NAD T778

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Δεν είπα εγώ ότι είναι τα καλύτερα.
Αλλο πράγμα έγραψα.
Οτι και αν έχεις , πάρε καλύτερα DENON = τα καλυτερα. καλυτερο απο οτι και αν εχεις σημαινει οτι ειναι το καλυτερο.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Οτι και αν έχεις , πάρε καλύτερα DENON = τα καλυτερα. καλυτερο απο οτι και αν εχεις σημαινει οτι ειναι το καλυτερο.
Η διαφορά το ένα μηχάνημα με το άλλο είναι ότι το denon ακούγεται σαν ραδιοφωνάκι
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ναι δουλεύει απροβλημάτιστα σε τι setup δεν γνωρίζω αλλα δουλεύει 100%.

Eίναι ξεκαθαρα θέματα HDCP CEC μιας και έχω αρκετές συσκευες ( νοβα , blueray, mediaplayer, ninendo switch)
δεν κατάλαβα ποτε γιατί δεν έπαιζε σαν να έχανε το σήμα δεν το συζητάω για το πόσσες αλλαγες καλωδίων γίνανε καθως και το sequence στο ανοιγμα των μηχανημάτων .
έκανα το άλμα και πήγα σε arcam av40 .
Τι διαφορες εντοπιζεις?
 




Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Τον Ιανουάριο του '20...
εχει κανει και ενα δευτερο βιντεο που λεει οτι με τις αναβαθμίσεις λυθηκαν αρκετα προβληματα αλλα οχι ολα.
 




Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
λοιπόν καατρχάς γράφω στο συγκεκριμένο νήμα διότι είχα και έχω έρωτα ως αναφορά τον Τ778 χωρίς σε καμία περίπτωση να θάβω τον arcam, το οποίο μηχάνημα είναι σε άλλη κατηγορία τιμής και σε features .
NAD 778 πανέμρφος foul streaming capabilities , HYPEX τελικά στάδια DIRAC ενταξει σε αυτα τα χρήματα και στα σπεκς σκοτώνει όλη την αγορα φακ εβριθινκ που λέει και ear .
Τέλος το σημαντικότερο ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΙΜΟΣ εντάξει τωρα οι άλλοι μπορούν να πάνε για μπανάκι .
εάν μπορούσα να ζήσω με μερικά απο τα κουσούρια του θα περιμένα την καινούργια HDMI BOARD και θα ήμουν χαπι.

ARCAM AV40 μοιάζει με πλυντήριο :p πρώτη φορά πάω σε τόσο ακριβό μηχάνημα, αψυχολητη εντελώς κίνηση, έλα όμως που δεν υπήρχε και κάτι άλλο με dirac παρά μόνο οι πιο φθηνοί AV 10 kai AV20 οι οιποίοι απορήθηκαν για τα ενισχυτικά τους .
τώρα απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις, αφορμή ήταν ξεκάθαρα η ύπαρξη τελικού και κάποια πράγματα στην αποθήκη που έπιαναν τόπο όπου και πουλήθηκαν.
σαφώς υπερέχει ξεκάθαρα ο αρκαμ σε features αλλά όχι σε streaming .
Να διευκρινήσω οτι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα με τον αρκαμ εκτός απο ένα θεμα με την EARC το οποίο και έλυσα με απανεκίνηση της τβ και του AV .
καταρχάς Dirac όλα τα υπόλοιπα για μπανάκι .
έχει auro 3d , dtsx , imax τι άλλο να θες
το μενού του στην τηλεόραση είναι απλά απαράδεκτο οπότε για configuration συνιστάτε ένα PC .

arcam.jpg

οι papares δεν βάλανε ούτε μία είσοδο στο front panel του πλυντηρίου >:(
778.jpg


Πές μου τωρα εσύ ποιον θα διάλεγες ?
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
λοιπόν καατρχάς γράφω στο συγκεκριμένο νήμα διότι είχα και έχω έρωτα ως αναφορά τον Τ778 χωρίς σε καμία περίπτωση να θάβω τον arcam, το οποίο μηχάνημα είναι σε άλλη κατηγορία τιμής και σε features .
NAD 778 πανέμρφος foul streaming capabilities , HYPEX τελικά στάδια DIRAC ενταξει σε αυτα τα χρήματα και στα σπεκς σκοτώνει όλη την αγορα φακ εβριθινκ που λέει και ear .
Τέλος το σημαντικότερο ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΙΜΟΣ εντάξει τωρα οι άλλοι μπορούν να πάνε για μπανάκι .
εάν μπορούσα να ζήσω με μερικά απο τα κουσούρια του θα περιμένα την καινούργια HDMI BOARD και θα ήμουν χαπι.

ARCAM AV40 μοιάζει με πλυντήριο :p πρώτη φορά πάω σε τόσο ακριβό μηχάνημα, αψυχολητη εντελώς κίνηση, έλα όμως που δεν υπήρχε και κάτι άλλο με dirac παρά μόνο οι πιο φθηνοί AV 10 kai AV20 οι οιποίοι απορήθηκαν για τα ενισχυτικά τους .
τώρα απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις, αφορμή ήταν ξεκάθαρα η ύπαρξη τελικού και κάποια πράγματα στην αποθήκη που έπιαναν τόπο όπου και πουλήθηκαν.
σαφώς υπερέχει ξεκάθαρα ο αρκαμ σε features αλλά όχι σε streaming .
Να διευκρινήσω οτι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα με τον αρκαμ εκτός απο ένα θεμα με την EARC το οποίο και έλυσα με απανεκίνηση της τβ και του AV .
καταρχάς Dirac όλα τα υπόλοιπα για μπανάκι .
έχει auro 3d , dtsx , imax τι άλλο να θες
το μενού του στην τηλεόραση είναι απλά απαράδεκτο οπότε για configuration συνιστάτε ένα PC .

View attachment 207884
οι papares δεν βάλανε ούτε μία είσοδο στο front panel του πλυντηρίου >:(
View attachment 207885

Πές μου τωρα εσύ ποιον θα διάλεγες ?
XAXA...άψογος.
απο τα λιγα που έψαξα στο νετ θα διαλεγα NAD για το upgrade, για τα άψογα menu , για τα hypex για την εμφάνιση, ( οντος πλυντήριο ρε παιδι μου ) , για το blueOs.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
λοιπόν καατρχάς γράφω στο συγκεκριμένο νήμα διότι είχα και έχω έρωτα ως αναφορά τον Τ778 χωρίς σε καμία περίπτωση να θάβω τον arcam, το οποίο μηχάνημα είναι σε άλλη κατηγορία τιμής και σε features .
NAD 778 πανέμρφος foul streaming capabilities , HYPEX τελικά στάδια DIRAC ενταξει σε αυτα τα χρήματα και στα σπεκς σκοτώνει όλη την αγορα φακ εβριθινκ που λέει και ear .
Τέλος το σημαντικότερο ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΙΜΟΣ εντάξει τωρα οι άλλοι μπορούν να πάνε για μπανάκι .
εάν μπορούσα να ζήσω με μερικά απο τα κουσούρια του θα περιμένα την καινούργια HDMI BOARD και θα ήμουν χαπι.

ARCAM AV40 μοιάζει με πλυντήριο :p πρώτη φορά πάω σε τόσο ακριβό μηχάνημα, αψυχολητη εντελώς κίνηση, έλα όμως που δεν υπήρχε και κάτι άλλο με dirac παρά μόνο οι πιο φθηνοί AV 10 kai AV20 οι οιποίοι απορήθηκαν για τα ενισχυτικά τους .
τώρα απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις, αφορμή ήταν ξεκάθαρα η ύπαρξη τελικού και κάποια πράγματα στην αποθήκη που έπιαναν τόπο όπου και πουλήθηκαν.
σαφώς υπερέχει ξεκάθαρα ο αρκαμ σε features αλλά όχι σε streaming .
Να διευκρινήσω οτι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα με τον αρκαμ εκτός απο ένα θεμα με την EARC το οποίο και έλυσα με απανεκίνηση της τβ και του AV .
καταρχάς Dirac όλα τα υπόλοιπα για μπανάκι .
έχει auro 3d , dtsx , imax τι άλλο να θες
το μενού του στην τηλεόραση είναι απλά απαράδεκτο οπότε για configuration συνιστάτε ένα PC .

View attachment 207884
οι papares δεν βάλανε ούτε μία είσοδο στο front panel του πλυντηρίου >:(
View attachment 207885

Πές μου τωρα εσύ ποιον θα διάλεγες ?
Να κάνω μία ερώτηση το Arcam η οθόνη είναι touch όπως και του NAD
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ο NAD είναι πολύ εμφανίσιμος. Ο Arcam είναι απλά χάλια.

Μιλάμε για διαφορετικά μηχανάκια γιατί ο ένας είναι AVR και ο άλλος Pro.
Και τα Anthem έχουν τα θέματα τους. Υπάρχουν κάτοχοι στο US που τα επιστρέφουν και δεν ξέρουν τι να πάρουν. Όπως φαίνεται όλα έχουν θέματα. Βρισκόμαστε σε μεταβατική περίοδο μάλλον και θεωρώ ότι αυτός που έχει υπομονή να περιμένει θα είναι και ο κερδισμένος.

Στην κατηγορία τιμής NAD Τ778 είναι ο Anthem MRX740 στα 11.2 με 7x140 και 4 pre outs και upgradable. O ΝΑD είναι 9x90 αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω αν ο NAD κάνει ξεχωριστό calibration σε 2 Sub outputs, o Anthem αν και έχει 2 δεν κάνει.

Στην κατηγορία τιμής του ARCAM ΑV40 είναι ο Αnthem ΑVM70 και 400€ φθηνότερος στον κατάλογο. Επίσης upgradable, 15.2 και με ξεχωριστά calibrations στα 2 Sub outputs.

Όλοι οι νέοι Anthem έχουν IMAX και θα είναι ROON Ready. Επίσης στους MRX γίνεται ανακατανομή ισχύος για περισσότερo ρεύμα σε συγκεκριμένα κανάλια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Ο NAD είναι πολύ εμφανίσιμος. Ο Arcam είναι απλά χάλια.

Μιλάμε για διαφορετικά μηχανάκια γιατί ο ένας είναι AVR και ο άλλος Pro.
Και τα Anthem έχουν τα θέματα τους. Υπάρχουν κάτοχοι στο US που τα επιστρέφουν και δεν ξέρουν τι να πάρουν. Όπως φαίνεται όλα έχουν θέματα. Βρισκόμαστε σε μεταβατική περίοδο μάλλον και θεωρώ ότι αυτός που έχει υπομονή να περιμένει θα είναι και ο κερδισμένος.

Σε κατηγορία τιμής NAD Τ778 είναι ο Anthem MRX740 στα 11.2 με 7x140 και 4 pre outs και upgradable. O ΝΑD είναι 9x90 αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω αν ο NAD κάνει ξεχωριστό calibration σε 2 Sub outputs, o Anthem αν και έχει 2 δεν κάνει.

Στην κατηγορία τιμής του ARCAM ΑV40 είναι ο Αnthem ΑVM70 και 400€ φθηνότερος στον κατάλογο. Επίσης upgradable, 15.2 και με ξεχωριστά calibrations στα 2 Sub outputs.

Όλοι οι νέοι Anthem έχουν IMAX και θα είναι ROON Ready. Επίσης στους MRX γίνεται ανακατανομή ισχύος για περισσότερo ρεύμα σε συγκεκριμένα κανάλια.
μεγαλο + του NAD ειναι το upgradable.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
μεγαλο + του NAD ειναι το upgradable.
Και οι Anthem είναι. Πλακέτα HDMI αλλάζουν και οι δύο. Αν ο ΝΑD αλλάζει και άλλες πλακέτες δεν το ξέρω.

Διαβάζω ότι η Anthem ανακοίνωσε και τιμή στο board και είναι στα $500. Προσωπικά μου είναι άχρηστο.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Και οι Anthem είναι. Πλακέτα HDMI αλλάζουν και οι δύο. Αν ο ΝΑD αλλάζει και άλλες πλακέτες δεν το ξέρω.

Διαβάζω ότι η Anthem ανακοίνωσε και τιμή στο board και είναι στα $500. Προσωπικά μου είναι άχρηστο.
οπως και το dirac βεβαια
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
οπως και το dirac βεβαια
Σίγουρα. Και το ΑRC όμως μια χαρά είναι και έρχεται όλο το πακέτο στην τιμή. Στον NAD πρέπει να αγοράσεις την άδεια του Dirac και αν δεν κάνω λάθος και το UMIC. Σύνολο +200€.

Αnyway. Και τα δύο μια χαρά είναι. Ανάλογα τι θέλει ο καθένας.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Σίγουρα. Και το ΑRC όμως μια χαρά είναι και έρχεται όλο το πακέτο στην τιμή. Στον NAD πρέπει να αγοράσεις την άδεια του Dirac και αν δεν κάνω λάθος και το UMIC. Σύνολο +200€.

Αnyway. Και τα δύο μια χαρά είναι. Ανάλογα τι θέλει ο καθένας.
Εγώ πλήρωσα 85 € για όλο το πακέτο Dirac
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top