αποφθέγματα διασήμων & σχολιασμοί αυτών


Μηνύματα
6.839
Reaction score
5.947
Αν και δεν έχω ιδιαίτερη εκτίμηση στην Προεδρία Clinton, θεωρώ τον "άτακτο" Bill πολύ καλό ρήτορα και πολύ έξυπνο στο να δημιουργεί εμπνευσμένα ευφυολογήματα που δύνανται να λειτουργούν και ως...αποφθέγματα.
Ένα έξυπνο: "When our memories outweigh our dreams, it is then that we become old".
Αυτό είναι αρκετά επίκαιρο σε σχέση με τις δυνητικές παράπλευρες ζημιές του COVID-19...
Και ένα πονηρό: "If you want to live like a Republican, vote like a Democrat"! (Μία αρκετά πιθανή εξήγηση για το πως ο Biden πήρε τόσους ψήφους...).
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.113
Reaction score
30.056
Αποφάσεις που παίρνονται με πάθος είναι λάθος!
marios8-)

- Η ζωή εισερχομένη από την πόρτα, ο θάνατος παραμονεύει στο παράθυρο. Θρασύβουλας.
- Γιατί Θρασύβουλας;
- Εγώ το είπα αυτό.
- Α, σκέψεις μεγάλων ανδρών ε;
- Έτσι είναι. Διότι ό,τι και να κάνεις στη ζωή όσο και να ζήσεις, θα ΄ρθει ο καπετάν Μιχάλης* και θα σου πει: "μουσιού! Γκελ μπουρντά!"




* Όχι ο δικός μας. Ο δικός μας θα σου πει να φέρεις το ξύλο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Υπήρχε μια σημαντική δουλειά που έπρεπε να γίνει και ο καθένας ήταν σίγουρος ότι κάποιος μπορούσε να την κάνει.
Ο οποιοσδήποτε μπορούσε να την κάνει, αλλά κανένας δεν την έκανε.
Κάποιος θύμωσε με αυτό επειδή ήταν δουλειά του καθένα.
Ο καθένας σκέφτηκε ότι ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε να την κάνει, αλλά κανένας δεν συνειδητοποίησε ότι κανένας δεν θα την κάνει.

Κατέληξε στο συμπέρασμα ότι καθένας κατηγόρησε κάποιον όταν κανένας δεν έκανε αυτό που μπορούσε να κάνει ο οποιοσδήποτε.

Κάποιου αγνώστου.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- απλή και εύστοχη ανάλυση του ζεϊμπέκικου . . . τα περισσότερα που αναγράφονται είναι σε επίπεδο ποιητικού αποφθέγματος . . .




. . . και όλα αυτά σ΄ένα από τα ομορφότερα τραγούδια που γράφτηκαν ποτέ
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
heart of darkness
Την προηγούμενη φορά που έγραψες "Heart of darkness", την άφησα αναπάντητη... Αυτή τη φορά, δεν άντεξα, ε, sorry...

Grave Digger - Heart of Darkness


('νταξ', όλο το ομώνυμο album γ@μεί, αλλά δεν είναι για τα αυτάκια σου... :whistling: )
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
View attachment 191838

. . . σιγά μην άφηνα τέτοια πάσα
εκανα εντιτ ανωθεν.. 8-)
1608285995657454930323.jpg

.. ειναι εκφραση που πηγαζει απο το βιβλιο σχετικα, και την λεω και εγω στον εαυτο μου (κατα τη διαρκεια εσωτερικου διαλογου -πχ -ρε μαιμου στο νημα βιβλια δε γραφεις? -heart of darkness ) σε διαφορες φασεις ... μαζι με το Σελιν και ταξιδι στην ακρη της νυστας, ακολουθουν τη γνωστη (αφυγηματικη) ροη in girum noctem (Et Consumimur Igni) ...
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
('νταξ', όλο το ομώνυμο album γ@μεί, αλλά δεν είναι για τα αυτάκια σου... :whistling: )
το λουνευ(λολ-το θεο μου δεν εχω..) τουνς οφ γουορ το ακουσα οταν βγηκε .... χαρακτηριστικος ηχος και καλες συνθεσεις, αλλα δεν μπορω να ακουσω τετχοιο ντραμα πλεων ..στιχους παντως για το χαρτ ο νταρκνες, ναι βασιζονται στο βιβλιο του Ζ.Κ. και λιγο πολυ εξηγουν την εκφραση. 🐒
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.113
Reaction score
30.056
Και για να θυμηθούμε και μία γενναία ρήση του μεγάλου Stanley Kubrick:
"The great nations have always acted like gangsters, and the small nations like prostitutes".
Βοηθειά Μας!

Με επιμονή τα καταφέρνει η Ελληνίς Επιφανί
να παραμένει πάντα παρθένος και γυμνή
 



Μηνύματα
6.839
Reaction score
5.947
Και κάτι από τον σοφό...Hitchcock: "A glimpse into the world proves that horror is nothing other than reality".
Μερικές φορές τούτο φαίνεται πιο αληθινό και από το προφανές!
Κάτι βαθύτερο: "There is no terror in the bang, only in the anticipation of it".
Η τρομοκρατία αποβαίνει πιο αποτελεσματική από το αποτέλεσμά της.
Και το απροσδόκητα έξυπνο: "Give them pleasure. The same pleasure they have when they wake up from a nightmare"!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top