DIY Class D κατασκευή ενισχυτή


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
130 με τα μεταφορικά.
Πολύ καλή δουλειά. Αν και τα έχω βάλει αγγελία και μόνο για τον μετασχηματιστή πριζωνομαι να τον φτιάξω.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Να προχωρήσεις το project, μετά από 5 χρόνια πρέπει να τελειώσει.
Το τι θα κάνεις τον τελικό από την στιγμή που παίζεις με ενεργά είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα βέβαια.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ο ενισχυτής αν υλοποιηθεί σωστά μια χαρά θα παίζει, επομένως πρέπει από τώρα να σκέφτεσαι ένα 2ο σύστημα ίσως; δεν ξέρω.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έτσι είναι το diy, η ευχαρίστηση που παίρνεις από την δημιουργία δεν κορέζεται ποτέ, θα το νιώσεις όταν ολοκληρώσεις την κατασκευή του.
4 τελικούς έχω, στο σύστημα παίζουν οι 3 και ήδη έχω ξεκινήσει την κατασκευή κι άλλου:headbang:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Έτσι είναι το diy, η ευχαρίστηση που παίρνεις από την δημιουργία δεν κορέζεται ποτέ, θα το νιώσεις όταν ολοκληρώσεις την κατασκευή του.
4 τελικούς έχω, στο σύστημα παίζουν οι 3 και ήδη έχω ξεκινήσει την κατασκευή κι άλλου:headbang:
Τους κατασκευάζεις μόνος σου;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Από τους υπάρχοντες μόνο ο ένας είναι ιδιοκατασκευή, τον τελείωσα πριν τα Χριστούγεννα


τώρα είναι άλλος ένας στο στάδιο συλλογής υλικών, μου λείπουν οι ηλεκτρολυτικοί του φίλτρου τροφοδοσίας.
Λογικά θα τελειώσει τον επόμενο χειμώνα, το καλοκαίρι λόγω δουλειάς δεν ασχολούμαι καθόλου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Πολύ ωραία κατασκευη. Θέλω και εγώ να βάλω vu meters αλλά δεν έχω τις γνώσεις. Πρέπει να κάτσω να διαβάσω.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Δεν είναι καθόλου δύσκολο, παίρνεις τα VUmeters που θέλεις διαλέγεις έναν driver από τους πολλούς που κυκλοφορούν και απλά κάνεις την συνδεσμολογία.
Ειδικά αν δεν θέλεις η κίνηση τους να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα -δεν υπάρχει κι ουσιαστικός λόγος άλλωστε- αλλά απλά να "χορεύουν" ωραία τότε είναι απλά τα πράγματα.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Ο τελικός είναι έτοιμος μετά απο πολλά χρόνια. Ο μετασχηματιστής του Γιατρά μαζί με το Assembled 6*10000uF/80V high quality power supply board for amp-a δυστυχώς δεν ταίριαξαν με την πλακέτα. Τα volt τους ήταν πολλά και ενώ άναβαν τα λαμπάκια σε 5 δεύτερα έμπαινε σε safe mode οπότε δοκιμάσαμε το διακοπτικό στα +_55V και ο ενισχυτής έλαμψε ηχητικά. Πολύ καθαρός, καλό σφιχτό μπάσο και έντονα μεσαία και πρίμα χωρίς να τα χρωματίζει. Σύνδεσα τα Monitor Audio Bronze 2 του πεθερού μου και τα ηχεία βρήκαν την ψυχή τους. Θα σας αποστείλω και φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Καλημέρα σε όλους

Ο τελικός είναι έτοιμος μετά απο πολλά χρόνια. Ο μετασχηματιστής του Γιατρά μαζί με το Assembled 6*10000uF/80V high quality power supply board for amp-a δυστυχώς δεν ταίριαξαν με την πλακέτα. Τα volt τους ήταν πολλά και ενώ άναβαν τα λαμπάκια σε 5 δεύτερα έμπαινε σε safe mode οπότε δοκιμάσαμε το διακοπτικό στα +_55V και ο ενισχυτής έλαμψε ηχητικά. Πολύ καθαρός, καλό σφιχτό μπάσο και έντονα μεσαία και πρίμα χωρίς να τα χρωματίζει. Σύνδεσα τα Monitor Audio Bronze 2 του πεθερού μου και τα ηχεία βρήκαν την ψυχή τους. Θα σας αποστείλω και φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία.
Πόσα ακριβώς είναι τα volts; Λογικά θα έχει λίγο κάτω από 72 volts σε κάθε πλευρά, οπότε πρέπει να λειτουργεί κανονικά, αφού είναι εντός προδιαγραφών. Ρίξε μια ματιά στις τιμές των αντιστάσεων που πολώνουν το ολοκληρωμένο. Μου έτυχε μια φορά να έχει μπει λάθος τιμή στην μία πλευρά της τροφοδοσίας.

Θεωρώ δεδομένο πως υπάρχει συμμετρία στις τάσεις του τροφοδοτικού. Δηλαδή ότι μετράς στο + το ίδιο ή πάρα πολύ κοντά μετράς στο -.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Πόσα ακριβώς είναι τα volts; Λογικά θα έχει λίγο κάτω από 72 volts σε κάθε πλευρά, οπότε πρέπει να λειτουργεί κανονικά, αφού είναι εντός προδιαγραφών. Ρίξε μια ματιά στις τιμές των αντιστάσεων που πολώνουν το ολοκληρωμένο. Μου έτυχε μια φορά να έχει μπει λάθος τιμή στην μία πλευρά της τροφοδοσίας.
Θα το κοιτάξω να δω.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δες και αυτό που σου έγραψα πριν για την συμμετρία στις τάσεις.
Οκ. Η αλήθεια είναι ότι μόνο το ένα κανάλι έσβηνε και έμπαινε όλη η πλακέτα σε safe mode. Οπότε μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Οκ. Η αλήθεια είναι ότι μόνο το ένα κανάλι έσβηνε και έμπαινε όλη η πλακέτα σε safe mode. Οπότε μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο.
Σε κάθε περίπτωση το ένα κανάλι θα σβήνει με μια μικρή διαφορά από το άλλο. Το τροφοδοτικό είναι ένα αλλά τροφοδοτεί και τα δύο κανάλια με τις ίδιες τάσεις συν και πλην. Δεν πηγαίνει μία τάση ανά κανάλι.
Δες αυτό που σου έγραψα για τις αντιστάσεις. Είναι σε σειρά με την τροφοδοσία και μειώνουν τις τάσεις του τροφοδοτικού για να λειτουργεί σωστά το ολοκληρωμένο.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Με το διακοπτικό γιατί δεν το κάνει αυτό; Είναι στα όρια με του Γιατρά η πλακέτα? Ο λόγος που το ρωτάω είναι μήπως αφήσω έτσι τον συγκεκριμένο και πάω σε άλλη πλακέτα που να δέχεται πιο πολλά ρεύματα και να φτιάξω και ένα δεύτερο με πιο πολλά watt ανά κανάλι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Με το διακοπτικό γιατί δεν το κάνει αυτό; Είναι στα όρια με του Γιατρά η πλακέτα? Ο λόγος που το ρωτάω είναι μήπως αφήσω έτσι τον συγκεκριμένο και πάω σε άλλη πλακέτα που να δέχεται πιο πολλά ρεύματα και να φτιάξω και ένα δεύτερο με πιο πολλά watt ανά κανάλι.
Δες μήπως οι πυκνωτές που έχει πάνω η πλακέτα είναι στο όριο της τάσης του γραμμικού τροφοδοτικού.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top