Barista Corner


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Πριν 2 χρόνια και κάτι ψιλά πέταξα 350 ευρώ που φυσικά μου περίσσευαν σε αυτόν τον κατιμά που οι Ιταλοί μέσω των reviews βάφτισαν φιλέτο...Εκτός απο τα μπινελίκια που ρίχνω κάθε 2 μήνες που ζητάει descaling, κάθε 3 μέρες που ζητάει καθάρισμα ο κάδος απόρριψης και κάθε 2 βδομαδες που θέλει καθάρισμα αυτη η παπάτζα που δοσομετράει τον καφέ, κατά τα άλλα κάνει καλούτσικο καφέ.

Πριν 1 βδομάδα η μηχανή αρχισε να "ζορίζεται" στην αντλία νερού απο όσο κατάλαβα απο τον θόρυβο που έκανε. Η ροή είναι τραγικά αργή και ο καφές πλέον είναι ενα ζουμί με πολύ έντονη γευση. Η ερώτηση είναι να την πάω για service ή να την πετάξω απο το παράθυρο ?

Η 2η ερώτηση (γιατί μάλλον έχω αποφασίσει το παράθυρο) με ένα budget γύρω στα 400 ευρώ και πλήρως αυτόματη μηχανή υπάρχουν πρότασεις για κάτι αξιόπιστο ?

Πέρα από το λευκό ξύδι που ήδη σου προτάθηκε, υπάρχει και το κιτρικό οξύ ( το γνωστό ξινό) το οποίο είναι θαυματουργό και εγώ προσωπικά το προτιμώ από το λευκό ξύδι γιατί δεν αφήνει κανένα ίχνος γεύσης στον καφέ από την ίδια στιγμή, είναι βρώσιμο και θα το βρεις σε όλα τα σούπερ μαρκετ στα μπαχαρικά.
Εγώ με το κιτρικό οξύ καθαρίζω καθετί που έρχεται σε επαφή με το νερό και οι επικαθίσεις αλάτων εμποδίζουν την σωστή λειτουργία σε πιεσοστάτες, πρεσοστατες, μικροαντλιες χημικών, αισθητήρια θερμοκρασίας, σκληρότητας, αγωγιμότητας.
Την πρώτη φορά θα ανακατέψεις σε μια κούπα με ζεστό νερό δυο κουταλιές ξινό θα το βάλεις στο ντεπόζιτο και θα προσθέσεις ζεστό νερό, 15 λεπτά και μερικούς κύκλους καφέ και θα είσαι έτοιμος, εάν σε ζορίσει θα το αφήσεις όλη νύχτα...
Όταν ανοίξει θα βάλεις μερικούς κύκλους ακόμη με καθαρό νεράκι και έτοιμος...
Και μόνος σου θα κρίνεις κάθε πότε θα επαναλαμβάνεις

αρχείο λήψης.jpg
KSINO_50g.jpg
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Άκρώς κατατοπιστικό και σε ευχαριστώ.
Γενικά με την Ιταλική "ποιότητα" επειδή την έχω ζήσει απο 1ο χέρι τα τελευταία 5 χρόνια και έχει πλήρως απομυθοποιηθεί έχω πει οτι δεν θέλω να πάω πάλι σε Ιταλικό προιόν ή τουλάχιστον Ιταλική φίρμα.

Απο εκει και πέρα σε μερικώς αυτόματη στην κατηγορία τιμής 400-500 υπάρχουν ΜΗ Ιταλικές προτάσεις ?
Όπως σου είπε και ο Πέτρος, η Jura είναι η πιο καλή πρόταση. Αλλά δεν ξέρω σε τι τιμή θα παίζει το μοντέλο που θα σου κάνει. Σίγουρα εκτός budget.

Έχω κι εγώ το ίδιο αρνητικό κόλλημα με τα Ιταλικά προϊόντα και γι' αυτό πρόσφατα αντικατέστησα τον Gaggia εξοπλισμό (μηχανή - μύλος) με αντίστοιχο της Sage (Breville - αυστραλέζικη εταιρεία). Καινοτόμα και ποιοτική εταιρεία. Για τους φανατικούς του είδους είμαι ιερόσυλος γιατί είναι σαν να είχα Alfa Romeo (που πάντα αντιπαθούσα) και να πήρα BMW. :biggrin:
Σκασίλα μου. Τη δουλειά μου την κάνω με το παραπάνω.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Όπως σου είπε και ο Πέτρος, η Jura είναι η πιο καλή πρόταση. Αλλά δεν ξέρω σε τι τιμή θα παίζει το μοντέλο που θα σου κάνει. Σίγουρα εκτός budget.

Έχω κι εγώ το ίδιο αρνητικό κόλλημα με τα Ιταλικά προϊόντα και γι' αυτό πρόσφατα αντικατέστησα τον Gaggia εξοπλισμό (μηχανή - μύλος) με αντίστοιχο της Sage (Breville - αυστραλέζικη εταιρεία). Καινοτόμα και ποιοτική εταιρεία. Για τους φανατικούς του είδους είμαι ιερόσυλος γιατί είναι σαν να είχα Alfa Romeo (που πάντα αντιπαθούσα) και να πήρα BMW. :biggrin:
Σκασίλα μου. Τη δουλειά μου την κάνω με το παραπάνω.
Πες τα χρυσόστομε ! Αι σιχτιρ με το prodotto italiano...φρου φρου και φύκια για μεταξωτές κορδέλες
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Συγγνώμης δηλαδής αλλά πόθεν προκύπτει ότι επικρατεί, ή επικρατούσε κάποτε, πως τα ιταλικά προϊόντα είναι συνώνυμα της ποιότητας; Της αισθητικής (design) και του πρωτοποριακού σχεδιασμού ναι αλλά της ποιότητας ποτέ. Κάτι λάθος καταλάβατε αν καταλάβατε κάτι τέτοιο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Συγγνώμης δηλαδής αλλά πόθεν προκύπτει ότι επικρατεί, ή επικρατούσε κάποτε, πως τα ιταλικά προϊόντα είναι συνώνυμα της ποιότητας; Της αισθητικής (design) και του πρωτοποριακού σχεδιασμού ναι αλλά της ποιότητας ποτέ. Κάτι λάθος καταλάβατε αν καταλάβατε κάτι τέτοιο.
Αυτά τα λέγανε οι Ιταλόφιλοι. Πόσες φορές έχω νευριάσει Αλφίστι. :biggrin:
Στα προϊόντα που απαιτούν τεχνολογία για να δουλέψουν μακριά από Ιταλικά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αυτά τα λέγανε οι Ιταλόφιλοι. Πόσες φορές έχω νευριάσει Αλφίστι. :biggrin:
Στα προϊόντα που απαιτούν τεχνολογία για να δουλέψουν μακριά από Ιταλικά.
Επειδη υπήρξα μέλος των αλφιστι δεν θυμαμαι να λέγαμε κάτι για ποιότητα μόνο πως ήταν τα πιο όμορφα αυτοκίνητα και στρίβανε καλύτερα από τις μπεμβε.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Επειδη υπήρξα μέλος των αλφιστι δεν θυμαμαι να λέγαμε κάτι για ποιότητα μόνο πως ήταν τα πιο όμορφα αυτοκίνητα και στρίβανε καλύτερα από τις μπεμβε.
Ξέρεις όμως ότι οι περισσότεροι εκεί μέσα δεν σήκωναν πλάκα για τη μάρκα της καρδιάς τους. :biggrin:
Μου αρέσει να τσιγκλάω τους οπαδούς. 8-)

Να επανέλθω στις καφετιέρες.

Όταν είχα αγοράσει τη Gaggia, πριν περίπου δέκα χρόνια, την ετοίμασα, την έβαλα στην πρίζα και πατώντας το ON/OFF μπήκε μέσα όλο το κουμπί. Παρατήρησα ότι η βάση του δεν καθόταν καλά πάνω στο σασί και σε κάθε πάτημα υποχωρούσε γιατί δεν έβρισκε κόντρα στο σημείο που έπρεπε. Δεν υπήρχε περίπτωση να την τρέχω πίσω για να περιμένω κάνα μήνα για λύση από την εταιρεία, οπότε έκανα μία πατέντα και το διόρθωσα.

Μετά από λίγους μήνες, η τρόμπα άρχισε να κάνει διαφορετικό θόρυβο, ένα κροτάλισμα, χωρίς να αλλάζει κάτι στη λειτουργία της. Την άνοιξα και είδα ότι η μία από τις δύο βίδες που τη στηρίζει στο κουτί ήταν βαλμένη στραβά και με τις δονήσεις είχε σπάσει το πλαστικό (της κακιάς ώρας) πάνω στο οποίο στηριζόταν. Έκανα μία νέα πατέντα με tie-wrap και πρόσθεσα υλικό απορρόφησης των κραδασμών εκεί που ακουμπούσε στο κουτί. Καλύτερη από καινούργια.

Σε όλα τα χρόνια συμβίωσης, αντιμετώπισα διάφορα τέτοια κουλά, που ναι μεν τα ξεπερνούσα με προσωπικές ενέργειες λόγω γνώσεων, από την άλλη όμως, αντί να ρίχνω το βάρος αποκλειστικά στη σωστή παρασκευή καφέ, έκανα debugging στα ιταλικά λάθη.
 



Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Κι εγώ νερό φίλτρου της βάζω, αλλά μαζεύτηκαν. Αν δεν έχεις πρόσβαση στα σωληνάκια, κάνε αυτό:



Και όχι γρήγορα. Το ξύδι θέλει κάποια λεπτά να διαλύσει τα άλατα. Κάνε 2-3 κύκλους για αρχή, μετά άστη 5 λεπτά να κάτσει το ξύδι μέσα, κάνε έναν ακόμα, μετά ξανά 5 λεπτά και ξανά και ξανά και μετά βάλε νερό και κάνε καμιά δεκαριά κύκλους να καθαρίσει.
κι όμως δουλεψε...Εκάνα 3 κύκλους με ξυδι αλλά απο τον 1ο ήδη ο ήχος της αντλίας ήταν οπως πριν και η ροή επανήλθε στο 80%. Μετά το 2ο κυκλο η ροή ήταν 100% οπως και πρίν. Βέβαια τώρα τα έχω πλύνει όλα και τα έχω αφήσει να ξεμυρίσει η ξυδίλα ωστόσο το ξυδάκι απεδείχθη για μια ακόμα φορά θαυματουργό. Οπότε τώρα μπορώ να βάλω μια αγγελία να την πουλήσω σε έναν Ιταλό που θα την αγαπήσει...
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Σόρι που καταχράζομαι το νήμα, αλλά μιας και η κατανάλωση καφέ
αναμένεται να αυξηθεί κατακόρυφα τις επόμενες 3 εβδομάδες

μήπως έχετε να προτείνετε κάποια καφετιέρα για καφέ φίλτρου;

Τιμαί λογικαί παρακαλώ :), to budget είναι περιορισμένο, μέχρι 150e.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Έχουμε καμία ιδέα για το πώς να αλεσουμε καφέ χωρίς μύλο;
Πήρα ο Πόντιος καφέ σε κόκκους αντί αλεσμένου (από Βασιλόπουλο μη φανταστείτε κάτι περίεργο) και σκέφτομαι την διαδικασία να ξαναπάω στο sm να περιμένω ουρά για τον αλλάξω.
Στο γουδί παίζει να κάνω δουλειά;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
και δεν δοκιμάζεις σε ένα μπλέντερ πρώτα;
αν τυχόν έχεις κουζινομηχανή ίσως να αξίζει τον κόπο μια δοκιμή στο δίσκο που τρίβει το τυρί
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
και αν το έλεγες μια βδομάδα νωρίτερα θα κάναμε ανταλλαγή γιατί η +1 πήρε κατά λαθος σκόνη αντί για κόκκους πριν κάμποσο καιρό και όταν την πάτησα και ενώ το ήξερα και έβαλα σκόνη στη μηχανή πέταξα 2 πακέτα που είχε πάρει
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top