Umik 1 - REW

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Α εντάξει τώρα το έπιασα.
Τα ηχεία με κλειστό τον ενισχυτή τους δεν φρενάρονται.
Ως εκ τούτου παίζουν τα woofers τους και δημιουργούν ακυρώσεις .
Απλό είναι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλή σκέψη. Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά φαίνεται λογικό
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Παίζει Δημήτρη το έχω πάθει με τα σαμπς . Είχα κλειστό τον τελικό , αλλά αναμένο το power meter που έχω συνδεδεμένο παράλληλα με την έξοδο του τελικού επάνω στα σαμπς.
Με τον τελικό off έβλεπα κίνηση στις βελόνες όταν έπαιζαν τα δύο left right ηχεία δυνατά.
Οταν άναβα τον τελικό φρενάριζε φυσικά τους κώνους των σαμπς και όλα καλά.
το ίδιο με xlr
Δεν έχει να κάνει με το πως συνδέεται ο τελικός.
Μόνο αυτό που γράφω παραπάνω.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Α εντάξει τώρα το έπιασα.
Τα ηχεία με κλειστό τον ενισχυτή τους δεν φρενάρονται.
Ως εκ τούτου παίζουν τα woofers τους και δημιουργούν ακυρώσεις .
Απλό είναι.
οπότε επηρεάζονται ta woofer των ηχείων από τα κύματα των sub
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mπορεις να βγαλεις εκτος τη μια φαση απο τις μπορνες των ηχειων και να ξαναδοκιμασεις οφ,ον τον ενισχυτη;
Επισης οφ,ον με κλειστα τα br τους.4 μετρησεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Mπορεις να βγαλεις εκτος τη μια φαση απο τις μπορνες των ηχειων και να ξαναδοκιμασεις οφ,ον τον ενισχυτη;
Επισης οφ,ον με κλειστα τα br τους.4 μετρησεις.
όταν είναι οφ ότι και να κάνω με τη σύνδεση των ηχείων το αποτέλεσμα είναι ίδιο.

είναι διαφορετικό όταν είναι ον και αφαιρέσω το αριστερό η δεξί ηχείο. επηρεάζεται κάθε ένα σε λίγο διαφορετικές συχνότητες

sub check 3.jpg
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
... Τα ηχεία με κλειστό τον ενισχυτή τους δεν φρενάρονται.
Ως εκ τούτου παίζουν τα woofers τους και δημιουργούν ακυρώσεις ...
Τα λέγαμε αυτά πρόσφατα και δεν μας πίστευαν . . .
Ankokdog, αν δεν βαριέσαι, κάνε δύο μετρήσεις με τα ηχεία αποσυνδεδεμένα εντελώς από τα καλώδιά τους. Την μία με τις μπόρνες των γούφερς βραχυκυκλωμένες, την άλλη χωρίς.
Ετσι, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ankokdog, αν δεν βαριέσαι, κάνε δύο μετρήσεις με τα ηχεία αποσυνδεδεμένα εντελώς από τα καλώδιά τους. Την μία με τις μπόρνες των γούφερς βραχυκυκλωμένες, την άλλη χωρίς.
έχει γίνει, πιο πάνω φαίνεται. το ίδιο με το να είναι κλειστός ο pro.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Παραδεχομαι οτι εγω ειχα διαφωνησει , αλλα εαν θυμαμαι για να ειμαστε ακριβεις ηταν θεμα μεγεθους και καταγραφης αντιληπτοτητας λογω του οτι ηταν ενα μικρο ηχειο ενος μικρου μεγαφωνου...
Εδω στο χωρο του εχει εντονο το στασιμο των ~60hz
Οποτε με 4 διπλα 8ιντσα σε κολωνες και 4 6ιντσα του κεντρικου συν τις τρυπες τους, τα σαραουντ επισης με διπλα 5ιντσα συνολο δεν ξερω ποσα εχει, αλλα 8 οχτω;
Αυτα δεν ειναι;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Παραδεχομαι οτι εγω ειχα διαφωνησει , αλλα εαν θυμαμαι για να ειμαστε ακριβεις ηταν θεμα μεγεθους και καταγραφης αντιληπτοτητας λογω του οτι ηταν ενα μικρο ηχειο ενος μικρου μεγαφωνου...
Εδω στο χωρο του εχει εντονο το στασιμο των ~60hz
Οποτε με 4 διπλα 8ιντσα σε κολωνες και 4 6ιντσα του κεντρικου συν τις τρυπες τους, τα σαραουντ επισης με διπλα 5ιντσα συνολο δεν ξερω ποσα εχει, αλλα 8 οχτω;
Αυτα δεν ειναι;
+ 2 rp160m
Η μεγάλη διαφορά είναι με τα lr. Και λιιίγο με το center.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οταν εχεις ορεξη τοποθετησε το μικ στις γωνιες και τραβα μια με ολα τα ον και πισω απο το κεντρικο χωρις ισοσταθμιση .
Ειναι λογικο αφου εκει συνηθως συσσωρευονται.
Στις 3 θεσεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Η μεγάλη διαφορά είναι με τα lr. Και λιιίγο με το center.
Οταν εχεις ορεξη τοποθετησε το μικ στις γωνιες και τραβα μια με ολα τα ον και πισω απο το κεντρικο χωρις ισοσταθμιση .
Ειναι λογικο αφου εκει συνηθως συσσωρευονται.
Στις 3 θεσεις.
Τα ηχεία τα έχω τέρμα γωνίες καλυμμένα. Εκεί μετράνε καλύτερα από τι στιγμή που δε μπορώ να τα απομακρύνω αρκετά.

Φαίνεται και εδώ ότι τα 60 είναι στα ύψη

Screenshot_20210307-181656_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αλλο ειπα να τοποθετησεις το μικ , οποτε εχεις ορεξη ,στις γωνιες/κεντρικο (πανω απτα ηχεια ) με το rew χωρις ισοσταθμιση ολα μαζι .
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αλλο ειπα να τοποθετησεις το μικ , οποτε εχεις ορεξη ,στις γωνιες/κεντρικο (πανω απτα ηχεια ) με το rew χωρις ισοσταθμιση ολα μαζι .
Ναι το κατάλαβα απλά λέω ότι τα 60 είναι θέμα στο χώρο μου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καλα σχεδον σε ολους ειναι εκει ....απλα για να δω ποσο θα τρομαξουμε...που να το τοποθετησεις και κατω πατωμα και γωνια... :party:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλα σχεδον σε ολους ειναι εκει ....απλα για να δω ποσο θα τρομαξουμε...που να το τοποθετησεις και κατω πατωμα και γωνια... :party:
Ο χαμός πρέπει να γίνεται στη μέση του δωματιου στο ταβάνι

Έχω ρωγμές από τότε που τα έβαλα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
H το πατωμα, ποιο απο τα δυο φταιει;; :party:
Στις συμβολες εχεις συσσωρευση... στο #1.189 εδω ειχα παρομοιο θεμα με helmholtz ταξιδεψε...
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
εχω και εγω το εξης περιεργο θεμα:

ρυμθιζω τα σαμπ με mini dsp, και παίρνω μια σχετικα καλη μετρηση των σαμπ (15hz-150hz) χωρις ιδιαιτερα μεγαλες κοιλαδες. (τελικοι κλειστοι και crossover στο 250 για να ειμαι σιγουρος οτι παιζουν μονο τα σαμπ)

ανοιγω τελικους, φτιαχνω τα crossover στα 80hz, κανω μετρηση L+R+SUB και εμφανιζεται μια τεραστια κοιλαδα στα 40hz.

πως γινεται αυτο αφου τα 40hz ειναι μακρυα απο τα 80 του crossover, και θεωρητικά δεν επηρεάζει τοσο κατω;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top