DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.818
Εντάξει, ανακαλώ. Δεν ξέρω τί θα λέει στο αυτί, αλλά παρ'όλη την αυξημένη τιμή του, δείχνει ότι είναι ένα καλό εργαλείο. Respect!
 

vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
515
Reaction score
128
Εντάξει, ανακαλώ. Δεν ξέρω τί θα λέει στο αυτί, αλλά παρ'όλη την αυξημένη τιμή του, δείχνει ότι είναι ένα καλό εργαλείο. Respect!
Χαχαχχαχαχαχαχαχαχχαχα.....ΛΕΕΙ πάρα πολλά στο αυτί...!!!
Καί όχι μόνο (Πολλά)
Απλά ΔΕΝ σταματάει να σού μιλάει όμορφα...ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΙΑ...!
Πίστεψέ με...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
αφού η μουσική μας έχει δυναμική περιοχή εεε γύρω στο 20 ;-)
Το DR της μουσικής δεν ισούται με το δυναμικό εύρος.
Είναι η διαφορά μέγιστης στάθμης-μέσης στάθμης. Όχι μέγιστης στάθμης-ελάχιστης στάθμης ;)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Το DR της μουσικής δεν ισούται με το δυναμικό εύρος.
Είναι η διαφορά μέγιστης στάθμης-μέσης στάθμης. Όχι μέγιστης στάθμης-ελάχιστης στάθμης ;)
ΟΚ. Γι αυτό έγραψα 20. Άντε να το κάνουμε 30 (μέγιστη στάθμη-ελάχιστη στάθμη) ή ακόμη παραπάνω για μουσική με ήσυχα περάσματα.

Στην πραγματικότητα το DR της μουσικής που ακούω εγώ (διαφορά μέγιστης στάθμης-μέσης στάθμης) είναι αρκετά κάτω από 20.

Να, ας δούμε για παράδειγμα ένα πολύ αγαπημένο άλμπουμ της Kate Bush που έχει πολύ "ήσυχη" μουσική και είναι και πράσινο ("Incredibly quiet and dynamic master, better than a lot of her older work."):


Μέγιστο DR=16.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
EDIT: Τώρα που το ξανασκέφτομαι, η εμπειρία μου από πικαπ ... φίλων και άλμπουμ βινυλίου με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι μάλλον ούτε η πολύ υψηλή δυναμική περιοχή DACs ακούγεται. Δε χρειάζεται να είναι τεράστια, είναι πάντα πολύυυυυ μεγαλύτερη από τη δυναμική περιοχή της μουσικής. Σα το SINAD πηγών, είναι πάντα μεγαλύτερο από των ηχείων.

Case closed ;-) Χαχα.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Καντο 70
Όχι δεν το κάνω. Πριτς. 70 δε φτάνει κανένα είδος μουσικής. Άντε οι χορωδίες.

10.1177_2331216516630549-fig1.gif


10.1177_2331216516630549-fig2.gif


"The dynamic range of music as normally perceived in a concert hall does not exceed 80 dB, and human speech is normally perceived over a range of about 40 dB."


80db είναι live σε concert hall. Live! Και η wikipedia μιλά για: "In music, dynamic range describes the difference between the quietest and loudest volume of an instrument, part or piece of music"

Ηχογραφημένη μουσική είναι κάτω από human speech, το λέει το παρακάτω άρθρο. Δηλαδή κάτω από 40db με τον παραπάνω ορισμό της wiki (difference between the quietest and loudest volume).

SAGE Journals: Your gateway to world-class research journals
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Και επειδή τα διαγράμματα που έβαλα πιο πάνω είναι μπερδευτικά, με διαφορετικές τιμές DR, καλό είναι να διαβαστεί το άρθρο εξολοκλήρου. Στο πάνω διάγραμμα ο υπολογισμός γίνεται ως difference between the 99th and 10th percentile (ας πούμε πιο κοντά στο max - min) και στο κάτω difference between the 99th and 30th percentile (ας πούμε πιο κοντά στο max-average).

Τέλος πάντων οι ορισμοί και οι μεθοδολογίες μέτρησης DR είναι μπέρδεμα. Αυτό που δεν είναι μπέρδεμα είναι ότι η ηχογραφημένη μουσική είναι ΓΤΠΚ!
 

P

panag 505

Guest
Και επειδή τα διαγράμματα που έβαλα πιο πάνω είναι μπερδευτικά, με διαφορετικές τιμές DR, καλό είναι να διαβαστεί το άρθρο εξολοκλήρου. Στο πάνω διάγραμμα ο υπολογισμός γίνεται ως difference between the 99th and 10th percentile (ας πούμε πιο κοντά στο max - min) και στο κάτω difference between the 99th and 30th percentile (ας πούμε πιο κοντά στο max-average).

Τέλος πάντων οι ορισμοί και οι μεθοδολογίες μέτρησης DR είναι μπέρδεμα. Αυτό που δεν είναι μπέρδεμα είναι ότι η ηχογραφημένη μουσική είναι ΓΤΠΚ!

Πόσο σωστό - το επιδιωκόμενο με τα flac και όλα τα φορμάτ που το AudioQuest DragonFly Black να μοιάζει το ακριβότερο και το καλύτερο
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Οταν λεω 70 εννοώ απο την σιωπή πριν αρχίσει το κομμάτι μεχρι τα 105db max σε reference level. Την πληροφορία χωρου της αίθουσας ηχογράφησης.

Δεν με ενδιαφέρουν τα ποσοστά που λέει το άρθρο. Αυτοί μετρούν απο το ξεκίνημα της μουσικής, και αγνοούν και το χαμηλότερο 10%.

Υπαρχει σοβαρό προβλημα ασυμφωνίας στην μεθοδολογία μεταξύ των διάφορων paper που εχω διαβάσει.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Οταν λεω 70 εννοώ απο την σιωπή πριν αρχίσει το κομμάτι μεχρι τα 105db max σε reference level. Την πληροφορία χωρου της αίθουσας ηχογράφησης.

Δεν με ενδιαφέρουν τα ποσοστά που λέει το άρθρο. Αυτοί μετρούν απο το ξεκίνημα της μουσικής, και αγνοούν και το χαμηλότερο 10%.

Υπαρχει σοβαρό προβλημα ασυμφωνίας στην μεθοδολογία μεταξύ των διάφορων paper που εχω διαβάσει.

Δεν κατάλαβα τί εννοείς στην πρώτη παράγραφο.

Γενικά ο υπολογισμός του Dynamic Range και παρόμοιων μεγεθών στη μουσική όπως crest factor και loudness range είναι αρκετά κομπλικέ και εμπλέκει στατιστική, κατανομές κλπ. Μερικά καλά λινκς:


Σε κάθε περίπτωση, η ηχογραφημένη μουσική ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟΤΗΕΡΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΟΜΙΛΙΑ ΣΕ ΗΣΥΧΟ ΧΩΡΟ. Το λέει το άρθρο. Συγκριτικά δες το, ασ αφήσουμε τα απόλυτα μεγέθη.

Το point μου εξαρχής ήταν ότι είναι η δυναμική περιοχή της μουσικής το φρένο, αυτό που ακούμε, και όχι της πηγής. Όπως αντίστοιχα είναι το SINAD των ηχείων / χώρου που μας περιορίζει, όχι της πηγής.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Λίγο σποτιφάι ρε φιλαράκι;
Σήμερα έκανα πρώτη δόση Pfizer.
Ψηφιακό θα ξαναβάλω μόνο αν βγουν τίποτα παρενέργειες του εμβολίου.

Καλούλι φαίνεται, μου αρέσει η υλοποίησή του ( στο μάτι ). Πριν δύο χρόνια που ψαχνόμουν για νέο dac κοίταζα τα r2r μεν, αλλά σε κινεζοκατάσταση και μέλη εδώ με είχαν αποτρέψει. Απο τότε βέβαια έχουν αλλάξει οι προτεραιότητές μου, όμως σε αυτή τη κατηγορία και αν με ενδιέφεραν μόνο δύο κανάλια, προφανώς και θα διάλεγα το δικό σου που ξέρουμε τί ήχο προσπαθεί να βγάλει η μαμά εταιρεία. ;)
Υ.Γ. Ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις, αλλά έχω την εντύπωση ότι σημασία δεν έχει το κόστος του chip που φοράει ένα dac, όσο η υλοποίηση της πλακέτας ( κυρίως ως προς τη τροφοδοσία με απότερο σκοπό τη μεγαλύτερη απόρριψη θορύβου ) και το firmware ( και κατά πόσο πολύ αυτό εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του εκάστοτε chip ). Και εκεί κολλάει και ο έρωτας του Γιάνννη με το qutest όπου οι τύποι της Chord τρέχουν δικό τους κώδικα.
Νίκο το Bryston είναι εξαιρετικό. Το θέμα είναι ότι από 10/2 ακούω μόνο πικάπ.
Έγραψα ότι θα το έπαιρνα γιατί μου αρέσει σαν κατασκευή με προϋπόθεση να άκουγα ψηφιακά και αν ήθελα να αλλάξω το υφιστάμενο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Το point μου εξαρχής ήταν ότι είναι η δυναμική περιοχή της μουσικής το φρένο, αυτό που ακούμε, και όχι της πηγής. Όπως αντίστοιχα είναι το SINAD των ηχείων / χώρου που μας περιορίζει, όχι της πηγής.
Συμφωνώ απολύτως
Δεν κατάλαβα τί εννοείς στην πρώτη παράγραφο.
Ακούγοντας μια συμφωνία, ανάμεσα σε δυο μέρη υπαρχει μια παύση η οποία μπορει να κρατήσει και 5 δευτερόλεπτα ή ακόμα περισσότερο, όπου ακούς την αίθουσα, ισως κάποιο τρίξιμο καρέκλας, τo air condition του χωρου συναυλιών...για εμένα αυτο είναι το χαμηλότερο σήμα, και όχι αυτό που αναφέρουν στα λινκς.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Συμφωνώ απολύτως

Ακούγοντας μια συμφωνία, ανάμεσα σε δυο μέρη υπαρχει μια παύση η οποία μπορει να κρατήσει και 5 δευτερόλεπτα ή ακόμα περισσότερο, όπου ακούς την αίθουσα, ισως κάποιο τρίξιμο καρέκλας, τo air condition του χωρου συναυλιών...για εμένα αυτο είναι το χαμηλότερο σήμα, και όχι αυτό που αναφέρουν στα λινκς.
Αυτο ομως προυποθετει Και πολύ μεγάλη σταθμη αναπαραγωγής εκτός από μεγάλη δυναμική περιοχή και πολύ μεγάλη ησυχία στο χώρο γιατί νομίζω αλλιώς δεν παίζει να το ακούσεις αυτό.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Σπερες ομορφες....δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα εδω αλλα μια Γερμανικη εταιρια που κατασκευαζει as fucking usual τα μηχανηματα της στην Κινα ειναι και η DENAFRIPS με r2r !Σχετικα βατες τιμες με προσεγμενα προιοντα διαφορων τιμων βεβαιως βεβαιως.....ριχτε τους μια ματια αμα θετε.....https://www.denafrips.eu/dacs
PONTUS
3e03a947b46c5c42ec4ea6dc33a46972-min.png

a1a476ab1221b034c3c9cc9b1d8441ee.png

1a50298093f9b51d1b46aba94cf66336-min.png

1760 ευρα !

VENUS II
9113bca440dd3f141cd582419fdf1e2f_edited_.jpg

fe6301c7802e84d0b8d7959fd8021d52.png


The Venus is true balanced, dual mono R-2R network arrays DAC. Each channel is equipped with independent high-speed FPGA to control the decoding by means of 4 sets of 0.005% R-2R network. This design has very small linear error, high decoding speed, low digital noise, not only to ensure that the audio signal is low distortion, but also to ensure a very low background music noise; allow listener to enjoy the true music with dark background.

All digital input are FIFO buffered and reclock-ed by CRYSTEK Flagship CCHD-957 FEMTO Clocks. Making it less reliance to the source equipment. Venus can transform your consumer grade computer, CDPlayer to high-end sound quality.

2760 ευρα !
TERMINATOR ΙΙ

929c63ea806e84523827518f7351e921-min.png

f929bbd25defc768536c61d4de399ece-min.png


65fef2f2da169b12ba6d6593c7120116-min.png


price-4490€
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Δεν έχουν sub out. Στην πυρά.

Αναρωτιέμαι πως επιτρέπεται να κυκλοφορούν sub/pro χωρίς sub out και cross.
Στην Κίνα;
Εκεί ρε τρώνε νυχτερίδες και σπέρνουν κοβιντοϊούς, δικαναλες σάχλες δε θα κυκλοφορούσαν;
Κινεζόνια ρε, δικάναλο και χοντρά καλώδια, τρίβουν το πουλί τους μπας και μεγαλώσει.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Στην Κίνα;
Εκεί ρε τρώνε νυχτερίδες και σπέρνουν κοβιντοϊούς, δικαναλες σάχλες δε θα κυκλοφορούσαν;
Κινεζόνια ρε, δικάναλο και χοντρά καλώδια, τρίβουν το πουλί τους μπας και μεγαλώσει.
Τα μισα και βαλλε προιοντα φτιαχνονται στην Κινα μωρη παστρικια....ειδικα στο χαιεντι και στο χαι φαι μη σου πω και το 70 % και ας τρωνε νυχτεριδες και σαυρες κια ψωλιαγκους...τα δε καλωδια αστα χεστα....ολες σχεδον οι φιδοεταιριες πανε στην Shentzen και την Tien Pench και φτιαχνουν ολα εκεινα τα μουρατα με τις γυαλιστερες εξωτερικες καλτσες και τα σουπερ επιροδιομενα βυσματα και τα πουλανε χιλιαρικα ατελειωτα!Και το πουλι μας εμεις το τριβουμε οταν παιρνουμε αυτα τα γυαλιστερα καταασκευασματα που ο καθε κατασκευαστης παει και τα μονταρει εκει ...τα Μονολιθια που τα φτιαχνουν αραγες?Τα σβιεσια,την ΑΤΙ,,τα motherboards,τα dacs,,τελικους,ηχεια,παντοφλες,καποτες,δονητες,μοτερ ,κουκλες απο νεοπρενιο για να πηδαει ο ξεμπαρκος....και ...και ...και...ατελειωτη λιστα που θα μεγαλωνει λογω κοστους προιοντος και ο κοντοψωλης ο Κινεζος θα συνεχισει να τα φτιαχνει και να τα πουλαει παντου.....ασε μας μαρη που σου φταινε ολα πχια.....ειδες και συ Made in France στο κωλαρακι του gamoTrinnov σου και πηρες τα πανω σου ξανθομαλλουσα!!!!!
it is common knowledge that the Monolith subwoofers are OEMed by Claridy, which has manufacturing facilities in China. Και αυτοι πουλια τραβανε μακρυμαλλιιιιιιι......
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.692
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top