Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Εντάξει είναι ιεροτελεστία η ακρόαση από αυτό το μέσο.... όμως και να ρίχνει σε ήχο σε όλες τις σύγχρονες υποτίθεται πηγές?


Dual 505-4 + ortofon blue
vs...
Oppo 95, htpc, dune.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εντάξει είναι ιεροτελεστία η ακρόαση από αυτό το μέσο.... όμως και να ρίχνει σε ήχο σε όλες τις σύγχρονες υποτίθεται πηγές?


Dual 505-4 + ortofon blue
vs...
Oppo 95, htpc, dune.
Απο πικαπ δεν ξερω...Το Oppo 95 ομως ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου.Αυτος ειναι μαλλον και ο λογος.Με το dac του 203 κατι αρχιζει και σοβαρευει!
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Απο πικαπ δεν ξερω...Το Oppo 95 ομως ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου.Αυτος ειναι μαλλον και ο λογος.Με το dac του 203 κατι αρχιζει και σοβαρευει!
Χαμηλού επιπέδου το oppo 95 δε νομίζω φοράει καλύτερο dac από το 203 γιατί το λες αυτό ?
Εντάξει είναι ιεροτελεστία η ακρόαση από αυτό το μέσο.... όμως και να ρίχνει σε ήχο σε όλες τις σύγχρονες υποτίθεται πηγές?


Dual 505-4 + ortofon blue
vs...
Oppo 95, htpc, dune.
Ιάκωβε θα διχάσεις κόσμο πάλι !!!!!
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Εντάξει είναι ιεροτελεστία η ακρόαση από αυτό το μέσο.... όμως και να ρίχνει σε ήχο σε όλες τις σύγχρονες υποτίθεται πηγές?


Dual 505-4 + ortofon blue
vs...
Oppo 95, htpc, dune.
It's called the placebo effect.
 




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
αυθυποβολή λες?
Ναι.
Δεν υπάρχει το παραμικρό τεχνικό μέρος στο οποίο να υπερτερεί το βινύλιο από το CD/DVD-Audio/SACD.
Πουθενά κυριολεκτικά.

Το τι μπορεί να "φταίει" που σου αρέσει το βινύλιο ?
Μπορεί να σου αρέσει η πιο συμπιεσμένη μουσική ( έλλειψη δυναμικού εύρους ).
Μπορεί να σου αρέσει το αποτέλεσμα που δίνει η κεφαλή του πικαπ σου όσον αφορά την συχνοτική απόκριση.
Μπορεί οι συχνότητες π.χ. μεταξύ 10-12kHz να σε "ενοχλούν" και έτσι στο CD να σου φαίνεται πως σε "ξυρίζει" ο ήχος ενώ στο βινύλιο να είναι "γλυκός".
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Περί ορέξεως, ουδείς λόγος.
Σε άλλους αρέσουν οι λάμπες περισσότερο από τα τρανζίστορς...
Σε άλλους αρέσουν τα επάργυρα καλώδια περισσότερο από τα χάλκινα...
Σε άλλους αρέσει το κρέας πιο πολύ από το ψάρι...
Σε άλλους αρέσουν οι ξανθιές περισσότερο από τις μελαχρινές...
...
Για όλα υπάρχει μια εξήγηση.
Μπορεί πχ να τρώγεσαι ν' αλλάξεις ψηφιακή πηγή...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Η ακρόαση μέσω αυτού μου φαίνεται πιο ευχάριστη, πιο φυσική.
Άμα μου δώσεις τα στοιχεία του σεταπ, κάποια εξήγηση μπορεί να βγει αντικειμενικά.

Εκ πρώτης θα μπορούσα να πω με αρκετή ασφάλεια, πως το αυξημένο δυναμικό εύρος των ψηφιακών πηγών, σε συνδυασμό με την έλλειψη επιβολής του σωστού ταργκετ κερβ σε χώρο υψηλών χρόνων αντήχησης, θα ευνοήσει την αναπαραγωγή ενός πικάπ με μαζεμένες υψηλές και μικρότερο δυναμικό περιθώριο βασανισμού ενισχυτικών, ηχείων, σαμπ και χώρου.

Σχεδιάγραμμα RT 60 έχει το μαγαζί;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Άμα μου δώσεις τα στοιχεία του σεταπ, κάποια εξήγηση μπορεί να βγει αντικειμενικά.

Εκ πρώτης θα μπορούσα να πω με αρκετή ασφάλεια, πως το αυξημένο δυναμικό εύρος των ψηφιακών πηγών, σε συνδυασμό με την έλλειψη επιβολής του σωστού ταργκετ κερβ σε χώρο υψηλών χρόνων αντήχησης, θα ευνοήσει την αναπαραγωγή ενός πικάπ με μαζεμένες υψηλές και μικρότερο δυναμικό περιθώριο βασανισμού ενισχυτικών, ηχείων, σαμπ και χώρου.

Σχεδιάγραμμα RT 60 έχει το μαγαζί;
21191922_1452914714835998_2486729111931007592_n.jpg

:drinks:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Χαμηλού επιπέδου το oppo 95 δε νομίζω φοράει καλύτερο dac από το 203 γιατί το λες αυτό ?


Ιάκωβε θα διχάσεις κόσμο πάλι !!!!!
Συγγνωμη-Ηθελα να γραψω το 205.Εχει σιγουρα καλυτερο dac και αναλογικο σταδιο.

Καλυτερο dac εχεις να συνδεσεις στο player σου;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Φυσικά θα παίζει καλύτερα το πικάπ. Ασυμπίεστος ήχος, αναλογικός , χωρίς τονισμένα άκρα.
Ακούς μποτιές και εκτός τον τρόμο (μιας και είναι και της μοδός) καταλαβαίνεις μέχρι και το δέρμα.
Μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα και για πάρα πολύ ξύλο σε όλο το φάσμα.
Εννοείται ότι απαραίτητες προϋποθέσεις είναι αξιοπρεπείς κεφαλές - phono συν συμβατότητες.
Ειλικρινά απορώ με τέτοιες απορίες. :)
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Συγγνωμη-Ηθελα να γραψω το 205.Εχει σιγουρα καλυτερο dac και αναλογικο σταδιο.

Καλυτερο dac εχεις να συνδεσεις στο player σου;

Σχετικά με το dac:

Έχει ο pro μου (advance x-preamp), όμως δεν απορρίπτω αναβάθμιση με εξωτερικό, στο ψάξιμο είμαι.

Σωστά δε όλα αυτά που αναφέρετε παραπάνω: Σύγχρονα μέσα: Ευκολία, δυνατότητες, τεχνολογία, και φυσικά και ποιότητα, όμως δεν είναι καθόλου τυχαία η άνοδος των πωλήσεων των πικάπ. Ακόμη και νέες ηλικίες στρέφονται προς αυτά, όχι εμείς που μεγαλώσαμε, ερωτευτήκαμε, χορέψαμε συντροφιά με αυτό το αγαπημένο μέσο ακρόασης!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σχετικά με το dac:

Έχει ο pro μου (advance x-preamp), όμως δεν απορρίπτω αναβάθμιση με εξωτερικό, στο ψάξιμο είμαι.

Σωστά δε όλα αυτά που αναφέρετε παραπάνω: Σύγχρονα μέσα: Ευκολία, δυνατότητες, τεχνολογία, και φυσικά και ποιότητα, όμως δεν είναι καθόλου τυχαία η άνοδος των πωλήσεων των πικάπ. Ακόμη και νέες ηλικίες στρέφονται προς αυτά, όχι εμείς που μεγαλώσαμε, ερωτευτήκαμε, χορέψαμε συντροφιά με αυτό το αγαπημένο μέσο ακρόασης!
Καλά, οι νέες γενιές βλέπουν και ακολουθούν, ακούνε και κανένα παλιό περί δήθεν υπεροχής του δήθεν αναλογικού ήχου και ακούνε με χρεπια,βαφτίζοντας για μπάσο τους συντονισμους. Να ρωτήσω και εδώ μπας και πάρω σοβαρή απάντηση: πως προκύπτει ο αναλογικός ήχος από ψηφιακο μάστερ?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Άμα μου δώσεις τα στοιχεία του σεταπ, κάποια εξήγηση μπορεί να βγει αντικειμενικά.

Εκ πρώτης θα μπορούσα να πω με αρκετή ασφάλεια, πως το αυξημένο δυναμικό εύρος των ψηφιακών πηγών, σε συνδυασμό με την έλλειψη επιβολής του σωστού ταργκετ κερβ σε χώρο υψηλών χρόνων αντήχησης, θα ευνοήσει την αναπαραγωγή ενός πικάπ με μαζεμένες υψηλές και μικρότερο δυναμικό περιθώριο βασανισμού ενισχυτικών, ηχείων, σαμπ και χώρου.

Σχεδιάγραμμα RT 60 έχει το μαγαζί;
Δεν έχω σχεδιάγραμμα. Μόνο την παρακάτω μέτρηση του χώρου. Την δε μέτρηση την έκανε Φίλος, ....
μετρηση 20 20000.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top