Οικονομική καλωδίωση συστήματος, προβλήματα και λύσεις


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Todkos αν τα ηχεία σου είναι όντως balanced και όχι μαιμουδίσια balanced προχώρα με το di όπως λες.
Αν δεν είναι balanced , μπορείς να συνδέσεις rca to xlr , μόνο με το non inverting σήμα.
Τι είναι μαϊμουδίσιο balanced;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Χρησιμοποιεί xlr βύσμα , για unbalanced σήμα , σαν αυτό δλδ που μεταφέρει το rca.
Ρώτα την neuman τι σήμα χρειάζεται , blanced ή unbalanced , για να ξέρεις τι καλώδια και βύσματα να πάρεις και αν χρειάζεται να πάρεις και το bheringer di.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Χρησιμοποιεί xlr βύσμα , για unbalanced σήμα , σαν αυτό δλδ που μεταφέρει το rca.
Ρώτα την neuman τι σήμα χρειάζεται , blanced ή unbalanced , για να ξέρεις τι καλώδια και βύσματα να πάρεις και αν χρειάζεται να πάρεις και το bheringer di.
Α αυτό εννοείς ..
Αμιγώς balanced είναι,τσεκαρισμένο
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Ε τότε χρειάζεσαι και το di box, αναγκαστικά , αλλιώς αν βάλεις rca to xlr τρίχες θα ακούς , μιάς και θα δουλεύει το μισό ενισχυτικό του ηχείου.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ε τότε χρειάζεσαι και το di box, αναγκαστικά , αλλιώς αν βάλεις rca to xlr τρίχες θα ακούς , μιάς και θα δουλεύει το μισό ενισχυτικό του ηχείου.
σιγά μην έχει και διπλούς ενισχυτές μεσα.
μονο η είσοδος είναι balanced.
τα σκουπίδια τύπου behringer περισσεύουν.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Σίγουρα γίνεται και χειρότερα, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ το πως
Τι εννοείς ;
( όπως θα έχεις καταλάβει ψαρεύω ότι γνώση μοιράζεται )
σιγά μην έχει και διπλούς ενισχυτές μεσα.
μονο η είσοδος είναι balanced.
τα σκουπίδια τύπου behringer περισσεύουν.
Ξανά μάνα ...τι θέλεις να πεις ; :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Όταν πήρα τον Yamaha άλλαζα σε δόσεις τα RCA σε XLR με πρώτα τα front και δεν κατάλαβα καμία διαφορά σε ένταση και πχοιότητες. :p
Αλλά δεν είμαι χρυσαυτένιος ούτε ακούω μουσική εκεί. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι εννοείς ;
Εννοώ πως αγόρασες κορυφαία (μικρά-μικρής απόστασης) ηχεία, και προσπαθείς να τα χαντακώσεις πάση θυσία.
Ο AV πρέπει να αντικατασταθεί. Δεν κάνει για πολλούς λόγους. Κανένα έξοδο μην κάνεις εξαιτίας του, όλα στον κουμπαρά για την αγορά του επόμενου, με XLR.

Θα χάσεις πράγματι κάτι από την unbalanced, αλλά θα χάσεις περισσότερα απο το behringer.
Μάζευε λεφτά, ή ψάξε και στα μτχ/αγγελίες. Πούλα τον AV όταν μαζέψεις τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Όταν πήρα τον Yamaha άλλαζα σε δόσεις τα RCA σε XLR με πρώτα τα front και δεν κατάλαβα καμία διαφορά σε ένταση και πχοιότητες. :p
Αλλά δεν είμαι χρυσαυτένιος ούτε ακούω μουσική εκεί. ;)
Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή . Απλά καλώδιο από σε rca σε xlr.
Η πρώτη μου εμπειρία με ενεργά που είχαν και τις 2 εισόδους είναι όμως απροτρεπτική.
Απο rca σε rca παίζαν καλά . Από rca σε xlr χάλια. (Ήταν τα focal)
Αυτά τα τωρινά ,τα 2 μόνο,σε κοντινές αποστάσεις,τα έχω συνδεδεμένα από rca σε xlr με αντάπτορες. (Μου βγάζει βέβαια ανάποδα το phase)αλλά ακούγονται πολύ ωραία.
Με την λογική των δοκιμών απο τα focal αν τους δώσω true balalanced θα ακούγονται καλά +++ ;
Εννοώ πως αγόρασες κορυφαία (μικρά-μικρής απόστασης) ηχεία, και προσπαθείς να τα χαντακώσεις πάση θυσία.
Ο AV πρέπει να αντικατασταθεί. Δεν κάνει για πολλούς λόγους. Κανένα έξοδο μην κάνεις εξαιτίας του, όλα στον κουμπαρά για την αγορά του επόμενου, με XLR.

Θα χάσεις πράγματι κάτι από την unbalanced, αλλά θα χάσεις περισσότερα απο το behringer.
Μάζευε λεφτά, ή ψάξε και στα μτχ/αγγελίες. Πούλα τον AV όταν μαζέψεις τα υπόλοιπα.
Απακαρδιωτικός είσαι ρε συ :(
Τι θα χάσω από τον benringer ;
Ξέρω τσιμπούρι και έτσι έγινα....
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ξανά μάνα ...τι θέλεις να πεις ; :)
το πραγματικό balanced απαιτεί διπλα κυκλώματα από την είσοδο μέχρι την έξοδο.
σε αυτή την περίπτωση το ένα έχει 4 ενισχυτικά μεσα αντί για 2 και αν δεν δώσεις balanced σήμα λειτουργούν μονο τα 2.

τέτοιες συσκευές όμως υπάρχουν ελάχιστες.

αυτό που έχουν οι επαγγελματικές συσκευές μεσα είναι ένας τελεστικός στην είσοδο που αφαιρεί τον θόρυβο του καλωδιου (το πως είναι μια άλλη ιστορία)και μετατρέπει το σήμα σε unballanced και μετά το οδηγεί στα κροσοβερ και τους ενισχυτές.

αν δεν έχεις παρα πολλά μετρα rca τότε δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα παρα μονο ανταπτορες η να φτιαξεις καλώδια rca to xlr.

ωστόσο κανεις από όσους το δοκιμασαν δεν είχε θέμα θορύβου στις αποστάσεις ενός σαλονιού.

ακόμα και η δοκιμη που έκανες με τα focal που είχαν rca και xlr σου φάνηκε ότι από την rca έπαιζαν καλύτερα γιατί η rca είσοδος είναι πολύ πιο ευαίσθητη -0 dbu αντί για +4dbu

η μονη διαφορα στην πραγματικότητα είναι η ένταση.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ευχαριστώ όλους σας παιδιά κάθε απάντηση ήταν άκρως βοηθητική ..
Αποφασίστηκε προς το παρόν να πάω σε απλό καλώδιο rca σε xlr και όταν μαζέψω τα χρήματα που απαιτούνται να παρω έναν σοβαρό pre.
Μια τελευταία ερώτηση
Θα υπάρξει ουσιαστική διαφορά από πάμφθηνο - αρκετά φθηνό - φθηνό καλώδιο ;
π.χ
BIOKAΛ.

Vandamme

mogami
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Θα υπάρξει ουσιαστική διαφορά από πάμφθηνο - αρκετά φθηνό - φθηνό καλώδιο ;
Προσωπικά θα επέλεγα βάσει του ηχείου με τη μεγαλύτερη απόσταση. Αν βάλεις τα surrounds με 10 μέτρα καλώδιο όπως εγώ, θέλεις να είσαι ήσυχος.
Μια χαρά φαίνεται το ΜαΝτάμ πάντως.
 

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Ευχαριστώ όλους σας παιδιά κάθε απάντηση ήταν άκρως βοηθητική ..
Αποφασίστηκε προς το παρόν να πάω σε απλό καλώδιο rca σε xlr και όταν μαζέψω τα χρήματα που απαιτούνται να παρω έναν σοβαρό pre.
Μια τελευταία ερώτηση
Θα υπάρξει ουσιαστική διαφορά από πάμφθηνο - αρκετά φθηνό - φθηνό καλώδιο ;
π.χ
BIOKAΛ.

Vandamme

mogami
Εγώ έχω διαλέξει το mogami με neutrik που είναι η πιο safe επιλογή και αργότερα που θα παίξει προ με xlr απλά θα αλλάξω τα rca σε xlr.
Κρατάς το καλώδιο και δεν πετάς λεφτά παρά μόνο μερικά rca.
Μην πάρεις di τσάμπα λεφτά .Κρατά στο λογαριασμό για pre !!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Όταν πήρα τα Mogami το '14, τα 2534 κόστιζαν 2-2,5€ και τα 2549 3,5€ ή κάπου εκεί. Τα 5,5€ που βλέπω σήμερα μου φαίνονται πολλά. Για τα Neutrik πλήρωσα χωρίς σκέψη.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Αν ισχύουν αυτά που λέει ο back ο οποίος ξέρει για τι πράγμα μιλάει , τότε ναι δεν χρειάζεσαι xlr.
Αν όντως τα ηχεία σου δεν έχουν balanced ενισχυτικά , ναι δεν χρειάζεται. Δεν το γνωρίζω.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Προσωπικά θα επέλεγα βάσει του ηχείου με τη μεγαλύτερη απόσταση. Αν βάλεις τα surrounds με 10 μέτρα καλώδιο όπως εγώ, θέλεις να είσαι ήσυχος.
Μια χαρά φαίνεται το ΜαΝτάμ πάντως.
όντως είναι μια χαρά. Άφοβα και για παραπάνω από 10 μέτρα.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Ευχαριστώ όλους σας παιδιά κάθε απάντηση ήταν άκρως βοηθητική ..
Αποφασίστηκε προς το παρόν να πάω σε απλό καλώδιο rca σε xlr και όταν μαζέψω τα χρήματα που απαιτούνται να παρω έναν σοβαρό pre.
Μια τελευταία ερώτηση
Θα υπάρξει ουσιαστική διαφορά από πάμφθηνο - αρκετά φθηνό - φθηνό καλώδιο ;
π.χ
BIOKAΛ.

Vandamme

mogami
Απέφυγε το 2χ0,5 για τα μεγάφωνα, βάλε πιο χοντρό!!! Τουλάχιστον 2χ1,5 και πάνω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top