Σύστημα με παθητικά ηχεία - Σύστημα με ενεργά ηχεία... εφαρμογή στην πράξη

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Επιπλέον, το 2χ4 πέραν της usb input, δεν έχει και toslink, ενώ δεν έχει και τηλεχειρισμό, κάτι που κάνει σχετικά δύσκολο τον χειρισμό του master volume. Ψηφίζω 2x4HD ( όπως και έκανα άλλωστε :p ).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το σεταπ που πρότεινα με Άνταμ, με ένα minidsp (χωρίς να είναι άκρως απαραίτητο) έχει πολύ πιο σοβαρές δυνατότητες ισοστάθμισης, και ενσωματώνει dac, και με λίγα λεφτά ακόμα, μπαινει Dirac στο παιχνίδι, οπότε κάθε σύγκριση με χύμα στο κύμα παθητικά, είναι εξαρχής καταδικασμενη.
Κανονικά θα έπρεπε να πω πως και στο δικό μου παθητικό σετάπ μπορεί να μπει minidsp κλπ κλπ, στο ίδιο κόστος θα είμασταν πάλι... αλλά όχι, δε θα το πώ!! αφού η εξίσωση αλλάζει συνέχεια δε θα τελειώσουμε ποτέ! (άσε που θα ξαναφτάσουμε στο ρουν!!) !! :roflmao: :biggrin:

μουσικούλα για καλησπέρα


Επιπλέον, το 2χ4 πέραν της usb input, δεν έχει και toslink, ενώ δεν έχει και τηλεχειρισμό, κάτι που κάνει σχετικά δύσκολο τον χειρισμό του master volume. Ψηφίζω 2x4HD ( όπως και έκανα άλλωστε :p ).
το 2x4 έχει ποδαρακι στην πλακετα να βαλεις ποτενσιόμετρο :p
 
Last edited:

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
το 2x4 έχει ποδαρακι στην πλακετα να βαλεις ποτενσιόμετρο
I know! Γι'αυτό είπα ότι κάνει δύσκολο τον χειρισμό του master volume. Απλά πήγα κατ'ευθείαν στο ζουμί, που είναι το 2x4HD καθώς είναι πολυεργαλείο.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
] ευγε χερ ντοκτορ σωστα :drinks:
ΥΓ. Τα rca θα έπρεπε να απαγορευτούν, να είναι παράνομα σα τους γύφτους τους δολοφόνους, στη στρουγκα γύφτοι και rca.
ευγε νεε μου χερ ντοκτορ:smile:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Δύο παμφθηνοι ενεργοί jbl δορυφόροι με το σαμπάκι τους
Ενα σαμπακι ;;; πουτε!! δυο ναι να ειμαστε νομιμοι :smile:
ώστε να τερματίσει το σπορ του δικάναλου,
:lol::lol:
επιμεληθείς ηχητικά το χώρο, διότι όσες δεκάδες χιλιάδες ευρώ κι αν πετάξεις σε σαλόνι με άδεια ντουβάρια, τα 3 μου θα ακούς.
:drinks:
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Off Topic:
Δε με λέτε, τα 2x4 και 2x4HD , τι μέγιστο delay μπορούν να δώσουν;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Βάλτε κοινό προ το minidspHD.
Στην πρώτη δοκιμή με τα παθητικά απλός σαν προ.
Στην δεύτερη με τα ενεργά βάλτε και ισοσταθμιση. Δεν πειράζει που δεν έχει ντιρακ, έχει αρκετό περιθώριο με τα δικά του φίλτρα.
Να δούμε όμως ποιος θα το στήσει;

ΥΓ: Δεν χρειάζονται κουρτίνες, χαρτομάντιλα χρειάζονται. Το αποτέλεσμα θα είναι προφανές
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Off Topic:
Δε με λέτε, τα 2x4 και 2x4HD , τι μέγιστο delay μπορούν να δώσουν;
7,5 και 80 ms αντιστοιχα...με loop διπλασσιαζεις αλλα χανεις εξοδους εισοδους
Το φτηνο του τομαν 680 ms :laugh:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Νομίζω πως η "κόντρα" είναι ένα παθητικό σύστημα εναντίων ενός ενεργού με όριο τιμής 1000€ συνολικά. Δεν υπάρχει λόγος να έχουν τίποτα κοινό, ούτε και τυφλό τεστ απαιτείται (το ενεργό θα είναι εμφανώς καλύτερο 8-)). Δυστυχώς το δικό μου είναι ελαφρώς πάνω από το όριο αλλά θα μπορούσα να διαθέσω πηγή (για το ενεργό, στο παθητικό μπαίνει εμπάργκο) με κόστος λίγο πάνω από 200€ (media player, dac, ισοστάθμιση, καλώδια κτλ).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Λέω "μακάρι" γιατί άτομα π.χ. σαν τον Κώστα, που έχουν περάσει απο συστήματα που κάποιοι θεοποιούν ( και αντιμετωπίζουν και σαν προέκταση του "εγώ" τους ) και που έχουν παραδεχτεί την ανωτερότητα κάτι εντελώς αντίθετου, σπανίζουν στις ομάδες που ο νέος θα επισκεφτεί για να πάρει πληροφορίες σχετικά με το στήσιμο ενός συστήματος. Αντ'αυτών, υπάρχουν διάφοροι "γκουρου" στις ομάδες που αρχικά θα ψάξουν οι νέοι, που λένε οτιδήποτε έμμεσα εκθειάζει τις δικές τους επιλογές, άρα κατ'επέκταση τους ίδιους.
Μακάρι οι νέοι να απαγκιστρώνονταν απο απόψεις που έχουν ρίζες σε δεκαετίες προ του 90 και να μάθαιναν εξ'αρχής ότι το αυτί δεν είναι μέσο καλιμπραρίσματος ενός συστήματος. Και να διάβαζαν λίγο παραπάνω πριν ασχοληθούν ( κάτι που προϋποθέτει την ύπαρξη ενός ατόμου που θα τους έδειχνε το δρόμο, που να ψάξουν για να διαβάσουν και να πάρουν τις κατάλληλες πληροφορίες ) ώστε να είχαν μια αρχική γνώση, κάποια αρχικά εφόδια προκειμένου να εκμεταλλευτούν όσο το δυνατόν περισσότερο τα χρήματα που θα επενδύσουν.
Όσο για το μέσο το ίδιο ( βινυλιο ) ξαναπεί τη γνώμη μου. Επανήλθε σαν μόδα χωρίς να έχει βελτιωθεί σε σχέση με το πως το αφήσαμε όταν άρχισε να "σβήνει" και να δίνει τη θέση του στο ψηφιακό. Αντίθετα, τόσο το ψηφιακό μέσο, όσο και τα ενεργά ηχεία, έχουν εξελιχθεί σημαντικά σε σχέση με εκείνη την εποχή. Τα μυαλά των "σειρήνων" όμως παραμένουν τα ίδια... Και πέραν του τί πιστεύω και ακούω εγώ, μιλάνε και οι προδιαγραφές.
Βρε..

Τι μακάρι πάλι.. :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::lol:

:p

:lolsign:
να σαμπακι ;;; πουτε!! δυο ναι να ειμαστε νομιμοι :smile:
Αν βάλουν 2 σάμπ κύριε Χρήστο με 1000 ευρώ μπάτζετ για ηχεία θα παίξουν αυτά.. :lol:
Όχι τίποτε άλλο..
Δεν είναι ενεργά αλλά αυτοενισχυόμενα.. :roflmao::roflmao::roflmao:

1635870612575.png
 
Last edited:

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
7,5 και 80 ms αντιστοιχα...με loop διπλασσιαζεις αλλα χανεις εξοδους εισοδους
Το φτηνο του τομαν 680 ms :laugh:
680 ms??Wtf, για πόση απόσταση το προοριζουν? Αν και μάλλον το προοριζουν για επαγγελματική χρήση.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Νομίζω θέλει 200€ ακόμα για να πάρεις άδεια για Dirac. Ε, αυτά
Όντως, 200€ κοστίζει και ήταν ένας ακόμα λόγος που διάλεξα το 2x4HD (για μελλοντική αναβάθμιση ). Για κάποιον όμως που ξέρει ότι θα χρησιμοποιήσει dirac, καλύτερα να πάει απευθείας στο ddrc24 που δίνει και το μικρόφωνο στο πακέτο. Anyway!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πάντως, πρέπει να ομολογήσω πως, εκτός από ένα σωρό κατεβατά, δε βλέπω να υπάρχει διαθέση για μία δοκιμή/σύγκριση "παραδοσιακού" με "νεότερου".
Μόνο μηνύματα τύπου "... Στο ίδιο μπάτζετ, το καλό ενεργό θα κερδίζει πάντα το καλό παθητικό...." (για παράδειγμα το χρησιμοποίησα, δεν έχει να κάνει με εσάς dimifoot)
Έχω πραγματοποιήσει ανάλογες δοκιμές και μάλιστα υπό συνθήκες αρκετά ισοδύναμες,με την απόκριση στα επιμέρους setup διορθωμένη χάρη σε rePhase - κι επιβεβαιωμένη μέσω μικροφώνου - προς κοινή καμπύλη-στόχο... Από τη μια πλευρά παθητικά main και sub υπό κλασσική ακουστική ενσωμάτωση χωρίς παρεμβολή υψιπερατού φίλτρου,από την άλλη προσιτοί ενεργοί δορυφόροι και ζεύγος sub κροσαρισμένα με όλες τις διατυπώσεις....Πηγή PC-foobar .Ως στάθμη επελέγη τυπική τιμή αναφοράς έχοντας επιβεβαιώσει την ικανότητα διαχείρισης χάρη σε ισοδύναμες τιμές παραμόρφωσης.

Το παθητικό setup ήταν λίγο ακριβότερο κατά την αναγωγή κοστολογίου,αφού σκοπός ήταν να επιτευχθεί ικανοποιητική προσέγγιση στην καμπύλη-στόχο με ήδη διαθέσιμες συσκευές.
Δεν έχει σημασία ν'αναφέρω συμπεράσματα,αφού έγιναν για λόγους αναψυχής χωρίς ν'ακολουθηθεί πρωτόκολλο διπλής τυφλής δοκιμής,ενώ η εναλλαγή δεν γινόταν άμεσα,αλλά συμβιώνοντας για κάποιο χρονικό διάστημα με καθένα δοκίμιο και ακούγοντας το ίδιο πρόγραμμα.
Off Topic:
Δε με λέτε, τα 2x4 και 2x4HD , τι μέγιστο delay μπορούν να δώσουν;
Παρεμπιπτόντως,οι εκδόσεις του miniDSP χωρίς Dirac δεν διαθέτουν στο δικό τους λογισμικό επαρκές πλήθος taps για ικανοποιητική εφαρμογή συνέλιξης,τουλάχιστον υπό τυπικές οικιακές συνθήκες...Οπότε η διόρθωση μέσω rePhase - σε επίπεδο ψηφιακού αναπαραγωγού εννοείται - θα κρινόταν μεν αναγκαία...αλλά και ανώφελη παράλληλα,διότι υπάρχουν οδοί με απλούστερα βήματα κι ενιαία επεξεργασία DSP...
 
Last edited:


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Παρεμπιπτόντως,οι εκδόσεις του miniDSP χωρίς Dirac δεν διαθέτουν στο δικό τους λογισμικό επαρκές πλήθος taps για ικανοποιητική εφαρμογή συνέλιξης,τουλάχιστον υπό τυπικές οικιακές συνθήκες...Οπότε η διόρθωση μέσω rePhase - σε επίπεδο ψηφιακού αναπαραγωγού εννοείται - θα κρινόταν μεν αναγκαία...αλλά και ανώφελη παράλληλα,διότι υπάρχουν οδοί με απλούστερα βήματα κι ενιαία επεξεργασία DSP...
Δάσκαλε!! Για πες τις οδούς μπας και ξεστραβωθούμε!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Είναι αυτό που λέμε "να έχει ένα ρημάδι Dirac".
Δάσκαλε!! Για πες τις οδούς μπας και ξεστραβωθούμε!!
Καλώς ή κακώς,custom DSP διορθώσεις στη θέση του Dirac προϋποθέτουν όχι μόνο ικανή γνώση αλλά και παρατεταμένη εμπειρία με λιγότερο επιτυχημένες απόπειρες...Θα ήταν άτοπον από μέρους μου να εξηγήσω το πώς...ν'αποτυγχάνουμε μέχρι να πετυχαίναμε.:sneaky:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Όπως λέμε στην Χειρουργική.
Τα καλά αποτελέσματα έρχονται από την γνώση και την εμπειρία.
Η γνώση και εμπειρία έρχεται από τα κακά αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Καλώς ή κακώς,custom DSP διορθώσεις στη θέση του Dirac προϋποθέτουν όχι μόνο ικανή γνώση αλλά και παρατεταμένη εμπειρία με λιγότερο επιτυχημένες απόπειρες...Θα ήταν άτοπον από μέρους μου να εξηγήσω το πώς...ν'αποτυγχάνουμε μέχρι να πετυχαίναμε.:sneaky:
Α, κατάλαβα. Εννοείς ότι αφού υπάρχει η δυνατότητα του dirac, δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθεί κάποιος με το rephase. Σωστά; Γιατί, κατάλαβα ότι υπάρχουν εναλλακτικές του rephase και του dirac.
Προσωπικά, ξέρεις τί σκοπεύω να κάνω. Να παίξω μέχρι να βαρεθώ και να αγοράσω το dirac license. Ούτως ή άλλως, το minidsp ήρθε για να μείνει στο σύστημά μου, εκτώς αν κάποτε αγοράσω τον SHD για να τα έχω όλα σε ένα, με XLR εξόδους.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... δε νομιζω οτι χρειαζεται καν δοκιμη δεδομενου της παρακατω μετρησης 🐒 :

πηγη
τωρα μπορουμε να κανιβαλισουμε το θεμα...κατα τα χαλογουινιατικα εθιμα? :smoke:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
.. δε νομιζω οτι χρειαζεται καν δοκιμη δεδομενου της παρακατω μετρησης 🐒
Α, λίγο ξεβρακωμα στο αγνό παραδοσιακό χάλι ενδ, πάντα είναι διασκεδαστικό. 😎

Αυτό το ταπεινό 3 κατοστάρικων ηχείο, μαζί με το ομοσταυλο σαμπ, θα ξεβρακωσει χαλαρά πολλά καλογυαλισμένα ξύλινα επώνυμα ντουλάπια. 😜🤣😂
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top