Βοήθεια για αγορά Subwoofer

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Καλημέρα στο forum,
Σκέφτομαι να αγοράσω 2 subwoofers Τα χρήματα που έχω σκοπό να διαθέσω είναι 900 ευρώ. Εστίασα στα Yamaha NS SW300. Σε κάποιους ειδικούς που απευθύνθηκα μου πρότειναν είτε το Elac debut sub3010 είτε το SVS SB-1000 λόγω του ότι έχουν πρόγραμμα ισοστάθμισης και θα μπορέσω εύκολα να τα ισοσταθμίσω, (επειδή εγώ δεν έχω καμιά σχέση με αυτά). Βέβαια λόγω κόστους μπορώ να πάρω μόνοι 1. Αξίζει να προχωρήσω σε μια τέτοια αγορά (λόγω του προγράμματος ισοστάθμισης) ή να παραμείνω στην αρχική μου σκέψη? Υπάρχει άλλη εναλλακτική να προτείνετε?
Επειδή έχω έναν ενισχυτή που δεν έχει έξοδο subwoofer θέλω να ρωτήσω kai το εξής:
Το Yamaha NS SW300 μπορεί να δεχτεί σήμα από τις εξόδους των ηχείων του ενισχυτή και μετά να το δώσει στα ηχεία. Το SVS SB-1000 έχει High level input που παίρνει σήμα από την έξοδο των ηχείων του ενισχυτή. Ποια η διαφορά μεταξύ των δυο περιπτώσεων?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ean εχεις τελικό ενισχυτη για τα ηχεία, ιδανική λύση ειναι η χρήση mini dsp (το απλό κάνει λιγότεροα από κατοστάρικο), απο όπου μπορείς να ρυθμίσεις crossover, delays, eq, εντάσεις κοκ.

Το μινι dsp παρεμβάλλεται ανάμεσα σε προενισχυτη και τελικό. Απλά θα πρέπει να ασχοληθείς λιγάκι (έχει μπόλικο υλικό στο ιντερνετ αναφορικά με το mini dsp).

Δυο δυο τα σαμπ όπως γράφεται συνεχώς εδώ μέσα (μεγάλη διαφορά το ένα απο τα δυο, ανεξαρτήτου κατασκευαστή, δηλώνω παθών όπως έχω γράψει σε άλλο νήμα).

Εαν θες πιο απλά πράγματα τότε καλώς κοιτάς αυτά που έχουν ενσωματωμένο dsp. Όμως, θα πρέπει να έχουν και speaker level εισόδους/εξόδους, σαν τo yamaha. To yamaha θα κροσάρει το σήμα, κρατώντας τα μπασα για το σαμπ και στελνοντας το υπόλοιπο σήμα στα ηχεία.

Ιδανικά, θα ήθελες κάποιο με την πλάτη του yamaha (δλδ speaker level input/outptut) και dsp σαν των άλλων δυο.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Οχι τελικό δεν έχω. Μόνο έναν ολοκληρωμένο.
Τη λύση με level input/outptut θα την χρειαστώ για 1-2 μήνες, γιατί πρόκειται να αγοράσω νέο ενισχυτή τον MARANTZ NR-1200 ή τον Yamaha R N803D αλλά είναι σε έλειψη αυτον τον καιρό. Αυτοί έχουν και μια ισοστάθμιση απ' όσο ξέρω.
Το SVS έχει High level speakers input. Σε αυτή την περίπτωση γίνεται cross ή το απλά το subwoofer παίζει μαζί με το woofer των ηχείων? Βάζω και φωτο από το manual


svs subwoofer.JPG
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα φίλε μου,
Η δικιά μου άποψη για το θέμα σου ξεκινάει από το πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος ακρόασης.
Αν είναι περίπου 20τμ και κάτω δυο 10ιντσα σαμπ και θα είσαι οκ.
Αν είσαι παραπάνω και λόγο της οικονομικής κατάστασης παίρνεις ένα 12ιντσο με την προϋπόθεση αργότερα να πάρεις και δεύτερο.
Αν τώρα πάλι θέλεις να μείνεις με ένα λόγο παντόφλας η μη απαιτούμενου χώρου παίρνεις 15-18ιντσο.
Πάντως στα σαμπ που αναφέρθηκες το SVS είναι μια καλή επιλογή αλλά στο στο 1000 pro πιο νέο μοντέλο.
Φιλικά ...
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ta ηχεία θα είναι πλήρους φάσματος, το σαμπ θα παίζει μέχρι εκεί που το ρυθμίσεις.

Κι εννοείται ότι το μέγεθος του χώρου μετράει όπως γράφτηκε. Καλό θα ήταν να μας πεις και δυο λόγια για το χώρο, ο χώρος κάνει κουμάντο στις χαμηλές συχνότητες, ο μόνος τρόπος για να συμμετέχεις στο κουμάντο, είναι με πολλά σαμπς (για αυτό και λέμε πάντα δυο δυο).
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Ο χώρος είναι σαλοκουζίνα περίπου 38 τετραγωνικά και υπάρχει ένα χώρισμα με γυψοσανίδα για να ξεχωρίζει η κουζίνα περίπου 8τ.μ.
Λόγω κόστους μπορώ να πάρω 2 sub μέχρι 900 ευρώ προς το παρών. Θα έχουμε και γκρίνιες βέβαια ιδίως αν τα sub έχουν και μεγάλο όγκο. Μέχρι 12'' κάτι γίνεται.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Τη λύση με level input/outptut θα την χρειαστώ για 1-2 μήνες, γιατί πρόκειται να αγοράσω νέο ενισχυτή
Θα ήταν πολύ κρίμα να στενέψεις (πολύ!) τις επιλογές σου για χάρη του ενός ή δύο μηνών αυτών.

Από τα δύο σαμπ που έχεις γράψει, θα έπαιρνα χωρίς σκέψη το SVS
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Καλημέρα φίλε μου,
Η δικιά μου άποψη για το θέμα σου ξεκινάει από το πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος ακρόασης.
Αν είναι περίπου 20τμ και κάτω δυο 10ιντσα σαμπ και θα είσαι οκ.
Αν είσαι παραπάνω και λόγο της οικονομικής κατάστασης παίρνεις ένα 12ιντσο με την προϋπόθεση αργότερα να πάρεις και δεύτερο.
Αν τώρα πάλι θέλεις να μείνεις με ένα λόγο παντόφλας η μη απαιτούμενου χώρου παίρνεις 15-18ιντσο.
Πάντως στα σαμπ που αναφέρθηκες το SVS είναι μια καλή επιλογή αλλά στο στο 1000 pro πιο νέο μοντέλο.
Φιλικά ...
Και εγώ για το SVS 1000 pro διάβαζα αλλά δεν βλέπω να κυκλοφορεί ακόμη στην Ελλάδα.
Θα ήταν πολύ κρίμα να στενέψεις (πολύ!) τις επιλογές σου για χάρη του ενός ή δύο μηνών αυτών.

Από τα δύο σαμπ που έχεις γράψει, θα έπαιρνα χωρίς σκέψεη το SVS
Συμφωνώ και εγώ. Αν όμως χρειάζονται 2 (λόγω χώρου) τότε μπαίνει στη μέση και το οικονμικό. Ενα 12" subwoofeer πιστεύετε οτι θα είναι αρκετό για τον χώρο μου?
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Συμφωνώ και εγώ. Αν όμως χρειάζονται 2 (λόγω χώρου) τότε μπαίνει στη μέση και το οικονμικό. Ενα 12" subwoofeer πιστεύετε οτι θα είναι αρκετό για τον χώρο μου?
Πάρε το πρώτο, τοποθέτησέ το όπως πρέπει (υπάρχει πολύ σχετικό υλικό), "ζήσε μαζί του" για μερικούς μήνες, διάβασε για τα πλεονεκτήματα των δύο, και κρίνε μόνος σου. Τα δύο είναι σίγουρα καλύτερα από το ένα, αλλά δε θα εκπλαγώ αν νιώσεις πως καλύπτεσαι από το ένα. Εξαρτάται πολύ από το πόσο απαιτητικός και ψείρας είσαι.

Επίσης, θα μπορούσες άνετα να πάρεις από τώρα δύο Presonus Temblor T10, που είναι αξιόλογα σαμπ.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Και εγώ για το SVS 1000 pro διάβαζα αλλά δεν βλέπω να κυκλοφορεί ακόμη στην Ελλάδα.


Συμφωνώ και εγώ. Αν όμως χρειάζονται 2 (λόγω χώρου) τότε μπαίνει στη μέση και το οικονμικό. Ενα 12" subwoofeer πιστεύετε οτι θα είναι αρκετό για τον χώρο μου?
Mporei στη θεση ακρόασης να μην εχεις ακυρώσεις, οπότε να ειναι και η βέλτιστη και να νιώθεις ότι υπερεπαρκεί, μπορεί όμως να είναι η θέση με τις περισσότερες ακυρωσεις οπότε να λες ότι τσαμπα λεφτά έδωσες. Κι εκει που σηκώνεσαι και προχωράς ξαφνικά να αλλάζει το σκηνικό και να νιώθεις το μπάσο απο παν ως κατ.

Για αυτό λέμε οτι ο χώρος κάνει κουμάντο.

Επίσης, άλλοι πήραν ένα σαμπ και είπαν "πωωωωω τι έχανα τοσο καιρό" κι άλλοι όταν πήραν το τέταρτο είπαν "νταξ, τώρα ειμαι οκ"
 


Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Πάρε το πρώτο, τοποθέτησέ το όπως πρέπει (υπάρχει πολύ σχετικό υλικό), "ζήσε μαζί του" για μερικούς μήνες, διάβασε για τα πλεονεκτήματα των δύο, και κρίνε μόνος σου. Τα δύο είναι σίγουρα καλύτερα από το ένα, αλλά δε θα εκπλαγώ αν νιώσεις πως καλύπτεσαι από το ένα. Εξαρτάται πολύ από το πόσο απαιτητικός και ψείρας είσαι.

Επίσης, θα μπορούσες άνετα να πάρεις από τώρα δύο Presonus Temblor T10, που είναι αξιόλογα σαμπ.
Ιδιαίτερα απαιτητικός δεν είμαι, απλά λίγο καλύτερα θέλω να ακούω το μπάσο και όχι σε μεγάλες εντάσεις. Τα presonus το έχω και αυτά στα υπόψιν γιατί στο site έχω διαβάσει πολλές φορές καλά λόγια για αυτά. Η ιδέα των sub svs και Elac μου άρεσε γιατί έχουν και ισοστάθμιση και εγώ είμαι ασχετος και φοβάμαι που θα τα βάλω και πως θα ακούγονται.
Μήπως 2 sub 12" κάνουν πολύ φασαρία σε ένα σαλόνι ή είναι τα πράγματα ανεκτά? Να δω για 10".? Το λέω γιατί υπάρχει και η οικογένεια που δεν είναι και ιδιαίτερα μουσικόφιλη.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Μήπως 2 sub 12" κάνουν πολύ φασαρία σε ένα σαλόνι ή είναι τα πράγματα ανεκτά? Να δω για 10".? Το λέω γιατί υπάρχει και η οικογένεια που δεν είναι και ιδιαίτερα μουσικόφιλη.
Όποια και όσα σαμπ και να πάρεις, ο ήχος θα φτάνει στα άλλα δωμάτια (και σε τυχόν γειτονικά σπίτια!) ως φασαρία, οιπότε θα έχεις θέμα. Προφανώς ανάλογα και με την ένταση που θα ακούς. Ειδικά οι χαμηλές συχνότητες των σαμπ "περνούν" εύκολα προς τα γύρω δωμάτια. Πάντως για το χώρο σου δύο 12άρια δεν είναι υπερβολή.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Μια ερώτηση ακόμη. Μου είπαν κάπου, ότι αν συνδέσω 2 sub σε έναν ενισχυτή με μια έξοδο subwoofer, τότε η απόδοση τους θα μειωθεί στο μισό (η κάτι σχετικό δεν κατάλαβα ακριβώς), οτι δηλαδή πρακτικά θα παίζουν και τα δυο στο μισο, άρα δεν υπάρχει λόγος αγοράς 2 sub. Ισχύει κάτι τέτοιο η δεν πειράζει να συνδεθούν 2 subs σε μια έξοδο?
Mporei στη θεση ακρόασης να μην εχεις ακυρώσεις, οπότε να ειναι και η βέλτιστη και να νιώθεις ότι υπερεπαρκεί, μπορεί όμως να είναι η θέση με τις περισσότερες ακυρωσεις οπότε να λες ότι τσαμπα λεφτά έδωσες. Κι εκει που σηκώνεσαι και προχωράς ξαφνικά να αλλάζει το σκηνικό και να νιώθεις το μπάσο απο παν ως κατ.

Για αυτό λέμε οτι ο χώρος κάνει κουμάντο.

Επίσης, άλλοι πήραν ένα σαμπ και είπαν "πωωωωω τι έχανα τοσο καιρό" κι άλλοι όταν πήραν το τέταρτο είπαν "νταξ, τώρα ειμαι οκ"
Εγώ είτε με 1 είτε με 2 μάλλον στο "πωωωωω τι έχανα τοσο καιρό" θα είμαι.. .😁😁... Πραγματικά ανυπομονώ να πάρω το(α) πρώτο (α) μου subwoofer.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από αυτά και δεν υπάρχεις πρόβλημα σύνδεσης και έντασης.
Προτεινόμενο κάτι σαν αυτό
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από αυτά και δεν υπάρχεις πρόβλημα σύνδεσης και έντασης.
Ευτυχώς γιατί είχα απογοητευτεί με αυτό που μου είπαν. Ευχαριστώ πολύ
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Λογικά θα πρέπει να δώσεις ένα 3dB boost στην έξοδο του ενισχυτή για να πάρεις την ίδια ένταση με πριν από κάθε έναν από τα δύο, πλέον, σαμπ.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Λογικά θα πρέπει να δώσεις ένα 3dB boost στην έξοδο του ενισχυτή για να πάρεις την ίδια ένταση με πριν από κάθε έναν από τα δύο, πλέον, σαμπ.
Όμως δεν είναι κάτι τραγικό έτσι? Το λέω γιατί σχεδίαζα να πάρω ενισχυτή με μία έξοδο sub, και μετά από αυτό που μου είπαν σχεδόν αναθεώρησα και έψαχνα με 2 εξόδους.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Πάντως αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις δύο σαμπ για να αποφύγεις τυχόν διαφορές και αμφιβολίες χρήσης πάρε αν μπορείς έναν ενισχυτή με 2 sub out.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όμως δεν είναι κάτι τραγικό έτσι? Το λέω γιατί σχεδίαζα να πάρω ενισχυτή με μία έξοδο sub, και μετά από αυτό που μου είπαν σχεδόν αναθεώρησα και έψαχνα με 2 εξόδους.
Παρατηρώ ότι πάνε να ξοδευτούν χρήματα χωρίς πλήρη ενημερότητα από πλευράς χρήστη,οπότε κρίνεται σκόπιμη μια παρέμβαση...

Η ενσωμάτωση sub σε δεδομένο σύστημα είναι απλούστερη απ'όσο θα πίστευε μεγάλη μερίδα παραδοσιακών ακροαματικόφιλων,αλλά και δυσκολότερη απ'όσο θα θεωρούσε μεγάλη μερίδα...αρχάριων ως προς το αντικείμενο. :wink:

Καταρχάς δεν πας πουθενά χωρίς μέθοδο χρονικής ευθυγράμμισης με τα main,κατά προτίμηση μέσω επεξεργαστή που θα πρόσφερε τέτοια δυνατότητα.Δεν είναι διαπραγματεύσιμο δεδομένο για αρχάριους χρήστες και ιδίως όσους δεν θα είχαν ευχέρεια στην εφαρμογή προχωρημένης χωροταξίας για να έφερνε κάποιου βαθμού χρονική ευθυγράμμιση.

Δεύτερον,εφόσον τηρηθεί το προαναφερθέν,τότε δεν θα χρειαζόταν sub με εξόδους είτε line σήματος είτε ηχείων.

Τρίτον η οδήγηση τεμαχίων sub συνδεδεμένων παράλληλα (δηλαδή με αντάπτορες τύπου ΄΄Υ΄΄) στην ίδια προενισχυτική έξοδο θα έχει ως αποτέλεσμα να βλέπει η δεύτερη φορτίο με αρκετά μικρότερη ωμική τιμή και χωρητικότητα ίση με το άθροισμα σε σχέση με τις επιμέρους αντιστάσεις και χωρητικότητες εισόδου για τα αντίστοιχα τεμάχια sub.Κάτι τέτοιο για τυπικές εξόδους προ με χαμηλό κέρδος και τυπικές τιμές αντίστασης και χωρητικότητας αντίστοιχα σημαίνει ότι σε αρκετές περιπτώσεις ενδέχεται να υπάρξει ασθενική οδήγηση των sub...Δεν είναι μόνο θέμα παρεχόμενης τάσης στην έξοδο προ,αλλά ηλεκτρικής συμβατότητας ως προς τις αντιστάσεις και χωρητικότητες μεταξύ των δύο πλευρών στη διασύνδεση.

Ένα τέτοιο ζήτημα θα μπορούσε να επιλυθεί με τεμάχια sub παρέχοντα δυνατότητα daisy chaining μέσα από δικές τους εισόδους-εξόδους σήματος ,δηλαδή σύνδεση εν σειρά,το ένα μετά το άλλο αντί μαζί και παράλληλα στην ίδια έξοδο.

Μην προμηθεύεσαι εξοπλισμό αν δεν έχεις καθήσει πρώτα να ενημερωθείς πάνω στους όρους χρήσης των συσκευών.
Μην ενταχθείς σε χρήστες παραπονούμενους εκ των υστέρων,όταν ουδεμία παράλειψη θα διορθωνόταν χωρίς περαιτέρω έξοδα...
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top