Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
@alexis Δεν τα είχα δει αυτά που λες, απλά ρίχοντας μια γρήγορη ματιά στα specs του κάθε μηχανήματος στο site της εταιρίας δεν τα αναφέρει αν διάβασα σωστά.
Όπως φαίνεται όμως μάλλον έχω λάθος εγώ, δεν το ήξερα...;):thumbsup:
Άκουσε λίγο τινταλ με ντολμπι άτμος..
Παίζει μια χαρά το σιλντ.

Και νετφλιξ με ντολμπι άτμος παίζει.
Ναι το ξέρω, Netflix έχω και το έχω τσεκάρει, Tidal δεν ψήνομαι γιατί μαζεύονται αρκετές μηνιαίες συνδρομές από δω κι από κει. Δεν ανέφερα πουθενά ότι δεν παίζει atmos το μηχάνημα, ίσα ίσα που παίζει σχεδόν τα πάντα εύκολα και άνετα, απλά μου τη σπάει το συγκεκριμένο πρόβλημα με τον "θόρυβο".
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Δεν έχω συναντήσει τέτοιους θορύβους ούτε όσο είχα την προηγούμενη έκδοση του σιλντ, ούτε με την τελευταία.

Τι να πω, άτυχος είσαι..
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει κανένας θόρυβος από οποιαδήποτε αναπαραγωγή (shield pro 2019)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Κάτοχος του 2019 pro εδώ και αρκετούς μήνες, έχω το εξής πρόβλημα:
Κατά την αναπαραγωγή αρχείων mkv από τον εξωτερικό δίσκο αλλά και μουσικών αρχείων από Tidal & Spotify, όπως και κάθε φορά που πατάω κάποιο πλήκτρο αναπαραγωγής/παύσης στο τηλεχειριστήριο, ακούγονται τυχαία click & pops σαν αυτά του βυνιλίου, τα οποία ενίοτε είναι αρκετά έως πολύ ενοχλητικά.
Μέχρι στιγμής δεν το έχω διαπιστώσει σε αρχεία μουσικής από εξωτερικό δίσκο αν αυτό έχει καμιά ουσία. Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο ανακάλυψα ότι το πρόβλημα είναι σύνηθες Crackling / popping noise alter update to 6.2 και πρακτικά δεν υπάρχει μια λύση που να δουλεύει για όλους.
Αφού δοκίμασα όλα όσα αναφέρονται στο παραπάνω νήμα, το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται αν και κάπως σε μικρότερο βαθμό (μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως μιας και δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο pattern για να μπορέσω να το τσεκάρω σίγουρα). Μέχρι και το καλώδιο του δικτύου έβγαλα μήπως έκανε παρεμβολές αλλά τίποτα. Τείνω να πιστέψω ότι είναι hardware bug κάποιας παρτίδας, σας έχει τύχει αυτό ποτέ ?
Να σημειώσω ότι το έχω συνδέσει απευθείας στον Marantz μέσω HDMI (άλλαξα και καλώδιο μήπως έφταιγε αλλά τίποτα).
Ερώτηση #1:
Αν χρησιμοποιήσεις το κινητό για χειρισμό του Shield ( μέσω του app της Google -> Android Remote ) κάνει πάλι τους ήχους ?

Ερώτηση #2:
Τι έχεις στις ρυθμίσεις του HDMI ( HDMI Background Noise ) και στο Audio -> Dolby Audio Processing ?
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Ερώτηση #1:
Αν χρησιμοποιήσεις το κινητό για χειρισμό του Shield ( μέσω του app της Google -> Android Remote ) κάνει πάλι τους ήχους ?

Ερώτηση #2:
Τι έχεις στις ρυθμίσεις του HDMI ( HDMI Background Noise ) και στο Audio -> Dolby Audio Processing ?
1. Δεν το έχω δοκιμάσει
2. Δεν θυμάμαι απ' έξω (είμαι στο γραφείο) αλλά τις έχω δει και τις έχω σκαλίσει, δεν άλλαξε τίποτα.

ΥΓ. Μετά το τελευταίο firmware upgrade που έκανε προχθές (8.3.2 αν θυμάμαι καλά) σε δύο ταινίες που είδα δεν εμφανίστηκε καθόλου το πρόβλημα...λες ???
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Έτσι για την ιστορία, αρχεία με Dolby Vision και Dolby Atmos παίζει και το Apple TV 4K, με την προσθήκη του Infuse 7. Με το Infuse Pro ξεκλειδώνει ακόμα παραπάνω features.
Και βέβαια τα πάντα όλα σε streaming.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Να ρωτήσω κάτι μπας και ξέρει κανείς τίποτα.
Κάπου με κάποια ναβάθμιση Windows ή Shield το έχασα ειλικρινά, αργεί τραγικά πολύ το Shield να μπει στους φακέλους που έχω στο PC. Πάνω από 5 λεπτά για να καταλήξω στο επεισόδιο της σειράς (3 υποφάκελοι) για να έχετε μια τάξη μεγέθους. Μόλις μπει στο φάκελο που είναι τα επεισόδια, όλα παίζουν καρφί, όπως και το ίδιο το επεισόδιο, μέχρι εκεί όμως έχουμε πολύ καθυστέρηση που εννοείται πριν ήταν σε χρόνο "κλικ".
Έχει κανείς καμιά ιδέα?
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Μιας κι ανακινήθηκε το thread, ας ρωτήσω ξανά:
Προσωπική άποψη αφού δεν υπάρχουν ούτε καν φήμες:

Θεωρητικά, θα έπρεπε φέτος να βγει μία νέα έκδοση βάσει της διετούς διάρκειας κυκλοφορίας των προηγούμενων μοντέλων.

Η πανδημία με την ταυτόχρονη έλλειψη ημιαγωγών έχει πάει πίσω πολλές κυκλοφορίες στον χώρο του hardware.

Το άλλο "πρόβλημα" είναι η έλλειψη κάποιας σοβαρής λειτουργίας που δεν προσφέρει ήδη το τρέχον μοντέλο.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Δεν αγοράζεις σπίτι Γουίζζυ. :p
"Την πάτησα" μια φορά με το NUC - που το πήρα "σήμερα" και μετά από "δύο ημέρες" κυκλοφόρησε το νέο, βελτιωμένο, μοντέλο >:( - οπότε δεν θέλω να "την πατήσω" ξανά (= να πάρω το Shield 2019 τώρα και μέχρι τα Χριστούγεννα π.χ. να κυκλοφορήσει το νέο). Θα περιμένω.

@xfader Thanks, λογική απάντηση.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Η δική μου κοσμοθεωρία είναι να είμαι ευχαριστημένος με την αγορά τη στιγμή που την κάνω. Εάν αύριο βγει το καινούργιο ή καμία καλύτερη προσφορά, τόσο το καλύτερο για τους επόμενους, αλλά (πλέον) δεν με πειράζει :).
Εάν θεωρείς ότι στους επόμενους 6 μήνες θα το αξιοποιήσεις, πάρε ένα 2019 και ευχαριστήσου το.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Η δική μου κοσμοθεωρία είναι να είμαι ευχαριστημένος με την αγορά τη στιγμή που την κάνω. Εάν αύριο βγει το καινούργιο ή καμία καλύτερη προσφορά, τόσο το καλύτερο για τους επόμενους, αλλά (πλέον) δεν με πειράζει :).
Εάν θεωρείς ότι στους επόμενους 6 μήνες θα το αξιοποιήσεις, πάρε ένα 2019 και ευχαριστήσου το.
Σε ζηλεύω γιατί η δική μου ευχαρίστηση κρατάει όσο ένα μοντέλο είναι τρέχον. Αν βγει νέο το θέλω χθες, ασχέτως αν έχει διαφορές που μου λείπουν. Δεν είναι θέμα λειτουργικότητας αλλά ικανοποίησης κατοχής του νέου.

Βέβαια, δεν είμαι της λογικής της αναμονής για το νέο. Αγοράζω το τρέχον μοντέλο κι όταν βγει το καινούργιο το αγοράζω κι αυτό.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εγώ πάλι αγοράζω μόνο ότι χρειάζομαι και είμαι και super ευτυχισμένος. Δεν κοιτάζω το καλύτερο ή το νέο αν αυτά που κάνει δεν θα τα χρειαστώ. Ούτε καίγομαι για αντικατάσταση. Σκέψου ότι η TV μου είναι 1080 και ο ενισχυτής μου 5.1. Μου είναι παγερά αδιάφορο ότι είναι τεχνολογία δεκαετίας και βάλε. Αυτό που θέλω το κάνει.

Πάρε ότι χρειάζεσαι τώρα. Το μόνο που μετράει είναι να κάνει ότι θες. Αύριο θα βγει καλύτερο έτσι κ αλλιώς. Δεν έχει νόημα η αναμονή.

My point of view.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Εγώ πάλι αγοράζω μόνο ότι χρειάζομαι και είμαι και super ευτυχισμένος. Δεν κοιτάζω το καλύτερο ή το νέο αν αυτά που κάνει δεν θα τα χρειαστώ. Ούτε καίγομαι για αντικατάσταση. Σκέψου ότι η TV μου είναι 1080 και ο ενισχυτής μου 5.1. Μου είναι παγερά αδιάφορο ότι είναι τεχνολογία δεκαετίας και βάλε. Αυτό που θέλω το κάνει.

Πάρε ότι χρειάζεσαι τώρα. Το μόνο που μετράει είναι να κάνει ότι θες. Αύριο θα βγει καλύτερο έτσι κ αλλιώς. Δεν έχει νόημα η αναμονή.

My point of view.
Μια χαρά είσαι.

Εγώ είμαι καταναλωτής. Το χόμπι μου είναι η αγορά των προϊόντων. Μόλις ολοκληρωθεί σκέφτομαι το επόμενο. Η χρήση είναι δευτερεύον χαρακτηριστικό.

Γι' αυτό και έχω συσκευές που είναι ακόμα στο κουτί τους. :biggrin:

Πού να δεις στα ρούχα. Θέλω να ανοίγω το ντουλάπι και να μπορώ να διαλέξω από αφόρετα μπλουζάκια, παπούτσια κλπ. Με τα ταμπελάκια τους, σαν να είμαι σε μαγαζί. 8-)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Γι' αυτό και έχω συσκευές που είναι ακόμα στο κουτί τους. :biggrin:
Εγώ πάλι έχω τις συσκευές και το κουτί τους. :biggrin:
Όλα τα κουτιά είναι στην αποθήκη, και η κάθε απόδειξη μέσα στο σχετικό κουτί 📦. Στο παρελθόν Χ φορές έψαχνα για ώρες μια απόδειξη λόγο εγγύησης. Πλέον είναι μέσα στο κουτί της συσκευής. Ούτε 2' δεν μου παίρνει.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Δεν τα πλένεις? :o
Η αιώνια διαφωνία με τη γυναίκα μου.

Όχι, την πρώτη φορά δεν τα πλένω, κι ας είναι γνωστό το ποσό σιχασιάρης είμαι. Αρκεί βέβαια να είναι "του κουτιού", όχι ήδη δοκιμασμένα. Πάντα ζητάω να μου φέρουν κλειστή "συσκευασία".

Ο λόγος είναι ότι μου αρέσει πάρα πολύ η μυρωδιά του καινούργιου (ύφασμα, πλαστικίλα, επεξεργασία, κουτί).

Ακόμα και στο πλύσιμο θέλω απορρυπαντικά με ουδέτερες ή καθόλου μυρωδιές. Κάτι λεβάντες, λουλούδια, θάλασσες μού φέρνουν αηδία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top