To subwoofer or not to subwoofer


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
στο χωρο μου να ακουσεις το 3ο (σε καταταξη) συστημα μου (μπορει ομως να τα δεις και να τα "ακουσεις" σε αλλα "συστηματα"-κλαμπατσιμπανα)... Δεν παιζουν "απο μονα" τους τα 801 ξερεις...
Α κατάλαβα. Μόνο στο δικό σου σύτημα είναι καλοστημένα. Σε άλλα είναι απλά κλαπατσίμπανα. Ωραία. Για να δούμε τι άλλο.

Αλλα... τι λεω τωρα... Εσυ εχεις "ακουσει" και καλλυτερο πικαπ απο το KRONOS και καλλυτερο phono απο το Kronos phono που φτιαχνεται εδω στην ¨ψωροκωσταινα" απο την ΤLA (διπλα-διπλα με τις τροφοδοσιες των πικαπ)...
Αυτό τώρα από πού προέκυψε;
Πολύ διασκεδαστικό
Εγώ στεναχωρήθηκα. Δε θα με καλέσει στο χώρο του να ακούσω τα 801. Στο 3ο σύστημα, όχι στο 1ο.
Για ποιο λόγο είναι αδύνατον;
Γιατί, νομίζεις ξέρει ο ίδιος;
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
και οι ίδιοι οι ενισχυτές τη δημιουργούν....και οτιδήποτε υπάρχει στην αλυσίδα αναπαραγωγής
και τα καλώδια (αλήθεια...με αυτά πως τα πας?)
τι θα πει θεωρητική της ''ιδανική'' από την ώρα που είναι καταδικασμένη να μην υπάρχει?
Εννοω (το θεωρω αυτονοητο) τις αποκλησεις απο την (νοητη) "γραμμη του μεσου ορου" που θα προεκυπτε αν γινοταν "μαθηματικη προσσεγγιση εξομαλυνσης" στο διαγραμμα συχνοτητας. Με την ιδια εννοια δηλαδη που εξαιταζουν τις "φασικες αποκλησεις" και οι κατασκευαστες ηχειων.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Να εξηγηθω (για να μην παρεξηγηθω), αλλο η "ψηφιακη επεμβαση" και αλλο η "ψηφιοποιηση" του αναλογικου που παραμενει αναλογικο σε ψηφιακη ομως μορφη...
Τί έγινε; Ποιός ήρθε;

Ηδη το PCM "το σκοτωσαν" οι καταναλωτες στα δισκοπωλεια και πλεον απομενει το internet που η επικρατηση του (αναλογικου σε μορφη πληροφοριας) DSD σηματος ειναι απολυτως βεβαιη... Σε 5 χρονια (το πολυ) απο τωρα το PCM τα bit και η μουσικη θα εχουν χωρισει "τα τσανακια τους" για καλα... Ηδη η τασεις της αγορας δειχνουν οτι τα 5 χρονια που λεω πριν ειναι πολλα... Η πτωση του PCM ειναι πλεον ανεξελεγκτη (και απροβλεπτη) και η ανοδος του DSD ραγδαια...
Α, το DSD είναι το αναλογικό;
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Τί έγινε; Ποιός ήρθε;



Α, το DSD είναι το αναλογικό;
100%... δεν χρειαζεται καν DAC, μια buffer και παιζει κατευθειαν στο line σου! Ειναι μονομπιτο με μεταβολη συχνοτητας (ποιο αναλογικο δεν γινεται).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Eιπα εγω ποτε οτι "δεν χρειαζονται καθολου τα sub" (oπως υποννοεις οτι εγινε)
Ναι, το είπες.
Πολυ απλα τα πραγματα... Αν τα κυρια ηχεια σε πολυκαναλο συστημα (η τα δυο ηχεια σε δικαναλο) μπορουν να "κατεβουν " στα 40Hz με 4.5db η λιγωτερη απωλεια σταθμης, τοτε ποoooooooooooooλυ καλλυτερα OXI sub.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Εννοω (το θεωρω αυτονοητο) τις αποκλησεις απο την (νοητη) "γραμμη του μεσου ορου" που θα προεκυπτε αν γινοταν "μαθηματικη προσσεγγιση εξομαλυνσης" στο διαγραμμα συχνοτητας. Με την ιδια εννοια δηλαδη που εξαιταζουν τις "φασικες αποκλησεις" και οι κατασκευαστες ηχειων.
οι οποίες είναι τέλειες?
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
οι οποίες είναι τέλειες?
ειπα εγω οτι ειναι "τελειες"? Μαθηματικη προσεγγιση "εξομαλυνσης" που προκυπτει απο προεπιλεγμενα σημεια μεσου ορου της διακυμανσης ειναι...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ναι, το είπες.
ο φίλος μας λέει ότι προτιμά να ακούει άμπασα αντί να βάλει σαμπ...και το συμβουλεύει κιόλας

σβήσε λοιπόν και εσύ γτα σαμπς σου για να ακούσεις αυτό το ποoooooooooooooλυ καλλυτερα και άσε τις εξυπνάδες :p:lolsign:
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
100%... δεν χρειαζεται καν DAC, μια buffer και παιζει κατευθειαν στο line σου! Ειναι μονομπιτο με μεταβολη συχνοτητας (ποιο αναλογικο δεν γινεται).
Ξέρω πολύ καλά το DSD, μην ανησυχείς.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
ο φίλος μας λέει ότι προτιμά να ακούει άμπασα αντί να βάλει σαμπ...και το συμβουλεύει κιόλας

σβήσε λοιπόν και εσύ γτα σαμπς σου για να ακούσεις αυτό το ποoooooooooooooλυ καλλυτερα και άσε τις εξυπνάδες :p:lolsign:
Φιλε μου αν μπορουσες (που ΔΕΝ... οσο κιαν κλαις και παρακαλας) να ακουσεις το μπασο σε δυο απο τα συστηματα μου, θα παθαινες "λαλακια"... ξερεις τι παει να πει 16Ωμο Alnico Altec σε Jensen ΟΝΚΕΝ (παραλλαγη) οδηγουμενο απο Single ended Τ.L.A 15W με 0 αναδραση και χωρις πυκνωτες στο σημα?

Πιστεψε με ΔΕΝ θελεις να ξερεις γιατι μετα θα πας να ληστεψεις καμμια τραπεζα και θα σου φερνουμε τσιγαρα στον Κορυδαλλο...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γιατι η φαση θα αποκλεινει διαφορετικα απο την θεωριτικη της "ιδανικη" στα δυο μεγαφωνα... οποτε πρεπει να εχεις ενα μεγαφωνο οδηγουμενο απο εναν ενισχυτη για να παιζει μια συγκεκριμενη συχνοτικη περιοχη... Αυτο δεν ισχυει μονο για την προσθεση sub σε (πραγματικα) full range ηχεια.... Δοκιμασε με δυο διαφορετικα tweeter σε διαφορετικα crossover οδηγουμενα απο διαφορετικους ενισχυτες πανω στο ιδιο σημα... παλι "αχταρμα" θα παρεις...
Αγνοείς θεμελιώδη δεδομένα...Το ακουστικό μας σύστημα έχει μεγαλύτερες ανοχές στην αντίληψη group delay (δηλαδή αυξάνονται τα όρια σε χιλιοστά δευτερολέπτου όπου θα γίνονταν ανάλογα φαινόμενα αισθητά) όσο κατέρχονται οι οκτάβες...Ο παραλληλισμός είναι ως εκ τούτου άκυρος...

Κατόπιν φαίνεται να αγνοείς αποτελέσματα που μπορούν να προκύπτουν από ορθή γεωμετρία εγκατάστασης σε συνδυασμό με κατάλληλους ως προς τις ηλεκτρομηχανικές ιδιότητες δορυφόρους και βεβαίως από τους σύγχρονους αλγορίθμους DSP...Tragic...
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Μαθηματικη προσεγγιση "εξομαλυνσης" που προκυπτει απο προεπιλεγμενα σημεια μεσου ορου της διακυμανσης ειναι...
Καλέ μου ανθρωπε, για το 0.1% πιθανότητα να μην μας τρολάρεις, αυτό που γράφεις δεν στέκει, δεν έχει λογική, αρχή, μέση και τέλος. Η πρόταση "ο αστυνομος είναι όργανο, το μπουζούκι ειναι όργανο αρα ο αστυνομικός ειναι μπουζούκι" αν και λάθος είναι τουλάχιστον μια συνεπαγωγή που βασιζεται κάπου.. Διατυπωσε συνεπώς καλυτερα την πρόταση σου γιατί έτσι οπως την γράφεις ειναι ολοκληρη λάθος. ΑΝ έχεις κάποιο link απο κάποιο paper καλύτερα να το κανεις paste και ας βγάλω τα μάτια μου.
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Αγνοείς θεμελιώδη δεδομένα...Το ακουστικό μ;ας σύστημα έχει μεγαλύτερες ανοχές στην αντίληψη group delay (δηλαδή αυξάνονται τα όρια σε χιλιοστά δευτερολέπτου όπου θα γίνονταν ανάλογα φαινόμενα αισθητά) όσο κατέρχονται οι οκτάβες...Ο παραλληλισμός είναι ως εκ τούτου άκυρος...
Aσχετο αυτο (το σωστο) που λες με το θεμα που "συζηταμε' εδω... Αλλο η αντιληψη απο ενα ηχειο και αλλο οι ακυρωσεις φασης και οι παραμορφωσεις που προκυπτουν αν παιζουν διαφορετικα μεγαφωνα με διαφορετικους ενισχυτες το ιδιο σημα στον ιδιο χωρο...
15;

Η ανάδραση; Τί παίζει με αυτή;
Αυτη εχει σχεση με τον χωρο και προσθετει αλλες προσθετες αλλοιωσεις απο οτι τα ηχεια σε ανηχοικους θαλαμους.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Aσχετο αυτο (το σωστο) που λες με το θεμα που "συζηταμε' εδω... Αλλο η αντιληψη απο ενα ηχειο και αλλο οι ακυρωσεις φασης και οι παραμορφωσεις που προκυπτουν αν παιζουν διαφορετικα μεγαφωνα με διαφορετικους ενισχυτες το ιδιο σημα στον ιδιο χωρο...


Αυτη εχει σχεση με τον χωρο και προσθετει αλλες προσθετες αλλοιωσεις απο οτι τα ηχεια σε ανηχοικους θαλαμους.
Οι ΄΄γεροί παίκτες΄΄ που δεν επαναπαύονται σε μεγάφωνα Alnico και μονοτελικές τριόδους για τις απολαύσεις τους μπορούν να κάνουν τις όποιες φασικές ακυρώσεις να δούλευαν υπέρ του ακροατή σε συνάρτηση με τις συνιστώσες ιδιορρυθμών που θα εμφάνιζε δεδομένος χώρος στις χαμηλές οκτάβες...
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top