Yamaha HS8 & Dynaudio 18S : It's only...Monophonic (but I like it)

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Γιατί δεν μπορείς να το κρεμάσεις από το ταβάνι :biggrin:
Ανάποδα. Όπως κρέμαγαν κάποτε τα χριστουγεννιάτικα δέντρα από το ταβάνι.
Μιλάμε για πολύ τρέντυ... :gotcha: :lolsign:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χωρίς trinnov; :oops:
Εννοείται...Αλλιώς προς τί τόσα βάσανα για ωραία ΄΄ακατέργαστη΄΄ απόκριση;
Αυτό, πώς δεν μπαίνει στη συζήτηση όταν μιλάμε για Kii, D&D και συναφή?
Ο γράφων το έχει ήδη παρουσιάσει και με γλαφυρό τρόπο εκτός των προδιαγραφών,από την έκθεση Μόναχο 2019...
Γιατί να θέλει κάποιος να κάνει παπάδες? Αρκετούς έχουμε ήδη.
Μην ξεχνάς...Νικόλας,στο παρόν νήμα δεν παίζουν μονάχα παπάδες,αλλά και...αρχιεπίσκοπος του δικαναλικού. :wink:
Σκεφτόμουν πάντως, και είπα να το μοιραστώ, πως το ευρύτερο δυνατό "sweet spot" και μάλιστα με πολύ μεγάλο εύρος, ιδίως σε απόσταση ακρόασης, αλλά και όσον αφορά το ύψος της θέσης ακρόασης, μπορεί να επιτευχθεί από αρέι σε μονοφωνικό σεταπ, ή "σχεδόν μονοφωνικό", με μηδενισμό στην απόσταση των (2) καναλιών μεταξύ τους, ενώ οι λοβοί τους να έχουν μια "Α" διαφοροποίηση στην κατεύθυνση, η οποία θα ενισχύεται στην αντίληψη από τα τοιχωματικά όρια.

Μια κατασκευή με πολλαπλά (>20) μεγάφωνα μικρής διαμέτρου (3-4") και πλήρους φάσματος, σε μια τριγωνική καμπίνα "φωλιασμένη" σε μια κατακόρυφη γωνία τοιχωματικων ορίων, φαντάζομαι πως είναι η καλύτερη επιλογή.
Costas dEar,ο υποφαινόμενος προτιμά να μη ΄΄χαλά΄΄ κάθε λογής...ντουβάρια για χάρη χαϊενδικών βλέψεων...I don't see it happenning,όπως συνηθίζει ν'αντιδρά άμεσα σε ανεπιθύμητες δοσοληψίες στην καθημερινή ζωή,αφού έχει χαρακτήρα που δεν αφήνει ασαφείς υποσχέσεις χάριν δημοσίων σχέσεων...
Αυτά είναι 2 ηχεία.

Αναφέρθηκα σε 1 ηχείο, όχι 2..

1 ηχείο σε 1 γωνία, τέλος. Είτε μονοκάναλο, είτε δικάναλο.
Μια σκέψη καταλλήλως εφηρμοσμένη υπό διαφορετικούς όμως όρους σε...παράλληλο Σύμπαν.Πλησιάζει...επίσκεψη στο συγκεκριμένο...

Λέω όμως να γίνει πρώτα και μια ακόμα κίνηση πειραματικού χαρακτήρα στο παρόν setup...
 
Last edited:

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Κάποιο trailer ή έστω μία κλεφτή φώτο από το σχετικό αυτό σύμπαν θα μπορούσαμε να είχαμε; :download:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κάποιο trailer ή έστω μία κλεφτή φώτο από το σχετικό αυτό σύμπαν θα μπορούσαμε να είχαμε; :download:
Θα γίνει κάτι τέτοιο προσεχώς και υπό κανονική παρουσίαση...Πρόκειται να είναι η τελειωτική ΄΄μάχη΄΄ με τον παράλληλο εαυτό που έχει απομείνει...
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Απ'όσα δικά σου(μπουτια) εχω διαβάσει,λάτρεψα το συστηματάκι που έστησες για τους γονείς σου.Και θα ήθελα την βοήθειά σου να το στήσω κ γω.Δηλ.τι προ έχεις ποιούς από τους μονομπλοκ AVM evoloution,καθότι δεν βρισκω στο site της εταιρίας αυτόν που έχεις φώτο με τα golden ear seven κ ότι άλλο νομίζεις ότι χρειάζομαι πχ.τιμές. Από πικάπ υπάρχει το thorens TD126mk2 electronic arm RB300 stylus dynavector karat 17D2 MK2 ραδιοενισχυτή kenwood 2120,ηχει α kef 103,2 κ όπως καταλαβαίνεις ίγγικεν η ωρα.Φυσικά δεν θα λησμονήσω συμβουλές κ στησιμο από ειδικο εάν κ εφ όσον ο χώρος επιτρεπει(29τμ)με δύο μπαλκονοπορτες,μια σε κάθε πλευρά του σαλονιου.Α ξέχασα προ φωνο έχω τον EAR 834p. Κάθε σου πληροφορία κ γνώμη αναμενόμενη κ σεβαστη.Ευχαριστω, Κλέων Πετρής
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απ'όσα δικά σου(μπουτια) εχω διαβάσει,λάτρεψα το συστηματάκι που έστησες για τους γονείς σου.Και θα ήθελα την βοήθειά σου να το στήσω κ γω.Δηλ.τι προ έχεις ποιούς από τους μονομπλοκ AVM evoloution,καθότι δεν βρισκω στο site της εταιρίας αυτόν που έχεις φώτο με τα golden ear seven κ ότι άλλο νομίζεις ότι χρειάζομαι πχ.τιμές. Από πικάπ υπάρχει το thorens TD126mk2 electronic arm RB300 stylus dynavector karat 17D2 MK2 ραδιοενισχυτή kenwood 2120,ηχει α kef 103,2 κ όπως καταλαβαίνεις ίγγικεν η ωρα.Φυσικά δεν θα λησμονήσω συμβουλές κ στησιμο από ειδικο εάν κ εφ όσον ο χώρος επιτρεπει(29τμ)με δύο μπαλκονοπορτες,μια σε κάθε πλευρά του σαλονιου.Α ξέχασα προ φωνο έχω τον EAR 834p. Κάθε σου πληροφορία κ γνώμη αναμενόμενη κ σεβαστη.Ευχαριστω, Κλέων Πετρής
Καταρχάς δεν αλλάζεις τις προαναφερθείσες συσκευές που ήδη κατέχεις...Ο προ είναι ένας διόλου ακριβός της audio-gd :

Οι μονομπλόκ AVM είναι παλαιότερο μοντέλο που δεν κυκλοφορεί πλέον...Προτείνω να περνούσες απευθείας σε ενεργούς δορυφόρους όπως τα Genelec the Ones 8341a,τα οποία τοποθετημένα στη θέση των προσιτών Yamaha είναι αντικείμενο πόθου με ουσιαστικό αντίκρυσμα στο νου του γράφοντος...

Εάν πήγαινες σε Genelec αυτού του βεληνεκούς,θα έπρεπε να τα συνόδευες με αρκετά ακριβότερα ομόσταυλα sub ή σε Dynaudio τα Core Sub...

Τί γίνεται όμως μ'εμάς τους...πληβείους που μένουμε με τα 18S εάν αποκτούσαμε ακόμα στιβαρότερους δορυφόρους σε σχέση με τα ΄΄ταπεινά΄΄ -αλλά διόλου ευκαταφρόνητα - Yamaha HS8 ;

Επειδή στον γράφοντα αρέσει το παιγνίδι - με αυσιαστικές πάντα παραμέτρους αντί...καλωδίων και συναφών παραφερναλίων - αποφάσισε να το ΄΄τερματίσει΄΄ - όπως λέει και ο φίλτατος DF/Κλουζώ - με όσα μέσα όμως θα είχε ήδη στη διάθεσή του.

Πώς λοιπόν θα μπορούσε να εξαγάγει ακόμα ισχυρότερη ενέργεια στις πρώτες οκτάβες για να πλαισίωνε επάξια ακόμα ισχυρότερους δορυφόρους ή μεγάλα κύρια ηχεία όπως λ.χ. τα PMC του Jiovanni ή τα ΄΄Γκέτχαρντ΄΄ με το 16ιντσο μεγάφωνο χαμηλών;

Θα εισαγάγει ΄΄For Love of the Game΄΄ και το τρίτο τεμάχιο 18S που διέθετε στον συγκεκριμένο τόπο κατοικίας για να συντεθεί ένα Quasi End Fire Array - quasi(σχεδόν) αφού δεν θα έμπαινε και το προβλεπόμενο τέταρτο τεμάχιο,αυτό όμως δεν χρειάζεται να πτοήσει όσους θα ενδιαφέρονταν έχοντας κιόλας διαθέσιμη έκταση δωματίου για να το εφαρμόσουν με τέσσερα όμοια τεμάχια...

Τί είναι το End Fire : Μια ακολουθία ηχητικών πηγών (sub στην προκειμένη περίπτωση) διευθετημένων κατά τρόπον ώστε να ενισχύουν αμοιβαία την εκπομπή ενέργειας προς συγκεκριμένη κατεύθυνση,ταπεινώνοντάς την ταυτόχρονα προς άλλες και ιδιαίτερα στην αντίθετη φορά.
1604249022812.png

Το καλό στη δική μας περίπτωση είναι ότι μας ενδιαφέρει η αμοιβαία ενίσχυση σε κατεύθυνση on-axis χωρίς να καιγόμαστε για κορυφαία ενεργειακή κάλυψη σε ακραίες πλευρικά θέσεις κοινού όπως θα ίσχυε σε συναυλίες...

Η Αρχή Λειτουργίας είναι η ίδια μ'εκείνη των δύο τεμαχίων από το τρέχον καρδιοειδές array.Απλώς σε κάθε νέο τεμάχιο που θα προστίθεται στη σειρά με κατεύθυνση προς τον ακροατή θα πρέπει να εφαρμόζεται χρονοκαθυστέρηση κατά 1/4 μήκους κύματος (συναρτημένου με την προεπιλεγείσα συχνότητα αναφοράς) ως προς το προηγούμενο στη σειρά...
1604248819693.png


Από τς τρεις μονάδες μας η πιο πισινή θα τοποθετηθεί σε χρονικό σημείο μηδέν ευθυγραμμιζόμενη πλήρως με τους δορυφόρους,η μεσαία θα καθυστερείται σε χρόνο ισοδύναμο με 1/4 μήκους κύματος - πάντα σε συνάρτηση προς την επιλεγείσα συχνότητα αναφοράς - ενώ η πιο μπροστινή θα είναι καθυστερημένη χρονικά κατά 1/4 μήκους κύματος σε σχέση με τη μεσαία και κατά 1/2 μήκους κύματος σε σχέση με την πισινή...Όλα τα επιμέρους τεμάχια θα εκπέμπουν με την ίδια πολικότητα (0 μοίρες στην εν λόγω εφαρμογή).

Το διαθέσιμο μήκος επί του οποίου θ'αναπτυσσόταν η ευθύγραμμη ακολουθία σε συνάρτηση με την ευχέρεια διευθέτησης για τις επιμέρους μονάδες και τη θέση ακρόασης πάνω σε αυτήν τη διάσταση καθόρισε τρόπον τινά μιαν εφικτή συχνότητα αναφοράς και τις σχετικές αποστάσεις.Το λογισμικό των 18S παρέχει δυνατότητα χρονοκαθυστερήσεων χονδρικά μέχρι τιμή 15 msec,οπότε αυτό δεν στάθηκε περιοριστικός παράγοντας.

Συχνότητα αναφοράς επελέγη σε τιμή 120 Hz,ακριβώς στη μέση της τρίτης οκτάβας.Αυτό σήμαινε αποστάσεις μεταξύ των επιμέρους μονάδων ίσες προς 71 εκατοστόμετρα ανάμεσα στα ακουστικά τους κέντρα με τιμή για καθένα βήμα χρονοκαθυστέρησης τα 2,1 msec περίπου...Εάν θέλαμε κατώτερη συχνότητα αναφοράς θα έπρεπε ν'αυξηθούν αντιστρόφως ανάλογα οι αποστάσεις μεταξύ των μονάδων στην ακολουθία καθώς και η τιμή για το βήμα χρονοκαθυστέρησης...

Κατατοπιστική ανάλυση αυτής της τεχνικής για 4 στοιχεία και κατώτερη συχνότητα αναφοράς σε σχέση με την εφαρμογή του γράφοντος μπορούμε να βρούμε στον παρακάτω σύνδεσμο:
Κι ένα παραστατικό βίντεο από το youtube

Υπενθυμίζεται ότι κύριο πλεονέκτημα σε τέτοια διάταξη είναι υψηλή κατευθυντικότητα στη συχνότητα αναφοράς με ανάλογη παροχή ενέργειας και ικανοποιητικό συγχρονισμό των επιμέρους στοιχείων σε ζώνες μισής οκτάβας εκατέρωθεν αυτής.Κύριο μειονέκτημα η επαναφορά της παντοκατευθυντικότητας με κατάλυση του συγχρονισμού σε ακόμα χαμηλότερες συχνοτικές ζώνες....

Η διαδρομή σήματος - που θα ήταν επίφοβη υπό αυτούς τους όρους χωρίς XLR συνδέσεις - έχει ως εξής :
DAC/Pre -> πιισινό 18S -> μεσαίο 18S -> μπροστινό 18S -> δορυφόροι.
Ελήφθη κιόλας μέριμνα οι διασυνδέσεις να γίνουν με τα μικρότερα δυνατά μήκη καλωδίων...

Η εφαρμογή θα είχε αναγκαστικά προσωρινό χαρακτήρα χωρίς μακροχρόνιες ακροάσεις,αφού η διάταξη του End Fire array δεν ήταν και τόσο βολική για την καθημερινή δραστηριότητα και την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση στον συγκεκριμένο χώρο...
 
Last edited:


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
End-fire array! Να κάτι με το οποίο σκεφτόμουν κι εγώ να πειραματιστώ (αλήθεια) αλλά βρέθηκα αντιμέτωπος με 2 περιορισμούς:
α) δεν έχω πρόχειρα πάνω από 2 (και μάλιστα ίδια) sub (μη βαράτε, θα γίνει κι αυτό)
β) η κατεύθυνση της ορθής φασικά αναπαραγωγής είναι προς το εσωτερικό του κτιρίου, συνεπώς το πλεονέκτημα της μη φασικής πίσω πλευράς (άρα και ενδεχομένως της πτώσης στάθμης στις ενοχλητικές για τους γείτονες εν λόγω συχνότητες) στην περίπτωσή μου αναιρείται, καθώς στην πίσω τους πλευρά είναι το μπαλκόνι.

Θα μπορούσε θεωρητικά η εγκατάσταση των sub να γίνει στην πίσω πλευρά της θέσης ακρόασης και να κοιτά προς αυτήν, αλλά τότε θα προέκυπταν φασικά προβλήματα σε σχέση με τους δορυφόρους. Χώρια που θα σκοντάφταμε επάνω στα sub μπαίνοντας στο σπίτι (η κεντρική είσοδος είναι στον τοίχο όπισθεν της θέσης ακρόασης).

Θα μπορούσα επίσης να μπαζώσω την πόρτα εισόδου ώστε να γυρίσω 180 μοίρες όλο το σύστημα και να μπαίνουμε στο σπίτι με ανεμόσκαλα ή σκαρφαλώνοντας από το μπαλκόνι του διπλανού διαμερίσματος... Χμμμ...

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Και κάποια ενδεικτικά αποτελέσματα με απευθείας σύνδεση του PC στη USB είσοδο,ύστερα από μικροεπεμβάσεις σε EQ από τα sub και στις χρονικές καθυστερήσεις,προκειμένου να έβγαινε μια ΄΄χρυσή τομή΄΄ ανάμεσα σε απόκριση κι ευθυγράμμιση στο πεδίο του χρόνου για τη συγκεκριμένη εννοείται ενιαία οντότητα :

Ακατέργαστη απόκριση συχνότητας με κέντρο για την οριζόντια περιστροφή μικροφώνου στη ζώνη του sweet spot και ακτίνα περιστροφής 30 εκατοστόμετρα περίπου :
1604254814252.png


Κρουστική & Βηματική Απόκριση :
1604255161391.png

(η σύνδεση τρίτου sub εν σειρά έχει αναστρέψει ξανά την απόλυτη πολικότητα στο σήμα...)

SPL + Phase για τις τέσσαρες πρώτες οκτάβες για το σύνολο των επιμέρους στοιχείων πάντα χωρίς την παραμικρή φασική διόρθωση:
1604255488377.png

(Η γκρίζα καμπύλη αντιπροσωπεύει την κατάσταση ελάχιστης φάσης)

Group Delay :
1604255807368.png

(Η μαύρη καμπύλη αναπαριστά εδώ την υπερβάλλουσα τιμή group delay σε συνάρτηση προς την κατάσταση ελάχιστης φάσης,κρατώντας μηδενική ουσιαστικά τιμή μέχρι τα 75 Hz...)

Spectrogram :
1604256087010.png
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Θέλω να σε ευχαριστήσω θερμά για την τάχυστη ανταπόκρισή σου.Πρέπει να σου ομολογήσω ότι η φιλότιμη προσπάθειά σου να μας αναλύσεις τόσα θέματα ειλικρινά μας δισκολεύει,αλλά το περιεχόμενο των γραπτών σου βρίσκει χαόδη κενα,για να καταλάβουμε το ζητούμενο κάθε φορα..Αν μου επιτρεπεις,λίγες απορίες ως προς τις προτάσεις σου:Οκ ως προς τα σαμπ( αν είναι τα18s n kaποια άλα το βλέπουμε και πόσα τον αριθμο).Τώρα επειδή ακούω και κλασική ,τα ενεργά λέγεται από πολλούς ότι δεν ενδεικνυνται.Στέκει αυτό?Πρέπει να σου πω ότι ειμαι72 κάτι κ όπως καταλαβαίνεις τα περιθώρια λάθους είναι χρονικά κυρίως δραματικά στενα.Ένα τρίτο που θέλω να ρωτησω,επειδή πάντα στα συστήματά σου πρωταγωνιστεί το vfm θα είχες κάτι πιο εύπεπτο οπτικά να προτεινης?Να σου πω επίσης ότι μέσα στο av.site έμαθα να εκτιμώ ιδιαίτερα τα ενεργα.Έτσι στη πρότασή σου για ενεργά δεν αιφνιδιάστηκα.Τουναντίον.Και πάλι σ'ευχαριστώ πολι
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θέλω να σε ευχαριστήσω θερμά για την τάχυστη ανταπόκρισή σου.Πρέπει να σου ομολογήσω ότι η φιλότιμη προσπάθειά σου να μας αναλύσεις τόσα θέματα ειλικρινά μας δισκολεύει,αλλά το περιεχόμενο των γραπτών σου βρίσκει χαόδη κενα,για να καταλάβουμε το ζητούμενο κάθε φορα..Αν μου επιτρεπεις,λίγες απορίες ως προς τις προτάσεις σου:Οκ ως προς τα σαμπ( αν είναι τα18s n kaποια άλα το βλέπουμε και πόσα τον αριθμο).Τώρα επειδή ακούω και κλασική ,τα ενεργά λέγεται από πολλούς ότι δεν ενδεικνυνται.Στέκει αυτό?Πρέπει να σου πω ότι ειμαι72 κάτι κ όπως καταλαβαίνεις τα περιθώρια λάθους είναι χρονικά κυρίως δραματικά στενα.Ένα τρίτο που θέλω να ρωτησω,επειδή πάντα στα συστήματά σου πρωταγωνιστεί το vfm θα είχες κάτι πιο εύπεπτο οπτικά να προτεινης?Να σου πω επίσης ότι μέσα στο av.site έμαθα να εκτιμώ ιδιαίτερα τα ενεργα.Έτσι στη πρότασή σου για ενεργά δεν αιφνιδιάστηκα.Τουναντίον.Και πάλι σ'ευχαριστώ πολι
Ta Genelec The Ones κυκλοφορούν και σε...λευκό
1604257994480.png


Προτάθηκε η απευθείας μετάβαση σε ενεργούς δορυφόρους ακριβώς για να μη χάνονταν πολύτιμος χρόνος και χρήμα σε αναζητήσεις ΄΄ταιριασμάτων΄΄ παθητικών με τελικούς ενισχυτές,καλώδια ηχείων κ.ο.κ....

Εάν έχεις την εντύπωση ότι στενεύουν κάποια χρονικά περιθώρια,τότε πρέπει οπωσδήποτε να έχεις και ακροαματικές εντυπώσεις από οτιδήποτε θα σκόπευες ν'αγοράσεις...Διότι δεν γίνεται να προβλεφθούν από κάποιον άλλον οι ιδιαίτερες προτιμήσεις διάφορων ακροατών.

Υποψιάζομαι όμως ότι σε συγκινούν τα ξύλινα φινιρίσματα,οπότε μπορεί να την έβρισκες μέχρι και με Harbeth SHL5Plus,αρκεί να ήταν κροσαρισμένα με sub,ώστε να μη δέχονταν ως δορυφόροι τις δύο πρώτες οκτάβες.Απλό καρδιοειδές μοτίβο μπορείς να συνθέσεις και με ζεύγος μονάχα από όμοια sub.Κατά προτίμηση με σφραγισμένες καμπίνες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τώρα επειδή ακούω και κλασική ,τα ενεργά λέγεται από πολλούς ότι δεν ενδεικνυνται.Στέκει αυτό?
Όχι βέβαια..

Και ποιοι είναι αυτοί οι "πολλοί" που λεν αυτές τις αηδιες;


κάτι πιο εύπεπτο οπτικά να προτεινης?
Οι μεγάλες καταξιωμένες φίρμες που βγάζουν οικιακές σειρές, έχουν φροντίσει για την εμφάνιση των συσκευών οικιακής χρήσης.

Δες ενεργά από Genelec, ATC, PMC, dynaudio, Focal, κλπ, τις οικιακές σειρές εφόσον δεν ταιριάζει με το γούστο σου η industrial εμφάνιση των Neumann ας πούμε, που δεν έχουν οικιακή σειρά στη γκάμα τους.

Ωστόσο, τα 310 της Neumann που προσωπικά διάλεξα, είναι πραγματικά πολύ οικονομικά, δίνουν πολύ περισσότερα από τα λεφτά τους, και το φινίρισμά τους είναι πολύ προσεγμένο, προσωπικά τα βρίσκω αποδεκτά για οποιοδήποτε σαλόνι. Σκούρο γκρι με πέρλα είναι το βάψιμο που έχουν, το βρίσκω ιδιαίτερο και εμπνέει ποιότητα.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
τα 310 λογω χρωματος ωραια για σαλονι δεν τα λες...
Αυτά είναι γούστα φίλε.
Φιλ φρι, εδώ ο,τι και να πεις, σωστό είναι, αφού εκφράζει μόνο το προσωπικό σου γούστο και τίποτε παραπάνω.

Έχω δει καμπίνες ATC που είναι πραγματικά απαράδεκτες στην εμφάνιση, προφανώς είναι μόνο για εντοιχισμό.
Επίσης το ματ μαύρο κάποιων επαγγελματικών, δε μου κάθεται καθόλου.

Συγκριτικά με αυτά, τα 310 είναι έργα τέχνης. Τα έχεις δει από κοντά;

Για μένα είναι εμετικά το κοκκινωπά γυαλισμένα ξύλα που σε άλλους "αρέσουν".

Δε θα μπορούσα να φανταστώ πχ μια τηλεόραση να είναι έτσι, γυαλιστερό κοκκινωπό ξύλο σε όλο το πλαίσιο, μιλάμε για απίστευτο καρακιτσαριό..

Ή ένα προβολέα αντίστοιχα, ή ένα πισί.

Τα προϊόντα τεχνολογίας, για εμένα τουλάχιστον, δεν μου κάθεται με τίποτα να προσπαθούν να περάσουν για καλογυαλισμένα έπιπλα.

Το λάπτοπ το ξύλινο το καλογυαλισμένο μου μέσα, δε μπορώ ρε φίλε, αισχος.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
συμφωνω επισης για τα κοκκινοπα , πρεπει να πω οτι μου αρεσουν πολυ τα "αντρικα" σε εμφανιση monitor απλα το χρωμα στο 310 δεν...

γουστα ειναι αυτα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
βγαινουν και σκετα για να τα βαψεις μονο σου...
Άλλο ένα δείγμα του πόσο άρρωστο είναι αυτό που συμβαίνει στο χώρο του όντιο..

Μήπως κυκλοφορούν λάπτοπ να τα βάψεις μόνος σου; Ψυγεία ή τηλεοράσεις;

Είδες κάνα λάπτοπ να κυκλοφορεί σε ανοιχτό χρώμα ξύλου ή σε καρυδιά ή βέγγε ή τριανταφυλλιά; Μα τι αηδιες ρε συ..

Μόνο στο Χάι Ενδ έχουν γίνει αυτά δεδομένα, και αποδεκτά από τόσο κόσμο. Για μένα όλα αυτά είναι εντελώς εμετικά, δεν μου αρέσουν καθόλου.

Έχω ξαναπεί πως δε βρίσκω καμία ομορφιά σε όλο αυτό το πανηγύρι των καλογυαλιζμένων ξυλί χρεπομηχανημάτων, και πως θεωρώ ως πιο αισθητικά αποδεκτή την πλήρη απουσία τους στο χώρο, μέσω εντοιχισμού.

Βεβαίως αυτό είναι εντελώς αντίθετο με όλη αυτήν την παραφιλολογία του Χάι Ενδ, όπου αγοράζουν χοντρά καβλώδια για να φαίνονται οι πλουμιστες τους κάλτσες..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..αμα δεις και τα αρεοπλανα ειναι πολυχρωμα...θα....βοηθουν στην απογειωση τα χρωματα ... 🐒
(ή αλλιως, αν δεν ηταν πλουμιστα -καθοτι στο νημα του Μεσιε Γκουρου-αμφιβολο τι ακουστες διαφορες θα ειχαμε ...8-))
η διαφορα ειναι οτι τα επαγγελματικου τυπου δεν εχουν φρου φρου περιτυλιγμα οπως και καποια χαλιεντ και η εμφανιση ειναι καθαρα για λογους λειτουργιας (που χου μαγνητοστατικα-που θενε και μια σιδερογωνια για να παιξουν ισια). Ειναι λαιφσταιλ...και σταιλ σακς και λαιφ σακς... 🐒
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
τα genelec βγαινουν σε οτι χρωμα ral κανεις κεφι, τωρα τελευταια τα βγαζουν και αβαφτα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτά είναι γούστα φίλε.
Φιλ φρι, εδώ ο,τι και να πεις, σωστό είναι, αφού εκφράζει μόνο το προσωπικό σου γούστο και τίποτε παραπάνω.

Έχω δει καμπίνες ATC που είναι πραγματικά απαράδεκτες στην εμφάνιση, προφανώς είναι μόνο για εντοιχισμό.
Επίσης το ματ μαύρο κάποιων επαγγελματικών, δε μου κάθεται καθόλου.

Συγκριτικά με αυτά, τα 310 είναι έργα τέχνης. Τα έχεις δει από κοντά;

Για μένα είναι εμετικά το κοκκινωπά γυαλισμένα ξύλα που σε άλλους "αρέσουν".

Δε θα μπορούσα να φανταστώ πχ μια τηλεόραση να είναι έτσι, γυαλιστερό κοκκινωπό ξύλο σε όλο το πλαίσιο, μιλάμε για απίστευτο καρακιτσαριό..

Ή ένα προβολέα αντίστοιχα, ή ένα πισί.

Τα προϊόντα τεχνολογίας, για εμένα τουλάχιστον, δεν μου κάθεται με τίποτα να προσπαθούν να περάσουν για καλογυαλισμένα έπιπλα.

Το λάπτοπ το ξύλινο το καλογυαλισμένο μου μέσα, δε μπορώ ρε φίλε, αισχος.
Χωρίς να θέτω φρένο στον οίστρο σου,επισημαίνω ότι ειδικώς για τα laptop έχει στηθεί ολόκληρο πάρεργο πάνω στο πώς θα εξατομικευόταν η εμφάνισή τους στα γούστα του εκάστοτε χρήστη,μέχρι και για το π(λ)ηκτρολόγιο...Ιδού λ.χ. MacBook με μαρμάρινα νερά στο περίβλημα...
1604327051798.png


Παρομοίως και για διάφορες άλλες καθαρά οικιακές συσκευές...
Έστω και αν ο ίδιος δεν θα επικροτούσα ανάλογα φαινόμενα,δεν είναι περίεργες οι όποιες κολάσιμες για σένα τάσεις στη χαϊενδική βιοτεχνία που βασίζεται ακριβώς στην εξατομίκευση της εμπειρίας χρήσης.... Περί ορέξεως...cashερόπιτα που θα λεγαν...

Στις ακροαματικές εντυπώσεις τώρα,η funky ενέργεια του Prince διοχετεύεται ως αλύπητη εκτόνωση στα ενδότερα του ακροατή από δημοφιλή κομμάτια όπως "Kiss" & "Sign O the Times".Στο πρώτο κιόλας τα δεύτερα φωνητικά απλώνονται με κάθε ξαφνική τους ανάδυση σ'ένα εκτεταμένο πεδίο πίσω και πέρα από τους δορυφόρους...

Η χορωδία από το Turtle Creek υπό τη διεύθυνση του Dr Timothy Seelig στο "Behold Man" του Ron Nelson (Reference Recordings) καθηλώνει στις κορυφώσεις της δίνοντας εντύπωση στον ακροατή ότι έρχεται ένα φωνητικό τσουνάμι καταπάνω του.Παρατηρούνται κιόλας διόλου ευκαταφρόνητες μετακινήσεις των μεγαφώνων από τα sub,μολονότι αποδίδονται στο συγκεκριμένο κομμάτι σκέτα φωνητικά μέρη.

H Remastered έκδοση από το περίφημο album "New York" του Lou Reed μεταδίδει κοφτερά σαν ηλεκτρικές μαχαιριές από τα όργανα όλη τη σκωπτικότητα των στίχων κατά την ερμηνεία του καλλιτέχνη.Ο τρόπος που αναπαράγεται κάθε αρχείο δεν αφήνει τον ακροατή να προσέχει δημοφιλή υποσύνολα όπως υγρασίες και χροιές,αλλά να δέχεται το αποδιδόμενο σύνολο σαν ένα αναφαίρετο κομμάτι του δικού του εαυτού.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top