Μετακόμιση & Ακουστική Νέου Χώρου

Μηνύματα
30
Reaction score
67
Πόση είναι τώρα η απόσταση της θέσης ακρόασης απο το κάθε ηχείο;
Πόσο ειναι το συνολικό μήκος του χωρου ;
3m περίπου από κάθε ηχείο κάθομαι και η μεταξύ τους απόσταση είναι το ίδιο.

Το μηκος κουζινοσαλονιού είναι περίπου 8m και ο καναπές είναι περίπου κέντρο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
3m περίπου από κάθε ηχείο κάθομαι και η μεταξύ τους απόσταση είναι το ίδιο.

Το μηκος κουζινοσαλονιού είναι περίπου 8m και ο καναπές είναι περίπου κέντρο.
Αν θέλεις -μετά απο μετρήσεις-να αποφύγεις ιδιορυθμούς του δωματίου μπορει να πρέπει να πας λίγο εμπρός.

Αλλά αναρωτιέμαι...το μπάσο δεν περνάει την τζαμαρία; Δεν γνωρίζω.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Αλλά αναρωτιέμαι...το μπάσο δεν περνάει την τζαμαρία; Δεν γνωρίζω.
Το μόνο που έχω διαβάσει είναι το παρακάτω, δηλαδή ναι μεν αλλά
With a large modern window front, bass is reflected in the same way as with a concrete wall. So you have no acoustic advantage here. With very thin glass (older windows) bass can get out
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
Αν θέλεις -μετά απο μετρήσεις-να αποφύγεις ιδιορυθμούς του δωματίου μπορει να πρέπει να πας λίγο εμπρός.

Αλλά αναρωτιέμαι...το μπάσο δεν περνάει την τζαμαρία; Δεν γνωρίζω.
Αν σε διαβεβαιωνα (π.χ. εγω) οτι βγαινει σε αρκετο ποσοστο < 80 Ηz θα το θεωρουσες καλο ή κακο ? να συμβαινει στον front wall. Το αναφερει αυτο κανενας (Toole, αλλοι) , σκεψεις , υποθεσεις ?
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Τα GIK δίνουν ακριβείς προδιαγραφές και πολλοί τα προτιμούν. Όμορφα είναι και τα vicoustic.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Για να σας χαλάσω λίγο τη γιορτή, αυτή η τοποθέτηση ηχείων σε μακρόστενα δωμάτια τοποθετει τον ακροατή σχεδόν πάντα στη μέση της μικρής διάστασης. Αυτό σημαίνει ακύρωση του πρώτου ρυθμου και κορύφωση του δεύτερου της μικρής διάστασης. Αναλόγως υπολοίπων ρυθμών δωματίου, αυτό μπορεί να είναι σημαντικό πρόβλημα. Just saying...

Κερδίζεις βέβαια την απομάκρυνση από τον πίσω τοίχο. Αλλά φέρνεις τους πλαϊνούς πολύ κοντά στα ηχεια. Πικ γιορ ποησον.
H συνήθης εικόνα στα μπάσα μίας κλασσικής "μακρόστενης" τοποθέτησης είναι η παρακάτω (βάζω δύο τυχαία παραδείγματα). Αναλόγως των λόγων των διαστάσεων του δωματίου, το πρόβλημα μπορεί να είναι από τεράστιο μέχρι ανεκτό. Αλλά γενικά είναι πρόβλημα ΙΜΗΟ να έχεις μία τρύπα στα μπάσα σε μία περιοχή συχνοτήτων που για τυπικό Ελληνικό δωμάτιο είναι σε κρίσιμη περιοχή στα μπάσα, μεταξύ 30 και 60Hz.

Αυτά για τυπικά στέρεα χωρίς σαμπ ή με λίγα σαμπ. Αν τα σαμπ είναι 4, ο κόσμος ξαφνικά γίνεται πιο όμορφος.

Screenshot 2020-11-15 at 8.09.16 AM.png


Screenshot 2020-11-15 at 8.10.18 AM.png
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Για να σας χαλάσω λίγο τη γιορτή, αυτή η τοποθέτηση ηχείων σε μακρόστενα δωμάτια τοποθετει τον ακροατή σχεδόν πάντα στη μέση της μικρής διάστασης. Αυτό σημαίνει ακύρωση του πρώτου ρυθμου και κορύφωση του δεύτερου της μικρής διάστασης. Αναλόγως υπολοίπων ρυθμών δωματίου, αυτό μπορεί να είναι σημαντικό πρόβλημα. Just saying...

Κερδίζεις βέβαια την απομάκρυνση από τον πίσω τοίχο. Αλλά φέρνεις τους πλαϊνούς πολύ κοντά στα ηχεια. Πικ γιορ ποησον.
Αν θέλεις -μετά απο μετρήσεις-να αποφύγεις ιδιορυθμούς του δωματίου μπορει να πρέπει να πας λίγο εμπρός.

Αλλά αναρωτιέμαι...το μπάσο δεν περνάει την τζαμαρία; Δεν γνωρίζω.
Eχετε δικιο και οι δυο, και τους τοιχους περνανε τα μπασα, αλλα τα τζαμια ειδικα τα διπλα μπορουν να αποτελεσουν συνορα ....
Εγω θα επελεγα την αρχικη αφου ως αρχη θεωρω σωστοτερο να προσεχουμε την αναπαραγωγη των χαμηλων συχνοτητων και μετα ολα ταλλα...
Αντε τωρα ξαναγυρνα τα οπως ηταν αρχικα... :laugh:
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Επισης να αναφερω οτι βλεπω αναφορες για τοποθετησεις πανελς στο ταβανι και μαλιστα στη μεση αυτου για αντιμετωπιση στασιμων του....λαθος ειναι αυτο για δυο λογους.
1) Τις περισσοτερες φορες τα στασιμα που δημιουργει το ταβανι , η το πατωμα :whistling:ή ορθοτερα η παραλληλοτητα ταβανιου -πατωματος , δεν ειναι ενοχλητικα και οτι περισσευει με eq μπορει να μαζευετει.
2)Ακομη και εαν εχετε βρει αποτελεσματικη σε αυτες τις συχνοτητες δε θα ειναι με πορωδη υλικα *και το σημειο εφαρμογης το χειροτερο του δωματιου ειναι σε ελευθερη επιφανεια, πρεπει λοιπον να μετρηθουν σημεια μεγιστης συσωρευσης και να τοποθετηθουν ,αυτα σιγουρα ειναι σε συμβολες οριων.
*εξαιρουνται μεγαλες επιφανιες καλυψης ολοκληρης επιφανειας και μεγαλου παχους αλλα μαλλον ΄'δυσκολα'' μιλαμε για οικια....
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Απο την αλλη, δεν ειναι μονο το FR, το οποιο εδω που τα λεμε ειναι και η πιο επιδεκτικη σε διορθωση, μετρησιμη παραμετρος ενος συστηματος. Ειναι ας πουμε και το ETC, που ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας στην αντιληπτη ποιοτητα του ηχου. Οταν λοιπον κολλάς τη θεση ακροασης στον τοιχο, κατι που ειναι σχεδον σιγουρο οταν τοποθετεις στη μικρη διασταση του δωματιου, οι πρώιμες ανακλασεις πανε στο θεο και αυτο ειναι κατι που αφενος εχει αμεση δυσμενη επιπτωση στον ηχο, αφεταιρου δεν ειναι δυνατον να διορθωθει. Γιατι συνηθως δεν εχεις χωρο πισω απο τη θεση ακροασης για treatment ευρεως φασματος* και η τοποθετηση ενος λεπτου πανελ, κανει μαλλον χειροτερα τα πραγματα.
Ειναι λοιπον οπωσδηποτε pick your poison η κατασταση, αλλα εμενα μου φαινεται πιο πικρο το poison της τοποθετησης στη μικρη διασταση.
Μην τα αλλαξεις! :laugh:
Προτεινω soffit bass traps στις ακμες ταβανιου-τοιχων.


*επισης στην κατα μηκος τοποθετηση, μπορεις διαλεγοντας ηχεια με καταλληλη πολικη διασπορα, οπως καρδιοειδη ή οκτοειδη, να βελτιωσεις πολυ την κατασταση, ενω στην αλλη περιπτωση δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Διαφωνώ. Αν ξεκινήσεις με τρύπα, π.χ. στα 40 Hz, δεν παλεύεται με τίποτα (εκτός της περίπτωσης χρήσης 4 σαμπ). Ανακλάσεις από πίσω τοίχο μαζεύονται πολύ πιο έυκολα. Ε, και δε χρειάζεται να κολάμε και τον καναπέ στον τοίχο.

Για το φίλο τώρα, προτείνω μία μετρησούλα, έστω και με κινητό γιατί μπορεί όλα να είναι ΟΚ και τζάμπα να γκρινιάζω εγώ.

Πιο πολύ έκανα την παρέμβαση γιατί επικρατεί και αναπαράγεται ευρέως αυτή η άποψη περί τοποθέτησης πάντα στο μήκος του δωματίου, σα να είναι γραμμένο στις γραφές. Σας έδειξα με διαγράμματα και εξήγησα θεωρητικώς ότι έτσι δημιουργείται συνήθως σοβαρό πρόβλημα στα μπάσα.
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Αντιθέτως, αν ξεκινήσεις με τρύπα π.χ. στα 40 Hz δεν παλεύεται με τίποτα (εκτός της περίπτωσης χρήσης 4 σαμπ).
Ε, ναι. Διαφωνεις γιατι εχεις τη μαυρη τρυπα απο πισω σου και δε σε νοιαζει. Για να ειχες το ντουβαρι στους 20 ποντους απο τα αυτια σου...
Γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις αποτελεσμα αξιωσεων με τοιχωματικο οριο διπλα στη θεση ακροασης. Με κανενα τροπο. Ακομα και στα πιο δυσκολα μικρα home studios, ποτε δε στηνεις με θεση ακροασης στον τοιχο. Ειναι μη διαχειρισιμη κατασταση. Τα αλλα προβληματα ειναι διαχειρισιμα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Μα γιατί να έχεις τη θέση ακρόασης στους 20 πόντους; Βάλτη στο 1 ή στο 1.5 μέτρο. Σε κάθε περίπτωση, η θέση ακρόασης θέλει απόσταση από τοίχους για να χωρούν όλοι οι δορυφόροι. Αν οι διαστάσεις του χώρου είναι μικρές, πάρε μικρούς δορυφόρους.

Επίσης, εστιάζεις στις ανακλάσεις από τον πίσω τοίχο αλλά αγνοείς τις ανακλάσεις από τους τοίχους δίπλα στα ηχεία. Το ίδιο κακό κάνουν και οι μεν και οι δε.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Μα γιατί να έχεις τη θέση ακρόασης στους 20 πόντους; Βάλτη στο 1 ή στο 1.5 μέτρο. Σε κάθε περίπτωση, η θέση ακρόασης θέλει απόσταση από τοίχους για να χωρούν όλοι οι δορυφόροι. Αν οι διαστάσεις του χώρου είναι μικρές, πάρε μικρούς δορυφόρους.
Γιατι σε ενα τυπικο σαλονι, οπως του φιλου εδω, δεν επαρκει το πλατος για τοποθετηση ηχειων + αποσταση ακροασης + 1,5 μετρο. Το οποιο 1,5 μετρο τι θα το κανεις μεσα στο σαλονι? Διαδρομο? Δε βγαινει ετσι μια λογικη διαρρυθμιση. Θα ειναι σα μπαχαλο ο χωρος.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
λιγο να φυγεις απο το κεντρο διορθώνεται το προβλημα. Επισης αν βαλεις δυο σαμπ στο μεσο της μεγάλης διάστασης θα εχεις διπλο όφελος μιας και θα γλυτώσεις απο το mode και θα εχεις πολυ κοντα τα σαμπ στη θεση ακρόασης που ειναι επιθυμητό. Σωστα;
 

Μηνύματα
30
Reaction score
67
Παιδιά από μπάσο ειδικά, δεν έχω καθόλου θέμα όχι μόνο στην θέση ακρόασης αλλά και σε όλο τον χώρο, μετα την αλλαγη γέμισε όλη η σαλονοκουζίνα μουσική, επίσης ακουγεται πολύ ωραία και δεμένα ακόμα και όταν στέκεσαι όρθιος ή κάθεσαι στον πίσω πάγκο της κουζίνας.
Γενικώς ακούω όλη μέρα μουσική (και δίσκους και online radios) οπότε η «θέση ακρόασης» για μένα είναι διαρκώς μεταβαλλόμενη και έχει σημασία να ακούω ωραία και πέρα από ένα σταθερό σημείο.
Για sub δεν το σκέφτομαι, ξετρελαίνομαι με το μπασο των ηχείων από την πρωτη στιγμη που τα άκουσα στο μαγαζί που τα πήρα, εχω ζήσει και με sub στα συστήματα του πατέρα μου, αν είχα άλλα ηχεία ίσως να το σκεφτόμουν αλλά με αυτά έχω την εντύπωση πως μάλλον δεν θα το αξιοποιούσα.
Ίσως να κάνω και λάθος γιατί καλόμαθα τοσα χρόνια και δεν ξανασχοληθηκα με το αντικείμενο αφού ήμουν happy.
Πάντως μπορω να παίξω με τα κέντρα του καναπέ που λέτε παραπάνω απλά δεν ξέρω τι και πως να μετρήσω απο το κινητό που αναφέρατε παραπάνω, δυνατοτητα και χώρος υπάρχει χωρίς παντόφλες!
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Αφού δε παίρνεις sub ούτε τηλεόραση πάρε τουλάχιστον κάποιο έπιπλο να βάλεις τα AUDIOLAB να μην είναι στο πάτωμα !!!
 

Μηνύματα
30
Reaction score
67
Αφού δε παίρνεις sub ούτε τηλεόραση πάρε τουλάχιστον κάποιο έπιπλο να βάλεις τα AUDIOLAB να μην είναι στο πάτωμα !!!
Έχω παραγγείλει αυτό: https://m.thomann.de/gr/millenium_sr_2008.htm για πικάπ, cd player και drum machine, ενισχυτές κ υπόλοιπα στην βιβλιοθήκη ακριβώς δίπλα:

17110FCA-2F5E-4F31-A992-696F60F48F2A.jpeg
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Παιδιά από μπάσο ειδικά, δεν έχω καθόλου θέμα όχι μόνο στην θέση ακρόασης αλλά και σε όλο τον χώρο, μετα την αλλαγη γέμισε όλη η σαλονοκουζίνα μουσική, επίσης ακουγεται πολύ ωραία και δεμένα ακόμα και όταν στέκεσαι όρθιος ή κάθεσαι στον πίσω πάγκο της κουζίνας.
Γενικώς ακούω όλη μέρα μουσική (και δίσκους και online radios) οπότε η «θέση ακρόασης» για μένα είναι διαρκώς μεταβαλλόμενη και έχει σημασία να ακούω ωραία και πέρα από ένα σταθερό σημείο.
Για sub δεν το σκέφτομαι, ξετρελαίνομαι με το μπασο των ηχείων από την πρωτη στιγμη που τα άκουσα στο μαγαζί που τα πήρα, εχω ζήσει και με sub στα συστήματα του πατέρα μου, αν είχα άλλα ηχεία ίσως να το σκεφτόμουν αλλά με αυτά έχω την εντύπωση πως μάλλον δεν θα το αξιοποιούσα.
Ίσως να κάνω και λάθος γιατί καλόμαθα τοσα χρόνια και δεν ξανασχοληθηκα με το αντικείμενο αφού ήμουν happy.
Πάντως μπορω να παίξω με τα κέντρα του καναπέ που λέτε παραπάνω απλά δεν ξέρω τι και πως να μετρήσω απο το κινητό που αναφέρατε παραπάνω, δυνατοτητα και χώρος υπάρχει χωρίς παντόφλες!
Αν έχεις όρεξη για παιχνίδι, κατέβασε τη δωρεάν εφαρμογή REW και ένα δωρεάν ντεσιμπελόμετρο στο κινητό σου. Με αυτά τα δύο είναι αρκετά εύκολο να μετρήσεις χοντρικά την απόκριση συχνοτήτων του συστήματός σου στη θέση ακρόασης.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.573
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top