Παρουσίαση HiFi συστήματος


C

chrispo

Guest
..σε τέτοιες διατάξεις η επιλογή του tape, είναι μόνο IN....ενώ το tape out είναι μόνιμα εμπλεγμένο και παίζει την είσοδο που έχουμε επιλέξει, ως line in.
..δηλ. αν ήθελε να ακούσει το cd , με επιλογή tape , θάπρεπε να συνδέσει το cd στο tape in.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Προφανώς επέλεγε το tape, ενώ την πηγή την είχε αλλού συνδεδεμένη και άκουγε χαμηλά την πηγή, λόγω crosstalk των line...o_O
Μόλις το δοκίμασα και...... Παίζει κανονικά. Απλά είχε συμβεί ότι μου αναφερατε!!

Παω να κρυφτώ!! Παρακαλω η "καραμουζα" να είναι ήπια!!! Στελνω και μια φώτο μπας.. Και μου δωσετε εξιλέωση!!
 

Attachments



C

chrispo

Guest
..ωραία ζεστή γωνίτσα...καλές ακροάσεις Λουκά!:thumbsup:

( ο ενισχυτής πρέπει να ψύχεται επαρκώς, όπως είπε ο vasilisnt...κοίταξέ το λίγο)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μόλις το δοκίμασα και...... Παίζει κανονικά. Απλά είχε συμβεί ότι μου αναφερατε!!

Παω να κρυφτώ!! Παρακαλω η "καραμουζα" να είναι ήπια!!! Στελνω και μια φώτο μπας.. Και μου δωσετε εξιλέωση!!
Μήπως διαθέτει ειδικό διακόπτη επιλογής για την πηγή της οποίας το σήμα θα κατευθυνόταν προς την έξοδο tape out;
Εξιλέωση μόνο με 50 ευρά...για τον DF ρε γμτ. :roflmao:
 


Μηνύματα
140
Reaction score
382
..ωραία ζεστή γωνίτσα...καλές ακροάσεις Λουκά!:thumbsup:

( ο ενισχυτής πρέπει να ψύχεται επαρκώς, όπως είπε ο vasilisnt...κοίταξέ το λίγο)
Αγαπητοί ένας ενισχυτής όσο και να κοστίζει δεν φτάνει την τιμη της διατροφης.... πανω εχει μικρο περιθώριο 3 εκατοστά απο πισω εχει 25 εκατοστά αλλά δεν υπήρχε ...alternative ήδη οι βάσεις για τα ηχεία είναι θέμα συζήτησης!! Παρακαλώ να υπάρξει μια νεα συγκαταβαση δεν θα αντεξω και άλλη λοιδορια
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αγαπητοί ένας ενισχυτής όσο και να κοστίζει δεν φτάνει την τιμη της διατροφης.... πανω εχει μικρο περιθώριο 3 εκατοστά απο πισω εχει 25 εκατοστά αλλά δεν υπήρχε ...alternative ήδη οι βάσεις για τα ηχεία είναι θέμα συζήτησης!! Παρακαλώ να υπάρξει μια νεα συγκαταβαση δεν θα αντεξω και άλλη λοιδορια
Το μόνο που θα σου πω είναι να "παζαρέψεις" την οριστική απομάκρυνσή τους. Κοίτα να πιάσεις καλή "τιμή". Τώρα που έχεις τον headamp θα πάρεις ένα λιλιπούτειο media player και είσαι οκ. Άσε τα cd και τα βινύλια, αφού και δε θα τα ευχαριστηθείς και έχεις γκρίνια. Με τα ακουστικά θα είσαι άρχοντας, όπως εξάλλου λες είναι το 2ο σύστημα αυτό.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Αγαπητοί του forum μετά από καιρό .. και για τις ανάγκες του γόνιμου (πάντα) διαλόγου και ανταλλαγής ιδεών σας στέλνω εκ νέου τον χώρο μου με κάποιες αλλαγές.
Υιοθετήθηκε (κατόπιν επισημάνσεων σας) το ισοσκελές τρίγωνο 2,2 απόσταση ηχείων (τα έφερα πιο κοντά).
Προστέθηκε και ένα 8 Inj sub από την Rel T5i το οποίο σε συνδυασμό με την κοντινότερη θέση ακρόασης βελτιώνει την αίσθηση και την απόδοση των χαμηλών. (ίσως βάλω ένα ακόμη sub ίδιο, στον χώρο, απλά ο αντιπρόσωπος!! είναι απαράδεκτος και το σκέφτομαι….
Οι αποστάσεις από τους τοίχους (πίσω & πλαϊνούς) έμειναν στα 85 εκατοστά και 65 αντίστοιχα.

Αναβαθμίστηκε το CD player με Primare CD 22 (πιο αθόρυβο και αναλυτικότερο από το marantz) και μια αναβάθμιση στην κεφαλή του concept (Artist αντικατάσταση της performer)

Τέλος κάποια ακουστική περιποίηση του χώρου με την βοήθεια της acoustic solutions (χωρίς μετρήσεις!! παρά μόνο με φωτογραφίες του χώρου)

A. 2 PANELS Βroadband ηχοαπορροφητικό πάνελ πίσω από την θέση ακρόασης 60 x 120 x 7 cm.
Β. 2 PANELS Decofusor Ακουστικό Πάνελ στους πίσω τοίχους (πίσω από τα ηχεία) και 2 στα πλευρικά τοιχώματα, για να διατηρηθεί ο χώρος"ήχητικά" ζωντανός. 60 x 120 x 6 cm.
Γ. 2 Decofusor 60X60X6 cm στα σημεία της οροφής των πρώτων ανακλάσεων.
Δ. εκκρεμεί να τοποθετηθούν άλλα δύο 60X60X6 cm στα σημεία της οροφής των πρώτων ανακλάσεων κατά μήκος των δύο που έχω τοποθετήσει ήδη.

Τέλος έχει τοποθετηθεί και μια ηχο - απορροφητική κουρτίνα πίσω από την πολυθρόνα ακρόασης (Made in IKEA!) 80 cm πλάτος.


1602147973103.png

1602148859634.png
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Για όσο διάστημα διαθέτεις ένα σαμπ, η μόνη σωστή θέση τοποθέτησής του, είναι ανάμεσα στα δυο ηχεία, και καμιά άλλη.

Αν πάρεις κι άλλο σαμπ, τότε βεβαίως έχεις περισσότερες εναλλακτικές θέσεις τοποθέτησής τους.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα έβαζα κι άλλα τέτοια πάνελ σε οροφή και στον πίσω από τα ηχεία τοίχο. Κυρίως στην οροφή θα έβαζα αρκετά, δηλαδή 2 τεμάχια ακόμα μαζί με το ένα που έβαλες σε κάθε πλευρά, κι άλλα 3 στην εσωτερική θέση της οροφής από κάθε πλευρά.

Δηλαδή θα έβαζα πάνελ στις θέσεις που σημείωσα με "Χ":

300853_dc4d0c93fe00a3fb45619510fca3b38f~2.png


Δηλαδή επιπρόσθετα 10 πάνελ για ταβάνι και 2 για τοίχο.


ΥΓ. :party:
Βεβαίως θα ήταν χρήσιμο να κάνεις και μια μέτρηση χρόνων αντήχησης, μα για να σου πω την αμαρτία μου, τα πάνελ που σου λέω, θα τα έβαζα και δίχως μετρήσεις. ;)

Και μετά, επίσης δίχως μετρήσεις, θα έβγαζα το χαλί από το δάπεδο. :smg:
 
Last edited:

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Τιμές και λινκ για τους Decofusors?
www.acosticsolutions.gr
περίπου 300 το ζευγάρι (60χ120)
Για όσο διάστημα διαθέτεις ένα σαμπ, η μόνη σωστή θέση τοποθέτησής του, είναι ανάμεσα στα δυο ηχεία, και καμιά άλλη.

Αν πάρεις κι άλλο σαμπ, τότε βεβαίως έχεις περισσότερες εναλλακτικές θέσεις τοποθέτησής τους.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα έβαζα κι άλλα τέτοια πάνελ σε οροφή και στον πίσω από τα ηχεία τοίχο. Κυρίως στην οροφή θα έβαζα αρκετά, δηλαδή 2 τεμάχια ακόμα μαζί με το ένα που έβαλες σε κάθε πλευρά, κι άλλα 3 στην εσωτερική θέση της οροφής από κάθε πλευρά.

Δηλαδή θα έβαζα πάνελ στις θέσεις που σημείωσα με "Χ":

View attachment 182077

Δηλαδή επιπρόσθετα 10 πάνελ για ταβάνι και 2 για τοίχο.
Θα βάλω άλλο ένα sub μόλις βρω κουράγιο να επικοινωνήσω με τον αντιπρόσωπο... σίγουρα άλλα δύο deco όπως είπα στην οροφή (60Χ60 για να κλέψω λίγο στην απόσταση) και μετά βήμα - βήμα
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Για όσο διάστημα διαθέτεις ένα σαμπ, η μόνη σωστή θέση τοποθέτησής του, είναι ανάμεσα στα δυο ηχεία, και καμιά άλλη.

Αν πάρεις κι άλλο σαμπ, τότε βεβαίως έχεις περισσότερες εναλλακτικές θέσεις τοποθέτησής τους.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα έβαζα κι άλλα τέτοια πάνελ σε οροφή και στον πίσω από τα ηχεία τοίχο. Κυρίως στην οροφή θα έβαζα αρκετά, δηλαδή 2 τεμάχια ακόμα μαζί με το ένα που έβαλες σε κάθε πλευρά, κι άλλα 3 στην εσωτερική θέση της οροφής από κάθε πλευρά.

Δηλαδή θα έβαζα πάνελ στις θέσεις που σημείωσα με "Χ":

View attachment 182077

Δηλαδή επιπρόσθετα 10 πάνελ για ταβάνι και 2 για τοίχο.


ΥΓ. :party:
Βεβαίως θα ήταν χρήσιμο να κάνεις και μια μέτρηση χρόνων αντήχησης, μα για να σου πω την αμαρτία μου, τα πάνελ που σου λέω, θα τα έβαζα και δίχως μετρήσεις. ;)

Και μετά, θα έβγαζα το χαλί από το δάπεδο. :smg:
ή μήπως κάπως έτσι καταστρέφεις την αισθητική του χώρου...? αλλα θα μου πεις, μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος...διαλέγεις και παίρνεις
 




Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top