Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ως ΄΄δικηγόρος του διαβόλου΄΄ θα μπορούσε κάποιος ν'αντιτάξει ότι η επίμαχη τεχνογνωσία επιβεβαιώνεται στην πράξη μέσω επανειλημμένων ακροαματικών εκτιμήσεων και...΄΄τελείωσε΄΄ όπως θα έλεγε και ο αγαπητός μας editor...
Είμαι η Valhalla και μόλις τελείωσα!!!

 

Μηνύματα
85
Reaction score
91
Στην πράξη δεν έχει καμία σημασία το τι μπορείς ή δε μπορείς να "δεχτείς", έχουν όλα αποδειχθεί και αδιαφορούν τα δεδομένα για τις αυθαίρετες εικασίες σου, οι οποίες είναι λογικοφανείς μόνο σε εσένα, σε μένα ας πούμε, δεν είναι ούτε καν λογικοφανείς.

Δεν χάλασε δα κι ο κόσμος αν οι εικασίες μου δεν σου φαίνονται καν λογικοφανείς.

Αν μάλιστα "όλα έχουν αποδειχθεί" (και ειδικά στον χώρο της ιατρικής για την οποία με ρώτησες), δεν χρειάζεται να προσθέσουμε ούτε λέξη περαιτέρω.-
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Υπάρχει κάποιο αναγνωρισμένο κογκλάβιο επιστημόνων που να αποφαίνονται για τα audio tweaks, αντίστοιχο εκείνων της ιατρικής;
Θα του πείτε για την AES ή να του πω εγώ, με το γνωστό δικό μου αφηγηματικό τρόπο;
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Στο audio δεν κινδυνεύουν ζωές.
Με εξαίρεση κάποιους απλούς κανόνες για να μην πάθεις ηλεκτροπληξία.

Άρα ο καθένας μπορεί να λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι χωρίς συνέπειες.
Τα υπόλοιπα είναι συστάσεις.

Αν ίσχυε παντού το ίδιο θα πεθαίναμε σαν τις μύγες. Φαντάσου τον έμπορο κουφωμάτων να σου λέει κόψε την κολώνα για να βάλουμε πιο μεγάλη μπαλκονόπορτα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Είπαμε τι είναι το Placebo.
Στο Nocebo τώρα.
Το φαινόμενο Nocebo περιγράφει μια μείωση στην αποτελεσματικότητα της θεραπείας, επιδείνωση των συμπτωμάτων ή ακόμη και την εμφάνιση παρενεργειών ανεξάρτητα από την δράση του ενεργού συστατικού της θεραπείας. Αυτό οφείλεται στην προσδοκία ή στην αντίληψη ότι η θεραπεία θα μας βλάψει. Μελέτες έχουν δείξει ότι οι ασθενείς που είχαν αρνητικές προσδοκίες από την θεραπεία δεν ένιωθαν καθόλου ανακούφιση. Σημαντικό ποσοστό των παρενεργειών των φαρμάκων οφείλονται στο φαινόμενο nocebo.

Και τα δύο (Placebo & Nocebo) είναι φαινόμενα που γεννά το μυαλό. Από πίσω υπάρχει ένα pattern και είναι πάντα και παντού το ίδιο. Όχι μόνο σε αυτά τα δύο φαινόμενα.

Σκέψη - Συναίσθημα - Συμπεριφορά - Αποτέλεσμα.

Placebo
Η σκέψη και η πίστη ότι θέλω ή ότι θα γίνω καλά μου δημιουργεί συναισθήματα χαράς και αισιοδοξίας. Αυτά τα συναισθήματα με ανεβάζουν ακόμα περισσότερο ψυχολογικά και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αισθάνομαι ότι είμαι ή ότι γίνομαι καλά. Αυτά τα συναισθήματα ο εγκέφαλος μπορεί να τα μεταφέρει στο σώμα ανάλογα.

Nocebo
Εντελώς ανάποδα στο παραπάνω.
Η σκέψη και η πίστη ότι δεν θα γίνω καλά ή ότι κάτι θα πάθω μου δημιουργεί συναισθήματα φόβου και άγχους. Αυτά τα συναισθήματα με ρίχνουν ακόμα περισσότερο ψυχολογικά και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αισθάνομαι ότι δεν είμαι ή δεν θα γίνω καλά ή ότι κάτι κακό έπαθα με αυτά που μου έδωσαν.
Αυτά τα συναισθήματα ο εγκέφαλος μπορεί να τα μεταφέρει στο σώμα ανάλογα.

Προϊόντα του μυαλού και τα δύο, ανάλογα τι θες να πιστεύεις.

UCLA epigenetics research: your subjective experience is more powerful than your objective situation. What your understanding base on the experience is more powerful from what is happening in the real world.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εχω την εντύπωση πως αν δεν φέρουν iec , δεν παίρνουν ce πιστοποιητικό , και ως εκ τούτου δεν μπορούν να πωληθούν στην ΕΕ.
yamaha ραδιοενισχυτές δικάναλοι τρέχοντα μοντέλα ΧΩΡΙΣ iec:
r-n 303d,
r-n 602,
r-n 402d,
r-s 202d,
yamaha av ραδιοενισχυτές τρέχοντα μοντέλα ΧΩΡΙΣ IEC:
htr-2071,
rx-v4a,
rx-v6a,
ολοκληρωμένοι δικάναλοι ενισχυτές yamaha ΧΩΡΙΣ IEC:
a-s 201,
a-s 301,
a-s 501.
κλπ..
Όλα δε τα ανωτέρω εισάγονται επίσημα από την εδώ αντιπροσωπεία, επομένως δε μπορεί να μην επιτρέπεται η πώληση τους εντόε Ε.Ε....
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Εξαιρετικο παράδειγμα η κρίση πανικού. Κοντεύεις να πεθάνεις χωρίς να συμβαίνει τίποτα στην πραγματικότητα στον φυσικό σου κόσμο. Ο πνευματικός σου κόσμος όμως είναι μαντάρα και ο εγκέφαλος νομίζει ότι αυτό συμβαίνει στα αλήθεια οπότε φέρνει το σώμα σε κατάσταση fight or flight.

O εγκέφαλος δρα σύμφωνα με το τι πιστεύεις και όχι τι πραγματικά συμβαίνει.
Τρόποι για να το περάσεις πολύ γρήγορα είναι να του δώσεις έντονο συναίσθημα. Σκέψου γρήγορα κάτι που σε κάνει τρελά χαρούμενο ή απίστευτα τσαντισμένο.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μισό λεπτό βρε αδερφέ!
Υπάρχουν δηλαδή διαφορές που δεν μετριούνται με τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό που γνωρίζουμε μέχρι σήμερα, αλλά η οντιοκουεστ, η νορντοστ και δεν ξέρω εγώ ποια άλλη, διαθέτουν την τεχνογνωσία προκειμένου να φτιάξουν καλώδια που θα αναδεικνύουν αυτές ακριβώς τις παραμέτρους που δε μπορούν να μετρηθουν;
ναι.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Μισό να καταλάβω.
Υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν χιλιάρικα για κάτι (δεν με απασχολεί τόσο το αν είναι καλώδιο, ας είναι και νταμιτζάνα), που ο κατασκευαστής λέει ότι κάνει αλλά δεν ξέρει πως το κάνει αλλά το κάνει; Σοβαρά τώρα;
Και αν χαλάσει πως θα το φτιάξει αφού δεν ξέρει πως το κάνει;
:help:
Και αφού το κάνει αλλά δεν ξέρει πως το κάνει πως φτιάχνει και δεύτερο και τρίτο προϊόν στην αλυσίδα παραγωγής αφού δεν ξέρει ότι θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα εφόσον ΔΕΝ ΞΈΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΆΝΕΙ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ;

Πόσα θέλει να με τρελάνει; 💊
:help:
To ποστ του μηνα παιδια...εκλαψα. :laugh: 👨‍❤️‍👨
Αλλά και πάλι, τι βγαινει απ' ολα αυτα; Μια τρυπα στο νερο.
Εδω ολοκληρος θεος ειναι πλασίμπο, στους καλωδιαδες κολλησατε; Αστεια πραματα...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Μισό να καταλάβω.
Υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν χιλιάρικα για κάτι (δεν με απασχολεί τόσο το αν είναι καλώδιο, ας είναι και νταμιτζάνα), που ο κατασκευαστής λέει ότι κάνει αλλά δεν ξέρει πως το κάνει αλλά το κάνει; Σοβαρά τώρα;
Και αν χαλάσει πως θα το φτιάξει αφού δεν ξέρει πως το κάνει;
:help:
Και αφού το κάνει αλλά δεν ξέρει πως το κάνει πως φτιάχνει και δεύτερο και τρίτο προϊόν στην αλυσίδα παραγωγής αφού δεν ξέρει ότι θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα εφόσον ΔΕΝ ΞΈΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΆΝΕΙ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ;

Πόσα θέλει να με τρελάνει; 💊
:help:
Μα, σίγουρα πολλοί "boutique κατασκευαστές" πανάκριβων καλωδίων, συνήθως με πανηλίθιο και ντροπιαστικό θεωρητικό "περιτύλιγμα", δεν φτιάχνουν καν οι ίδιοι τα καλώδιά τους. Τα παραγγέλνουν φασόν σε ...αληθινά εργοστάσια καλωδίων, χωρίς περίεργες συνταγές (δεν τους παίρνει), απλά με προδιαγραφές επιπέδου υλικών και κατασκευής. Σιγά μην επενδύσουν στα υπάρχοντα μηχανήματα που προορίζονται να φτιάχνουν ίνες μετάλλου και πολλά χιλιόμετρα καλωδίων την ημέρα, για να φτιάχνουν καλώδια που θα πωλούν σε συσκευασμένα μήκη των ...80 cm! (άντε και 150 cm για να μην είμαι και άδικος). Φασόν κι από δώ παν κι άλλοι! Το πολύ-πολύ μιά μηχανή για εκτύπωση της ετικέτας με την προσοχή που αρμόζει σε ένα "high-end" καλώδιο. Και μιά μηχανή συσκευασίας (αυτές είναι πάμφθηνες).
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Μισό λεπτό βρε αδερφέ!
Υπάρχουν δηλαδή διαφορές που δεν μετριούνται με τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό που γνωρίζουμε μέχρι σήμερα, αλλά η οντιοκουεστ, η νορντοστ και δεν ξέρω εγώ ποια άλλη, διαθέτουν την τεχνογνωσία προκειμένου να φτιάξουν καλώδια που θα αναδεικνύουν αυτές ακριβώς τις παραμέτρους που δε μπορούν να μετρηθουν;
Είναι όλα απαντημένα αλλά από ότι φαίνεται δεν παρακολουθείς το μάθημα. Κάποτε κάποιοι ήξεραν αλλά το έλεγαν μόνο σε αυτούς που γνώριζαν και μετά το έμαθαν και άλλοι και μετά το έμαθαν και τα περιοδικά και το έγραψαν και έτσι το μάθανε ακόμα περισσότεροι και μετά το έμαθαν και οι εταιρείες που τα έφτιαχναν αλλά δεν το λέγανε για να αφήνουν τους άλλους να το λένε στους άλλους και να πηγαίνουν να αγοράζουν. Αυτό μόνο, τίποτα άλλο.

Η Belden πιστευω οτι φερεται πιο εξυπνα απο αλλες εταιριες.Αντι να ¨έκτιθεται" η ιδια για το τι κανουν τα καλωδια της,αφηνει τους κατοχους τους να μιλουν για λογαριασμο της.Φυσικα,γνωριζει οτι τα προιοντα της βελτιωνουν τον ηχο.
Στο θεμα αυτο δεν καθοδηγησε ο ειδικος τυπος τον κοσμο αλλα ακριβως το αντιθετο.Οταν απο τη δεκαετια του 80 ο κοσμος το ειχε τουμπανο,ο ειδικος τυπος κοιμοταν του καλου καιρου.Οταν ξυπνησε,αρχισε τις δοκιμες.
Οποιος ακουγε,αγοραζε.Τοσο απλα.
 



Μηνύματα
85
Reaction score
91
Μα αν δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι , τότε πως τα φιάχνουν ?
Δλδ τι συνταγή δουλεύουν?
Ο μάστορας που έφτιαχνε σπαθιά στον Μεσαίωνα δεν γνώριζε την επιστήμη της Αντοχής των Υλικών.
Ήξερε όμως από την εμπειρία του και τους πειραματισμούς του, πώς να κάνει το σπαθί ανθεκτικότερο από τον ανταγωνιστή του.

Ο Στραντιβάρι δεν γνώριζε Χημεία. Το ξύλο που χρησιμοποιούσε ήταν πάνω-κάτω το ξύλο που χρησιμοποιούσαν όλοι οι κατασκευαστές βιολιών στην Κρεμόνα - δεν παράγγελναν τότε οι άνθρωποι εξωτικά υλικά από την άλλη άκρη του κόσμου - και όλα τα βιολιά της Κρεμόνα είναι ονομαστά για τον ήχο τους. Οι σημερινοί επιστήμονες έχουν αναλύσει τα βιολιά του Στραντιβάρι από κάθε άποψη. Κάνουν υποθέσεις: Μιλούν για το βερνίκι, για τη διαδικασία των στρώσεων του βερνικιού πάνω στο ξύλο, έχουν καταφέρει να κατασκευάσουν απομιμήσεις υψηλού επιπέδου, αλλά απομιμήσεις. Το μυστικό τους διαφεύγει.

Ακόμα και έτσι ωστόσο, αν κάποιος κατασκευαστής βιολιού όπως ο Ennemoser http://www.ennemoser.com/c37theory.html χρησιμοποιήσει ένα ειδικό βερνίκι, ισχυριζόμενος πως βελτιώνει τον ήχο του οργάνου του, κανείς δεν θα τον κατηγορήσει. Αν ο ίδιος άνθρωπος το συστήσει για την αλοιφή του ξύλου ενός ηχείου ή ενός cd για τους ίδιους λόγους, θα βρει απέναντί του, τους Ηρακλείς του Ορθού Λόγου που θα ισχυριστούν πως η Επιστήμη τον έχει ήδη διαψεύσει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Τέλος πάντων, η συζήτηση για τα καλώδια, σαφώς έχει νόημα και θέση στο χώρο του ήχου και της εικόνας, όσον αφορά τις αναγκαίες προδιαγραφές.

Στα καλώδια ρεύματος, έχουμε σαφέστατες προδιαγραφές ισχύος, στα καλώδια ηχείων έχουμε την μετρήσιμη αντίσταση των αγωγών και τις τιμές χωρητικότητας και επαγωγικοτητας, και στα ιντερκονεκτ τις τιμές χωρητικότητας και επαγωγικοτητας, αλλά και το βαθμό θωράκισης, ιδίως στα ψηφιακά καλώδια.

Τα υπόλοιπα όλα μα όλα, είναι στην σφαίρα της ομοιοπαθητικής, δεν υπάρχει καμία διαφορά. Πλασεμπο πέρα για πέρα.

Και βεβαίως στον ήχο όλα είναι μετρήσιμα, μάλιστα είναι μετρήσιμα πολύ περισσότερα πράγματα από όσα μπορεί να διακρίνει το ανθρώπινο αυτί.

Οι θεωρίες συνωμοσίας πως μπορεί το αυτί να ακούσει πράγματα που δε μπορούν να μετρηθούν, δεν είναι τίποτε άλλο, παρά θεωρίες συνωμοσίας.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ο μάστορας που έφτιαχνε σπαθιά στον Μεσαίωνα δεν γνώριζε την επιστήμη της Αντοχής των Υλικών.
Ήξερε όμως από την εμπειρία του και τους πειραματισμούς του, πώς να κάνει το σπαθί ανθεκτικότερο από τον ανταγωνιστή του.

Ο Στραντιβάρι δεν γνώριζε Χημεία. Το ξύλο που χρησιμοποιούσε ήταν πάνω-κάτω το ξύλο που χρησιμοποιούσαν όλοι οι κατασκευαστές βιολιών στην Κρεμόνα - δεν παράγγελναν τότε οι άνθρωποι εξωτικά υλικά από την άλλη άκρη του κόσμου - και όλα τα βιολιά της Κρεμόνα είναι ονομαστά για τον ήχο τους. Οι σημερινοί επιστήμονες έχουν αναλύσει τα βιολιά του Στραντιβάρι από κάθε άποψη. Κάνουν υποθέσεις: Μιλούν για το βερνίκι, για τη διαδικασία των στρώσεων του βερνικιού πάνω στο ξύλο, έχουν καταφέρει να κατασκευάσουν απομιμήσεις υψηλού επιπέδου, αλλά απομιμήσεις. Το μυστικό τους διαφεύγει.

Ακόμα και έτσι ωστόσο, αν κάποιος κατασκευαστής βιολιού όπως ο Ennemoser http://www.ennemoser.com/c37theory.html χρησιμοποιήσει ένα ειδικό βερνίκι, ισχυριζόμενος πως βελτιώνει τον ήχο του οργάνου του, κανείς δεν θα τον κατηγορήσει. Αν ο ίδιος άνθρωπος το συστήσει για την αλοιφή του ξύλου ενός ηχείου ή ενός cd για τους ίδιους λόγους, θα βρει απέναντί του, τους Ηρακλείς του Ορθού Λόγου που θα ισχυριστούν πως η Επιστήμη τον έχει ήδη διαψεύσει.
Για κάτσε γιατί θα τρελαθούμε εντελώς εδώ πέρα.
Εννοείς ότι όλοι οι κατασκευαστές των δήθεν high end καλωδίων εφαρμόζουν τεχνικές από μια επιστήμη που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα;;
 

Μηνύματα
85
Reaction score
91
Για κάτσε γιατί θα τρελαθούμε εντελώς εδώ πέρα.
Εννοείς ότι όλοι οι κατασκευαστές των δήθεν high end καλωδίων εφαρμόζουν τεχνικές από μια επιστήμη που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα;;

Αν σου κάθεται καλύτερα στο αυτί, θα μπορούσα να σου απαντήσω πως εφαρμόζουν τεχνικές, που λειτουργούν με τρόπο που η επιστήμη δεν είναι σε θέση να περιγράψει και να τεκμηριώσει.

Για παράδειγμα η DNM που εισήγαγε τα μονόκλωνα καλώδια ηχείων, ισχυρίζεται πως οι πολλαπλοί αγωγοί δημιουργούν ένα σύνθετο τοπίο μαγνητικών πεδίων που θολώνει το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. https://www.stereophile.com/interviews/404listening/index.html Αυτό είναι μία επιστημονικοφανής ερμηνεία του "ήχου της", πως ωστόσο δεν είναι δυνατόν να αποδειχθεί κατά τη γνώμη μου - γιατί πάντα θα μπορεί κανείς να αναρωτηθεί, εάν το ανθρώπινο αυτί είναι τόσο ευαίσθητο ώστε να μπορεί να πιάσει τις αλληλεπιδράσεις των μαγνητικών αυτών πεδίων. Αυτό που μπορεί κανείς να εξερευνήσει, είναι αν τα μονόκλωνα καλώδιά της, αποδίδουν διαφορετικά σε ένα σύστημα, από τα πολύκλωνα καλώδια του ηλεκτρολογείου της γειτονιάς.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top