Μαλακό η σκληρό μπάσο;

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τα τελευταία 14 χρόνια εχω ηχεία με δυο 8ιντσα γουφερ και φυσικά ένα τουιτερ.
Ο χώρος μου 48τμ σχετικά ψηλός με κεραμοσκεπή .
Η ακουστική μου , από πολύ χαμηλά αρκετό αλλά μαλακό μπάσο.
Δεν είχα και δεν εχω αυτό το σκληρό χτύπημα , το δυνατό δλδ που θα σε χτυπήσει που λέμε στο στήθος και θα την ακούσεις.
Είναι όμως με όγκο (αν το γράφω σωστά) γεμίζει τον χώρο και αν αρχίσεις και ανεβάσεις ισχύ όλος ο χώρος πλημμυρίζει με αυτό, αλλά δεν μου αρέσει.
Ίσως το βαρέθηκα πια....
Αρκετοί που το έχουν ακούσει τους αρέσει.
Και η ερώτηση έχει ως εξής.
Αν πάω σε ήχο στήλη με δυο γουφερ 6,5 ίντσες που θεωρητικά είναι πιο σκληρό θα βρω αυτό που ψάχνω , θα εχω και εκεί από χαμηλά μπάσο η θα πρέπει να ανεβάσω ισχύ για να ακούσω ;
Σε πολύ υψηλές εντάσεις θα ανταποκρίνονται όπως τα 8αρια η.....να παίξω με αυτά που εχω με διαφορετική εσωτερική μόνωση η αλλαγή κροσοβερ;
Ζήτω συγνώμη αν δεν εχω δώσει με έμφαση αυτό που νιώθω σε συντακτικό αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.
Σας ευχαριστω , είμαι εδώ να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις μου γίνουν μήπως βρω λύση.
Το μαλακό - σκληρό είναι αργό - γρήγορο.
Σίγουρα τα ηχεία χωρίς οπές bass reflex έχουν πιο ακαριαίο χαμηλό ( πιο σκληρό που λες ) αλλά όπως και να έχει κατά τη δική μου ταπεινή άποψη και με τέτοια ηχεία με το στήσιμο που έχεις πάλι θα είχες θέματα.
Τα ηχεία είναι πολύ στριμωγμένα στους τοίχους ( όχι μόνο πίσω) , ο χώρος είναι τεράστιος και υποθέτω αφρόντιστος όπως επίσης και η θέση ακρόασης υπερβολικά μακριά.
Και η ενίσχυση επίσης από av είναι αναιμική έως να μη πω τι.
Βάλτα κάτω με ησυχία και σκέψου πως θα ανακατέψεις λίγο την τράπουλα :)
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Αυτό που έπρεπε να κάνεις πριν γίνουν από τη μεριά σου όλες αυτές οι αγοραπωλησίες (είπες αγόρασες τελικούς ενισχυτές και τους πουλησες) ήταν ένα πράγμα.
Ποιο;
Να κερδίσεις στο joker; Όχι.
Να αγοράσεις καινούριο συστημα; Όχι.
Να ψηφίσεις Κυνηγους; μάλλον όχι.
Να αλλάξεις γυναικα; Όχι (εκτός αν έχεις πεθερά που στα κάνει τσουρεκια).

Αυτό το ένα ήταν να φέρεις έναν ειδικό και να δει τον χώρο σου και να σου κάνει μετρήσεις και θα σου έδινε εμπεριστατωμενες προτάσεις με λύσεις ανάλογα το budget σου.
Έτσι και θα γλυτωνες όλα τα έξοδα που έχεις κάνει μέχρι στιγμής και θα είχες πιθανόν τον ήχο που θέλεις.
Έναν επαγγελματία φυσικά.
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
-
Έχει κάτι μπάσα .....και κατι πρίμα αδερφάκι μου που μου τρέχουν τα σάλια .
Γιά δες τι επιλογές έχει δίπλα στα μπάσα και τα πρίμα . Τι να το κάνεις το loudness ;
Τι λές :party: έχει subsonic !
-
View attachment 182340


-
Τον είχα 30 χρόνια, ξέρω καλά. :drinks:
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.155
Reaction score
18.996
Αλλάζοντας όμως συνήθεια , άκουγοντας πλέον σε direct , άδειασε ο χώρος , έφυγαν τα μπάσα αλλά εννοείται ήρθαν πιο κοντά μεσαίες και ψιλές που δεν τις είχα με loudness.
Όλο αυτό μου έχει κακοφανεί και εδώ και 9 μήνες παιδεύομαι χωρίς λύση.
Αυτό θα το ξαναβρείς αν αποφασίσεις να ενσωματώσεις sub's (πληθυντικός) και για τις μουσικές σου. Θα σε καθοδηγήσουν αυτοί που ξέρουν. Ακόμα και χωρίς να μπεις σε τρελά σενάρια ρυθμίσεων-μετρήσεων με σωστή τοποθέτηση των sub και κρος μπορείς να πετύχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Θα γεμίσεις επίσης εύκολα τον χώρο με την ενέργεια που σου λείπει χωρίς το loudness και χωρίς να ανεβάζεις μεγάλες εντάσεις ;)
Αλλά έτσι ή αλλιώς (εσύ θα κάνεις την επιλογή για τον δρόμο που θα ακολουθήσεις) αυτό που πρέπει να κάνεις σίγουρα είναι να βρεις τρόπο να τοποθετήσεις καλύτερα τα ηχεία σου - θέση ακρόασης.
Σε αυτό νομίζω συμφωνούν όλοι όσοι έγραψαν.
 
Last edited:

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Έχει κανείς άποψη για τον akai am 69;
Εχω ακούσει πολύ καλά σχόλια η είναι απλά σχόλια;
Δεν το ξέρω το μηχάνημα. Όμως κοιτάς σε λάθος κατεύθυνση για να λύσεις το πρόβλημά σου. Άκου τους προηγούμενους.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Δαπέδου με δύο εξαμισάϊντσα woofer για σήμα full range...Απορώ πώς και δεν έχει νομοθετήσει πάνω σε τέτοια παραπτώματα ο - ΄΄δρακόντιος΄΄ κατά τα άλλα - DF...
μην το λες, παιζει ρολο σταθμες που θες :sneaky:
 

P

PMC

Guest
μην το λες, παιζει ρολο σταθμες που θες :sneaky:
το μέγεθος του χώρου είναι που παίζει ρόλο περισσότερο....( νομίζω )
αν τα βάλεις σε 15-20 τετραγωνικά μια χαρά μπασο θα σου φαινεται ότι έχουν......
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
....
Τα εχω ακούσει είναι αλήθεια με ένα τελικό κάπου 2χ400 και με έναν 2χ1200 αν μου έλεγε σωστά ο φίλος και ναι ήταν τελείως αλλιώς...
Έχει κανείς άποψη για τον akai am 69;
...
Αφού ένδειξη έχεις από το 1ο post σου, τι ψάχνεσαι για τα 110W του ΑΜ-69?
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Κανένας ενισχυτής από όσους άλλαξες δεν είχε κάποιο προγραμμα ισοσταθμισης όπως π.χ. Audyssey η Dirac? Αν όχι, γιατί το κανείς αυτό στον εαυτό σου, κρίμα είναι.

Όποτε στουμπώνουμε μια τρύπα reflex αλλάζει η φάση στα woofer και υπό σωστες συνθήκες θέλει ολοφρέσκια ισοσταθμιση. Τα εφέ του ήχου out of phase είναι ολίγον φρικτά, όποτε το να κλείνεις μια τρύπα και όλα να πηγαίνουν καλά, δεν δουλεύει πάντα όπως θα θέλαμε. Ειδικά όταν δεν έχουμε ιδέα το crossover τι ρυθμίσεις έχει, τι φίλτρα, τάξης, κτλ. Μπορεί και να κάτσει, αλλά εδώ δεν είναι ρουλέτα κόκκινο η μαύρο. Βέβαια καμια φορά μπορεί και να είναι.

Ενας τρόπος να πάρεις μια αξιοπρέπεια στο μπάσο σου άμεσα και κύριος, εγγυημένα, είναι να βάλεις ένα sub ακόμα πίσω από τη θέση ακρόασης. Με ένα σύστημα MiniDsp φέρνεις τους χρόνους στα 2 subs που θα έχεις πια, να βρίσκονται στο καναπέ σου. Εκεί θα έχεις το καλύτερο μπάσο που μπορείς να έχεις και όλοι οι υπόλοιποι θα ακούνε ακυρώσεις και θολούρα. Εσυ όμως θα χαμογελάσεις λίγο.

Μια ωραία συνολική λύση είναι να πάρεις έναν Marantz av, απλό χωρίς atmos κτλ, αλλά με xt32 aydyssey και 2 εξόδους για subs. Τελείωσες, έκλεισες για μια αξιοπρέπεια. Μετέπειτα ότι αλλαγή θα κοστίσει πολυ, πολύ όμως.

Καλή συνέχεια ;)
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Θα απαντήσω εδώ και όχι μεμονωμένα .
Τόσα χρόνια άκουγα από τα ίδια ηχεία και με ένα av Philips fr996 και το μικρό μου denon.
Δυστυχώς άκουγα λάθος χρησιμοποιώντας loudness όλα αυτά τα χρόνια .
Έδωσα εκείνο το Philips (ανάθεμα ) έπαιζε μια χαρά και χωρίς loudness έτσι να πάω σε λύσεις νέες τύπου usb hdmi .
Άλλαξα 7 ραδιοενισχυτες av και κατέληξα στον pionner ax5i που παρ ότι στερείται hdmi usb , έχει δύναμη από χαμηλά και στο κινηματογραφικό κομμάτι τα σπάει.
Αλλάζοντας όμως συνήθεια , άκουγοντας πλέον σε direct , άδειασε ο χώρος , έφυγαν τα μπάσα αλλά εννοείται ήρθαν πιο κοντά μεσαίες και ψιλές που δεν τις είχα με loudness.
Όλο αυτό μου έχει κακοφανεί και εδώ και 9 μήνες παιδεύομαι χωρίς λύση.
Γενικά ακούω χαμηλά όχι σε μεγάλη ισχύ , εχω τροποποιήσει τα ηχεία μου σε τρεις διαφορετικούς στον χώρο και μου λείπει λίγη ισχύς στα χαμηλά; Το λίγο πιο σκληρό μπάσο;
Ίσως να μην υτο γράφω και λέω Σωστά.


καλημερα φίλε @meganers.
το σκληρό μπασο που μάλλον είναι αυτό που σου αρέσει , αυτό που νιώθεις το χτυπημα στο στήθος δεν είναι απαραίτητα χαμηλές συχνοτητες . Είναι πιο ψηλα στο ακουστικο φάσμα και πολύ πιθανό να το έχεις ακούσει από pa ( επαγγελματικά Ηχεια τα οποία δεν παίζουν τις πρώτες οκταβες) .
Η αίσθηση του μαλακού μπάσου ( όχι του πλαδαρού χωρίς αρχή και τέλος μπάσου ) δεν είναι απαραίτητα κακό.
Η χρήση λαουτνες δεν είναι κακή Επίσης......
Αν ο ενισχυτης που ακους δεν είναι επαρκής ,ποτέ σε χρήση direct δεν θα σε γεμίσει με ικανοποιητικό ήχο Ποτέ.

πρωτα πρέπει να προσδιοριστεί ακριβως τι είναι αυτό που σου αρέσει. Μόνο αυτό έχει σημασια . Αυτός είναι ο στόχος . ( όχι απαραίτητα τι είναι σωστό , φλατ η οπως αλλιώς θες να το πεις ...
αλλά τι σου αρέσει . Μόνο όταν ακούμε αυτό που μας αρέσει σταματάμε να ψαχνόμαστε ....)

εχεις δοκιμασει τα Ηχεια σου σε μικρότερο χώρο ? Για δοκίμασε τα σε ένα άλλο δωμάτιο ,μικρότερο.)

οι λύσεις που σου δόθηκαν σχετικά με πολλά σαμπ, ισοσταθμιση χώρου, μετρήσεις , dirac, μειωση της απόστασης ακροασης , αλλαγή στο toe in, απομάκρυνση από το τζάκι, μεγαλυτερος ενισχυτης, κ.α........είναι ολες σωστές ( κάποιες κοστίζουν φυσικά ) Αλλά δεν πρέπει να γίνουν στα τυφλά .....

Ο σωστός δρόμος είναι μόνο ένας . Να φωνάξεις κάποιον ( 200€ θα δωσεις )να σου μετρήσει τον χώρο σου. Να σου πει τι θες και θα ξέρεις τι ακριβως πρέπει να κανείς όταν θα βρεθούν τα χρήματα. Δοκιμές πάνω σε υλικά και αλλαγές μεγαφώνων δεν θα βοηθήσουν . ( ποσό μάλλον να βάλεις μικρότερα μεγάφωνα από αυτά που ήδη έχεις...)

καλη συνέχεια
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
το μέγεθος του χώρου είναι που παίζει ρόλο περισσότερο....( νομίζω )
αν τα βάλεις σε 15-20 τετραγωνικά μια χαρά μπασο θα σου φαινεται ότι έχουν......
ολα παιζουν ρολο....χωρος, τοποθετηση, αποσταση ακροασης.
 
  • Like
Reactions: PMC


meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Καλημέρα σε όλους.
Παιδιά;
Σε κανένα μην μου νομίζω δεν είπα την λέξη δεν εχω μπάσα ..
Είπα εχω μπάσα και μάλιστα από πολύ χαμηλά , αλλά....είναι αρκετά μαλακα.
Ειδικά μετά την επιλογή direct είναι σαν να άδειασε ο χώρος μου σε χαμηλές εντάσεις αλλά και πάλι μπάσο εχω.
Δεν είναι όμως αυτό το μπάσο που θα χτυπήσει τα πλακάκια μου.
Από την άλλη.
Προγραμμα ισοσταθμισης έχουν όλοι αυτοί οι AV και εννοείται το εχω κάνει άπειρες φορές .

Το όλο θέμα μου είναι όταν ακούω μουσική δικαναλα.
Εκεί δλδ που παίζουν μόνο οι δυο κολλωνες μου.
Ενα σενάριο στο μυαλο μου βάζοντας χαρτί και μολύβι χρονικά ¨ισως¨ ο Roister που του είχα παραπονεθεί για μεσαίες (λάθος μου άκουγα με loudness τότε ) έχει επέμβει στο κροσοβερ και πιθανόν να έχει αλλάξει από εκεί κάτι και έγινε όλο αυτό σε τόσο έντονο βαθμό.
Μάλιστα τα ηχεία μου πάντα είχαν 4ωμ αντίσταση και τώρα το πολυμετρο δείχνει 8 όπως και ο ενισχυτής τα αναγνωρίζει στα 8.

θα κάνω μια κίνηση σήμερα, πηγαίνοντας τα ηχεία στο δωμάτιο του γιου μου βάζοντας τα με τον teac avg 8500 που έχει εκεί και μας ζαλίζει με τα νταπαντουπα της Ηλικίας του Και κάτι magnat μικρά που έχει.
Ο χώρος εκεί είναι 13τμ και πιστεύω να εχω μια άποψη γιατί ο ενισχυτής αυτός έχει παρ ότι 5,1 εξαιρετικό δικαναλο.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
.......πρωτα πρέπει να προσδιοριστεί ακριβως τι είναι αυτό που σου αρέσει. Μόνο αυτό έχει σημασια . Αυτός είναι ο στόχος . ( όχι απαραίτητα τι είναι σωστό , φλατ η οπως αλλιώς θες να το πεις ...
αλλά τι σου αρέσει . Μόνο όταν ακούμε αυτό που μας αρέσει σταματάμε να ψαχνόμαστε ....)
αυτο ειναι.....και αυτο το πετυχαινεις με ισοσταθμιση και περιποιηση χωρου με απορροφηση-διαχυση οσο μπορει και αν μπορει.......θελει δλδ την target curve εκεινη που θα μπορει να ακουει καλα ολα τα ειδη μουσικης.
Εννοειτε να εχει και τα watt εκεινα που θα οδηγησουν καλα τα ηχεια του...

ειναι πολυ απλο και οσο μπορει να το τραβηξει ο καθενας(οικονομικα -παρεμβασεις εννοω) για το καλυτερο αποτελεσμα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
:rolleyes:













ΚΑΚΟΣ ! ! !

Μυνηματα όμως ?
θα συνεχίσεις να ψάχνεις παλιά ποστς όλο το πρωί να τα ενώσεις για να το πάμε πάλι από την αρχή?

το νήμα έχει πάρει άλλη τροπή.
θέλεις να την χαλάσεις? οκ
αλλά δεν το εγκρίνω εγώ
φιλάκια κ τέλος

Υ.Γ. Για τα μηνύματα υπάρχει κανονισμός...κάτσε κ διάβασε τον επιτέλους
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Jiovani δεν σου απάντησα για να συνεχίσεις
είπα Τέλος
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Πριν ξεκινήσεις να αγοράζεις οτιδήποτε.... προσπάθησε πρώτα να εκμεταλλευτείς ότι έχεις...

Πως;;;; έχεις ένα sub να κάθεται, ενώ θα έπρεπε να έχεις ξεκινήσει ήδη "πειράματα" και δοκιμές στο πως να το ενσωματώσεις και στις δικάναλες σου ακροάσεις....
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Τον είχα 30 χρόνια, ξέρω καλά. :drinks:
-
Ωραίος !
Γιά να τον έχεις -είχες 30 χρόνια , έ κατι καλό θα κάνει αυτό το εργαλείο ήχου .
Αν δεν σου κάνει πιά και υπάρχει ακόμα .....στείλε μου μαντάτο .
 

Μηνύματα
2.409
Reaction score
3.626
Είχατε δεν είχατε....
Απο 8 του μηνός πωλούνται. :roflmao:

 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Καλημέρα σε όλους.
Παιδιά;
Σε κανένα μην μου νομίζω δεν είπα την λέξη δεν εχω μπάσα ..
Είπα εχω μπάσα και μάλιστα από πολύ χαμηλά , αλλά....είναι αρκετά μαλακα.
Ειδικά μετά την επιλογή direct είναι σαν να άδειασε ο χώρος μου σε χαμηλές εντάσεις αλλά και πάλι μπάσο εχω.
Δεν είναι όμως αυτό το μπάσο που θα χτυπήσει τα πλακάκια μου.
Από την άλλη.
Προγραμμα ισοσταθμισης έχουν όλοι αυτοί οι AV και εννοείται το εχω κάνει άπειρες φορές .

Το όλο θέμα μου είναι όταν ακούω μουσική δικαναλα.
Εκεί δλδ που παίζουν μόνο οι δυο κολλωνες μου.
Ενα σενάριο στο μυαλο μου βάζοντας χαρτί και μολύβι χρονικά ¨ισως¨ ο Roister που του είχα παραπονεθεί για μεσαίες (λάθος μου άκουγα με loudness τότε ) έχει επέμβει στο κροσοβερ και πιθανόν να έχει αλλάξει από εκεί κάτι και έγινε όλο αυτό σε τόσο έντονο βαθμό.
Μάλιστα τα ηχεία μου πάντα είχαν 4ωμ αντίσταση και τώρα το πολυμετρο δείχνει 8 όπως και ο ενισχυτής τα αναγνωρίζει στα 8.

θα κάνω μια κίνηση σήμερα, πηγαίνοντας τα ηχεία στο δωμάτιο του γιου μου βάζοντας τα με τον teac avg 8500 που έχει εκεί και μας ζαλίζει με τα νταπαντουπα της Ηλικίας του Και κάτι magnat μικρά που έχει.
Ο χώρος εκεί είναι 13τμ και πιστεύω να εχω μια άποψη γιατί ο ενισχυτής αυτός έχει παρ ότι 5,1 εξαιρετικό δικαναλο.
Τα ηχεία είναι diy. Μήπως από τις πολλές μετατροπές κάτι δεν πάει καλά; Ίσως αυτά φταίνε για το.προβληματικό χαμηλό. Υπάρχει μέλος εδώ που μπορεί να τα τσεκάρει. Από εκεί και πέρα όμως πρέπει οπωσδήποτε να φτιάξεις τον χώρο και να ελεγχθεί η συνέργια των συσκευών σου και οι ρυθμίσεις τους. Το sub επίσης θα βοηθήσει στο κάτω άκρο του φάσματος. Μην το υποτιμάς.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.268
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top