Μετακόμιση & Ακουστική Νέου Χώρου

Μηνύματα
30
Reaction score
67
Καλησπέρα σε όλους, παρακάτω είναι η κατάσταση στο μισό περίπου της μετακόμισης, όλα μπορούν να αλλάξουν οπότε οποιαδήποτε βοήθεια και πρόταση βελτίωσης είναι ευπρόσδεκτη!
Πέρα από την τρέχουσα κατάσταση θα μπουν και άλλα έπιπλα, πίνακες, χαλιά κτλπ.
Η σκέψη επίσης είναι να αντικαταστήθουν κάποια από τα παραπάνω στοιχεία με ηχοαπορροφητικά αντικείμενα είτε στην περίπτωση όπου αντί για πίνακας θα μπεί ένα πάνελ, είτε για επίπλωση γωνιών να χρησιμοποιηθούν μπασοπαγίδες αν τα λέω σωστά, δεν το έχω ξανακάνει γιατί δεν έμενα σε δικό μου σπίτι.

Κάτοψη 9.jpg


IMG_6366.jpg
 
Last edited:



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα σε όλους, παρακάτω είναι η κατάσταση στο μισό περίπου της μετακόμισης, όλα μπορούν να αλλάξουν οπότε οποιαδήποτε βοήθεια και πρόταση βελτίωσης είναι ευπρόσδεκτη!
Πέρα από την τρέχουσα κατάσταση θα μπουν και άλλα έπιπλα, πίνακες, χαλιά κτλπ.
Η σκέψη επίσης είναι να αντικαταστήθουν κάποια από τα παραπάνω στοιχεία με ηχοαπορροφητικά αντικείμενα είτε στην περίπτωση όπου αντί για πίνακας θα μπεί ένα πάνελ, είτε για επίπλωση γωνιών να χρησιμοποιηθούν μπασοπαγίδες αν τα λέω σωστά, δεν το έχω ξανακάνει γιατί δεν έμενα σε δικό μου σπίτι.

View attachment 186582

View attachment 186590
Αν μεταφερεις το στησιμο των ηχειων πλατη στον στενο τοιχο με την τζαμαρια απο πισω,αυτοματα βελτιωνεις την ηχητικη συμπεριφορα οντας απομακρυσμενος απο τους τοιχους.Ξεκινας ετσι.Ο χωρος απο την αλλη φαινεται αδειος.Χρειζεσαι μπασσοπαγιδες στις γωνιες και τουλαχιστον απορροφηση στην πρωτη πλαινη ανακλαση των ηχειων και παλι λογω τελειως γυμνου χωρου ωστε να μειωθει λιγο ο χρονος αντηχησης.

Απο εκει και περα συνεχιζεις με βαση το γουστο ή κανεις μετρηση και κινεισαι πιο στοχευμενα!

Απο κοστη πας σε ιδιοκατασκευες αν εχεις θεματακι ή αγοραζεις απο πχ GIK Acoustics που ειναι αξιολογη και σχετικα οικονομικη.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Έχω περίπου τον ίδιο χώρο και δυστυχώς δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ όταν φτιάχτηκε. Τώρα θα γυρνούσα τον καναπέ να κοιτάει το παράθυρο, δε θα έχεις ισορροπία ποτέ έτσι.
 


Μηνύματα
30
Reaction score
96
Πράγματι, αν ο καναπές γυρίσει 90 μοίρες και βλέπει την τζαμαρία, θα έχεις 10 φορές καλύτερο ήχο, επειδή:
1. Οπως είναι τώρα, δεξιά έχεις την ανάκλαση της τζαμαρίας (~ 100% με τραβηγμένες τις κουρτίνες, ~90% με αυτές τις κουρτίνες να καλύπτουν τα τζάμια, ενώ από αριστερά έχεις ένα περίπου όμοιο χώρο κενό. Αντίο στερεοφωνική εικόνα.
2. Οπως είναι τώρα, ο τοίχος με την βιβλιοθήκη πίσω από τον καναπέ επιστρέφει πολύ κοντινές ανακλάσεις (first reflections) κατευθείαν στα αυτιά. Και δεν έχεις - όπως το βλέπω πρόσβαση στα χαμηλά ράφια :)
3. Αν γυρίσεις 90 μοίρες και φέρεις τα ηχεία ~ 1μέτρο από την τζαμαρία τότε θα έχεις καλύτερη εικόνα από το να είναι τα ηχεία σχεδόν κολλημένα στον τοίχο.
4. Μπορείς να προσθέσεις απορροφητικά πάνελ πάνω από την τζαμαρία αλλά και στους δύο πλαϊνούς τοίχους. Ισως και πίσω από την βιβλιοθήκη. (αλήθεια, αυτό με την παντόφλα παίζει; )
5. Θα προσέθετα ένα βαρύ χαλί ανάμεσα στα ηχεία και τον καναπέ. Τουλάχιστο 6-8τετραγωνικά.
 


Μηνύματα
484
Reaction score
585
και εγώ μετακόμισα πρόσφατα σε παρόμοιο χώρο αλλά λιγότερα τετραγωνικά από το σαλόνι του φίλου.
Είχα το ελεύθερο να βάλω τα ογκώδη ηχεία όπως ήθελα. Ιδανικά θα έπρεπε να μπούνε στη πλευρά της μπαλκονόπορτας.
Θα έκλεινε πολύ ο χώρος αν έστριβε ο καναπές. Τα άφησα όπως τα έχει ο φίλος με τη διαφορά ότι στο αριστερό ηχείο μπήκε μια ταύλα-χώρισμα που βοήθησε πολύ να υπάρχει ισορροπία L-R.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
απο τη μερια του παραθυρου τα ηχεια και απο εμενα, και μικροφωνο και μετρησεις.
(και δεν εχω καταλαβει γιατι στο κορακα τα βαζετε στο τοιχο ?! 🐒 )
ωραιο και φωτεινο φενεται το νεο διαμερισμα μπραβο 8-)
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
5. Θα προσέθετα ένα βαρύ χαλί ανάμεσα στα ηχεία και τον καναπέ. Τουλάχιστο 6-8τετραγωνικά.
Γι αυτο υπαρχουν επιφυλαξεις. Το γυαλιστερο πατωμα αλλαζει τους χρονους ταχυτητας του ηχου αλλα και το βαρυ χαλι αποραφα σημαντικο μερος της ενεργειας του ηχου που ειναι χρησιμη κι επισης αλλαζει τους χρονους ταχυτητας.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Ο σημαντικότερος λόγος (όπως το αντιλαμβάνομαι) για βαρύ χαλί στη μεση του χώρου είναι όχι για να καταπολεμήσει τις πρώτες ανακλάσεις αλλά για να "διασκεδάσει" όσο γίνεται τα στάσιμα μεταξύ πατώματος και οροφής. Τυπικά το ύψος των δωματίων είναι 2.3-2.8 μέτρα, και πάντα αποτελεί την μικρότερη διάσταση παράλληλων επιφανειών με την μεγαλύτερη εκτεθειμένη επιφάνεια.
Το ιδανικό θα ήταν απορρόφηση στην οροφή, 20cm πυκνός πετροβάμβακας σε απόσταση 20cm από την οροφή, κρεμασμένος. Περίπου στο σημείο που στην φωτό του φίλου θα μπεί το φωτιστικό του σαλονιού. Εκεί σίγουρα πέφτει παντόφλα.
Σε δικό μου χώρο, που "ορίζω ως θέλω" το πλάνο λέει να βάλω συνδυασμό απορρόφησης με περιφερειακά ξύλινο κάδρο και σποτάκια να ντιμάρουν. Το έχω καθυστερήσει αλλά δεν πρέπει άλλο γιατί δεν θα βρίσκω σε λίγο σποτάκια αλογόνου.
 

T

Tadakis

Guest
Τυπικά το ύψος των δωματίων είναι 2.3-2.8 μέτρα, και πάντα αποτελεί την μικρότερη διάσταση παράλληλων επιφανειών με την μεγαλύτερη εκτεθειμένη επιφάνεια.
Το ιδανικό θα ήταν απορρόφηση στην οροφή, 20cm πυκνός πετροβάμβακας σε απόσταση 20cm από την οροφή, κρεμασμένος.
το ιδανικό είναι διάχυση στο ταβάνι. Σχεδόν πάντα. Επίσης αν κρεμάσεις σε 2.3Μ ύψος Δωματίου 20 εκ υλικό με 20εκ αποσταση από το ταβάνι, κάποιος ψηλός θα βρίσκει.

Γενικά η απορρόφηση παίζει γύρω στα 10εκ πάχος (broadband) και πολύ παραπάνω για μπάσο-παγίδες.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Το κεντρικό και τα σαράουντ να είναι της ίδιας σειράς με αυτά τα 826V, και σαμπ ξεκίνα με 2 από φοκαλ, κι όλα θα πάνε καλά.

Άτμος θα βάλεις;
 



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα και από εμένα,
Πολύ καλά τα λέτε όλοι να γυρίσει τον καναπέ, να βγάλει τα ηχεία στο παράθυρο κτλ
όλα αυτά είναι ΟΚ όταν είσαι μόνος σου, όταν έχεις οικογένεια δε παίζει....... βάλε έπιπλο καμιά τηλεόραση, ενισχυτή, bluray τα καλώδια, καταργείς τη μπαλκονόπορτα.
Φυσικά δε μας έχει πει αν το φταίξει μόνο για πάρτι του !!! αν ναι όλα αυτά που προτείνεται γίνονται.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μα γιατι "καταργειται" η μπαλκονοπορτα ? βλεπω υπαρχει χωρος. Ας μπουν τα μηχανηματα καπου αλλού - ολα γινονται ... ν' ακους τη μουσικουλα σου και ν' αγναντευεις οξω ... τέλεια (ρωτηστε και το χωσμενο δασκαλο).
επι την ευκαιρια θα ηθελα να εκφρασω τον ενθουσιασμο μου για την νεα φωτο-προφιλ της οξυζεναρισμενης ... ροζι εισαι πολυ μωρο !! 💋💋💋
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top