Home automation / Έξυπνο σπίτι

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
Αφού έχεις ήδη WiFi, το μόνο που μένει είναι το πρακτικό μέρος
Δυστυχώς αν θυμάμαι καλά από την κουβέντα μας, έχει μεν wifi στην ταράτσα αλλά είναι άλλη γραμμή/δίκτυο.

Οπότε η οποία επικοινωνία θα πρέπει να γίνει μέσω Internet/VPN και σίγουρα αυτό δεν είναι πολύ απλό σενάριο.

Μετά αν μιλήσουμε για καλώδιο, το DS18B20 δεν μπορεί να φτάσει τόσο μακριά. Άλλοι αισθητήρες μπορούν, αλλά δεν τους θυμάμαι τώρα, νομίζω τα είχα γράψει εδώ πριν λίγες σελίδες που τα είχα ψάξει.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Γιατί είναι τόσο θέμα η επικοινωνία;μόνο έλεγχος θα είναι όχι κάποια εντολή..ιδανικά θα ήθελα περίπου 7 μέτρα απόσταση ίσως και λίγο λιγοτερο ώστε να μπει μέσα σε αποθήκη ώστε να μην έχει θέμα με τον καιρο
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτό. Δε μαρεσει τόσο ο διακοπτης αλλά είναι ότι ψάχνω. Ολα σε ένα.Δεν υπάρχει βέβαια διαθεσιμότητα προς το παρόν. Δε μπορεί να μην υπάρχει κάτι άλλο...
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ψάχνοντας βλέπω βέβαια πως και η εφαρμογή τους είναι beta ακόμα.ποσο αξιόπιστο μπορεί να είναι; θα στείλω ένα mail αύριο να μάθω περισσότερα πράγματα
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
Γιατί είναι τόσο θέμα η επικοινωνία;μόνο έλεγχος θα είναι όχι κάποια εντολή..ιδανικά θα ήθελα περίπου 7 μέτρα απόσταση ίσως και λίγο λιγοτερο ώστε να μπει μέσα σε αποθήκη ώστε να μην έχει θέμα με τον καιρο
Υπάρχουν 2 θέματα:

Πρώτον, πόσο μακριά θα είναι ο αισθητήρας της θερμοκρασίας (θερμίστορ, DS18B20 κλπ.) από τον controller του.

Κάποιοι ψηφιακοί αισθητήρες, δεν υποστηρίζουν πολύ μεγάλες αποστάσεις, π.χ. τον DS18B20 η sonoff τον δίνει μέχρι 8 μέτρα. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορείς να τραβήξεις καλώδιο από κάτω ως την ταράτσα και άρα ο controller πρέπει να είναι στην ταράτσα.

Αυτό οδηγεί στο δεύτερο θέμα, ότι αν ο controller συνδέεται στο wifi της ταράτσας, δεν θα είναι προσβάσιμος από το δίκτυο του σπιτιού, π.χ. από το app της legrand ή το google home.

Υπάρχουν αισθητήρες που υποστηρίζουν απόσταση έως 60 μέτρα, π.χ. SI7021 και AM2301, έλα όμως που η μορφή τους είναι τέτοια που δεν χωράνε εύκολα σε κυάθιο!

Μόνη λύση που βλέπω είναι θερμίστορ στον ηλιακό, καλώδιο ως κάτω και εκεί σύνδεση με ESP32 που θα τρέχει κάποιο custom script που θα ριπορτάρει τη θερμοκρασία στο hub σου.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Θα μιλήσω αύριο με αυτούς στη Κύπρο. Αν είναι σοβαροί με τις απαντήσεις που θα παρω θα το ρισκάρω να γίνω μπετά τεστερ.
Κάτσε να δω μην έχω και εκεί κανένα περιορισμό λογο άλλου δικτύου...
Μετά μάλλον θα βάλω κανένα repeater γιατί καλωδιο μέχρι κάτω δεν τραβάω. Δεν ανοίγω τετοιες δουλειές. Δεν έχω καμία όρεξη για χώματα πάλι...(Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω εξωτερικό καλωδιο)
Σε ευχαριστώ για αλλη μια φορά για το χρόνο σου
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Μία ακόμα λύση που παρακάμπτει το πρόβλημα των χωριστών δικτύων είναι το παραπάνω Shelly που ανέφερα, με ενεργοποιημένο το cloud, οπότε το βλέπεις από οπουδήποτε μέσω internet.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σκέφτομαι να βάλω και μερικούς αισθητηρες θερμοκρασιας-υγρασίας και κάποιον που να μετράει co2 και pm2,5. Υπάρχει κάτι σε ομορφο κουτάκι μαζεμενο οχι στυλ th16 sonoff και με λογική τιμη; Δεν θέλω να ελέγχουν κάποια συσκευή. Απλα τις μετρήσεις
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
Σκέφτομαι να βάλω και μερικούς αισθητηρες θερμοκρασιας-υγρασίας και κάποιον που να μετράει co2 και pm2,5. Υπάρχει κάτι σε ομορφο κουτάκι μαζεμενο οχι στυλ th16 sonoff και με λογική τιμη; Δεν θέλω να ελέγχουν κάποια συσκευή. Απλα τις μετρήσεις
Θύμησέ μου, τελικά έβαλες κάποιο hub;
Της Legrand;

Για να δούμε και με τι είναι συμβατό.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ναι θα παίξω με netatmo.δε θα με πείραζε αν έβαζα και ένα google hub.Με ενδιαφέρει και μπαταρίας αισθητήρας για να μην έχω καλώδιο να παίζει ασύρματα δηλ αρκεί να κρατάνε οι μπαταριες τουλάχιστον χρόνο
 
Last edited:



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
@ankokdog δηλ πρέπει να έχω από ένα rm4 σε κάθε αισθητηρα; Δε θα με βολεψει ετσι
Εμένα με βολεύει γιατί τα έχω στα εκάστοτε δωμάτια. Στην ουσία είναι πάνω στο καλώδιο τροφοδοσίας ο αισθητήρας.

Μιλάμε για σύνολο 23 euro και έχεις 2 σε ένα
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δε το λέω από θέμα χρημάτων.και ένας σκέτος αισθητήρας που σκεφτόμουν εκεί υπολόγιζα να έχει
Για αυτό σκεφτόμουν και το μπαταρίας μήπως γλιτώσω καλώδια. Παίζει με netatmo αυτό;
Και έναν αισθητήρα έντασης φωτός ώστε όταν του ορίσω από κάποια lux και κάτω να ανάβει τα φώτα που θα του ορίσω
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
@Jack.v σε κάποιες από τις εταιρίες που είχε ανεβάσει παλιά ο @symos για το "ένα κουμπί", βγάζει και μαγνητικούς αισθητήρες κουφωμάτων, μπαταρίας, αρκετά όμορφα, σε διάφορα χρώματα. Έχουν ενσωματωμένους αισθητήρες θερμοκρασίας και υγρασίας, και δουλεύουν με Home Kit και Google Home, αφού δεν έχεις θέμα να βάλεις και ένα Google hub.

Από Netatmo τι επέλεξες ως hub; Αυτό του κεντρικού πίνακα ή την πρίζα;
Σκέφτομαι να βάλω πίνακα.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
@alexis έχω παραγγείλει αυτό για το πίνακα.Δεν υπάρχει Ελλάδα τπτ ετοιμοπαραδοτο για netatmo.φαντασου εδωσα παραγγελια πέρσι και θα μου έρθουν φέτος :p μέσα του μήνα μου ειπαν
Θα πάω πίσω στο θέμα να ρίξω μια ματιά για αυτό που λες αν και δε θα μου άρεσε οπτικά να φαίνεται στα παράθυρα.εβαλα τις παγίδες εσωτερικά για αυτό το λόγο και θα βάλω τώρα αυτά απ' έξω; Δε λέει :p
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σκεφτόμουν κάτι αντίστοιχο με αυτο
Μικρό διακριτικό...
Αν υπάρχει κάτι να συνεργάζεται και με netatmo είμαστε τέλεια
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Οι ανιχνευτές κίνησης της Philips (Hue) είναι και αισθητήρες υγρασίας και θερμοκρασίας.
Υπάρχει έκδοση indoor και outdoor. Μπαταρίας και οι δύο. Εδώ και έξω ακόμα καλύτερα.
Κυκλοφόρησαν πρόσφατα νέες εκδόσεις των αισθητήρων για αυτό και η προηγούμενη έκδοση είναι σε καλύτερη τιμή πλέον. Θα πρέπει να το ψάξει κανείς για να δει αν θέλει τα features των νέων εκδόσεων. Για απλή χρήση του αισθητήρα δεν χρειάζεται.
Θέλουν το αντίστοιχο hue bridge όμως.
Το οποίο λειτουργεί ικανοποιητικά και από μόνο του ως σύστημα αλλά έχει και ένα σοβαρό πλεονέκτημα. Είναι άριστη ενδιάμεση πλατφόρμα (Zigbee) για όλες τις μεγάλες πλατφόρμες (Homekit, Google, Amazon). Για παράδειγμα μπορείς να κουμπώσεις πάνω αισθητήρες και λάμπες της IKEA (που είναι φθηνά) και από κει να τα μεταφέρεις για διαχείριση στο homekit ή στο google home.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
Το θέμα με τη μπαταρία είναι υποχρεωτικό ή όχι; Ας ξεκινήσουμε από εκεί.

Αν είναι υποχρεωτικό, τότε δεν μπορούμε να μιλήσουμε για αισθητήρες με wifi. Δεν υπάρχει συσκευή wifi που να μπορεί να λειτουργήσει με μπαταρίες για ένα χρόνο, ούτε καν 3 μήνες.

Το EdiGreen που έβαλες παραπάνω, είναι όντως ωραίο (και είναι wifi) αλλά ΔΕΝ είναι μπαταρίας. Ωραία το δείχνουν σε όλες τις φωτό χωρίς το καλώδιο τροφοδοσίας, αλλά το χρειάζεται.

Αν λοιπόν μιλάμε μόνο για μπαταρίας, μιλάμε αναγκαστικά για Zigbee/Z-wave. Εσένα όμως το hub σου δεν έχει τίποτα από τα δύο, όπως ούτε και της Google. Άρα χρειάζεσαι ένα hub που να τα έχει, ή τέλος πάντων μια "γέφυρα".

Αν το Hue Bridge που πόσταρε παραπάνω ο @melina μπορεί να δεχτεί και αισθητήρες από όλους τους κατασκευαστές και όχι μόνο Philips και μετά να τους περάσει στο Google Home, μοιάζει με μια καλή περίπτωση.

Αλλιώς κάτι σαν αυτό, που έχει και Zigbee και Z-Wave, μπορεί να λειτουργήσει σαν SmartThings hub, να συνδεθεί με Google κλπ.

Και μετά για αισθητήρες, βρίσκεις.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δεν έχω καταλάβει κάτι. κάθε μάρκα βγάζει τα δικά αισθητηρακια η οτιδήποτε άλλο και δε δουλεύουν με hub άλλης εταιρείας;όπως αυτό της philips θέλει το δικό της hub
Από ότι διαβάζω όμως δεν αναφέρει κάπου πως έχουν αισθητηρα θερμοκρασίας και υγρασίας.
Με το hub της netatmo μπορει να δουλέψει κάτι άλλο πέρα από legrand;
@symos γράψαμε μαζί
99% θα πάω σε κάτι χωρίς καλώδιο οπότε όπως μου απάντησες ψάχνω για Zigbee η Z-wave
Με το hub του netatmo που είναι wifi βέβαια συνεργάζεται κάτι άλλης εταιρείας χωρίς έξτρα hub;
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top