Όταν μπιπ τη συζήτηση (τα άσχετα της κατηγορίας)


TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Πόσες εταιρίες φτιάχνουν μεγάφωνα, και δεν θα συναρμολογούν απλά σε ηχεία;
Η επιστήμη των υλικών έχει προχωρήσει. Οι ισχυροί μαγνήτες έχουν φτηνήνει και οι κόλλες δεν έχουν καμιά σχέση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πόσες εταιρίες φτιάχνουν μεγάφωνα, και δεν θα συναρμολογούν απλά σε ηχεία;
Η επιστήμη των υλικών έχει προχωρήσει. Οι ισχυροί μαγνήτες έχουν φτηνήνει και οι κόλλες δεν έχουν καμιά σχέση.
Έρχονται στο νου αυτομάτως ποιοτικές εταιρείες όπως ATC.Focal,Dynaudio,JBL,...Όρκο για την αξιοπιστία στα ενσωματωμένα ηλεκτρονικά τμήματα δεν θα έπαιρνα όμως για κανενός τις ενεργές υλοποιήσεις...
O.K.

Επομένως αφού, μετά κόπων και βασάνων, ξεμπερδέψαμε από υποκειμενικές εντυπώσεις που αποδίδονται λεκτικά με μεγάλη ποικιλία εκφράσεων από το ποταπό PRAT μέχρι τις εσωτερικότητες της υφής, τις λεπτοφυείς λεπτομέρειες, τα υγρά μεσαία, τα κρυστάλλινα πρίμα και τα υπόλοιπα δαντελωτά ακρογιάλια, φτάσαμε στις αντικειμενικές εντυπώσεις της γροθιάς στο στομάχι, του χαμηλού για λιθοτριψία και των ξεχαρβαλωμένων κουφωμάτων.

Αλήθεια τα the ones προτείνονται μόνο με τα W371 για σαμπ; Tα σαμπ της σειράς 73XX δεν κάνουν;
Αποζητώντας ελευθερία από καταπιεστικές εκφράσεις,μπορεί κάποιος εύκολα να πέσει σε σκλαβιά άλλων...Αποζητώντας όμως την πειθαρχία,καθένας μας αποκτά πρόσβαση στη δική του ελευθερία.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Τα ηχεια στις ακριβες τουλαχιστον κατηγοριες,
λογω νεων υλικων και μετρησεων, ειναι μια χαρα.
Αλλα ο τροπος που παραγεται και αναπαραγεται η μουσικη σημερα,
στην πλειοψηφια του,
δεν εχει την δυναμικη περιοχη ως προτεραιοτητα.
Και αυτο απο την αποψη της πιστοτητας ειναι οπισθοδρομηση.

θα συμφωνήσω..

η πτάνα η τεχνολογία-επιστήμη μας χάλασε την πιστότητα παλαιάς κοπής ....

από εδώ

1637004936826.png

1637005513867.png



μας πήγε αιώνες πίσω
στο αυτό

1637005435192.png

1637005459724.png


1637006148981.png


χάσαμε τη λαδίλα από τα δάχτυλα του ηχολήπτη στη μήτρα του βινυλίου...
πφφφφφφ λέμε....άντε να ακούσεις :lolsign:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Πόσες εταιρίες φτιάχνουν μεγάφωνα, και δεν θα συναρμολογούν απλά σε ηχεία;
Η επιστήμη των υλικών έχει προχωρήσει. Οι ισχυροί μαγνήτες έχουν φτηνήνει και οι κόλλες δεν έχουν καμιά σχέση.
+ υπάρχουν εταιρίες(και μεγάλες του χώρου) που δίνουν προδιαγραφές σε άλλες εταιρίες μεγαφώνων και αυτές τους τα φτιάχνουν όπως θέλουν.....
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Διευκρινιση. Οταν γραφω χαμηλο DR -> χαμηλο ανωτατο SPL -> φθηνο μονιτορ, δεν εννοω παρτε χρεπια. Εννοω παρτε καλα μονιτορς αλλα τα μικρα μοντελα, τα μικρα αδελφακια πχ των ones, οχι το μεγαλο των 5000 ευρω. Και αυτα εξισου καλα ειναι αλλα δεν εχουν μεγαλο max spl.

Υπαρχει στο φορουμ μια ταση θεοποιησης του max spl, το οποιο απο μονο του δεν ειναι φυσικα κακο. Αχρηστο ειναι, για το 90% των μουσικων παραγωγων.

Εγω δηλαδη να ξερετε οταν μου βαζουν δυνατα μουσικη που δεν ειναι για δυνατα, την κανω, δεν αντεχω πωστολεν, δεν ξερω αν εσεις μπορειτε.

Αν αποδεχτουμε αυτο που λεει και ο golden ear οτι για τυπικη δικαναλη μουσικη, δεν εχει νοημα το συστημα να παιζει πολυ δυνατα, ολα γινονται πιο φθηνα χωρις εκπτωσεις στην ποιοτητα. Τοσο, οσο.

Για οσους εχουν καλη συλλογη απο πολυκαναλες εγγραφες, συναυλιες, ή βλεπουν πολυ ταινιες, ας χωσουν χρημα σε ακριβα ηχεια. Οχι upmixing απο spotify και αηδιες. Πραγματικο περιεχομενο με υψηλο DR.

Και πειτε μου πουναι να παω και εγω να γουσταρω.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
θα συμφωνήσω..

η πτάνα η τεχνολογία-επιστήμη μας χάλασε την πιστότητα παλαιάς κοπής ....
μας πήγε αιώνες πίσω
από εδώ....
.
Ευπροσδεκτη η βαθυστοχαστη συμβολη σου στο προβλημα που λεγεται loudness war.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Εγω δηλαδη να ξερετε οταν μου βαζουν δυνατα μουσικη που δεν ειναι για δυνατα, την κανω, δεν αντεχω πωστολεν, δεν ξερω αν εσεις μπορειτε.
Για να καταλάβω ποια είναι αυτή η μουσική που λες πως δεν ακούγεται δυνατά, έχεις να μου πεις 3-4-5 τραγούδια αντιπροσωπευτικά, να τα ακούσω να έχω ιδία γνώμη;

Επίσης έχω υιοθετήσει την πραγματικότητα ότι τα max spl των ηχείων πρέπει να επιλέγονται με βάση πρώτα την απόσταση ακρόασης και μετά τη μέγιστη στάθμη που θα θέλει ο καθένας να ακούσει από αυτή την απόσταση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Αν αποδεχτουμε αυτο που λεει και ο golden ear οτι για τυπικη δικαναλη μουσικη, δεν εχει νοημα το συστημα να παιζει πολυ δυνατα, ολα γινονται πιο φθηνα. Για οσους εχουν καλη συλλογη απο πολυκαναλες εγγραφες, συναυλιες, ή βλεπουν πολυ ταινιες, ας χωσουν χρημα σε ακριβα ηχεια. Οχι upmixing απο spotify και αηδιες. Πραγματικο περιεχομενο με υψηλο DR. Και πειτε μου που να παω και εγω να γουσταρω.
+ εκτός από την απόσταση ακρόασης...το max spl πάει αγκαλιά και με το πως ακούμε....

άλλο να χρειάζεσαι 2 για στέρεο....και άλλο 7+ για πολυκάναλο ή ιμμέρσιβ

σε πολυκάναλο έχεις την ευκαιρία να πάρεις καλύτερο ήχο κ με φθηνότερα-περισσότερα ηχεία
 
Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.719
Αξιωμα : To ηχειο για να ακουγεται καλα, οσο και καλα να παιζει δεν μπορει εχει ενα μικρο μεγαφωνακι στην μεση που να μοιαζει με σφικτηρα πρωκτου !
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
.
Ευπροσδεκτη η βαθυστοχαστη συμβολη σου στο προβλημα που λεγεται loudness war.
μίλησα με ξένα στόματα.....5 φωτό πριν και μετά..... με την επιστημονική πρόοδο των μεθόδων ηχογράφησης είναι αρκετά για να καταλάβουν και οι τυφλοκουφοί...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Για να καταλάβω ποια είναι αυτή η μουσική που λες πως δεν ακούγεται δυνατά, έχεις να μου πεις 3-4-5 τραγούδια αντιπροσωπευτικά, να τα ακούσω να έχω ιδία γνώμη;
πικάπ έχεις?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Και για τα σαμπς και τα μπασα, το ιδιο ισχυει. Χαμηλο DR σημαινει ξεχαστε το μπασο σε δυνατες εντασεις. Σε τυπικες μιξεις, που τα κρουστα ειναι χαμενα μεσα σε κιθαρες και συνθια που τσιριζουν, τι να την κανεις την ενταση; Δεν ειναι hifi αυτο, καγκουρια ειναι, οπως τα παιδια στα αυτοκινητα -boomboxes.

Παλευουμε με τα target curves να σωσουμε την κατασταση αλλα δε σωζεται. Ετσι λεωγω, εσεις μπορει να γουσταρετε αλλιως.

Παραδειγματα μουσικων κομματιων εχει αντιπροσωπευτικα το αρθρο του bbc.

Και ενα δικο μου αγαπημενο, το οποιο ξεκινησε νορμαλ


και εφτασε σε νεοτερα releases να ειναι τσιτα τσιριχτο, τουβλο (αλλα παντα απολαυστικο ομολογω)


Τεσπα, πολυς κοσμος ακουει τσιτα και γουσταρει οταν εγω κοβω δρομο. Ειδικα οι πιο νεοι ετσι εχουν συνηθισει, δεν κατηγορω κανεναν. Ιμο, αλλο hifi αλλο ηχορυπανση.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
συνεχίζοντας την παράδοση..... :lolsign:

ανοίγω νέα κατηγορία γιατί μόνο για genelec the ones δεν είναι αυτή
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Φυσικα το καλυτερο ειναι αν πεσει στα χερια σας raw mix απο κανα στουντιο οπου λιγο δυναμωνεις και τερματιζουν τα γουφερς για πλακα. Εκει ειναι αλλο ποιημα, ενας αλλος κοσμος. Η διαφορα σε σχεση με το CD ειναι οπως σε συναυλιες οταν σταματαει η κονσερβα μουσικο χαλι του διαλειμματος και ξεκιναει το live. Απο τα ιδια ηχεια. Σοκ και δεος.

Τεσπα, σας κουρασα, καλες ακροασεις!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Υπαρχει στο φορουμ μια ταση θεοποιησης του max spl, το οποιο απο μονο του δεν ειναι φυσικα κακο. Άχρηστο είναι
Κάνουμε απεγνωσμένες προσπάθειες να συμφωνήσουμε για στάθμη αναφοράς, που είναι πραγματικά χαμηλή στάθμη ακρόασης, στα 83-85 ντεσιμπέλ.

Αν το DR είναι 5, οκ, θα πάει μέχρι 88-90 dBspl στις στιγμιαίες κορυφές.
Τζουφιες στάθμες, εντελώς χαλαρές.

Σε πάω τώρα σε μια γνωστή σε όλους ηχογράφηση, σε ένα κομμάτι που το ξέρουν και οι πέτρες :




Το DR του εν λόγω κομματιού στην καλύτερη έκδοση του sacd είναι μόλις.. 8



Screenshot_20211115_232707_com.roon.mobile.jpg


Σε στάθμη αναφοράς, ακούγεται ωραιότατα.

Δηλαδή, μέση στάθμη πες 85 και κορυφές στα 93.

Αλλά ρε φίλε, άμα δώσεις 15 ντεσιμπέλ στο κεφάλι, και πάει μέση στάθμη 100 και κορυφές 108, είναι σκέτη γκάβλα κι η μποτιές κι οι κιθάρες, και ειλικρινά, δε ξέρω για σένα, αλλά όσοι έχουν έρθει σε μένα, το πάμε κει και λιιιγο παραπάνω, και βγάζει γούστα ρε συ, για λίγο, οκ, για 1 λεπτό, αλλά έχει τη χάρη του το γκάζι, κακά τα ψέματα..

Τώρα ο τερματογκαζης είναι αλλού. Ξεκινάς το ίδιο κομμάτι στα +20 ντεσιμπέλ από στάθμη αναφοράς, και λέει "δώσε λίγο να γουστάρουμε"..
Παίζει σε άλλο ταμπλό αυτός, άστο.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Σε στάθμη αναφοράς, ακούγεται ωραιότατα.

Δηλαδή, μέση στάθμη πες 85 και κορυφές στα 93.

Αλλά ρε φίλε, άμα δώσεις 15 ντεσιμπέλ στο κεφάλι, και πάει μέση στάθμη 100 και κορυφές 108, είναι σκέτη γκάβλα κι η μποτιές κι οι κιθάρες, και ειλικρινά, δε ξέρω για σένα, αλλά όσοι έχουν έρθει σε μένα, το πάμε κει και λιιιγο παραπάνω, και βγάζει γούστα ρε συ, για λίγο, οκ, για 1 λεπτό, αλλά έχει τη χάρη του το γκάζι, κακά τα ψέματα..
Α, γεια σου! Αυτό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Κάνουμε απεγνωσμένες προσπάθειες να συμφωνήσουμε για στάθμη αναφοράς, που είναι πραγματικά χαμηλή στάθμη ακρόασης, στα 83-85 ντεσιμπέλ.

Αν το DR είναι 5, οκ, θα πάει μέχρι 88-90 dBspl στις στιγμιαίες κορυφές.
Τζουφιες στάθμες, εντελώς χαλαρές.

Σε πάω τώρα σε μια γνωστή σε όλους ηχογράφηση, σε ένα κομμάτι που το ξέρουν και οι πέτρες :




Το DR του εν λόγω κομματιού στην καλύτερη έκδοση του sacd είναι μόλις.. 8



View attachment 229589

Σε στάθμη αναφοράς, ακούγεται ωραιότατα.

Δηλαδή, μέση στάθμη πες 85 και κορυφές στα 93.

Αλλά ρε φίλε, άμα δώσεις 15 ντεσιμπέλ στο κεφάλι, και πάει μέση στάθμη 100 και κορυφές 108, είναι σκέτη γκάβλα κι η μποτιές κι οι κιθάρες, και ειλικρινά, δε ξέρω για σένα, αλλά όσοι έχουν έρθει σε μένα, το πάμε κει και λιιιγο παραπάνω, και βγάζει γούστα ρε συ, για λίγο, οκ, για 1 λεπτό, αλλά έχει τη χάρη του το γκάζι, κακά τα ψέματα..

Τώρα ο τερματογκαζης είναι αλλού. Ξεκινάς το ίδιο κομμάτι στα +20 ντεσιμπέλ από στάθμη αναφοράς, και λέει "δώσε λίγο να γουστάρουμε"..
Παίζει σε άλλο ταμπλό αυτός, άστο.
μια που φτάσαμε σε αυτό το θέμα....

αναλογικά (γιατί δεν ακούνε όλοι το ίδιο παντού) σε ένα λάιβ.....πως ορίζεται η στάθμη αναφοράς?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top