Η σωστή ρύθμιση του sub


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Ευχαριστω για τις απαντησεις . Χρησιμοποιω προς το παρον ενα σαμπ συνδεδεμενο με τα speaker in / out στην πισω οψη του .
Η επομενη ερωτηση σχετικα με την ρυθμιση των σαμπ : Γιατι καποιες φορες ειναι προτιμοτερο να παιζει στους 180° και οχι στο 0°? Υπαρχει καποια απλη απαντηση ?
Τι ενισχυτή χρησιμοποιείς ?
Είναι πολυκανάλος ?
Έχει Auto EQ Setup
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Τι ενισχυτή χρησιμοποιείς ?
Είναι πολυκανάλος ?
Έχει Auto EQ Setup
Στερεο ειναι . Οι εξοδοι ηχειων μπαινουν στο speaker in του σαμπ και τα speaker out πανε στα ηχεις . Ελεγχω το κροσσοβερ απο το σαμπ
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Άρα τις ρυθμίσεις σου θα τις κάνεις χειροκίνητα και θα δεις που σου δουλεύει καλύτερα, και τη φάση και τα hz και την ένταση.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Άρα τις ρυθμίσεις σου θα τις κάνεις χειροκίνητα και θα δεις που σου δουλεύει καλύτερα, και τη φάση και τα hz και την ένταση.
Σωστα , εχω και ενα Umik-1 ωστε να βλεπω την αποκριση συχνοτητας αναλογως την θεση .
Παρολαυτα βλεπω μονοδρομο τη λυση ενος minidsp ως την ελαχιστη απαιτηση για μια αξιοπρεπη ρυθμιση .
Οσο πιο πολυ προσπαθω τοσο πιο πολυ ενισχυεται αυτη η αποψη .
Η αλλη λυση βεβαια ειναι η χρηση καθολου σαμπ( :oops::oops: ) και αγορα ενος μεγαλυτερου σε διασταση ηχειου .
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Σωστα , εχω και ενα Umik-1 ωστε να βλεπω την αποκριση συχνοτητας αναλογως την θεση .
Παρολαυτα βλεπω μονοδρομο τη λυση ενος minidsp ως την ελαχιστη απαιτηση για μια αξιοπρεπη ρυθμιση .
Οσο πιο πολυ προσπαθω τοσο πιο πολυ ενισχυεται αυτη η αποψη .
Η αλλη λυση βεβαια ειναι η χρηση καθολου σαμπ( :oops::oops: ) και αγορα ενος μεγαλυτερου σε διασταση ηχειου .
Αν δε έχεις και ενισχυτή με αυτόματο σετ απ η λύση του συγκεκριμένου μικροφώνου είναι αναγκαία, άσε που είναι και πιο αξιόπιστο και δίνει πιο πολλές σημαντικές πληροφορίες, σκέφτομαι να το αγοράσω και εγώ αλλά θα θέλει πολύ διάβασμα για τη σωστή λειτουργία.
Όσο για τη καταργήσει του σαμπ διαφωνώ ανεξαρτήτως ηχεία κολώνες και να πάρεις, ειδικά για ταινίες με 5.1 την πληροφορία των χαμηλών θα τη χάσεις.
Άσε που και για στέρεο καταστάσεις αν χρησιμοποιείς και δύο σαμπ μπορεί να ευρύνουν καλύτερα την ακουστική απόκριση.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σοβαρα τωρα ενα συστημα με σαμπς που δεν ενσωματωνονται σωστα θα παιξει καλυτερα με ενα συστημα που να μην εχει καθολου ?
Αν δεν έχει και ηχεία, λύνονται όλα τα προβλήματα :lolsign:
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Γρήγορη ερώτηση: Για ρύθμιση subs, μινι dsp hd ή το απλό;

Είδα ότι το hd ενσωματώνει dirac, απλά δεν είδα να αξιοποιείται...

Απο αυτά που είδα:

1. Αξιοποιούμε την μία έξοδο του avr προς το μινι dsp.
2. Ασχολουμαστε με delay και εν συνεχεία με eq/φιλτρα.
3. Τρέχουμε το λογισμικό ισοστάθμισης του avr.

Εχω καταλαβει κάτι λαθος;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γρήγορη ερώτηση: Για ρύθμιση subs, μινι dsp hd ή το απλό;

Είδα ότι το hd ενσωματώνει dirac, απλά δεν είδα να αξιοποιείται...

Απο αυτά που είδα:

1. Αξιοποιούμε την μία έξοδο του avr προς το μινι dsp.
2. Ασχολουμαστε με delay και εν συνεχεία με eq/φιλτρα.
3. Τρέχουμε το λογισμικό ισοστάθμισης του avr.

Εχω καταλαβει κάτι λαθος;
Κάπως έτσι, ναι
Τα λέει καλά στο site της η minidsp
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Διαβάσα όσα πρόλαβα απο χθες, έχω δει βίντεα και το συμπέρασμα ειναι ότι για ρύθμιση subs δεν υπάρχει λόγος να πάρω το hd, το απλό των 100 ευρώ κάνει για τη δουλειά που το θέλω.

Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ενσωμάτωση σαμπς σε δικάναλο, παλιό ενισχυτη ο οποίος έχει line out, σωστα;

Οι γνώστες επιβεβαιώνουν; Είμαι ένα κλικ από το να το παραγγείλω.

Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Έχουν κάποιες διαφορές και η επιλογή εξαρτάται από την εκάστοτε χρήση.
Χωρίς να έχω μεγάλη γνώση, πρόχειρα θυμάμαι 100% πως το HD έχει σαφώς περισσότερα φίλτρα ΕQ απ' το απλό (10 ανά κανάλι το ένα και 6 το άλλο νομίζω), οπότε μεγαλύτερες δυνατότητες να "φέρεις" τα subs εκεί που θέλεις. Εξαρτάται φαντάζομαι απ' τη δυσκολίες του κάθε χώρου, αριθμό subs κλπ. Όσο μεγαλύτερες οι ανάγκες, τόσο σε "περιορίζει" το απλό. Σε πιο σύνθετες εφαρμογές, το HD είναι καταλληλότερο.
Επίσης μεγάλη διαφορά στη δυνατότητα delay. To απλό επιτρέπει μόνο εώς 7,5 msec, ενώ το HD το τερματίζει στα 80 msec. Άρα σε λίγο μεγαλύτερο χώρο τι θα κάνεις, θα κτίσεις το δωμάτιο μικρότερο, θα μετακομίσεις ή θα κάτσεις πάνω στα σαμπς:laugh:;

Απλό :

1608200129566.png


Σπέσιαλ :

1608200207103.png

Δεύτερο σημαντικό, η ευαισθησία εισόδου του απλού κυμαίνεται μεταξύ 0.9Vrms and 2Vrms , ενώ του HD 4Vrms and 2Vrms, ενώ η έξοδος αντίστοιχα είναι 0,9 και 2 Vrms. Επομένως μεγαλύτερη ευκολία διασύνδεσης με προ- και τελικά στάδια ενίσχυσης.
Αυτά είναι τα σημαντικά, ιδίως το 1ο.
Δε τα λέω εγώ βασικά, μου τα είπανε και μένα, εγώ απλά 🦜.

Να, τα λέει κι εδώ:

1608199546823.png


Αυτά.
Δωρεάν σήμερα, γιατί έτσι :tongue:
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έχουν κάποιες διαφορές και η επιλογή εξαρτάται από την εκάστοτε χρήση.
Χωρίς να έχω μεγάλη γνώση, πρόχειρα θυμάμαι 100% πως το HD έχει σαφώς περισσότερα φίλτρα ΕQ απ' το απλό (10 ανά κανάλι το ένα και 6 το άλλο νομίζω), οπότε μεγαλύτερες δυνατότητες να "φέρεις" τα subs εκεί που θέλεις. Εξαρτάται φαντάζομαι απ' τη δυσκολίες του κάθε χώρου, αριθμό subs κλπ. Όσο μεγαλύτερες οι ανάγκες, τόσο σε "περιορίζει" το απλό. Σε πιο σύνθετες εφαρμογές, το HD είναι καταλληλότερο.
Επίσης μεγάλη διαφορά στη δυνατότητα delay. To απλό επιτρέπει μόνο εώς 7,5 msec, ενώ το HD το τερματίζει στα 80 msec. Άρα σε λίγο μεγαλύτερο χώρο τι θα κάνεις, θα κτίσεις το δωμάτιο μικρότερο, θα μετακομίσεις ή θα κάτσεις πάνω στα σαμπς:laugh:;

Απλό :

View attachment 191671

Σπέσιαλ :

View attachment 191672
Δεύτερο σημαντικό, η ευαισθησία εισόδου του απλού κυμαίνεται μεταξύ 0.9Vrms and 2Vrms , ενώ του HD 4Vrms and 2Vrms, ενώ η έξοδος αντίστοιχα είναι 0,9 και 2 Vrms. Επομένως μεγαλύτερη ευκολία διασύνδεσης με προ- και τελικά στάδια ενίσχυσης.
Αυτά είναι τα σημαντικά, ιδίως το 1ο.
Δε τα λέω εγώ βασικά, μου τα είπανε και μένα, εγώ απλά 🦜.

Να, τα λέει κι εδώ:

View attachment 191670

Αυτά.
Δωρεάν σήμερα, γιατί έτσι :tongue:
Μην ακούτε τους γιατρούς, δεν ξέρουν :lolsign:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top