Umik 1 - REW

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
1) Να είναι άραγε καλύτερο το αποτέλεσμα από την κάτω τρίεδρη? Αλήθεια, τι θα έλεγε το ένα πάνω ένα κάτω?
2) Μια διευκρίνιση. Μήκος συνολικό του δωματίου ή της απόστασης ακρόασης?
.........................
Φαντάζομαι ούτε εδώ υπάρχει (πολύ πολύ) γενική συνταγή ποια από τις δύο ως άνω περιπτώσεις αναμένεται θεωρητικά να έχει καλύτερο αποτέλεσμα, ε?
1) Δεν θα το εξετάσω καν...Είναι εξεζητημένο για κοινόχρηστους οικιακούς χώρους.

2) 6:2 = 3 μέτρα (έξι μέτρα είναι το ολικό μήκος δωματίου)
.........................
Όσες συνταγές και να υπάρχουν σε εγχειρίδια (λ.χ. μελέτες του Welti) πάνω στο πώς εξημερώνονται οι ΄΄δράκοι΄΄ από το χώρο στις χαμηλές οκτάβες,στο τέλος κάθε χρήστης καλείται να παλέψει με τον δικό του...
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
έχω μετρητικό μικροφωνάκι το οποίο είχε μέσα η συσκευασία του krk ergo που έχω.
Συνδέεται με xlr.
Υπάρχει περίπτωση με κάποιον αντάπτορα να μπορέσω να το συνδέσω στο λαπτοπάκι μου και να κάνω δουλειά?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Προφανώς και όλα γίνονται τώρα καθαρά για την ενασχόληση, μιας και σε 2 μήνες θα γίνει παιδότοπος.

Ήδη έχει γίνει συζήτηση για αναδιάταξη του χώρου ώστε να είναι πιο φιλικός προς τη γυναίκα και τα μωρά.

Οπότε αυτό που μπορεί να γίνει είναι η βέλτιστη ισοστάθμιση για το setup όπως είναι τώρα.


Με την νέα αναδιάταξη του χώρου αυτό ίσως να είναι εφικτό.
αφου ρε συ ταχουμε πει 1000 φορες εδω μεσα....σε χωρους σαλονιου που δεν υπαρχει δυνατοτητα σωστης τοποθετησης subs και θεραπειας χωρου, δεν μπορει να γινει σωστη δουλεια...τραβα μια διορθωση ισορροπημενη χωρις εντονο eq και απολαυσε..δεν ακους μικρες διακυμανσεις στα χαμηλα μετα την διορθωση(οπως και πολλα αλλα γραφηματα κατω απο 100hz).....μαλακωσε λιγο το καρουμπαλο και τελος, εισαι μια χαρα..

ταχουμε τεσταρει πριν απο σας για εσας...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
1) Δεν θα το εξετάσω καν...Είναι εξεζητημένο για κοινόχρηστους οικιακούς χώρους.

2) 6:2 = 3 μέτρα (έξι μέτρα είναι το ολικό μήκος δωματίου)
.........................
Όσες συνταγές και να υπάρχουν σε εγχειρίδια (λ.χ. μελέτες του Welti) πάνω στο πώς εξημερώνονται οι ΄΄δράκοι΄΄ από το χώρο στις χαμηλές οκτάβες,στο τέλος κάθε χρήστης καλείται να παλέψει με τον δικό του...

Το δωμάτιο σε γενικές γραμμές είναι έτσι

καφέ = έπιπλα
γκρι = καναπές - σκαμπό
μαύρα = sub
κόκκινο = mlp

Χωρίς τίτλο.png


και θα γίνει έτσι, και τα sub μπορούν να μπουν δίπλα στους καναπέδες


Χωρίς τίτλο 2.png
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
αφου ρε συ ταχουμε πει 1000 φορες εδω μεσα....σε χωρους σαλονιου που δεν υπαρχει δυνατοτητα σωστης τοποθετησης subs και θεραπειας χωρου, δεν μπορει να γινει σωστη δουλεια...τραβα μια διορθωση ισορροπημενη χωρις εντονο eq και απολαυσε..δεν ακους μικρες διακυμανσεις στα χαμηλα μετα την διορθωση(οπως και πολλα αλλα γραφηματα κατω απο 100hz).....μαλακωσε λιγο το καρουμπαλο και τελος, εισαι μια χαρα..

ταχουμε τεσταρει πριν απο σας για εσας...
Εδώ...συλλαμβάνεσαι Κώστα Κεφάλα...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
καλα στο λεω :lolsign:
.....βαζεις sub στο κρεβατι για καλυτερη αποκριση και αφηνεις λακουβες ;
Συλλαμβάνεσαι ξανά...Το λινκ με όσα ειπώθηκαν εκεί αφορούσε στο setup με τα HS-8 / Dynaudio,όπου δεν υπήρχε καν...κρεβάτι στο συγκεκριμένο χώρο.
(ΣΣ : Δεν έχω πλέον κανένα sub πάνω σε κρεβάτι κι έχω επιτύχει ακόμα καλύτερες αδιόρθωτες αποκρίσεις σε όλα τα setup...Ακόμα κι εκείνο με τα Triton έχει πάει παραπέρα ως προς την αδιόρθωτη απόκριση όπως θα φανεί προσεχώς...)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν εχει σημασια αν εχει κρεβατι....απο την στιγμη που βαζεις sub σε κρεβατι δεν υπαρχουν δικαιολογιες για λακουβες...κανεις το οτιδηποτε για καλυτερη αποκριση, μπορεις να κατσεις και επανω σε sub :lolsign:

.....ταχουμε κανει πριν απο σενα, δεν ειναι λυσεις αυτες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
δεν εχει σημασια αν εχει κρεβατι....απο την στιγμη που βαζεις sub σε κρεβατι δεν υπαρχουν δικαιολογιες για λακουβες...κανεις το οτιδηποτε για καλυτερη αποκριση, μπορεις να κατσεις και επανω σε sub :lolsign:
Έτσι όπως συνεχίζεις θα σου...απαγγελθούν και κατηγορίες.Δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό στο να παρουσιάζει κάποιος εναλλακτικά σενάρια απόκρισης για επιμορφωτικούς λόγους...Ιδίως όταν οι παρουσιάσεις όχι μόνο αναλύουν χωρίς επιείκεια κάθε ανεπιθύμητο χαρακτηριστικό,αλλά επισημαίνουν και όσα θα έχουν χαρακτήρα...πταίσματος.

Κανένας σκοπός δεν αγιάζει μέσα στη συνείδηση του γράφοντος...Τα δε οριστικά αποτελέσματα ως προς τις τοποθετήσεις κρίνονται αποδεκτά χωρίς ακρότητες από αισθητικής άποψης - όπως μαρτυρούν οι συνοδευτικές φωτογραφίες.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μα δεν σε κατηγορησα....απλα λεω οτι δεν ειναι λυσεις αυτες για το 99.99% των setup που θελουν να στησει ο κοσμος....πανω στο κρεβατι sub !!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
μα δεν σε κατηγορησα....απλα λεω οτι δεν ειναι λυσεις αυτες για το 99.99% των setup που θελουν να στησει ο κοσμος....πανω στο κρεβατι sub !!!
Υποθέτω πως γνωρίζεις το ρητό για το φεγγάρι και το δάκτυλο ...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ερωτησεις για rew εδω? 🐒
Edit μετα τα γελια του Σταυρου Λ. : οχι αληθεια... εκανα ξημερωματα κατι μετρησεις...
edit 2: δεν τις κρατησα, γελαγα πρωινιατικα και προτιμησα καφε
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Υποθέτω πως γνωρίζεις το ρητό για το φεγγάρι και το δάκτυλο ...
......o κοσμος ζηταει λυσεις οι οποιες να βολευουν στον χωρο τους και να ειναι και αισθητικα ωραιες, αν δεν τοχεις καταλαβει.
.....αυτα που λες τα γνωριζουν ολοι εκτος απο τους νεοεισερχομενους στο σπορ.

.....μην μου το κανεις σαν καποιους ορκισμενους δικαναλους πριν 2-3 χρονια που εγιναν πολυκαναλοι και μιλανε λες και βγηκε τωρα το πολυκαναλο ....
 
Last edited:
  • Haha
Reactions: PMC

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
......o κοσμος ζηταει λυσεις οι οποιες να βολευουν στον χωρο του αν δεν τοχεις καταλαβει.
αυτα που λες τα γνωριζουν ολοι εκτος απο τους νεοεισερχομενους στο σπορ.

.....μην μου το κανεις σαν καποιους ορκισμενους δικαναλους πριν 2-3 χρονια που εγιναν πολυκαναλοι και μιλανε λες και βγηκε τωρα το πολυκαναλο ....
Καλό είναι οι όποιες νύξεις να γίνονται απευθείας στον εκάστοτε δέκτη και όχι πλαγίως... :sneaky:

Αν πάντως ΄΄όλοι΄΄ γνωρίζουν καλά τις πτυχές που έχουν αναλυθεί με κάθε επισημότητα,τότε πώς γίνεται να μην δημοσιεύονται αλλού - ακόμα και σε ξένους ιστοτόπους - τουλάχιστον οι παράμετροι γι ανάλογες εφαρμογές στην πράξη;Έστω χωρίς φωτό που ...σκανδαλίζουν.

Και ο ίδιος θα γύρευα ιδανικώς πλήρη και ομαλοποιημένη απόκριση στο χώρο...απουσία αυτόνομων sub - γι αυτό κι έχω κατά νου κάποιες μελλοντικές επιλογές...Αλλά δεν γίνεται με ηχεία συμβατικής αρχιτεκτονικής που οι περισσότεροι ακροαματικόφιλοι λατρεύουν να επιδεικνύουν...Εδώ υποψιλιάζομαι κιόλας ότι αρκετοί μπορεί να μη συμπαθούσαν μέχρι και sub σε αφανή τοποθεσία,αφού δεν θα υπήρχε ευκαιρία επίδειξής τους.:sneaky:
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλό είναι οι όποιες νύξεις να γίνονται απευθείας στον εκάστοτε δέκτη και όχι πλαγίως... :sneaky:

Αν πάντως ΄΄όλοι΄΄ γνωρίζουν καλά τις πτυχές που έχουν αναλυθεί με κάθε επισημότητα,τότε πώς γίνεται να μην δημοσιεύονται αλλού - ακόμα και σε ξένους ιστοτόπους - τουλάχιστον οι παράμετροι γι ανάλογες εφαρμογές στην πράξη;Έστω χωρίς φωτό που ...σκανδαλίζουν.

Και ο ίδιος θα γύρευα ιδανικώς πλήρη και ομαλοποιημένη απόκριση στο χώρο...απουσία αυτόνομων sub - γι αυτό κι έχω κατά νου κάποιες μελλοντικές επιλογές...Αλλά δεν γίνεται με ηχεία συμβατικής αρχιτεκτονικής που οι περισσότεροι ακροαματικόφιλοι λατρεύουν να επιδεικνύουν...Εδώ υποψιλιάζομαι κιόλας ότι αρκετοί μπορεί να μη συμπαθούσαν μέχρι και sub σε αφανή τοποθεσία,αφού δεν θα υπήρχε ευκαιρία επίδειξής τους.:sneaky:
Και εδώ βρήκα το επόμενο project που μπορεί να αναλυθεί και να είναι πρωτοπόρο μιας και δεν βρίσκω πουθενά κάποιο μπούσουλα πέρα από το tutorial του ίδιου.

MSO multi sub optimisation.

Από το dimi το άκουσα, όποιος το έχει δουλέψει λέει ότι κάνει πολυ καλή δουλειά......

Ένα μοναδικό link και καλά beginners guide αλλά δεν λειτουργεί..


MSO
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
έχω μετρητικό μικροφωνάκι το οποίο είχε μέσα η συσκευασία του krk ergo που έχω.
Συνδέεται με xlr.
Υπάρχει περίπτωση με κάποιον αντάπτορα να μπορέσω να το συνδέσω στο λαπτοπάκι μου και να κάνω δουλειά?
απ όσο ξέρω ναι...
αλλά θέλει διαδικασία καλιμπραρίσματος εισόδου-εξόδου της κάρτας ήχου του λαπτοπ
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Και εδώ βρήκα το επόμενο project που μπορεί να αναλυθεί και να είναι πρωτοπόρο μιας και δεν βρίσκω πουθενά κάποιο μπούσουλα πέρα από το tutorial του ίδιου.

MSO multi sub optimisation.

Από το dimi το άκουσα, όποιος το έχει δουλέψει λέει ότι κάνει πολυ καλή δουλειά......

Ένα μοναδικό link και καλά beginners guide αλλά δεν λειτουργεί..


MSO
δεν μπαινεις στο ιντερνετ βλεπω :lolsign:

....οτι και να κανεις θελουν την καλυτερη θεση στον χωρο τα sub
ολα τα αλλα ειναι ευκολα..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top