Σύστημα με παθητικά ηχεία - Σύστημα με ενεργά ηχεία... εφαρμογή στην πράξη

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Η σύγκριση παθητικά vs ενεργά ηχεία είναι πιστεύω αδόκιμη.
Όταν μιλάμε για ενεργά ,συνήθως μιλάμε για monitor ηχεία που κατασκευάστηκαν έτσι ώστε να έχουν flat απόκριση.
Τα παθητικά όμως έχουν φτιαχτεί έτσι ώστε με hardware τεχνικές ( καμπίνα,cross κ.λ.π)να αποδώσουν το target curve που θέλει να πλασάρει ο κατασκευαστής σαν την καλύτερη ,για το κόστος τους .
(υπάρχουν βέβαια και παθητικά monitors αλλά σπάνια επιλέγονται για ευνόητους λόγους )
Με λίγα λόγια εκτός των άλλων, με τα ενεργά μπορείς να παίξεις και να τα φέρεις , με τα παθητικά είναι «άμα» κάτσουν στον χώρο σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Δορυφόροι 8" με βάσεις 529€


Το σαμπάκι τους που θα κάνει και κρος 429€


Ένα volume control (αν δεν έχεις) με 35€


Σύνολο 993€, ούτε καν χιλιάρικο.

Για καλώδια XLR θα χρειαστείς κάτι ψιλά, για 4 τεμάχια 6μετρα θες λιγότερο από 20€.


Beat this mf.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Δορυφόροι 8" με βάσεις 529€


Το σαμπάκι τους που θα κάνει και κρος 429€


Ένα volume control (αν δεν έχεις) με 35€


Σύνολο 993€, ούτε καν χιλιάρικο.

Για καλώδια XLR θα χρειαστείς κάτι ψιλά, για 4 τεμάχια 6μετρα θες λιγότερο από 20€.


Beat this mf.
Αυτό που έστησες έχει μια είσοδο line, volume control και τέλος.

Οπότε να στήσουμε κάτι αντίστοιχο:

2 τέτοια:



και έναν:


σύνολο 700 με τα καλώδια
:p :p





(προσπαθω να πω πως αυτό που έστησες είναι σαν τελικός με volume και ηχεία.... τι θα βάλεις πιο πριν δεν ασχολήθηκες... οπότε ξεκινάω και γω με ...τελικό, βάλε καλύτερα ηχεία εσύ να πας στο χιλιάρικο)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Αφού η πηγή είναι εκτός ρε, ε, βάλε ένα στριμινγκ dac κάτι ότι θες.
Μήπως θες μίκτη με 5-6 εισόδους;
Τι θες αγόρι μου έλα στο θείο πες μου. 😜🤣😂
Οπότε να στήσουμε κάτι αντίστοιχο:

2 τέτοια:

https://www.thomann.de/gr/jbl_jrx_212.htm

και έναν:

https://www.thomann.de/gr/crown_xli_1500.htm
σύνολο 700 με τα καλώδια
Στήσε ότι θες, βαλε Μπιενταμπλεγιου ρε, βάλε κλιψ, ορίστε.

Με κραουν, καλά το πας. Σαμπ όμως δε βλέπω να ενσωματώνεις και θα πέσει γέλιο.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Εβαλες ένα volume control, που όμως είναι στα 5ΚΩ. Δεν ξέρω αν κάποιος που στήνει σύστημα ενισχυτή-ηχείων του χιλιάρικου, θα διαθέτει πηγές που θα αποδίδουν το καλύτερό τους με δαύτο. Καλύτερα μίκτης ή κάτι άλλο, μάλλον με ελαφρά υπέρβαση του μπά΄τζετ
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Με κραουν, καλά το πας. Σαμπ όμως δε βλέπω να ενσωματώνεις και θα πέσει γέλιο.
Σαμπ θες;;; βάλε το ίδιο που έβαλες εσύ αν νομίζεις πως χρειάζεται και θα κάνει δουλειά..!!!
Μια χαρά ενσωματώνεται, xlr εισόδους εξόδους έχει!!!
Ξεπέρασα βέβαια λίγο το χιλιάρικό αλλά σιγά... η 3η οκτάβα ρίχνει σπίτια!!! :p
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Είμαι γενικά υπέρ των ενεργών αλλά νομίζω πως τα έχουμε θεοποιήσει ή τουλάχιστον δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες για να τα προτείνουμε δια κάθε νόσο και κάθε μαλ@κια...
Έτσι π.χ. για ένα σφιχτό μπαντζετ, θα πρέπει να σκεφτούμε αρχικά τις πηγές μας...
Αν θες να ακούς από υπολογιστή, προφανώς υπάρχει υπεροχή στα ενεργά.... με ένα audio interface ή dac με volume είσαι άρχοντας... αν έχεις κέφια και κάνεις και EQ στον υπολογιστή, ακόμα πιο άρχοντας.
Αλλά αν π.χ. θες πικαπ;;; γιατί έτσι!!! δεν έχει γιατί!!! Τότε για ένα σφιχτό μπάντζετ πιθανότατα να είναι καλύτερα ένα ζευγαράκι ηχεία και ένας ολοκληρωμένος, έχεις το Phono stage σου και όλα τα υπόλοιπα καλούδια volume/bass/treble/headphones όμορφα και συμμαζεμένα...
Να πούμε για πολυκάναλο;;; Πάλι για σφιχτό μπάντζετ ο ολοκληρωμένος AV και παθητικά ηχεία συμφέρουν αφού όλα μαζί κοστίζουν όσο ο ...AV προενισχυτής που θα οδηγούσε τα ενεργά...
Δεν ισχυρίζομαι δηλαδή πως τα παθητικά είναι καλύτερα, ισχυρίζομαι όμως πως αναλογιζόμενοι το κόστος, τις πηγές και τους στόχους... ναι, αρκετές φορές συμφέρουν/βολεύουν...
Για κάποιον που θα στήσει τώρα ένα σύστημα, αρχικά δεν υπάρχει λόγος να πάει σε βινύλιο, παρά μόνο αν έχει ήδη κάποια συλλογή. Μακάρι οι νεοεισερχόμενοι στο χώρο να είχαν αρκετά ανοιχτά μυαλά ( και κλειστά αυτιά... στις σειρήνες ) και να άραζαν με ένα καλοστημένο ψηφιακό σύστημα. Όσο για τον προενισχυτή που θα οδηγήσει ένα σετ ενεργών, η λύση είναι απλή: minidsp για usb dac, ρυθμιστικό έντασης, μια ψηφιακή και μια αναλογική είσοδο ( αν θέλει να παίξει και με phono stage στο μέλλον βρε αδερφέ! ), κροσόβερ και τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να ενσωματωθούν πλήρως τα subs. An δώσει κάτι παραπάνω ( 400 ευρώ συνολικά ) παίρνει το ddrc24 που έχει dirac 3 και δώρο το μικρόφωνο!!!
Edit: Και με τα λεφτά της βινυλιακής συλλογής, θα αγόραζε μια συνδρομή στο tidal ή ακόμα και το qobuz ( υπάρχει τρόπος... ) και τα ρέστα, φροντίδα χώρου. Come get some!!
Εσύ είχες νοσήσει και από τα καλώδια, αλλά βλέπω τα ξεπερνάς όλα, μπράβο, σιδερένιος
Όλοι περάσαμε παιδικές ασθένειες!! Όσο για τον Covid, ευτυχώς τον πέρασα άνετα, μια μέρα πυρετό και μετά χαλαρά. Οξυγόνο έπαιζε απο 99 στο 100 και πήγα για τεστ στο εξεταστικό κέντρο πρακτικά χωρίς συμπτώματα. Δεν θέλω να το ξαναπεράσω, βέβαια...

α) γιατί να επιλέξω το ίδιο ηχείο σε παθητική έκδοση με το αντίστοιχο ενεργό του και όχι κάποιο άλλο σε συνδυασμό με διαφορετικό ενισχυτή αλλά το συνολικό κόστος να είναι το ίδιο,
Επειδή κατά κάποιο τρόπο αυτό έχω κάνει, δεν σου αφήνει κανένα περιθώριο αμφιβολίας αυτή η διαδικασία. Το να ακούσεις δηλαδή το ίδιο ακριβώς ηχείο σε παθητική και ενεργή λειτουργία. Μέρα με τη νύχτα. Χθες ρύθμισα το delay για να έχω χρονικά ευθυγραμμισμένες τις μονάδες του ηχείου μου... Είδα τη κατάλληλη ρύθμιση με βάση τις μετρήσεις και την άκουσα κιόλας. Αναρωτιέμαι πραγματικά, πως μπορεί ένα παθητικό κροσόβερ να το κάνει αυτό και αν το καταφέρει, για πόσο καιρό θα λειτουργεί έτσι ( μέχρι να τα φτύσουν τα παθητικά υλικά ). Για τους δε "βελτιωτές" με... εξωτικά υλικά και τιουνάρισμα διά της ακοής, ένα έχω να πω: "Φέρτε μετρήσεις!!"

γ) τι να τον κάνω τον προενισχυτή αφού έχω ολοκληρωμένο,
το dacάκι/προενισχυτής των 150€
Τι να τον κάνεις τον ολοκληρωμένο που καλείται να οδηγήσει παθητικά ηχεία, όταν με ένα προενισχυτή μπορείς να οδηγήσεις ενεργά. Αν δε, το παίξεις έξυτνα και χτυπήσεις minidsp ( γιατί, τελικά πιστεύω ότι κινήθηκα έξυπνα σε αυτό το κομμάτι ), έχεις σε ένα τόσο δα μηχανάκι, usb dac, προενισχυτή, κροσόβερ, ρυθμίσεις για ενσωμάτωση subs, equalizer και αν δώσεις λίγα περισσότερα χρήματα ( όπως απάντησα και στον wnet ) έχεις και dirac live 3, πακέτο με το μικρόφωνο μετρήσεων.

Δηλαδή, προσωπικά θα χρησιμοποιούσα pc σαν πηγή, θα αγόραζα ένα ζευγάρι ενεργών ηχείων και minidsp 2x4HD ή DDRC24. Στη συνέχεια, θα μάζευα χρήμα να αγόραζα και ένα ζευγάρι subs. Come get some.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.120
Reaction score
18.860
Μακάρι οι νεοεισερχόμενοι στο χώρο να είχαν αρκετά ανοιχτά μυαλά ( και κλειστά αυτιά... στις σειρήνες ) και να άραζαν με ένα καλοστημένο ψηφιακό σύστημα
Γιατί βρε Astro λες μακάρι?
Σιγά..
Ο άλλος μπορεί να γουστάρει διαφορετικά πράγματα και να είναι και καλυμμένος για μια ζωή..
Δεν έχουν όλοι την ίδια ''λόξα'' για ψάξιμο, αναβαθμίσεις, ή διάβασμα και μετρήσεις επί μετρήσεων..
Αν κάποιος θέλει πικάπ, νέες αγορές δίσκων, ή ότι άλλο, ίσως είναι του γούστου του όλη αυτή η διαδικασία.
Όλα καλά, αρκεί να ξέρει τι υπάρχει και να μην παραμυθιάζεται με διάφορα (ειδικά αν δεν έχει την τσέπη για αυτά).
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.399
"Τυφλό" δεν είναι δυνατό αφού το παραπέτασμα που θα χρησιμοποιηθεί για να κρύψει τα συστήματα θα επηρεάσει την απόδοση. Εδώ αφαιρούμε το προστατευτικό κάλυμμα των ηχείων γιατί σε πολλές -μετρημένες εργαστηριακά- περιπτώσεις επηρεάζουν αρνητικά το αποτέλεσμα, πώς να χρησιμοποιήσουμε ολόκληρο "παραβάν", έστω και με ηχοδιαπερατό ύφασμα για την αξιολόγηση;
Υπάρχουν ηχοπερατά υλικά που δεν επηρεάζουν τον ήχο, χρησιμοποιούνται παγκοσμίως σε τετοια τεστ, δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό. Και στο κάτω κάτω, όπως γράψατε για τον χώρο ακρόασης, η συγκεκριμένη παράμετρος θα είναι κοινή και για τα δυο συστήματα.

Οποιοδήποτε sighted test έχει πολύ μικρη αντικειμενική αξία. Αυτά έχουν αποδειχθεί, με συχνά εξευτελιστικό τρόπο για τους συμμετέχοντες, σε πειράματα.

Παρακάτω:
Στο ίδιο μπάτζετ, το καλό ενεργό θα κερδίζει πάντα το καλό παθητικό. Αυτό θα συμβαίνει κυρίως διότι η τιμολόγηση των ενεργών ειναι πολύ πιο ειλικρινής/ανταγωνιστική και με μικρότερο profit margin μιας και απευθύνεται σε πιο δύσκολο και απαιτητικό target group.
Και τέλος διότι τα ενεργά (συνήθως αλλά όχι πάντα επαγγελματικά) ηχεία δεν σχεδιάζονται για να αρέσουν οπτικά, και εξ αυτού εχουν ακόμα χαμηλότερο κόστος.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Οποιοδήποτε sighted test είναι γτπκ
Φικσντ

Όταν το βλέπεις, το μετράς και έτσι κρίνεις.
Δια των μετρήσεων.

Για να κριθεί με το αφτί, πρέπει να μη το βλέπεις.

Όταν δε το βλέπεις, το αφτί προτιμάει πάντα αυτό που μετράει καλύτερα.


ΥΓ. Όποιος διαφωνεί με τα παραπάνω, δε ξέρει τι του γίνεται.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Δορυφόροι 8" με βάσεις 529€


Το σαμπάκι τους που θα κάνει και κρος 429€


Ένα volume control (αν δεν έχεις) με 35€


Σύνολο 993€, ούτε καν χιλιάρικο.

Για καλώδια XLR θα χρειαστείς κάτι ψιλά, για 4 τεμάχια 6μετρα θες λιγότερο από 20€.


Beat this mf.
"... We need to talk about things
Tell me what ya do, tell me what ya eat
I might cook for you...
... I don't mind, see this ain't about sex
It's all about love being in charge of this life and the next
Why all the cosmic talk?
I just want you smarter than I'll ever be when we take that walk
Come here baby, yeah
You sexy motherfucker... " - Prince :)

Σοβαρο... γράφεις τώρα; Θα τολμούσες να βάλεις αυτή τη συσκευή για... έλεγχο έντασης... σε αυτό το σύστημα και θα περίμενες να αποδείξεις αυτά που ισχυρίζεσαι;!; Θα το "έφτυνε" αμάσητο, θα το "έχει" γι' αστείο λέμε το "παραδοσιακό" σύστημα :drinks:
Στη θέση σου θα προτιμούσα αυτό για 74€ διαφορά! Θα είχα απαλλάξει και το σύστημα από την κάρτα του υπολογιστή και την έξοδο από τα ακουστικά ;)
Μπορεί να ανέβαινε το κόστος κοντά στα 1.150€ (κομπλέ, με όλα τα καλώδια, όχι να ξεχνώ τα καλώδια σύνδεσης της συσκευής ελέγχου έντασης με το sub και την πηγή) αλλά θα είχα περισσότερες δυνατότητες σύνδεσης μελλοντικών ... "ορέξεων".

Αφού η πηγή είναι εκτός ρε, ε, βάλε ένα στριμινγκ dac κάτι ότι θες.
Μήπως θες μίκτη με 5-6 εισόδους;
Τι θες αγόρι μου έλα στο θείο πες μου. 😜🤣😂

Στήσε ότι θες, βαλε Μπιενταμπλεγιου ρε, βάλε κλιψ, ορίστε.

Με κραουν, καλά το πας. Σαμπ όμως δε βλέπω να ενσωματώνεις και θα πέσει γέλιο.
Η πηγή που θα χρησιμοποιηθεί και για τα 2 συστήματα θα είναι κοινή, αν αποφασιστεί να είναι cd player ή βινύλιο δε θα υπολογιστεί στο κόστος των συστημάτων.
Αν είναι άυλα μέσω κάποιας πλατφόρμας και δε προσφέρεται η δυνατότητα από τον προτεινόμενο συνδυασμό να το υποστηρίξει, τότε οι προσθήκες θα υπολογιστούν στο κόστος του συστήματος.
Δε με προσέχεις λέμε... :p:D

peace and love
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Στη θέση σου θα προτιμούσα αυτό για 74€
Προφανώς, καλύτερη επιλογή ο μικτης..

Ωστόσο, η μόνη σωστή επιλογή φαίνεται παρακάτω, κυρίως η δεύτερη, με Dirac:

θα χρησιμοποιούσα pc σαν πηγή, θα αγόραζα ένα ζευγάρι ενεργών ηχείων και minidsp 2x4HD ή DDRC24
Όπου πλέον έχεις και dac, και volume control, δουλεύει roon, ε σ@λτα και γ@μησου πάρε ένα σαμπ ακόμα, οπότε με λιγότερο από 2 χιλιάρικα τα έχεις όλα, πλήρες σύστημα, απλώς κουτσό 😜🤣😂(δικάναλο κι όχι πολυκαναλο).

Τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα..😎

Ένα πλήρες τέτοιο ηχοσυστημα, με roon & Tidal & qobuz, είναι τέλειο για να παίζεις όλες τις μουσικές του πλανήτη από τον καναπέ σου από το κινητό σου ή ένα ταμπλετ, με Ντιράκ, με 2 σαμπ και με 2 δορυφόρους 8"-ιντσους.

Καλώδια, βάσεις, όλα μέσα, 2 χιλιάρικα δεν φτάνει.

Ρακ δε χρειάζεται, δεν υπάρχουν συσκευές να φαίνονται. Το μίνι ντιεσπι το βάζεις δίπλα στο ρουτερ ή στο λαπτοπ/pc που έχεις σπίτι, όπου θα δουλεύει roon core.

Η επικοινωνία με το σύστημα γίνεται μέσω Wi-Fi από το κινητό σου. Κουμπγιά, δεν εχ. 🤣😜😂


ΥΓ. Μη μου πείτε τι θα κάνει ο λεβέντης που θέλει πικάπ, γιατί θα τον στείλω για πολλαπλές εξετάσεις σπέρματος. 30 την ημέρα, με συνταγή γιατρού.🤣😜😂😜😝😁
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Προφανώς, καλύτερη επιλογή ο μικτης..

Ωστόσο, η μόνη σωστή επιλογή φαίνεται παρακάτω, κυρίως η δεύτερη, με Dirac:



Όπου πλέον έχεις και dac, και volume control, δουλεύει roon, ε σ@λτα και γ@μησου πάρε ένα σαμπ ακόμα, οπότε με λιγότερο από 2 χιλιάρικα τα έχεις όλα, πλήρες σύστημα, απλώς κουτσό 😜🤣😂(δικάναλο κι όχι πολυκαναλο).

Τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα..😎

Ένα πλήρες τέτοιο ηχοσυστημα, με roon & Tidal & qobuz, είναι τέλειο για να παίζεις όλες τις μουσικές του πλανήτη από τον καναπέ σου από το κινητό σου ή ένα ταμπλετ, με Ντιράκ, με 2 σαμπ και με 2 δορυφόρους 8"-ιντσους.

Καλώδια, βάσεις, όλα μέσα, 2 χιλιάρικα δεν φτάνει.

Ρακ δε χρειάζεται, δεν υπάρχουν συσκευές να φαίνονται. Το μίνι ντιεσπι το βάζεις δίπλα στο ρουτερ ή στο λαπτοπ/pc που έχεις σπίτι, όπου θα δουλεύει roon core.

Η επικοινωνία με το σύστημα γίνεται μέσω Wi-Fi από το κινητό σου. Κουμπγιά, δεν εχ. 🤣😜😂


ΥΓ. Μη μου πείτε τι θα κάνει ο λεβέντης που θέλει πικάπ, γιατί θα τον στείλω για πολλαπλές εξετάσεις σπέρματος. 30 την ημέρα, με συνταγή γιατρού.🤣😜😂😜😝😁
Nα αυτά δε μπορώ... !
Ξεκινάς για απλό σύστημα και καταλήγεις με ....roon
(παρεμπιπτόντως δεν έχει roon το ddrc24)
Λες και το π.χ. ΤΖΑΜΠΑΝΤΑΝ foobar δεν την κάνει τη δουλειά, πρέπει να ....έχουμε εξώφυλλα downloaded...

ααα και το volume control του minidsp είναι για μοδίστρες! δεν είναι μεθανιώτικο :p :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
παρεμπιπτόντως δεν έχει roon το ddrc24
Σοβαρά;
Μα ίδιες πλατφόρμες δεν είναι;
Τότε χεσε μέσα, μόνο shd.
Τα υπόλοιπα είναι μπακατελες.
Άμα δεν έχει ρουν και στριμινγκ, είναι για πέταμα.

Shd λοιπόν. Φινίτο.
Με τα XLR του, με τις τάσεις εξόδου άριστες και σιναντ να φαν κι οι κότες.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Γιατί βρε Astro λες μακάρι?
Σιγά..
Ο άλλος μπορεί να γουστάρει διαφορετικά πράγματα και να είναι και καλυμμένος για μια ζωή..
Δεν έχουν όλοι την ίδια ''λόξα'' για ψάξιμο, αναβαθμίσεις, ή διάβασμα και μετρήσεις επί μετρήσεων..
Αν κάποιος θέλει πικάπ, νέες αγορές δίσκων, ή ότι άλλο, ίσως είναι του γούστου του όλη αυτή η διαδικασία.
Όλα καλά, αρκεί να ξέρει τι υπάρχει και να μην παραμυθιάζεται με διάφορα (ειδικά αν δεν έχει την τσέπη για αυτά).
Λέω "μακάρι" γιατί άτομα π.χ. σαν τον Κώστα, που έχουν περάσει απο συστήματα που κάποιοι θεοποιούν ( και αντιμετωπίζουν και σαν προέκταση του "εγώ" τους ) και που έχουν παραδεχτεί την ανωτερότητα κάτι εντελώς αντίθετου, σπανίζουν στις ομάδες που ο νέος θα επισκεφτεί για να πάρει πληροφορίες σχετικά με το στήσιμο ενός συστήματος. Αντ'αυτών, υπάρχουν διάφοροι "γκουρου" στις ομάδες που αρχικά θα ψάξουν οι νέοι, που λένε οτιδήποτε έμμεσα εκθειάζει τις δικές τους επιλογές, άρα κατ'επέκταση τους ίδιους.
Μακάρι οι νέοι να απαγκιστρώνονταν απο απόψεις που έχουν ρίζες σε δεκαετίες προ του 90 και να μάθαιναν εξ'αρχής ότι το αυτί δεν είναι μέσο καλιμπραρίσματος ενός συστήματος. Και να διάβαζαν λίγο παραπάνω πριν ασχοληθούν ( κάτι που προϋποθέτει την ύπαρξη ενός ατόμου που θα τους έδειχνε το δρόμο, που να ψάξουν για να διαβάσουν και να πάρουν τις κατάλληλες πληροφορίες ) ώστε να είχαν μια αρχική γνώση, κάποια αρχικά εφόδια προκειμένου να εκμεταλλευτούν όσο το δυνατόν περισσότερο τα χρήματα που θα επενδύσουν.
Όσο για το μέσο το ίδιο ( βινυλιο ) ξαναπεί τη γνώμη μου. Επανήλθε σαν μόδα χωρίς να έχει βελτιωθεί σε σχέση με το πως το αφήσαμε όταν άρχισε να "σβήνει" και να δίνει τη θέση του στο ψηφιακό. Αντίθετα, τόσο το ψηφιακό μέσο, όσο και τα ενεργά ηχεία, έχουν εξελιχθεί σημαντικά σε σχέση με εκείνη την εποχή. Τα μυαλά των "σειρήνων" όμως παραμένουν τα ίδια... Και πέραν του τί πιστεύω και ακούω εγώ, μιλάνε και οι προδιαγραφές.
Όπου πλέον έχεις και dac, και volume control, δουλεύει roon, ε σ@λτα και γ@μησου πάρε ένα σαμπ ακόμα, οπότε με λιγότερο από 2 χιλιάρικα τα έχεις όλα, πλήρες σύστημα, απλώς κουτσό 😜🤣😂(δικάναλο κι όχι πολυκαναλο).
(παρεμπιπτόντως δεν έχει roon το ddrc24)
Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω στο 2x4HD και κατ'επέκταση στο DDRC24, είναι το ότι δεν έχει ένδειξη έντασης. Εγώ που δεν παίζω μέσω windows, μαντεύω το επίπεδο έντασης. Κατά τ'άλλα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο αυτό το μηχανάκι. ΟΚ, θα ήθελα και XLR συνδέσεις, αλλά μη το παρακάνουμε. Σε αυτή τη τιμή, είναι κελεπούρι. Και άμα λάχει, του κοτσάρει και ο βινυλιολάγνος ένα phono stage στην αναλογική του είσοδο και ακούει και βινυλιάκι ( και στη περίπτωση του DDRC24, με dirac ). Θέλει και cd player ( transport )? Έχει και ψηφιακή είσοδο. Τρεις πηγές σε ένα τόσο δα μηχανάκι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Λες και το π.χ. ΤΖΑΜΠΑΝΤΑΝ foobar δεν την κάνει τη δουλειά, πρέπει να ....έχουμε εξώφυλλα downloaded...
Ναι ρε, δεν την κάνει.
Άμα πας στην κορυφή, με Dirac και πολλαπλά σαμπ και σοβαρούς δορυφόρους, βάλε σοβαρό software βάλε roon γίνε άνθρωπος.

Σας έχω ξαναπεί, στην hi-end έκθεση στο Μόναχο, όλοι μα όλοι έπαιζαν ρουν.
Όλοι ρε, και οι πέτρες με ρουν ήταν, και οι πικαπάδες ρουν έπαιζαν, τι το συζητάτε ακόμα δε καταλαβαίνω.

Ειλικρινά.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
A) Για κάποιον που θα στήσει τώρα ένα σύστημα, αρχικά δεν υπάρχει λόγος να πάει σε βινύλιο, παρά μόνο αν έχει ήδη κάποια συλλογή...

Μαζί σου σε αυτό! Έκανε η βιομηχανία μόδα το βινύλιο μπας και βγάλει τα "σπασμένα" από την αποτυχία του cd. Βλέπεις το cd έγινε η "κασέτα" του σήμερα, αγόραζε ένας και το είχαν άλλοι δέκα, σε σχεδόν παρόμοια ποιότητα, αν πρόσεχαν κατά την αντιγραφή κάποια πραγματάκια. Αντίθετα το βινύλιο για να αντιγραφεί σωστά σε κασέτα (ή cd αργότερα) χρειαζόταν ακριβός εξοπλισμός και μέσο αποθήκευσης, στο τέλος δεν είχαμε και το αποτέλεσμα που θέλαμε.

Edit: Και με τα λεφτά της βινυλιακής συλλογής, θα αγόραζε μια συνδρομή στο tidal ή ακόμα και το qobuz ( υπάρχει τρόπος... ) και τα ρέστα, φροντίδα χώρου. Come get some!!

Εδώ διαφωνώ, δε μπορώ να σου δικαιολογήσω απόλυτα τη διαφωνία μου γιατί, ίσως, δε γνωρίζεις τι σημαίνει συλλογή δεκαετιών. Αν μάζεψες ποτέ σου κάτι, περίμενες με τις εβδομάδες να το αποκτήσεις, είμαι σίγουρος ότι βρίσκεται σε κάποιο σημείο του σπιτιού σου, σε κάποια βιτρίνα, σε κάποιο κουτί με τα αγαπημένα σου πράγματα :)

Β)
Όλοι περάσαμε παιδικές ασθένειες!! Όσο για τον Covid, ευτυχώς τον πέρασα άνετα, μια μέρα πυρετό και μετά χαλαρά. Οξυγόνο έπαιζε απο 99 στο 100 και πήγα για τεστ στο εξεταστικό κέντρο πρακτικά χωρίς συμπτώματα. Δεν θέλω να το ξαναπεράσω, βέβαια...

Σιδερένιος!

Επειδή κατά κάποιο τρόπο αυτό έχω κάνει, δεν σου αφήνει κανένα περιθώριο αμφιβολίας αυτή η διαδικασία. Το να ακούσεις δηλαδή το ίδιο ακριβώς ηχείο σε παθητική και ενεργή λειτουργία. Μέρα με τη νύχτα. Χθες ρύθμισα το delay για να έχω χρονικά ευθυγραμμισμένες τις μονάδες του ηχείου μου... Είδα τη κατάλληλη ρύθμιση με βάση τις μετρήσεις και την άκουσα κιόλας. Αναρωτιέμαι πραγματικά, πως μπορεί ένα παθητικό κροσόβερ να το κάνει αυτό και αν το καταφέρει, για πόσο καιρό θα λειτουργεί έτσι ( μέχρι να τα φτύσουν τα παθητικά υλικά ). Για τους δε "βελτιωτές" με... εξωτικά υλικά και τιουνάρισμα διά της ακοής, ένα έχω να πω: "Φέρτε μετρήσεις!!"

Γ) ... και πως μπορεί να είμαι σίγουρος πως αυτά που υπήρχαν πριν το ηχείο, ήταν αυτά που του άρμοζαν;
Το ηχείο δεν είναι τίποτα άλλο από την τελική έκφραση (στόμα) του συστήματος... Αν η εργασία που είχε γίνει πριν από αυτό δεν ήταν αυτή που απαιτούνταν για να αποδόσει αυτά που μπορούσε, δε θα τα "έλεγε" λάθος; (συζήτηση να γίνεται, γενικά αναφέρομαι)
Με την παθητική έκδοση, μπήκες ποτέ στον κόπο να κάνεις μετρήσεις και να ελέγξεις τη συμπεριφορά του συστήματος; Μπήκες στον κόπο να ελέγξεις τις θέσεις των ηχείων, να βρεις τους ρυθμούς του δωματίου, να εγκαταστήσεις στην καλύτερη θέση το σύστημα για το χώρο και για τη λειτουργικότητά της καθημερινότητας;
Δε νομίζω... Εικάζω πως σκέφτηκες "σε αυτό το σημείο θα το τοποθετήσω" και στη συνέχεια "ψαχνόσουν" για την απόδοσή του. Χρειάζεται δουλειά για να βγεί αυτό που περιμένουμε, δουλειά που "έριξες" στην τωρινή μορφή του συστήματος αλλά δεν έγινε στην προηγούμενη.


Τι να τον κάνεις τον ολοκληρωμένο που καλείται να οδηγήσει παθητικά ηχεία, όταν με ένα προενισχυτή μπορείς να οδηγήσεις ενεργά. Αν δε, το παίξεις έξυτνα και χτυπήσεις minidsp ( γιατί, τελικά πιστεύω ότι κινήθηκα έξυπνα σε αυτό το κομμάτι ), έχεις σε ένα τόσο δα μηχανάκι, usb dac, προενισχυτή, κροσόβερ, ρυθμίσεις για ενσωμάτωση subs, equalizer και αν δώσεις λίγα περισσότερα χρήματα ( όπως απάντησα και στον wnet ) έχεις και dirac live 3, πακέτο με το μικρόφωνο μετρήσεων.

Δ) Είπαμε από το "Α", μαζί σου αλλά ΑΝ τον έχω και ζητώ τη βοήθειά σου; Βρίσκεις σωστή την απάντηση "πούλησέ τον", πάρε ενεργά και να επιμείνεις σε αυτό αντί να με συμβουλέψεις πως να εκμεταλλευτώ σωστά αυτά που έχω;
Δηλαδή, προσωπικά θα χρησιμοποιούσα pc σαν πηγή, θα αγόραζα ένα ζευγάρι ενεργών ηχείων και minidsp 2x4HD ή DDRC24. Στη συνέχεια, θα μάζευα χρήμα να αγόραζα και ένα ζευγάρι subs. Come get some.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.470
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top