Όταν μπιπ τη συζήτηση (τα άσχετα της κατηγορίας)

Reaction score
7.389
Ενώ εδώ συμφωνούμε
Δυναμική περιοχή .... σημαίνει ότι το ελάχιστο πέρασμα (ή το μέσο, αναλόγως ορισμού) από το μέγιστο απέχει ελάχιστα. Αν το βάλουμε δυνατά, το μέγιστο θα παίζει δυνατά, το ελάχιστο ή μέσο θα παίζει επίσης δυνατά και πολύ παραπάνω από ότι θα έπρεπε.
Εδώ διαφωνούμε.

Θα τσιρίζει. Απλά πράματα.

Reaction score
3.432
Και δε χρειάζεται να θυμίσω ότι η πλειοψηφία των άλμπους έχει μεγαλύτερο DR σε βινύλιο από ότι σε CD/hi res.
...Αυτό δε σημαίνει ότι οι προ 90ς ηχογραφήσεις είναι καλές απλά και μόνο επειδή έχουν υψηλό DR.
Ν'ακουτε τον dapost.. Τοχει..
Και λίγο από wnet για ρεγουλαρισμα. Bye..

christos77

Master of Diffusion
Reaction score
8.417
Υπαρχει στο φορουμ μια ταση θεοποιησης του max spl, το οποιο απο μονο του δεν ειναι φυσικα κακο. Αχρηστο ειναι, για το 90% των μουσικων παραγωγων.
Aμα εισαι σινεματζης μια χαρα ειναι το καργα max spl 120 db ισως λεω λιγο μαλλον 130 db
Να γουσταρουμε σε αφροντιστο χωρο με ανακλασεις για ΩΡΙΛΑ:gamer::D

Reaction score
16.217
Aμα εισαι σινεματζης μια χαρα ειναι το καργα max spl 120 db ισως λεω λιγο μαλλον 130 db
Να γουσταρουμε σε αφροντιστο χωρο με ανακλασεις για ΩΡΙΛΑ:gamer::D
Αμα χτυπήσεις 130dB σινεματζίδικα μανέστρο θα ματώσεις.

christos77

Master of Diffusion
Reaction score
8.417
ΜΡΕ κ Μαρκου πως θα ακουσουμε τα πατηματα του γκοτζιλα και τον σβαρτσενεγκερ να κανει
Ταρζανιες :D στα 50 ντε μπι δεν γινεται;) τι μα.......ς διαβαζα στο χαι τεκ για τον γκοτζιλα δε λεγεται :gamer:

christos77

Master of Diffusion
Reaction score
8.417
Ποτέ δεν έχω ενοχληθεί σε live σε ανοικτό χώρο. Και προφανώς ποτέ δεν έχω ενοχληθεί στο Μέγαρο ή στο Ηρώδειο. Βέβαια εκεί δεν κάνει καγκουριές ο κάθε ηχολήπτης.
;) :):drinks:
ΥΓ. Και γω έχω βάλει ωτοασπίδες σε πολλά λαιβ, ιδίως σε κλειστό χώρο,
Εγω παντα χερ ντοκτορ, πλην Σταυρου Ξαρχακου;) και Μανου Χατζιδακι:)

Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Reaction score
8.417
ΥΓ. Και γω έχω βάλει ωτοασπίδες σε πολλά λαιβ, ιδίως σε κλειστό χώρο,
Εγω παντα χερ ντοκτορ, πλην Σταυρου Ξαρχακου;) και Μανου Χατζιδακι:)
Αυτό δε σημαίνει ότι οι προ 90ς ηχογραφήσεις είναι καλές απλά και μόνο επειδή έχουν υψηλό DR. Έχουν δεκάδες άλλα θέματα που οφείλονται στον εξοπλισμό, στις τεχνικές και στις τεχνολογίες της εποχής.
:oops::oops::oops::oops: οπως, ενα παραδειγμα ;) living stereo decca κλπ εχουν κακες ηχογραφησεις;;

Last edited:

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
161.575
Members
36.334
Νεότερο μέλος
Danae P.