Μετακόμιση & Ακουστική Νέου Χώρου

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Η αλήθεια είναι ότι ανάμεσα σε γόβα στιλέτο και παντόφλα, χίλιες φορές η παντόφλα.
Και να πώ και τον δικό μου πόνο. Κάνω κάποιες εργασίες διαρύθμισης αναμόρφωσης και συμμαζέματος στο υπόγειο όπου έχω δύο δωμάτια στη διάθεσή μου. Το ένα είναι εργαστήριο και δίπλα του το δωμάτιο ακρόασης.
Για διευκόλυνση των εργασιών, ο καναπές ακρόασης που κανονικά βρίσκεται στο 1/3 περίπου του μήκους του δωματίου, γύρισε 90 μοίρες και κόλησε στον πλαινό τοίχο. Η αλήθεια είναι ότι άδειασε ο χώρος και φαίνεται μεγαλύτερος. Και εξυπηρετεί τις ανάγκες προσωρινής αποθήκευσης κάποιων ογκοδών αντικειμένων.
Λοιπόν, η σύζυγος που είδε την προσωρινή διαρύθμιση ενθουσιάστηκε. Της άρεσε ο χώρος έτσι. Μάλιστα ως επιχείρημα που ανέφερε "Τώρα, ευχαρίστως να έρχομαι και εγώ να καθόμασε μαζί να ακούμε μουσική". Σας διαβεβαιώ ότι το επιχείρημά της δεν αποτέλεσε για εμένα κίνητρο να παραμείνει έτσι ο χώρος.

Από την φωτογραφία του φίλου που ξεκίνησε την συζήτηση και το διάγραμμα - αν είναι υπό κλίμακα - μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι αν ο καναπές γυρίσει 90 μοιρες θα δημιουργήσει ένα "soft" διαχωριστικό του ενιαίου χώρου και θα απελευθερώσει την πρόσβαση στην βιβλιοθήκη. Ακόμα και αν δεν υπάρχουν ηχητικές ανησυχίες, αν ο χώρος το επιτρέπει, μου δίνει την εικόνα ότι το σαλόνι θα γίνει περισσότερο λειτουργικό.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
67
Ευχαριστώ όλους, η αλλαγή έγινε, δεν τίθεται θέμα παντόφλας, ούτε καν!
Η κατάσταση είναι η παρακάτω, περιττό να πω πως το ηχοαποτέλεσμα είναι προφανές ακόμα και σε σημεία πέρα από την θέση ακρόασης...το σύστημα ακουγεται φανταστικά μέχρι και στην κουζίνα, να είστε καλά πραγματικά όλοι, δεν είχα ιδέα και ευτυχώς ένας φίλος πρότεινε το φόρουμ σε μια άσχετη συζήτηση πριν κανα μήνα οπότε και άρχισα να ασχολούμαι...
Η απόσταση των ηχείων μεγάλωσε στα όρια του παλιού μου σπιτιού (appx 3m) επίσης μπορώ να βάλω ενισχυτές στην βιβλιοθήκη απελευθερώνοντας το παράθυρο, τηλεόραση δεν είχα οπότε δεν θα μπεί κάτι να καλύπτει την θέα και την πρόσβαση.
Με αυτή την χωροταξία, που θα προτείνατε σημεία βελτίωσης, fine tuning, ηχοαπορροφητικές προσθήκες?
Αν και η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι πια γιατί είμαι αρκέτα ευχαριστημένος με αυτό που ακούω αυτή την στιγμή, ωστόσο κάποια πράγματα απο την GIK που πρότεινε ένας φίλος παραπάνω είναι πανέμορφα (μέχρι 500-600EUR διαθέτω).

Κάτοψη 92.jpg


IMG_6390.jpg
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Θα έπρεπε να καλύψεις τα πλαϊνά στις πρώτες αναπλάσεις. Αλλά επειδή δεξιά δεν μπορείς να κρεμάσεις κάτι θα πήγαινα για το ταβάνι. Έχει η GIK πολύ όμορφα πραγματάκια αλλά το ποσό είναι μάλλον μικρό για τα τεμάχια που θα χρειαστείς. Δεν είμαι κανένας ειδικός, αυτά σκέφτομαι και για το δικό μου.

Ασχετο, ποια ενισχυτικά έχεις;
 

Μηνύματα
30
Reaction score
67
Θα έπρεπε να καλύψεις τα πλαϊνά στις πρώτες αναπλάσεις. Αλλά επειδή δεξιά δεν μπορείς να κρεμάσεις κάτι θα πήγαινα για το ταβάνι. Έχει η GIK πολύ όμορφα πραγματάκια αλλά το ποσό είναι μάλλον μικρό για τα τεμάχια που θα χρειαστείς. Δεν είμαι κανένας ειδικός, αυτά σκέφτομαι και για το δικό μου.

Ασχετο, ποια ενισχυτικά έχεις;
Σκέφτομαι για τοίχο ή ταβάνι ίσως και κάτι από εδώ https://www.thewoodveneerhub.co.uk/products/acupanel-contemporary-oak-acoustic-wood-panel.
Στον αριστερό ειδικά τοίχο και καλοριφέρ σίγουρα θα μπεί κάτι απο GIK αφού τελειώσω με τα επίπλα (πολυθρόνες, τραπεζάκια, καρεκλάκια, πρέπει να δω που θα καταλήξουν πριν αγοράσω πανελς για να ξέρω πάνω κάτω τις διαστάσεις τους).

Έχω την σειρά της Audiolab 8000M & 8000Q.
 
Last edited:

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Τα GIK δίνουν ακριβείς προδιαγραφές και πολλοί τα προτιμούν. Όμορφα είναι και τα vicoustic.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
305549_da30eb6864afca3e9b6ecd5858f46e40.jpg


Βλέπω 2 λάμπες, δόξα τω θεώ είναι στο ταβάνι και όχι σε τίποτα γιαπωνέζικα κλουβιά συνδεδεμένα με χοντρά καλώδια σε επιχρυσωμενες μπορνες.
Σε καλό δρόμο είσαι.
Ένα μικρόφωνο σε πρώτη φάση και μετρήσεις βλέπε rew θα βοηθούσαν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.679
η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι πια γιατί είμαι αρκέτα ευχαριστημένος με αυτό που ακούω αυτή την στιγμή,
το ηχοαποτέλεσμα είναι προφανές ακόμα και σε σημεία πέρα από την θέση ακρόασης...το σύστημα ακουγεται φανταστικά μέχρι και στην κουζίνα,
Άστα όλα όπως είναι και μη πειράζεις τίποτα.

Ξεγράψου από το φόρουμ και μη ξαναπατήσεις το ποδάρι σου ποτέ, μέχρι να θες μια ακόμα προβληματική κατάσταση να αντιμετωπιστεί.

Φύγε όσο είναι καιρός.

Θα σε μαδήσουν αυτοί, είναι βαρεμενοι.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ευχαριστώ όλους, η αλλαγή έγινε, δεν τίθεται θέμα παντόφλας, ούτε καν!
Η κατάσταση είναι η παρακάτω, περιττό να πω πως το ηχοαποτέλεσμα είναι προφανές ακόμα και σε σημεία πέρα από την θέση ακρόασης...το σύστημα ακουγεται φανταστικά μέχρι και στην κουζίνα, να είστε καλά πραγματικά όλοι, δεν είχα ιδέα και ευτυχώς ένας φίλος πρότεινε το φόρουμ σε μια άσχετη συζήτηση πριν κανα μήνα οπότε και άρχισα να ασχολούμαι...
Η απόσταση των ηχείων μεγάλωσε στα όρια του παλιού μου σπιτιού (appx 3m) επίσης μπορώ να βάλω ενισχυτές στην βιβλιοθήκη απελευθερώνοντας το παράθυρο, τηλεόραση δεν είχα οπότε δεν θα μπεί κάτι να καλύπτει την θέα και την πρόσβαση.
Με αυτή την χωροταξία, που θα προτείνατε σημεία βελτίωσης, fine tuning, ηχοαπορροφητικές προσθήκες?
Αν και η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι πια γιατί είμαι αρκέτα ευχαριστημένος με αυτό που ακούω αυτή την στιγμή, ωστόσο κάποια πράγματα απο την GIK που πρότεινε ένας φίλος παραπάνω είναι πανέμορφα (μέχρι 500-600EUR διαθέτω).

Ετσι, ετσι, πολυ ομορφα, μπραβο!

Χαιρομαστε με τη χαρα σου, και φυσικα που μπορεσαμε να βοηθησουμε!
( τυπικα το λεω, λογω ευγενειας, φυσικα και μπορουμε χιχι)

Σκεψου βεβαια και την αντιπερα οχθη,

.....για κανα 3-4 μηνες ακομα θα μπορουσαν να σε βαλουν να ψαχνεις και ν ακους καλωδια, πολυμπριζα, μικρομηχανακια-στηριξη κλπ κλπ και να μη γινοταν τιποτα και να εσκαγες λιγο, σκεψου το...

8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Σκεψου βεβαια και την αντιπερα οχθη,
Δεν μπορώ να θυμηθώ μια φορά που η “αντίπερα όχθη” να βοήθησε σε παρόμοια περίπτωση.

Μόνο κλάμα, γκρίνια και παράπονα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Άστα όλα όπως είναι και μη πειράζεις τίποτα.

Ξεγράψου από το φόρουμ και μη ξαναπατήσεις το ποδάρι σου ποτέ, μέχρι να θες μια ακόμα προβληματική κατάσταση να αντιμετωπιστεί.

Φύγε όσο είναι καιρός.

Θα σε μαδήσουν αυτοί, είναι βαρεμενοι.
Μη τους διώχνεις ποιον θα έχεις να πειράζεις μετά Δόκτωρ 😆
και οι υπόλοιποι ποιον θα μαδήσουν 😆
Μείνε αγόρι μου, θα ακούσεις και άλλα.
Και επί της ευκαιρίας αφού δε πέφτει παντούφλα κάνε ότι αλλαγή μπορείς για καλύτερο ήχο που θα σου πουν οι ειδικοί.
 


Μηνύματα
782
Reaction score
990
Τηλεοραση που θα βαλεις; Στον τοιχο που ειχες τα ηχεια πριν; Αλλά πως θα βλεπεις τοτε με τον καναπε στη θεση αυτη;
 




Μηνύματα
30
Reaction score
67
Τηλεοραση που θα βαλεις; Στον τοιχο που ειχες τα ηχεια πριν; Αλλά πως θα βλεπεις τοτε με τον καναπε στη θεση αυτη;
Σκέφτομαι να μην πάρω, ούτε στο παλιό σπίτι είχα, web radio κυρίως και βράδυ αν τύχει ταινία στο λαπτοπ, δεν ψήνεται ούτε η σύντροφος για TV οπότε μέχρι τώρα δεν είναι στα σχέδια.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Για να σας χαλάσω λίγο τη γιορτή, αυτή η τοποθέτηση ηχείων σε μακρόστενα δωμάτια τοποθετει τον ακροατή σχεδόν πάντα στη μέση της μικρής διάστασης. Αυτό σημαίνει ακύρωση του πρώτου ρυθμου και κορύφωση του δεύτερου της μικρής διάστασης. Αναλόγως υπολοίπων ρυθμών δωματίου, αυτό μπορεί να είναι σημαντικό πρόβλημα. Just saying...

Κερδίζεις βέβαια την απομάκρυνση από τον πίσω τοίχο. Αλλά φέρνεις τους πλαϊνούς πολύ κοντά στα ηχεια. Πικ γιορ ποησον.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Πόση είναι τώρα η απόσταση της θέσης ακρόασης απο το κάθε ηχείο;
Πόσο ειναι το συνολικό μήκος του χωρου ;
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Για να σας χαλάσω λίγο τη γιορτή, αυτή η τοποθέτηση ηχείων σε μακρόστενα δωμάτια τοποθετει τον ακροατή σχεδόν πάντα στη μέση της μικρής διάστασης. Αυτό σημαίνει ακύρωση του πρώτου ρυθμου και κορύφωση του δεύτερου της μικρής διάστασης. Αναλόγως υπολοίπων ρυθμών δωματίου, αυτό μπορεί να είναι σημαντικό πρόβλημα. Just saying...
Όμως δεν έχει sub(s) ακόμη οπότε μπορει να είναι χαρούμενος για λίγο μέχρι να αρχίσουν τα επόμενα προβλήματα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top