DIY Class D κατασκευή ενισχυτή

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Για να κάνω και γω το συνήγορο του smps, κάποιο από αυτά δεν σου κάνει; Ή βγαίνει πιο ακριβό;
http://connexelectronic.com/index.php/cPath/25_46
Πάντως ένα 500αρι που έχω πάρει και παίζει από το 2014, δεν έχει παρουσιάσει κάτι και μάλιστα είναι πιο κρύο από τον ενισχυτή (class D) όταν δουλεύει για ώρες.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Αυτό που δεν βλέπω να έχεις είναι κύκλωμα προστασίας στην έξοδο.
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν περιλαμβάνει και σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά θα πάρεις τα woofers στο χέρι.
Yπάρχει κάποια diy πρόταση πλακέτας προστασίας από ebay;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Yπάρχει κάποια diy πρόταση πλακέτας προστασίας από ebay;
Απλή και αξιόπιστη λύση είναι κάποιο κύκλωμα με το UPC1237. Κάτι τέτοιο...
 


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Διάλεξε με περισσότερο βάρος το ρελέ να είναι καλής ποιότητας. Κατά προτίμηση omron, γιατί κάτι κινεζιές(ρελέ) που είχα αγοράσει προ τριετίας μου κάνουν κόλπα. Με καρπαζιά στρώνουν, έχω βρει σε μέγεθος με ίδια χαρακτηριστικά, Omron, και βαριέμαι να τα αλλάξω.:D

Υπάρχουν omron κινεζιές και japan. Και τα δυο είναι καλά. Αρκεί να μην είναι μαιμουδιά....
Mouser - RS και είσαι σίγουρος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό που λέει παραπάνω ο Παντελής είναι το ποιο σημαντικό.
Επίσης κάνε μια δοκιμή για να είσαι σίγουρος ότι δουλεύει και μπορείς να το εμπιστευτείς.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Με το σκεπτικό πως ό,τι κινεζοκίτ αγοράζω, ξηλώνω τα ύποπτα εξαρτήματα (λέγε με πυκνωτές), να υποθέσω ότι είναι ασφαλής η αγορά οποιουδήποτε από τα ανωτέρω εφόσον βάλω ένα καλό ρελέ;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Με το σκεπτικό πως ό,τι κινεζοκίτ αγοράζω, ξηλώνω τα ύποπτα εξαρτήματα (λέγε με πυκνωτές), να υποθέσω ότι είναι ασφαλής η αγορά οποιουδήποτε από τα ανωτέρω εφόσον βάλω ένα καλό ρελέ;
Καλό είναι όλα τα υλικά που περιέχει το κιτ να μετριούνται πριν την τοποθέτηση.
Επίσης, για το συγκεκριμένο, μια δοκιμή με μια μπαταρία 1,5 Volt, ώστε να επιβεβαιωθεί η ορθή του λειτουργία, θα έλεγα πως είναι απαραίτητη.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους

Μου έχουν πέσει στα χέρια μου περίσσια τροφοροδτικά απο λαπτοπ με τα εξής χαρακτηριστικά:

1. 120W - Input: 100-240V - 2A 50-60hz / Output: 18,5V - 6,5A
2. 90W - Input: 100-240V - 1.5A 50-60Hz / Output: 19V - 4,74A
3. 65W - Input: 100-240V - 1.6A 50-60Hz / Output:18,5V - 3,5A LPS

Επειδή έχω δεί κάποιους που χρησιμοποιούν τέτοια για DIY κατασκευές, θα μπορούσε κάποιο απο αυτά να δώσει το επιθυμητό ρεύμα.

Λόγω αρχαριοσυνης μην με παρεξηγήσετε με την παραπάνω ερώτηση.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Το πρώτο. Αρκεί βέβαια να είναι μέσα στα όρια της πλακέτας που θες να τροφοδοτήσεις.
Κι εγώ στη δικιά μου πλακέτα Class D για καθημερινές ακροάσεις χρησιμοποιώ ένα από λαπτοπ 19 βολτ 7 και κάτι αμπέρ. Έχω βάλει κι έναν μεγάλο πυκνωτή παράλληλα, για ψυχολογικούς θα έλεγα περισσότερο λόγους παρά ότι κάνει κάτι.
ΤΗΝ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ να προσέξεις.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Το σχηματικό της πλακέτα μιλάει για δυο τροφοδοτικα τωνν 60W τα οποία συνδέονται στην πλακετά με τον εξής τρόπο:

Β+ the positive of the PSW 1
B- the negative of the PSW 2
GND: The negative of the PSW 1 together with the positive of PSW 2.

Πώς θα συνδεθεί το τροφοδοτικό όταν έχει μονο Θετικό και GND και είναι ένα;

Φιλικά κωνσταντινος
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Τελευταία φορά που πήγα στο σπίτι του PeterMeni ,περίπου πέντε μήνες, άκουσα έναν d με συμβατικό πλούσιο σε ρεύματα τροφοδοτικό και τα έσπαγε. Φτιαξε τροφοδοσία πλούσια σε αμπερια και όπως λέει και ο φίλος radiofonias μην ασχοληθεί με διακοπτικο.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Καλώς τον Τάκη!!
Φίλε hawkwind78 αν είναι έτσι τα πράγματα, τότε κανένα τροφοδοτικό δεν κάνει για την πλακέτα σου. Χρειάζεσαι ένα τροφοδοτικό που να βγάζει +/- βολτ και να έχει και τρίτο πόδι GND. Δηλαδή στο ένα πόδι θετική τάση, στο δεύτερο GND και στο τρίτο αρνητική τάση, ίση σε μέτρο με τη θετική.

Υπάρχει ένας τρόπος να χρησιμοποιήσεις το πρώτο από τα τροφοδοτικά που έχεις, αλλά θα χρειαστεί να κάνεις μια κατασκευή με 2 πυκνωτές και 2 αντιστάσεις.

 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Γράφω από κινητό και δεν μπορώ να ποσταρω κάποιο σχέδιο με πλήρες συμμετρία. Απλά θα το ξαναπω κοίτα να είσαι κουβαρτας στην τροφοδοσία που θα φτιάξεις. Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο το τοπογραφικό που θα στησεις την όλη κατασκευή.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Η καραντίνα μας κάνει να ξεθάψουμε υλικά για ενασχόληση όπως το παραπάνω εγχείρημα που είχε μείνει στον τοροειδές μετασχηματιστή. Επειδή έχω ένα KODA subwoofer το SW 1000 του οποίου η πλακέτα μάλλον πλέει τα λοίσθια σκεφτόμουν να του πάρω τον τοροειδές μετασχηματιστή που έχει με τα εξής χαρακτηριστικά και να τον χρησιμοποιήσω στο συγκεκριμένο board:

IMG_20201113_115332.jpg



Παίζει κάτι τέτοιο η να το πετάξω στην ανακύκλωση; Το sub αναφέρει POWER 80W.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Με τα 2Χ29 volts του μετασχηματιστή θα πάρεις λίγο κάτω από +-40 volts για τροφοδοσία. Επίσης πρέπει να βρεις περίπου την ισχύ του μετασχηματιστή σε VA, αν αρκεί για τον ενισχυτή, αν και εδώ υπάρχουν ανοχές.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Με τα 2Χ29 volts του μετασχηματιστή θα πάρεις λίγο κάτω από +-40 volts για τροφοδοσία. Επίσης πρέπει να βρεις περίπου την ισχύ του μετασχηματιστή σε VA, αν αρκεί για τον ενισχυτή, αν και εδώ υπάρχουν ανοχές.
Σε ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Παρακάτω τα specs της πλακέτας

Sure.JPG

Μάλλον τα 40V+- θα είναι λίγα από οτι καταλαβαίνω.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η τυπική τροφοδοσία αναφέρει τα +-70 volts, για τα χαρακτηριστικά αυτά. Σε περίπτωση χαμηλότερης τάσης θα έχεις και την αντίστοιχη μείωση ισχύος.
Επιπλέον, αν μιλάμε για πλακέτα που στηρίζεται στο IRS2092 θα πρέπει να αλλαχθούν δύο αντιστάσεις ανά κανάλι. Αυτές φροντίζουν τη σωστή πόλωση του ολοκληρωμένου, ώστε να οδηγεί επαρκώς τα mosfet εξόδου.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top