Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.413
Reaction score
125.603
Χρήστο μου, καλέ μου άνθρωπε, τα καλώδια ηχείων είναι καλώδια ηχείων, και όχι καλώδια ρεύματος τροφοδοσίας.

Πάρε ένα μπελντενάκι ειδικό καλώδιο ηχείων 2*4mm και τελείωνε με το θέμα.

Τα υπόλοιπα, όλα τα υπόλοιπα που βλέπω, είναι ακατάλληλα για αυτή τη χρήση.

Τώρα, στα καλώδια ρεύματος, για οικιακή χρήση, υπάρχει 3*2 mm καλώδιο ρεύματος που γράφει belden στην ουγια, και είναι ένα τραγικά άριστο καλώδιο, χωρίς αντίπαλο, μάλιστα είναι και θωρακισμένο.

Τα υπόλοιπα όλα, μα όλα όμως, είναι υποδεέστερα για οικιακή χρήση, και δυνητικά επικίνδυνα.

Βεβαίως, όλα τα ανωτέρω καλώδια που λέω της μπελντεν, είναι πολύ χαμηλού κοστολογίου, καμία σχέση με τιμές Χάι Ενδ.

Ευχαριστώ..
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
για δοκιμη τα σιαξα στο δευτερο σεταπιον εχω και 2+2 και 3+3 , 4+4, :drinks: 5+5:lol:
σημερης εσιαξα καλωδιο με 7 κλωνους ανα κατευθυνση μονωμενα μεταξυ τους 05 χιλ το καθε ενα
τοπολογιας Μεσιε Μπουτια σιγα σιγα θα αυξανω τους κλωνους :drinks:
Αφού μπαίνεις στον κοπο
δοκίμασε και ένα με τους περισσότερους κλώνους στο μείον των ηχείων.
Δουλεύει καλύτερα.
 


N

nickmitro

Guest
ώρα, στα καλώδια ρεύματος, για οικιακή χρήση, υπάρχει 3*2 mm καλώδιο ρεύματος που γράφει belden στην ουγια, και είναι ένα τραγικά άριστο καλώδιο, χωρίς αντίπαλο, μάλιστα είναι και θωρακισμένο
Μπα,δεν το πιστευω.Ειναι δυνατον να υπαρχουν διαφορες στα καλωδια ρευματος;Η μηπως υπαρχουν,Γραμματεις και Φαρισαιοι υποκριται; ;) :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.024
Δεν είπε αυτό που κατάλαβες.
Αυτό που λέει είναι ότι το καλώδιο που προτείνει είναι άριστο, δεν βάζει δεν βγάζει τίποτα απλά μεταφέρει ρεύμα όπως πρέπει. Και όταν μεταφέρεις ρεύμα όπως πρέπει δεν κάνει καμία διαφορά είτε είναι Belden, είτε είναι Melden και πάει λέγοντας.
Αν δεν το κάνει όπως πρέπει, κάτι δεν πάει καλά και αυτό το λένε χαρακτήρα. :gotcha:
 

Μηνύματα
489
Reaction score
283
Για καλώδιο ηχείων δοκίμασε άμα βρεις 20 ζευγών του ΟΤΕ ή και παραπάνω. Έχουν λίγο δουλειά (40 κλώνοι απογύμνωση) αλλά είναι εκπληκτικά. Τα είχα παλιά με εξαιρετικά αποτελέσματα.
 


Μηνύματα
296
Reaction score
846
Η καλύτερη ώρα για ακρόαση της Opus 4 του Albinioni, είναι το πρωί, εκεί γύρω στις 8 η ώρα όταν ένα σμήνος από 18ουρες κάθονται και λιαζονται στο καλώδιο της ΔΕΗ έξω από το σπίτι. Η ταλάντωση των καλωδίων κάνει τη διαφορά. Φανταστείτε, 6 18χτουρες, μας κάνουν 114 ουρές σε ταλαντωση🙏Μου χαρίζουν τα πιο crispy και μελενια χαμηλομεσαια. Τυχαίο; (κάτι μας κρύβουν)
 


Μηνύματα
296
Reaction score
846
Η καλύτερη ώρα για ακρόαση της Opus 4 του Albinioni, είναι το πρωί, εκεί γύρω στις 8 η ώρα όταν ένα σμήνος από 18ουρες κάθονται και λιαζονται στο καλώδιο της ΔΕΗ έξω από το σπίτι. Η ταλάντωση των καλωδίων κάνει τη διαφορά. Φανταστείτε, 6 18χτουρες, μας κάνουν 114 ουρές σε ταλαντωση🙏Μου χαρίζουν τα πιο crispy και μελενια χαμηλομεσαια. Τυχαίο; (κάτι μας κρύβουν)
Για όσους βιάζονται να πουν τα δικά τους, οι 6 ουρές που περισσεύουν δεν έχουν υπολογιστεί λόγω της απόστασης του καλωδίου από την πρίζα.....
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.024
Άμα είναι μεγάλη θέλει 40άρι ή 50άρι. Εξαρτάται από τα διαμερίσματα.
Ναι βέβαια. Σαν τον τεχνικό από Cosmote που ήθελε στη μονοκατοικία να βάλω 10 ζευγών. Τον κοίταγα καλά καλά αλλά δεν είπα τίποτα. Πήρα τον ηλεκτρολόγο μου και γέλαγε. Έβαλα 4 ζευγών και ο οτετζής σύνδεσε τα μισά. 😂
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Για καλώδιο ηχείων δοκίμασε άμα βρεις 20 ζευγών του ΟΤΕ ή και παραπάνω. Έχουν λίγο δουλειά (40 κλώνοι απογύμνωση) αλλά είναι εκπληκτικά. Τα είχα παλιά με εξαιρετικά αποτελέσματα.
εχω και απ αυτα :drinks:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.239
Reaction score
27.053
Η ταλάντωση των καλωδίων κάνει τη διαφορά. Φανταστείτε, 6 18χτουρες, μας κάνουν 114 ουρές σε ταλαντωση
Na απαιτήσουμε απ' τη ΔΕΗ να βάλει στηριχτικά στα καλώδιά της επιτέλους... Αμάν πχια!!
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ευτυχείς κ μακάριοι όσοι βάλανε το μαύρο καλώδιο που συνόδευε τη συσκευή τους και τέλος...
Έτσι ακριβώς.
Όλες οι παραπάνω δοκιμές συσκευών πραγματοποιήθηκαν με τα ορίτζιναλ, μαύρα καλώδια τροφοδοσίας των συσκευών. Μήπως η Burmester ή ο Norbert Lehmann που έφτιαξαν αυτά τα μηχανήματα ήταν τόσο κουφοί/τσιγκούνηδες/αδιάφοροι και τα άφησαν στην τύχη τους, αντί να τα ολοκληρώσουν με "super" καλώδια;
Ή μήπως πετυχαίνουν τον υπέροχο ήχο τους με "high-end" καλώδια μασκαρεμένα σε ταπεινά μαύρα για να μην τους κλέψουν την ...τεχνολογία;
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
μια χαρα ακουγονται Κωστα, αν μπορω να πω κατι ισως πιο ανοιχτα απο τα πολυκλωνα η τα μονοκλωνα ισως, η αγριοι χαιενταδες των ιωαννινων τα προτιμουν περισσοτερο απο τα αλλα ;)
Εγω στα υπογουφερ μου αρεσουν τα μονοκλωνα και τα αλλα στους δορυφορους :)
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Na απαιτήσουμε απ' τη ΔΕΗ να βάλει στηριχτικά στα καλώδιά της επιτέλους... Αμάν πχια!!
Μα... οι πυλώνες της ΔΕΗ δεν είναι πυλώνες της ΔΕΗ! Είναι Πύλες σύνδεσης με την Εσώτερη Γη για αποκατάσταση της ολικής αρμονίας του ρεύματος. Η των αρμονικών των 50Hz, δεν είμαι και σίγουρος...:unsure:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
καλωδια ΔΕΗ εχω σιαξει και αρχιτεκτονικης Μεσιε Μπουτια καλωδιο
αφου εβγαλα την τρομερη θωρακιση
εχω και audioquest για συγκριση με αυτα που σιαχνω, εχω και αλλα αλλα μου εφυγε ο γιος και εγω παπαλα δεν μπορω να αναρτησω φωτος, παλι καλλα που εβαλε κι αυτες το χρυσο μου :drinks:
Προς αποφυγήν εσφαλμένων εντυπώσεων...

Πρώτον,το σχέδιο που είχα κάποτε προτείνει χρησιμοποιεί ως επιμέρους αγωγούς προσιτά - κι ενίοτε επώνυμα - καλώδια ηχείων με τις δέουσες προδιαγραφές ως προς τα χαρακτηριστικά τους και τη δέουσα αυστηρότητα ως προς την ασφάλεια στην κατασκευή...

Δεύτερον,δικός μου σκοπός ήταν να φτιάξω κάτι με αβανταδόρικη εμφάνιση και γεωμετρία,με τη βεβαιότητα ότι σε κάθε περίπτωση δεν θα κατάφερνα...υποδεέστερη απόδοση σε σύγκριση με μάρκες που χρεώνουν το αβανταδόρικο όνομά τους αναλόγως...

Τρίτον,από τις τωρινές και περασμένες φωτό που δημοσιεύει ο chris έχω διαπιστώσει ότι τα δικά του τυλίγματα στους επιμέρους κλάδους έχουν μεγαλύτερες ανοχές σε σχέση με τη σφικτή γεωμετρία που επιτυγχάνω ο ίδιος,συχνά ξεπλέκοντας και πλέκοντας από την αρχή τους κλάδους μέχρι να προκύψει η επιθυμητή συνοχή...Εννοείται πως είμαι βέβαιος ότι δεν το έχει συνθέσει με τους ίδιους ακριβώς όρους...

Δια του λόγου το ασφαλές,ιδού κοντινό πλάνο του Hamura-Be με Belden σε δεύτερο πλάνο:
1613989006034.png
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.627
Μηνύματα
2.868.480
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top