες λύσεις, θα αναθεωρήσεις, λύσεις προσφέρονται και είναι ακριβές Όμως κάτι προσιτό θα βρεθεί, ως λύση. Αφού κατέστρεψα σαλόνια δωμάτια, κλπ τώρα αυτή είναι η καινούργια (ηχητική Ιθάκη μου). Αλλά προσπαθώ να μη το ξεφτιλίσω όπως παλιά.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Επιτρεψε μου να σου πω οτι λες βλακειες κ θα στο αποδειξω, εχω στο χωριο ενα παλιο Datsun (αγροτικο) δεν με εχει αφησει ΠΟΤΕ. Φιλος τρακαρει μ ενα Honta typer η ζημια, ειχε κανει ενα βουλιαγμα ο προφυλακτηρας, ελα ομως που εκει ειχε εναν αισθητηρα ο οποιος εδινε βλαβη στον εγκεφαλο κ δεν ξεκιναγε το αμαξι...... Κοιτα της τηλεορασεις σημερα με τα καμμενα πιξελ κ αυριο θα δεις κ τα ηλεκτρικα αυτοκινητα οταν θα αλλαζεις μπαταριες που θα τις αλλαξεις .....αλλα εσυ θα χαιρεσαι γιατι εχεις ηλεκτρικο!!!!
Δεν επιτρέπετε σε κανέναν να προσβάλει τον άλλο. Warn.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Τελικά θα απαντήσει κανείς στο ερώτημα που έθεσα; Γιατί δεν μας αρέσει σκέτη η στάθμη, αλλά μόνο πακέτο με άλλες χάρες; Ποιες είναι αυτές;
ΠΡΑΤ :biggrin: :laugh::roflmao:

τα ηχεια μη καρδιοειδους ακτινοβολιας πως λεγονται?! 🐒
Με πρόλαβε ο Γκουρού.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Θα παρακάμψω την πάγια θέση μου να μην ανοίγω προσωπικά θέματα με άλλους, ωστόσο θα μου επιτρέψεις μ' όλη την καλή διάθεση να πω δύο λόγια. Τον υπό μορφή (στούντιο) χώρο που έχεις θα τον αφήσω ασχολίαστο. Όμως κάποτε είχες ανεβάσει μια ωραία πραγματικά φώτο από ένα παρακείμενο χώρο απέραντου πρασίνου, εάν δεν κάνω λάθος είχες και σκυλάκια. Εν συντομία τώρα, στη θέση που είσαι τώρα κάποτε ήμουν και εγώ, ενώ τώρα, αγαπητέ Κώστα, θέλω να βλέπω το (τοπίο, τον αγρό ή το αστικό τοπίο) θέλω να σπάσω τον τοίχο και να βάλω υαλοπίνακα και να ακούω τέλος πάντων τη μουσική σχεδόν ανάμεσα από τα ηχεία. Επειδή λοιπόν είσαι και εσύ ανήσυχο πνεύμα, αντισυμβατικό ενδεχομένως, αυτό το συναίσθημα αργά ή γρήγορα θα σε κυριέψει, και η σιγουριά μου προκύπτει, από την ενασχόλησή σου με το χόμπι. Και εάν πάλι δικαιολογημένα ίσως αντιδράσεις αρνητικά αφού γεύεσαι τους καρπούς της ισχύουσας προσπάθειας, που με κόπο έστησες, αδύνατο να αποφύγεις μελλοντικά την πολλά υποσχόμενη αλλαγή, δύσκολή ως και ανέφικτη αλλά εάν την ζήσεις όπως και εγώ σ' ένα ταξίδι μου στην ΝΥ να ακούω μουσική ανάμεσα σε ηχεία κοντά σ΄ ένα τζάμι που με χώριζε από το τοπίο και το ύψος, θα σε καταβάλει, ή ακόμα θα σε κουράσει, για να το πραγματοποιήσεις. Εκεί λοιπόν θα ψάξεις για καινούργιες λύσεις, θα αναθεωρήσεις, λύσεις προσφέρονται και είναι ακριβές Όμως κάτι προσιτό θα βρεθεί, ως λύση. Αφού κατέστρεψα σαλόνια δωμάτια, κλπ τώρα αυτή είναι η καινούργια (ηχητική Ιθάκη μου). Αλλά προσπαθώ να μη το ξεφτιλίσω όπως παλιά.
Ωραίο φαίνεται. Μήπως έχεις καμία φωτο για να καταλάβουμε ακριβώς αυτό που προσπαθείς να πετύχεις?
 


P

panag 505

Guest
Ωραίο φαίνεται. Μήπως έχεις καμία φωτο για να καταλάβουμε ακριβώς αυτό που προσπαθείς να πετύχεις?
Είναι σκέψεις βέβαια και όχι υπάρχουσα υλοποίηση (ίσως μελλοντική). Είμαι κυριευμένος με αυτήν την ιδέα. Εάν δεν ήμουν σαφής ζητώ συγνώμη. Το προσπαθώ πάντως κατασκευαστικά με αργά βήματα ένεκα εργασιακών υποχρεώσεων. Μοιράζομαι τη ζωή μου, σε δύο πόλεις. Στην Αθήνα προσφέρεται αυτή ή λύση, αφού κατασκευαστικά έχω τέτοιες προϋποθέσεις με μικρές επεμβάσεις πραγματοποιείται. Σχεδόν το παρών (σύστημα μου) πλησιάζει σ' αυτό που περιγράφω αλλά άγνωσται αι βουλαί
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Μια χαρά τέτοια και καλύτερη θέα έχω κει που είναι η TV και το τζάκι μου στο πάνω σαλόνι μου, με περισσότερα τζάμια μάλιστα, δύο σειρές τζάμια έχω, στα 6μ ύψος είναι το ταβάνι κι όλο από κάτω ανοιχτό και βλέπω έξω.

Δε χρειάζεται κι ούτε θέλω να βάλω ηχεία εκεί, μια ηχομπαρα θα μπει στην TV, με σαμπ.

Ο οικιακός κινηματογράφος τύπου μπατκέιβ είναι άλλο πράμα, κι αυτό όπως το έχω για μένα είναι σούπερ τέλειο σε όλες του τις παραμέτρους.

Για να ακούω μουσική, είναι για μένα ένας τέλειος χώρος, ούτε να βλέπω έξω δε μου λείπει ούτε τίποτε άλλο. Αυτό που προτιμώ να βλέπω όταν ακούω μουσική, είναι τους μουσικούς να παίζουν αυτή τη μουσική.
Έτσι για μένα ολοκληρώνεται η εμπειρία.

Εσείς αφήνετε τη φαντασία να συμπληρώνει την εικόνα και τη μουσική σκηνή, εγώ θέλω πολλαπλά ηχεία να συμπληρώνουν με ακριβεία όλη την μουσική σκηνή και προβολέας να συμπληρώνει το οπτικό της τμήμα.
Έτσι μ'αρεσει και δε θέλω τίποτα άλλο να μπαίνει ενδιάμεσα σε αυτή την εμπειρία.

Παράδειγμα:
Το blue ray των kraftwerk μπορώ κάλλιστα να το ακούω χωρίς να βλέπω εικόνα. Όχι φίλε, πάντα παίζει με εικόνα. Πακέτο η απόλαυση εκτοξεύεται. Κλειστά όλα τα φώτα, παίζει η ταινία, μαλτ στο τραπεζάκι δίπλα, τέλος.

Εσείς κάντε ότι γουστάρετε, διαβάστε κάνα βιβλίο, δείτε έξω, κάντε σεκς, πλέξιμο, οτιδήποτε. Εγώ θέλω και εικόνα στο πακέτο, και μεγάλη εικόνα, χορταστική, όχι τέτοια τηλεορασιτσα που είναι πιο μικρή από το σαμπ μου..

Δεύτερο και τρίτο στέρεο δε πρόκειται να στήσω, έχω κι άλλα χόμπι.
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Μάλιστα,με την οθόνη εκτός του κέντρου...μετά τα όρια της υψηλής πιστότητας,φτάνουν και τα...όργια. :sneaky:
Ωχου, εκει, στη λεπτομερεια... :gotcha:
Οριστε, παρε αυτο εσυ:
the_big_room-Photography-credit-York-Tillyer-2160x900.jpg
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top