Home automation / Έξυπνο σπίτι

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Έχεις ένα point στο θέμα με το ρεύμα, το οποίο ομως θα τεθεί αφού απαντηθεί το ερώτημα "αλλάζουμε λάμπες ή διακόπτες". Αν η απάντηση είναι λάμπες (κάνω την παραδοχή για χάρη της κουβέντας ότι το μεγαλύτερο κομμάτι του έξυπνου σπιτιού σήμερα αφορά το φωτισμό και τα συστήματα πρόσβασης/ασφαλείας) εκεί η legrand δεν έχει να μας πει πολλά. Αν τώρα πάμε σε λύση με διακοπτές που είναι πραγματικοί διακόπτες ισχύος και όχι "κουμπιά που κάνουν κλικ στον αέρα" τότε έχει νόημα η κουβέντα.
Προς το παρόν κλίνω προς τη λύση εφαρμογή με λάμπες γιατί έτσι αποδεσμεύεται κανείς από την τοπολογια του ενσύρματου δικτύου στο σπίτι. Μπορεί να βάλει διακόπτες ("κουμπιά") όπου θέλει, σε τοίχο, σε ψυγείο, στο τραπέζι, να το κουβαλάει πάνω του, όπου να ΄ναι και να ανοιγοκλείνει φώτα όπου και αν βρίσκονται αυτά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί εδώ, αλλά για να μην ψάχνω, ποιον τρόπο αυτοματισμού & απομακρυσμένου ελέγχου θερμοσίφωνα θα προτείνατε;

Πρόκειται για στούντιο 30 τμ σε πολυκατοικία χωρίς ηλιακό, που θα ανακατασκευαστεί εκ βάθρων.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί εδώ, αλλά για να μην ψάχνω, ποιον τρόπο αυτοματισμού & απομακρυσμένου ελέγχου θερμοσίφωνα θα προτείνατε;

Πρόκειται για στούντιο 30 τμ σε πολυκατοικία χωρίς ηλιακό, που θα ανακατασκευαστεί εκ βάθρων.
Αυτό συζητάμε εδώ και καιρό. Εγώ θα το κάνω με Legrand. Θέλεις ένα HUB ράγας Netatmo και έναν δικό τους wifi διακόπτη ράγας. Κόστος αγοράς περίπου 200€ + ηλεκτρολόγος.
Αν θες και αισθητήρα θερμοκρασίας νερού θες και άλλα πράγματα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Παιζω εδω και λιγες μερες με εξαρτηματα της sonoff. Για αρχη για ελεγχο θερμοσιφωνα. Κανουν τα παντα, μα τα παντα, ειναι παμφθηνα, μα παμφθηνα, και δε χρειαζονται hub. Π.χ. για θερμοσιφωνα καθαρισες με ενα 20αρι (th16, μπουτον, θερμομετρο) ή και λιγοτερο. Επισης, τα στηνεις και χωρις πινακα σε dt.

ΑΛΛΑ δεν ειναι απο τις παραδοσιακες και αξιοπιστες φιρμες και θεωρω οτι υπαρχει ενα ρισκο, οπως αναφερει ο Αλεξης πιο πανω. Επισης, ολα τα δεδομενα παμε στο Κινεζικο cloud. Μπορει να ανοιγει το θερμοσιφωνα και καποιος απο κει ;-)
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Παιζω εδω και λιγες μερες με εξαρτηματα της sonoff. Για αρχη για ελεγχο θερμοσιφωνα. Κανουν τα παντα, μα τα παντα, ειναι παμφθηνα, μα παμφθηνα, και δε χρειαζονται hub. Π.χ. για θερμοσιφωνα καθαρισες με ενα 20αρι (th16, μπουτον, θερμομετρο) ή και λιγοτερο. Επισης, τα στηνεις και χωρις πινακα σε dt.

ΑΛΛΑ δεν ειναι απο τις παραδοσιακες και αξιοπιστες φιρμες και θεωρω οτι υπαρχει ενα ρισκο, οπως αναφερει ο Αλεξης πιο πανω. Επισης, ολα τα δεδομενα παμε στο Κινεζικο cloud. Μπορει να ανοιγει το θερμοσιφωνα και καποιος απο κει ;-)
Κάπου διάβαζα κι εγώ για τις Sonoff και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αυτό το "τα στήνεις χωρίς πίνακα" μπορείς να μου το εξηγήσεις πώς γίνεται;

Το εγκατέστησες μόνος σου ή απευθύνθηκες σε ηλεκτρολόγο;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Κάπου διάβαζα κι εγώ για τις Sonoff και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αυτό το "τα στήνεις χωρίς πίνακα" μπορείς να μου το εξηγήσεις πώς γίνεται;

Το εγκατέστησες μόνος σου ή απευθύνθηκες σε ηλεκτρολόγο;
Μονος μου, δε χρειαστηκε να ανοιξω κεντρικο πινακα. Αλλα δεν ξερω γενικα αν γινεται χωρις ηλεκτρολογο και σιγουρα δεν ειναι ασφαλες (και νομιμο).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.391
Παιζω εδω και λιγες μερες με εξαρτηματα της sonoff. Για αρχη για ελεγχο θερμοσιφωνα. Κανουν τα παντα, μα τα παντα, ειναι παμφθηνα, μα παμφθηνα, και δε χρειαζονται hub. Π.χ. για θερμοσιφωνα καθαρισες με ενα 20αρι (th16, μπουτον, θερμομετρο) ή και λιγοτερο. Επισης, τα στηνεις και χωρις πινακα σε dt.

ΑΛΛΑ δεν ειναι απο τις παραδοσιακες και αξιοπιστες φιρμες και θεωρω οτι υπαρχει ενα ρισκο, οπως αναφερει ο Αλεξης πιο πανω. Επισης, ολα τα δεδομενα παμε στο Κινεζικο cloud. Μπορει να ανοιγει το θερμοσιφωνα και καποιος απο κει ;-)
link καλέ! :party:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.391
Μονος μου, δε χρειαστηκε να ανοιξω κεντρικο πινακα. Αλλα δεν ξερω γενικα αν γινεται χωρις ηλεκτρολογο και σιγουρα δεν ειναι ασφαλες (και νομιμο).
γιατί να μην είναι ασφαλές?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Τι ακριβώς θέλουμε να πετύχουμε με το θερμοσίφωνα;
Πιο παλιά που είχα ασχοληθεί είχα καταλήξει ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα που μας κάνει να θέλουμε να ξέρουμε τι θερμοκρασία έχει το νερό στο θερμοσίφωνα. Ουσιαστικά είναι μια πληροφορία που δεν νομίζω ότι θα μας αλλάξει πολλά στη χρήση του θερμοσίφωνα ή στην οικονομία που θα κάνουμε.
Στην περίπτωση μου που έχω 2 θερμοσίφωνες, ένα ηλιακό και ένα ηλεκτρικό εσωτερικά, έχω καταλήξει από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο να λειτουργώ αποκλειστικά με τον ηλιακό και αν ποτέ ανακαλύψουμε ότι δεν έχει ζεστό νερό γυρίζω την τρίοδη που είναι στο πατάρι και ανάβω τον εσωτερικό για μισή ώρα και τους υπόλοιπους μήνες που έχει πιο κρύο έξω λειτουργώ μόνο τον μέσα, ανάβοντας τον με χρονοδιακόπτη ράγας 1 ώρα κάθε βράδυ για να υπάρχει ζεστό νερό το πρωί και μέσα στη μέρα αν αρχίσουν οι μικρές τα μπάνια θα ανάψει ξανά.
Το 1 ώρα είναι ψιλοαυθαίρετη διάρκεια, πιθανά και στα 30 λεπτά πιάνει τη θερμοκρασία που έχει ρυθμιστεί το νερό (120λτ/3,7KW). Το θέμα είναι ότι ακόμα και παραπάνω από ότι χρειάζεται να μείνει ανοιχτός δεν θα κάψει ρεύμα εφόσον δεν του χρειάζεται, έχει κόψει από το θερμοστάτη του.

Οπότε το ερώτημα είναι πόσες ώρες θα γλίτωνα αν ήξερα τη θερμοκρασία κάθε φορά του δοχείου ώστε να κρίνω ότι δεν χρειάζεται να ανάψει ξανά για να πάει από τους 50 στους 65 καθώς και οι 50 μου αρκούν για να κάνω το μπανάκι μου.
Ας κάνουμε την υπόθεση ότι με την βέλτιστη χρήση μέσα από αυτοματισμούς και σενάρια χρήσης θα εξοικονομούσα 1/4 της ώρας άρα 1KWh (στρογγυλά νούμερα) κάθε μέρα.
Άρα 365 KWh το χρόνο, με 0,20 (το δικό μου τιμολόγιο μαζί με τις έξτρα χρεώσεις και δεν έχω νυχτερινό) βγάζει
73 ευρώ το χρόνο.
Στη δική μου περίπτωση επειδή χρησιμοποιώ μόνο 5 μήνες τον ηλεκτρικό είμαι χοντρικά στα 40 ευρώ εξοικονόμηση. ΟΚ, είναι κάτι αλλά όχι τόσο ώστε να μπλέξω με εγκαταστάσεις να φέρω την ένδειξη από τον ηλιακό μέσα στο σπίτι, να βάλω ελεγκτή και ηλεκτροβάνα (τότε που είχα ρωτήσει αν θυμάμαι καλά μου έβγαζε το λογαριασμό κάνα 500αρικο σύνολο ο υδραυλικός).

Αυτό που έχει πρώτα από όλα σημασία είναι η σωστή εγκατάσταση χωρίς πολλές απώλειες. Οι ηλιακοί επειδή είναι έξω και συνήθως μακριά από την τελική λήψη κατά τη γνώμη μου δεν κάνουν για χρήση το χειμώνα, πολλά μέτρα σωλήνα σε εξωτερικό χώρο συνήθως ακόμα και μονωμένες να είναι (που με τον καιρό θα χαθεί και η μόνωση) οι απώλειες είναι μεγάλες όταν τραβάει κανείς ζεστό νερό μέσα στο κρύο, μαζί και οι απώλειες του δοχείου όταν κάνει κρύο, βάλτε ότι επειδή θα έχει και συννεφιά θα αναγκαστείτε τελικά να ανάψετε και την αντίσταση τελικά δεν βγαίνει ο λογαριασμός για χρήση το χειμώνα. Ένας 120αρης (ο μεγαλύτερος πρακτικά που υπάρχει σε ηλεκτρικό μπόιλερ) κάνει περίπου 250 ευρώ. Βάλτε έναν πολύ κοντά στο χώρο σας σε εσωτερικό χώρο (στο πατάρι του μπάνιου σας ιδανικά) ή ένα ταχυθερμοσίφωνα για το χειμώνα και θα είστε σίγουρα καλύτερα. Από Μάρτιο Απρίλιο το γυρνάτε σταθερά στον ηλιακό, εγώ αν και έχω σκίαση μετά τις 12 το μεσημέρι δεν έχει χρειαστεί παρά ελάχιστες φορές, και σε περιόδους με συννεφιά-βροχή για 2 μέρες σερί, να γυρίσω στον εσωτερικό. Με το που πιάνουν τα κρύα Οκτώβριο-Νοέμβριο το γυρνάω στο μέσα και ξενοιάζω. Περιμένω να μου βάλουν και το νέο μετρητή για το νυχτερινό και θα αγγίζει την τελειότητα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Τι ακριβώς θέλουμε να πετύχουμε με το θερμοσίφωνα;
Πιο παλιά που είχα ασχοληθεί είχα καταλήξει ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα που μας κάνει να θέλουμε να ξέρουμε τι θερμοκρασία έχει το νερό στο θερμοσίφωνα. Ουσιαστικά είναι μια πληροφορία που δεν νομίζω ότι θα μας αλλάξει πολλά στη χρήση του θερμοσίφωνα ή στην οικονομία που θα κάνουμε.
Στην περίπτωση μου που έχω 2 θερμοσίφωνες, ένα ηλιακό και ένα ηλεκτρικό εσωτερικά, έχω καταλήξει από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο να λειτουργώ αποκλειστικά με τον ηλιακό και αν ποτέ ανακαλύψουμε ότι δεν έχει ζεστό νερό γυρίζω την τρίοδη που είναι στο πατάρι και ανάβω τον εσωτερικό για μισή ώρα και τους υπόλοιπους μήνες που έχει πιο κρύο έξω λειτουργώ μόνο τον μέσα, ανάβοντας τον με χρονοδιακόπτη ράγας 1 ώρα κάθε βράδυ για να υπάρχει ζεστό νερό το πρωί και μέσα στη μέρα αν αρχίσουν οι μικρές τα μπάνια θα ανάψει ξανά.
Το 1 ώρα είναι ψιλοαυθαίρετη διάρκεια, πιθανά και στα 30 λεπτά πιάνει τη θερμοκρασία που έχει ρυθμιστεί το νερό (120λτ/3,7KW). Το θέμα είναι ότι ακόμα και παραπάνω από ότι χρειάζεται να μείνει ανοιχτός δεν θα κάψει ρεύμα εφόσον δεν του χρειάζεται, έχει κόψει από το θερμοστάτη του.

Οπότε το ερώτημα είναι πόσες ώρες θα γλίτωνα αν ήξερα τη θερμοκρασία κάθε φορά του δοχείου ώστε να κρίνω ότι δεν χρειάζεται να ανάψει ξανά για να πάει από τους 50 στους 65 καθώς και οι 50 μου αρκούν για να κάνω το μπανάκι μου.
Ας κάνουμε την υπόθεση ότι με την βέλτιστη χρήση μέσα από αυτοματισμούς και σενάρια χρήσης θα εξοικονομούσα 1/4 της ώρας άρα 1KWh (στρογγυλά νούμερα) κάθε μέρα.
Άρα 365 KWh το χρόνο, με 0,20 (το δικό μου τιμολόγιο μαζί με τις έξτρα χρεώσεις και δεν έχω νυχτερινό) βγάζει
73 ευρώ το χρόνο.
Στη δική μου περίπτωση επειδή χρησιμοποιώ μόνο 5 μήνες τον ηλεκτρικό είμαι χοντρικά στα 40 ευρώ εξοικονόμηση. ΟΚ, είναι κάτι αλλά όχι τόσο ώστε να μπλέξω με εγκαταστάσεις να φέρω την ένδειξη από τον ηλιακό μέσα στο σπίτι, να βάλω ελεγκτή και ηλεκτροβάνα (τότε που είχα ρωτήσει αν θυμάμαι καλά μου έβγαζε το λογαριασμό κάνα 500αρικο σύνολο ο υδραυλικός).

Αυτό που έχει πρώτα από όλα σημασία είναι η σωστή εγκατάσταση χωρίς πολλές απώλειες. Οι ηλιακοί επειδή είναι έξω και συνήθως μακριά από την τελική λήψη κατά τη γνώμη μου δεν κάνουν για χρήση το χειμώνα, πολλά μέτρα σωλήνα σε εξωτερικό χώρο συνήθως ακόμα και μονωμένες να είναι (που με τον καιρό θα χαθεί και η μόνωση) οι απώλειες είναι μεγάλες όταν τραβάει κανείς ζεστό νερό μέσα στο κρύο, μαζί και οι απώλειες του δοχείου όταν κάνει κρύο, βάλτε ότι επειδή θα έχει και συννεφιά θα αναγκαστείτε τελικά να ανάψετε και την αντίσταση τελικά δεν βγαίνει ο λογαριασμός για χρήση το χειμώνα. Ένας 120αρης (ο μεγαλύτερος πρακτικά που υπάρχει σε ηλεκτρικό μπόιλερ) κάνει περίπου 250 ευρώ. Βάλτε έναν πολύ κοντά στο χώρο σας σε εσωτερικό χώρο (στο πατάρι του μπάνιου σας ιδανικά) ή ένα ταχυθερμοσίφωνα για το χειμώνα και θα είστε σίγουρα καλύτερα. Από Μάρτιο Απρίλιο το γυρνάτε σταθερά στον ηλιακό, εγώ αν και έχω σκίαση μετά τις 12 το μεσημέρι δεν έχει χρειαστεί παρά ελάχιστες φορές, και σε περιόδους με συννεφιά-βροχή για 2 μέρες σερί, να γυρίσω στον εσωτερικό. Με το που πιάνουν τα κρύα Οκτώβριο-Νοέμβριο το γυρνάω στο μέσα και ξενοιάζω. Περιμένω να μου βάλουν και το νέο μετρητή για το νυχτερινό και θα αγγίζει την τελειότητα.
Ώπα μαρή που πήρες φόρα... :tongue:

Η πολυκατοικία (του 1954...) ΔΕΝ έχει ηλιακό, ούτε μπορεί να περαστεί. Θέλω για παράδειγμα να ανοίγω απομακρυσμένα τον θερμοσίφωνα όποτε το θελήσω, ή να τον βάζω να δουλέψει για 30 λεπτά και να κλείνει για να μην ξεχαστεί αναμμένος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Θέλω για παράδειγμα να ανοίγω απομακρυσμένα τον θερμοσίφωνα όποτε το θελήσω, ή να τον βάζω να δουλέψει για 30 λεπτά και να κλείνει για να μην ξεχαστεί αναμμένος.
χμμμ, ας μείνω σου θέμα μας...

ε, αυτό γίνεται νομίζω με αυτά που λένε τα παιδιά, βάλε sonoff.
Wifi έχει η γκαρσ... το διαμέρισμα; και με μια απλή πρίζα τηλεχειριζόμενη από το iPhone κάνεις δουλίτσα.

Το να ξεχαστεί αναμμένος δεν θα πάθει τίποτα, το πολύ πολύ όταν θα δώσεις τα κλειδιά και σε κάνα φίλο και θα έχεις ξεχάσει να τον ανάψεις από πριν θα βρει έτοιμο το νεράκι του 🤭
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Ώπα μαρή που πήρες φόρα... :tongue:

Η πολυκατοικία (του 1954...) ΔΕΝ έχει ηλιακό, ούτε μπορεί να περαστεί. Θέλω για παράδειγμα να ανοίγω απομακρυσμένα τον θερμοσίφωνα όποτε το θελήσω, ή να τον βάζω να δουλέψει για 30 λεπτά και να κλείνει για να μην ξεχαστεί αναμμένος.

Ώπα μαρή που πήρες φόρα... :tongue:

Η πολυκατοικία (του 1954...) ΔΕΝ έχει ηλιακό, ούτε μπορεί να περαστεί. Θέλω για παράδειγμα να ανοίγω απομακρυσμένα τον θερμοσίφωνα όποτε το θελήσω, ή να τον βάζω να δουλέψει για 30 λεπτά και να κλείνει για να μην ξεχαστεί αναμμένος.
Ενα απο τα παρακατω κανει τη δουλεια σου. Απλα τσεκαρε να σηκωνει τα αμπερ του θερμοσιφωνα.


Εδιτ. Αν δεν πιανει wifi εκει που θα μπει, υπαρχει και μοντελο με πομποδεκτη rf.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Εδιτ. Αν δεν πιανει wifi εκει που θα μπει, υπαρχει και μοντελο με πομποδεκτη rf.
Θα είναι δίπλα.

Το να ξεχαστεί αναμμένος δεν θα πάθει τίποτα
Ο θερμοσίφωνας όχι. Εγώ από εγκεφαλικό λόγω ΔΕΗ; :biggrin:
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
Ο θερμοσίφωνας όχι. Εγώ από εγκεφαλικό λόγω ΔΕΗ;
αυτά είναι αλληλένδετα
αν δεν δουλέψει σωστά ο θερμοστάτης (που από ένα σημείο και μετά ΔΕΝ θα δουλεύει) και ρεύμα θα κάψεις και θα δοκιμάσεις αν λειτουργεί το ασφαλιστικό.
και επειδή το ασφαλιστικό δεν δοκιμάζεται συχνά (= ποτέ) μην πάρεις όρκο οτι θα δουλέψει αν πχ ο θερμοσίφωνας είναι 10+ ετών.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.004
Reaction score
6.775
Γνώμη μου: Τα Sonoff είναι καλή λύση για την περίπτωσή σου, όμως δεν θα τα έβαζα σκέτα.

Πάρε ένα αξιοπρεπές/δοκιμασμένο/ασφαλές διπολικό ρελέ ισχύος όπως αυτό και βάλ'το στον πίνακα.
Μετά, πάρε το πιο απλό/φθηνό διακοπτάκι Sonoff με κουμπί (π.χ. το Basic R2) που θα μπει δίπλα στο ρελέ και του οποίου η δουλειά θα είναι απλώς να οπλίζει το ρελέ και ΟΧΙ να περνάνε από μέσα του ρεύματα. Για να μπει το Sonoff στον πίνακα υπάρχει βάση.

Αυτό το λέω για 2 λόγους:
- Αφενός εμπιστεύομαι περισσότερο να περνάει το ρεύμα του θερμοσίφωνα από ένα στοιχείο της Hager κλπ., παρά της Sonoff.
- Αφετέρου, η σωστή/νόμιμη διάταξη για τον θερμοσίφωνα είναι να απομονώνονται και τα δύο καλώδια (φάση-ουδέτερος) και όχι μόνο η φάση. Γι'αυτό και οι ηλεκτρολόγοι βάζουν την ασφάλεια, αλλά βάζουν και έναν διπολικό διακόπτη από όπου πρέπει να τον ανοιγοκλείνεις (άσχετα αν κάποιοι τον ανοιγοκλείνουν από την ασφάλεια και αφήνουν τον διακόπτη ανοιχτό). Άρα το σωστό είναι το Sonoff να ανοιγοκλείνει ένα διπολικό ρελέ και όχι απλά να διακόπτει τη φάση.

Μετά για τη θερμοκρασία, ένα Sonoff TH10 αρκεί, όμως εξαρτάται και από την απόσταση. Ο πιο βολικός αισθητήρας είναι ο DS18B20 όμως πάει μέχρι τα 8 μέτρα. Άρα, αν ο πίνακας από το θερμοσίφωνο είναι κάτω από 8 μέτρα, μπορείς να βάλεις ένα TH10 που θα παίζει ταυτόχρονα τον ρόλο του διακόπτη και του αισθητήρα. Αν είναι παραπάνω, βάζεις στον πίνακα το R2 και το ΤΗ10 κάπου κοντά στο θερμοσίφωνο (απλά θα πρέπει να έχει και παροχή ρεύματος για να λειτουργεί).

Τον DS18B20 δεν νομίζω να καταφέρεις να τον χώσεις μέσα σε κυάθιο, αλλά αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου θα τη βρεις τη λύση πιστεύω. Η πιο εύκολη λύση είναι μάλλον να αγοράσεις έναν αισθητήρα χωρίς το προστατευτικό αδιάβροχο περίβλημα (αφού εσύ δεν θα τον βάλεις μέσα στο νερό) και να τον κολλήσεις πάνω σε ένα καλώδιο.

Υ.Γ. Εννοείται όλα τα παραπάνω πρέπει να ελεγχθούν από ηλεκτρολόγο όσον αφορά την ορθότητά τους, την προσθήκη τυχόν απαραίτητων ασφαλιστικών διατάξεων, τα αμπέρ κλπ.
Υ.Γ.2 Επειδή λες "απομακρυσμένος έλεγχος" και καταλαβαίνω ότι εννοείς εκτός σπιτιού, έχει ελέγξει κανείς αν τα Sonoff μπορείς να τα χειριστείς όταν είσαι εκτός δικτύου σπιτιού; Εγώ μόνο ένα έχω αλλά δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ να το ανοιγοκλείσω εκτός σπιτιού οπότε δεν ξέρω.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Συμφωνώ σε όλα. Και εγώ τo sonoff th16 τo έβαλα να οπλίζει ρελέ ισχύος.

Έλεγχος γίνεται και από ίντερνετ, εκτός σπιτιού.

Σήμερα πήρα και το θερμόμετρακι, θα δοκιμάσω αν μπαίνει σε κυαθιο. Πήρα και ένα μπουτον rf αλλά αμφιβάλω αν θα πιάνω δύο ορόφους απόσταση. Πάω να το τσεκαρω.
 

Μηνύματα
2.321
Reaction score
358
Κι εγω με sonoff Basic παίζω μαζί με ρελέ ισχύος. Βασικά όλοι ετσι παίζουν, όχι μόνο εγω. ;)
Την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου γιατί είναι πολύ απλή.
Λειτουργεί άψογα εδώ και 5 χρόνια, οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην εμπιστεύεσαι τα sonoff.
Κρατάει κανονικά τις ρυθμίσεις μετά από διακοπή ρεύματος και συνδέεται άμεσα στο wifi.
Ο λόγος που το έβαλα είναι λόγω του νυχτερινου.
Το έχω προγραμματίσει να ανοίγει καθημερινά κάποια ώρα κατά την διάρκεια του νυχτερινου.
Έτσι έχω πάντα ζεστό νερό και δεν χρειάζεται να ανοιγοκλείνω και να ξεχνάω τον διακόπτη.
Υπ όψιν, δεν έχω ηλιακό.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Μερικες οθονες και το ενα κουμπι:

Η εφαρμογη δειχνει τους δυο διακοπτες που εχω. Ο ενας απλος ανοιγοκλεινει θερμοσιφωνα (rfr3), ο αλλος με θερμομετρο (th16) ανοιγοκλεινει εναν κυκλοφορητη.

20220110_220455.jpg


Χρονοπρογραμματισμος θερμοσιφωνα:

20220110_220523.jpg


Και κανονας κλεισιματος θερμοσιφωνα βαση θερμοκρασιας. Ετσι, ανοιγοντας το θερμοσιφωνα (με το ενα κουμπι ή μεσα απο το απ), δε χρειαζεται να θυμασαι να τον κλεινεις.

20220110_220547.jpg


20220110_220558.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Credits στην Legrand Ελλάδος για το support.
Περίπου 09:00 το πρωί έστειλα email με αρκετές ερωτήσεις.
Στις 10:10 χτύπησε το κινητό μου και ήταν από την Legrand. Μου απάντησαν σε όλες τις απορίες και μιλήσαμε και για άλλα πράγματα που δεν είχα γράψει στο email.
Έδωσε τηλέφωνο για ότι χρειαστώ και για τεχνική υποστήριξη αν υπάρξει θέμα στην εγκατάσταση.

Αν με είχε κερδίσει μια τώρα έγινε 10.
Πλέον δεν με ενδιαφέρει πόσο έχουν.

Βασικό.
Όλο το Netatmo είναι Zigbee. Με το Wifi "μιλάει" μόνο με το ρούτερ μας. Όλα τους τα προϊόντα "μιλάνε" μόνο με Zigbee. Εμβέλεια 10 μέτρα και κάθε προϊόν επεκτείνει την εμβέλεια άλλα 10m.
Υποστηρίζει και Thread.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε επικοινωνία ή σενάρια με Google Home, HomeKit ή Alexa.

Έρχονται πολλά νέα προϊόντα. Η Legrand το έχει πάρει πολύ σοβαρά.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Έρχονται πολλά νέα προϊόντα. Η Legrand το έχει πάρει πολύ σοβαρά.

Ανακοινώθηκαν νέες παγίδες κουφωμάτων που θα είναι και motion sensors εσωτερικού χώρου. Έτσι θα μπορεί να δουλεύει ο συναγερμός ενώ είσαι μέσα στο σπίτι, θα ανοίγεις το πόρτα ή παραθύρου και δεν θα χτυπήσει γιατί άνοιξε από μέσα. Αν ανοίξει απ' έξω θα χτυπήσει.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.144
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top