Σπασιματα σε 4k Υλικο

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Καλησπερα στην παρεα. Θελω να ρωτησω λιγο για κατι κολληματα σε εικονα και ηχο που αντιμετωπιζω σε αρχεια 4k.
Το συστημα αποτελειται απο Sony A8 , Zidoo x9s και ενα DNS323 file server της Dlink.
Στη φωτο που παραθετω παρακατω συχνα πυκνα κανει σπασιματα η εικονα και ο ηχος. Φταιει που το NAS ειναι παλιο?
Ευχαριστω για την οποια βοηθεια μου εχετε προσφερει μεχρι τωρα.
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ελέγχθηκε το δίκτυο κατ' αρχήν;
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Δεν εχω ιδεα απο Zidoo, αλλα εαν επιλεξεις αλλο audio stream στην ιδια ταινια εκτος του TrueHD 7.1, δουλευει?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Το zidoo από θέμα ήχου νομίζω έχει passthrough αλλά η Sony A8 δεν παίζει DTS-HD master audio και Dolby trueHD η Doldy Atmos παίζει μόνο DTS και DD+ μήπως για αυτό σου κολλάει σε θέμα ήχου.
Τώρα σε εικόνα δε θα έπρεπε ίσως να φταίνε κάποια αρχεία που κατεβάζεις σε 4Κ.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Το zidoo από θέμα ήχου νομίζω έχει passthrough αλλά η Sony A8 δεν παίζει DTS-HD master audio και Dolby trueHD η Doldy Atmos παίζει μόνο DTS και DD+ μήπως για αυτό σου κολλάει σε θέμα ήχου.
Τώρα σε εικόνα δε θα έπρεπε ίσως να φταίνε κάποια αρχεία που κατεβάζεις σε 4Κ.
Δεν έχει θέμα σε άλλα αρχεία με dolby true hd. Το θέμα είναι ότι το κάνει μόνο όταν τραβάει αρχεία 4κ από το Nas. Άμα βάλω το αρχείο να παίξει από στικάκι κατευθείαν πάνω στο zidoo δεν κάνει κιχ.
 


Μηνύματα
115
Reaction score
32
Είναι απ' ευθείας συνδεδεμένα ή μεσολαβεί router, switches, ρευματοδικτυοτέτοια;
Και τα δύο είναι συνδεμένα στο ίδιο switch. Να σημειώσω ότι μόνο σε 4κ αρχεία το κάνει όχι σε full hd για αυτό λέω μήπως παίζει ρόλο ότι ο nas είναι αργος για τέτοια αρχεία
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Μπορεί, αλλά δεν πρέπει πρώτα να αποκλείσουμε τα πιθανά θέματα;
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Δοκιμασε να βαλεις Το αρχείο κατευθείαν επάνω στο media player με ένα γρήγορο στικάκι η έναν πολύ γρήγορο δίσκο , να δεις αν θα έχεις θέμα, γιατί έτσι όπως διαβάζω μέσω δικτύου και NAS, σε βαρύ υλικό μπορεί να σου κάνει όντως σπασίματα, αν καθυστερει το διαβασμα και ζοριζεται
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ναι το έχω κάνει και δεν έχει κανένα θέμα όταν παίζει κατευθείαν από τον player του zidoo
οποτε οπως καταλαβαινεις, ειναι θεμα ταχυτητας δικτυου η συσκευων, τα νας ειναι γενικα πιο αργα, και στα δυσκολα συμβαινουν πολλα
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Υπάρχει δυνατότητα δοκιμής της ταχύτητας ανάγνωσης του NAS;

Zidoo X9s διαβάζοντας από Qnap NAS δεν κάνει ούτε βηχαλακι σε αρχεία με πολύ μεγαλύτερο Bitrate από αυτό που αναγράφει η οθόνη
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Το θέμα είναι ότι το κάνει μόνο όταν τραβάει αρχεία 4κ από το Nas. Άμα βάλω το αρχείο να παίξει από στικάκι κατευθείαν πάνω στο zidoo δεν κάνει κιχ.
Μάλλον το NASάκι δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε 4Κ αρχεία. Είναι και μοντέλο 15ετίας, οπότε....
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Μάλλον το NASάκι δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε 4Κ αρχεία. Είναι και μοντέλο 15ετίας, οπότε....
Ναι είναι παλιουτσικο ούτε επεξεργαστή έχει ούτε τίποτα οπότε δεν παίζει και αυτό ρόλο στην αναπαραγωγή?
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Ναι είναι παλιουτσικο ούτε επεξεργαστή έχει ούτε τίποτα οπότε δεν παίζει και αυτό ρόλο στην αναπαραγωγή?
Ποιό NAS έχεις? Γιατί και εγώ έτρεχα αρχεία 4Κ με ένα Zidoo X9S μέσω Synology NAS σε δίκτυο Gigabit και δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Πάντως αν το NAS έχει Gigabit θύρα δεν πρέπει να φταίει αυτό εκτός και αν έχει πρόβλημα το δίκτυο του και δεν μπορεί να μεταδώσει σε φουλ ταχύτητα.

Αν ο NAS που έχεις σου γράφει σε πραγματικό χρόνο την μεταβίβαση των δεδομένων παρακολούθησε αυτό να δεις τι ταχύτητα σου λέει. Να δούμε με τι bandwidth προσπαθεί να μεταβιβάσει το αρχείο.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Βλεπω οτι το αρχειο ειναι 23.976 fps αλλα η αναπαραγωγη γινεται στα 60 Ηz.
Πολυ πιθανο τα σπασιματα να προερχονται απο το mismatch αυτων των δυο.

Υπαρχει επιλογη στο player, να ματσαρει το refresh rate αναπαραγωγης με το frame rate του αρχειου;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αφού γράφει ότι από στικάκι καρφωμένο στο Zidoo παίζει χωρίς πρόβλημα, εκτός και εάν δεν ισχύει.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Αφού γράφει ότι από στικάκι καρφωμένο στο Zidoo παίζει χωρίς πρόβλημα, εκτός και εάν δεν ισχύει.
Αυτό ισχύει το ίδιο αρχείο καρφωμένο πάνω στο zidoo παίζει χωρίς κανενα προβλημα.
Ποιό NAS έχεις? Γιατί και εγώ έτρεχα αρχεία 4Κ με ένα Zidoo X9S μέσω Synology NAS σε δίκτυο Gigabit και δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Πάντως αν το NAS έχει Gigabit θύρα δεν πρέπει να φταίει αυτό εκτός και αν έχει πρόβλημα το δίκτυο του και δεν μπορεί να μεταδώσει σε φουλ ταχύτητα.

Αν ο NAS που έχεις σου γράφει σε πραγματικό χρόνο την μεταβίβαση των δεδομένων παρακολούθησε αυτό να δεις τι ταχύτητα σου λέει. Να δούμε με τι bandwidth προσπαθεί να μεταβιβάσει το αρχείο.
Το Nas είναι το Dns 323 της Dlink. Και τα δύο είναι σε gigabit δίκτυο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top