Μαλακό η σκληρό μπάσο;

Status
Not open for further replies.

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
φίλε μου έκατσα να διαβάσω όλο το νήμα μόνο και μόνο επειδή ανέφερες για ειρωνεία μελών (που δεν διέκρινα πουθενά)
και κάποιος σου έκανε και λάικ κιόλας
τεσπα

προσωπικά το μόνο που διακρίνω είναι ότι έθεσες ένα θέμα που λύνεται μόνο με πράματα που δεν είσαι σε θέση να εφαρμόσεις

με αλλαγές στον χώρο
με αλλαγές στο σύστημα
με αλλαγές στην θέση ακρόασης
έξτρα subs(που το έχεις κλειστό γιατί δεν σου αρέσει ο ήχος τους...και λογικό...δεν έχεις ακούσει sub να παίζει και το δικό σου εκεί κάνει ζημιά)
αλλαγή ηχείων
και και και

δεν λύνονται με μαγικά αυτά τα πράγματα...δυστυχώς

άρα τι ακριβώς είχες στο μυαλό σου να ακούσεις όταν άνοιξες αυτό το νήμα?

φιλικά
Θα απαντήσω εδώ και όχι μεμονωμένα .
Τόσα χρόνια άκουγα από τα ίδια ηχεία και με ένα av Philips fr996 και το μικρό μου denon.
Δυστυχώς άκουγα λάθος χρησιμοποιώντας loudness όλα αυτά τα χρόνια .
Έδωσα εκείνο το Philips (ανάθεμα ) έπαιζε μια χαρά και χωρίς loudness έτσι να πάω σε λύσεις νέες τύπου usb hdmi .
Άλλαξα 7 ραδιοενισχυτες av και κατέληξα στον pionner ax5i που παρ ότι στερείται hdmi usb , έχει δύναμη από χαμηλά και στο κινηματογραφικό κομμάτι τα σπάει.
Αλλάζοντας όμως συνήθεια , άκουγοντας πλέον σε direct , άδειασε ο χώρος , έφυγαν τα μπάσα αλλά εννοείται ήρθαν πιο κοντά μεσαίες και ψιλές που δεν τις είχα με loudness.
Όλο αυτό μου έχει κακοφανεί και εδώ και 9 μήνες παιδεύομαι χωρίς λύση.
Γενικά ακούω χαμηλά όχι σε μεγάλη ισχύ , εχω τροποποιήσει τα ηχεία μου σε τρεις διαφορετικούς στον χώρο και μου λείπει λίγη ισχύς στα χαμηλά; Το λίγο πιο σκληρό μπάσο;
Ίσως να μην υτο γράφω και λέω Σωστά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
εχω τροποποιήσει τα ηχεία μου σε τρεις διαφορετικούς στον χώρο και μου λείπει λίγη ισχύς στα χαμηλά; Το λίγο πιο σκληρό μπάσο;
Ίσως να μην υτο γράφω και λέω Σωστά.

τι μετατροπές δηλαδή σου έκαναν
και πόσο σου κόστισε ?

Υ.Γ.

τρομερό λάθος κατά τη γνώμη μου που σε κούρασε...γιατί αποτελέσματα απ όσο φαίνεται δεν είδες
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εδώ και αν χρειάζεται καμπύλη-στόχος με την οποία θα πρέπει να βαθμονομηθεί εκ νέου και μέσω εξοκείωσης κατά την πάροδο του χρόνου το ακροαματικό αισθητήριο του (ταλαίπωρου) χρήστη...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Εδώ και αν χρειάζεται καμπύλη-στόχος με την οποία θα πρέπει να βαθμονομηθεί εκ νέου και μέσω εξοκείωσης κατά την πάροδο του χρόνου το ακροαματικό αισθητήριο του (ταλαίπωρου) χρήστη...
Έχει προαπαιτούμενα η εφαρμογή ταργκετ κερβ, και νομίζω ότι τα ανέφερα ένα προς ένα.

Αυτή τη στιγμή, ούτε ντιρακ έχει, ούτε δυναμικό περιθώριο ισχύος για ισοστάθμιση στα ηχεία, ούτε δυναμικό εύρος και πολλαπλές πηγές στις πρώτες οκτάβες για τροποποίηση απόκρισης, ούτε δυναμικό εύρος στην τρίτη οκταβα για εφαρμογή ισοστάθμισης, ούτε μια μπασοπαγιδα για βοήθεια στους καημένους τους δορυφόρους...

Όλο το σύμπαν είναι εναντίον του..
Και μάλιστα μένει γυμνός χωρίς ένα φίλτρο λάουντνες να καλύψει τα απόκρυφα..
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
τι μετατροπές δηλαδή σου έκαναν
και πόσο σου κόστισε ?

Υ.Γ.

τρομερό λάθος κατά τη γνώμη μου που σε κούρασε...γιατί αποτελέσματα απ όσο φαίνεται δεν είδες
Μετατροπές του έλα. Να στα φτιάξω εγώ....και θα πάθεις πλάκα...
Πας μετά στο άλλο, τι βλακίες σου έφταιξαν ;
Άσε να στα φτιάξω εγώ και θα δεις.....
Άντε ξανά μανά και φτου και από την αρχή....
Το πιο πιθανόν λέω εγώ είναι να θέλουν πολλά ρεύματα τα ηχεία μου για να δώσουν ισχύ-ροπή από την αρχή που μάλλον τα δυο μηχανήματα που εχω δεν επαρκούν.
Τα εχω ακούσει είναι αλήθεια με ένα τελικό κάπου 2χ400 και με έναν 2χ1200 αν μου έλεγε σωστά ο φίλος και ναι ήταν τελείως αλλιώς...
Εξ ου και από την αρχή είπα, να πάρω κάποια αλλά ηχεία με δυο γουφερ 6,5 ιντσών....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Μετατροπές του έλα. Να στα φτιάξω εγώ....και θα πάθεις πλάκα...
Πας μετά στο άλλο, τι βλακίες σου έφταιξαν ;
Άσε να στα φτιάξω εγώ και θα δεις.....
Άντε ξανά μανά και φτου και από την αρχή....
αυτά δεν τα λένε σοβαροί επαγγελματίες του χώρου
σορρυ αλλά σε κατσαπλιάδες πήγες

Το πιο πιθανόν λέω εγώ είναι να θέλουν πολλά ρεύματα τα ηχεία μου για να δώσουν ισχύ-ροπή από την αρχή που μάλλον τα δυο μηχανήματα που εχω δεν επαρκούν.
Τα εχω ακούσει είναι αλήθεια με ένα τελικό κάπου 2χ400 και με έναν 2χ1200 αν μου έλεγε σωστά ο φίλος και ναι ήταν τελείως αλλιώς...
Εξ ου και από την αρχή είπα, να πάρω κάποια αλλά ηχεία με δυο γουφερ 6,5 ιντσών....
στην αρχή θυμάμαι είχες αναφέρει ότι δοκίμασες πολλούς ενισχυτές χωρίς διαφορά

τεσπα

τα ηχεία σου και κάθε ηχείο καλό είναι να έχουν πλεόνασμα ισχύος
αλλά ούτε αυτό θα έχει αποτέλεσμα εφόσον δεν τακτοποιηθούν άλλα θέματα πολύ πιο ουσιαστικά

το πρόβλημα σου δεν θα λυθεί με αλλαγή ηχείων
ότι και να πάρεις εκεί που τα έχεις δεν θα δεις αποτέλεσμα

από αλλαγές χωροταξικές μέχρι τι σε παίρνει να κάνεις?σε νορμάλ πλαίσια

βλέπω έχεις και τζάκι δεξιά μπιούτιφουλ :biggrin:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.524
Reaction score
5.709
:idk:
η Elle McPherson; που είναι του 64; μήπως υποστηρίζεις και εσύ τους ΑΒ;
Θα μου φέρει την Elle σπίτι, δεν θα έχει τις υπερδυνάμεις να την κάνει πάλι νέα λες; Εκεί κόλλας ? 😂😂😂
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Εξ ου και από την αρχή είπα, να πάρω κάποια αλλά ηχεία με δυο γουφερ 6,5 ιντσών....
Δαπέδου με δύο εξαμισάϊντσα woofer για σήμα full range...Απορώ πώς και δεν έχει νομοθετήσει πάνω σε τέτοια παραπτώματα ο - ΄΄δρακόντιος΄΄ κατά τα άλλα - DF...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.902
Reaction score
28.691
-
Μιά λέξη αγαπητέ ,
Συμβιβάζομαι , ......δηλαδή υποχωρώ σε κάποια σημεία μιας διαπραγμάτευσης ώστε να πετύχω μια συμφωνία με αντίδικο ή αντίπαλο ( από το λεξικό )
-
Τί θέλω να πώ ,
Τα ηχεία από ότι διάβασα από εσας δεν αλλάζουν γιά τον χ ψ λόγο με τίποτα ....γιατι και να πάτε σε Klipsch " θα έχουμε κάνει " μιά τρύπα στον πάγο .
Ουτε και εγώ θα τα άλλαζα .
Τό ξέρετε και ό ίδιος πως αν δεν υπήρχε ή λέξη Συμβιβάζομαι , θά είχατε ηχεία με 15" γούφερ γιά τον μεγγγαλο χώρο σας !
Τώρα τι κάνουμε ;
Την απάντηση την έχετε δώσει ό ίδιος ,
" Δλδ ενώ άκουγα φλατ χρησιμοποιούσα πάντα σε όσους ενισχυτές είχα την επιλογή loudness ..
Πλέον ακούω direct απαλή μουσική σε χαλαρούς ρυθμούς και όχι με ένταση. " ...και αυτό φαντάζομαι λόγο οικογένειας και καλά κάνετε .
Τό φάρμακο ....
Θα ακούτε -Συμβιβάζομαι - από την επιλογή loudness ολημερίς και ολονυχτίς και στις στάθμες που δεν θα ενοχλούν την οικογένεια .....μα πρώτα πρέπει να πάτε σε ενα πιό αντρικό ενισχυτή για Hi Fi που να εχει την επιλογή loudness γιατι αυτοι που αναφέρατε πώς έχετε τώρα ...δεν κάνουν , εξού και το " μαλακό χαρακτήρα στα μπάσα μου " .
Δανειστείτε έναν βίντατζ ενισχυτή από φίλο ( δεν θα είμαι υπερβολικός ) 2χ75 και θα βρείτε αυτό το κάτι παραπάνω καθώς θα εχει την επιλογή loudness , μπάσα , πρίμα .
Σωστή τοποθέτηση των ηχείων σημαντικκκκκκό γιατι το αριστερό σας ηχείο φίλε μας ....είναι Τιμωρία !

- Εδώ , black χιούμορ και ειρωνεία ...δεν κάνω .
- θα χαιρόμουν να σας έβλεπα με ενα Sansui au-717 , με ένα Sansui au-719 ....έστω με ενα Sansui au-517 και ακόμα καλύτερα με Ενα Sansui au-919 ! Ένα καλό σέρβις και Τέλος

Α και κάτι ακόμα . Με τα Sansui πιό πάνω που ανέφερα και χωρίς το loudness , θα ακούς
θεϊκά .

:drinks:
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
View attachment 182324 -
Μιά λέξη αγαπητέ ,
Συμβιβάζομαι , ......δηλαδή υποχωρώ σε κάποια σημεία μιας διαπραγμάτευσης ώστε να πετύχω μια συμφωνία με αντίδικο ή αντίπαλο ( από το λεξικό )
-
Τί θέλω να πώ ,
Τα ηχεία από ότι διάβασα από εσας δεν αλλάζουν γιά τον χ ψ λόγο με τίποτα ....γιατι και να πάτε σε Klipsch " θα έχουμε κάνει " μιά τρύπα στον πάγο .
Ουτε και εγώ θα τα άλλαζα .
Τό ξέρετε και ό ίδιος πως αν δεν υπήρχε ή λέξη Συμβιβάζομαι , θά είχατε ηχεία με 15" γούφερ γιά τον μεγγγαλο χώρο σας !
Τώρα τι κάνουμε ;
Την απάντηση την έχετε δώσει ό ίδιος ,
" Δλδ ενώ άκουγα φλατ χρησιμοποιούσα πάντα σε όσους ενισχυτές είχα την επιλογή loudness ..
Πλέον ακούω direct απαλή μουσική σε χαλαρούς ρυθμούς και όχι με ένταση. " ...και αυτό φαντάζομαι λόγο οικογένειας και καλά κάνετε .
Τό φάρμακο ....
Θα ακούτε -Συμβιβάζομαι - από την επιλογή loudness ολημερίς και ολονυχτίς και στις στάθμες που δεν θα ενοχλούν την οικογένεια .....μα πρώτα πρέπει να πάτε σε ενα πιό αντρικό ενισχυτή για Hi Fi που να εχει την επιλογή loudness γιατι αυτοι που αναφέρατε πώς έχετε τώρα ...δεν κάνουν , εξού και το " μαλακό χαρακτήρα στα μπάσα μου " .
Δανειστείτε έναν βίντατζ ενισχυτή από φίλο ( δεν θα είμαι υπερβολικός ) 2χ75 και θα βρείτε αυτό το κάτι παραπάνω καθώς θα εχει την επιλογή loudness , μπάσα , πρίμα .
Σωστή τοποθέτηση των ηχείων σημαντικκκκκκό γιατι το αριστερό σας ηχείο φίλε μας ....είναι Τιμωρία !

- Εδώ , black χιούμορ και ειρωνεία ...δεν κάνω .
- θα χαιρόμουν να σας έβλεπα με ενα Sansui au-717 , με ένα Sansui au-719 ....έστω με ενα Sansui au-517 και ακόμα καλύτερα με Ενα Sansui au-919 ! Ένα καλό σέρβις και Τέλος

Α και κάτι ακόμα . Με τα Sansui πιό πάνω που ανέφερα και χωρίς το loudness , θα ακούς
θεϊκά .

:drinks:
Χωρίς να αδικήσω κανέναν από όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν -βοηθήσουν , ήταν το ωραιότερο ποστ που διάβασα σήμερα.
Σας ευχαριστω θερμά.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.902
Reaction score
28.691
Χωρίς να αδικήσω κανέναν από όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν -βοηθήσουν , ήταν το ωραιότερο ποστ που διάβασα σήμερα.
Σας ευχαριστω θερμά.
-

Υπερβάλλετε .
 

ika

News
Μηνύματα
14.039
Reaction score
13.003
...
- θα χαιρόμουν να σας έβλεπα με ενα Sansui au-717 , με ένα Sansui au-719 ....έστω με ενα Sansui au-517 και ακόμα καλύτερα με Ενα Sansui au-919 ! Ένα καλό σέρβις και Τέλος

Α και κάτι ακόμα . Με τα Sansui πιό πάνω που ανέφερα και χωρίς το loudness , θα ακούς
θεϊκά .
...
Με τον 919 και να ήθελε loudness, δεν έχει.
Για τους υπόλοιπους, δεν ξέρω.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.902
Reaction score
28.691
Με τον 919 και να ήθελε loudness, δεν έχει.
Για τους υπόλοιπους, δεν ξέρω.
-
Έχει κάτι μπάσα .....και κατι πρίμα αδερφάκι μου που μου τρέχουν τα σάλια .
Γιά δες τι επιλογές έχει δίπλα στα μπάσα και τα πρίμα . Τι να το κάνεις το loudness ;
Τι λές :party: έχει subsonic !
-
1602362881764.png



-
 
Last edited:

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Έχει κανείς άποψη για τον akai am 69;
Εχω ακούσει πολύ καλά σχόλια η είναι απλά σχόλια;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
-
Έχει κάτι μπάσα .....και κατι πρίμα αδερφάκι μου που μου τρέχουν τα σάλια .
Γιά δες τι επιλογές έχει δίπλα στα μπάσα και τα πρίμα . Τι να το κάνεις το loudness ;
Τι λές :party: έχει subsonic !
-
View attachment 182340


-
και τι παραπάνω θα προσφέρει αυτός ο ενισχυτής στην ακουστική του χώρου είπαμε?
 






Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.295
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top