ΟΤΕ: Διπλασιασμός ταχυτήτων και μειώσεις χρεώσεων

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Από τον ερχόμενο Μάρτιο θα ξεκινήσει ο διπλασιασμός των ταχυτήτων πρόσβασης στο διαδίκτυο από τον ΟΤΕ. Στόχος, όπως αναφέρουν καλά ενημερωμένες πηγές, είναι η διαδικασία να ξεκινήσει από την 1η Μαρτίου 2022 και να έχει ολοκληρωθεί μέσα σε εννέα μήνες, δηλαδή μέχρι το τέλος του έτους. Παράλληλα, φαίνεται ότι έρχεται και μείωση των χρεώσεων, ειδικά για τους πελάτες εκείνους για τους οποίους ο ΟΤΕ για τεχνικούς λόγους δεν θα καταφέρει να διπλασιάσει τις ταχύτητες πρόσβασης στο διαδίκτυο.


 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Υπάρχουμε και εμείς, 50χλμ από το Σύνταγμα, που δεν θα πάρουμε ποτέ οπτική, σύμφωνα με όσα ισχύουν τώρα. :biggrin:
Δασικό σου λέει το δασαρχείο.
Δεν είναι δασικό σου λέει το τοπογραφικό.
Άντε βγάλε άκρη. Δημόσιο φορέβα.

Άσε που, σύμφωνα με τεχνικούς της Cosmote, σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 200m δεν σου βάζουν καν γραμμή.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Θα αργήσει να γίνει..
Θα πέσουν οι εναλλακτικοί να το μπλοκάρουν όσο περισσότερο γίνεται διότι οι ίδιοι δεν είναι σε καμία περίπτωση έτοιμοι να το κάνουν.

Το δεύτερο link τα λέει ωραιότατα.
Εδω που τα λέμε, όλοι το upload χρειαζόμαστε, οι 50αρες είναι υπεραρκετες για down.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Θα αργήσει να γίνει..
Θα πέσουν οι εναλλακτικοί να το μπλοκάρουν όσο περισσότερο γίνεται διότι οι ίδιοι δεν είναι σε καμία περίπτωση έτοιμοι να το κάνουν.

Το δεύτερο link τα λέει ωραιότατα.
Εδω που τα λέμε, όλοι το upload χρειαζόμαστε, οι 50αρες είναι υπεραρκετες για down.

Είναι και πολιτικό το θέμα. Είμαστε πίσω σε ταχύτητες στην ΕΕ και έχει δοθεί κυβερνητική "εντολή" στους παρόχους.

Σε αρκετές χώρες της ΕΕ τα τα 200Mbps που έχουμε εδώ ως max έχουν ξεπεραστεί.

Σε πιο εύκολες μορφολογικά χώρες, όπως το Λουξεμβούργο, οι διαδεδομένες προσφορές είναι στα 500/250Mbps και 1Gbps/500Mbps.

τυχαίο παράδειγμα

 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μαζί σου και έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει..

Πόσα και πόσα πρόστιμα δεν έχουμε πληρώσει ως χώρα στην ΕΕ επειδή δεν εναρμονιστηκαμε σε διάφορα θέματα?
:roflmao:

@billpeppas βρε μακάρι, έχω το καφαο στα 15 μέτρα από το σπίτι, attenuation 1.7!!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Θα αργήσει να γίνει..
Θα πέσουν οι εναλλακτικοί να το μπλοκάρουν όσο περισσότερο γίνεται διότι οι ίδιοι δεν είναι σε καμία περίπτωση έτοιμοι να το κάνουν.

Το δεύτερο link τα λέει ωραιότατα.
Εδω που τα λέμε, όλοι το upload χρειαζόμαστε, οι 50αρες είναι υπεραρκετες για down.
Από την στιγμή που πήρε έγκριση οι εναλλακτικοί θα τους κλάσουν τα @@
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Με όσους έχουν 50αρα rural τι γίνεται ρε παιδιά? υπάρχει ελπίδα? η να αλλάξω πλευρό και να συνεχίσω να ονειρεύομαι?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Με όσους έχουν 50αρα rural τι γίνεται ρε παιδιά? υπάρχει ελπίδα? η να αλλάξω πλευρό και να συνεχίσω να ονειρεύομαι?
Καλέ εδώ έχω 4άρα σταθερή. Αν δεν υπήρχε το Home Booster* θα σκεφτόμουν πλέον σοβαρά την μετακόμιση.

*το οποίο για κάποιο λόγο, ίσως του νήματος, είναι ελεύθερο όλο τον μήνα απο τον Δεκέμβριο. Πριν, κάλυπτα τα 100 δωρεάν GB σε 1-2 μέρες και μετά κατέβαινα στα 20-22 ενώ τώρα είμαι σταθερά στα 40-50Mbit. 😍
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εγώ εδώ στο βουνό είμαι κάτι ανάμεσα σε 18-45. Αν ήμουν μόνιμα πάνω από 40 δεν θα είχα θέμα. Κατά 90% είμαι 25-35.
Από το καφάο είμαι εντελώς οριακά μου είπαν.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Καλημέρα
Έχω COSMOTE tripleplay με δορυφορικό πιάτο και στην περιοχή που είμαι το Ίντερνετ είναι για κλάματα, πληρώνω μέχρι 24 Mbps και έχω 6-8 down, 0,5 up !!!
Όλα σέρνονται.
πηρα και το booster 4G με υπόσχεση για 60 με min 40 Mbps, το οποίο μετά απι 2 χρόνια το κατήργησα γιατί είχα το πολύ 9-10 D , 5up.
Στην περιοχή μας δεν πρόκειται να δούμε χαΐρι ούτε του Αγ. Τέτοιου.
και η λύση της μείωσης της τιμής , σαν αποζημίωση, δε μου λέει τπτ, αφού δουλειά δεν γίνεται.
Αποφάσισα να φύγω (λήγει το συμβόλαιο σε 3 βδομαδες) και να παω σε ασύρματο Ίντερνετ από ιδιωτική εταιρία και να κάνω φορητότητα του αριθμού (σταθερό voip), και να κρατήσω το δορυφορικό πιάτο και το full πακέτο της COSMOTE.
Σε πρώτη φάση αποφάσισα το προγραμμα 30down/10Up (αργοτερακαι αναζητώ τη εταιρία για το σταθερό.
και
Αναρωτήθηκα :

Ο ΟΤΕ δίνει μόνο σταθερό voip τηλέφωνο χωρίς να πάρεις Ίντερνετ από αυτόν ;

Αν παίζει ρόλο , όλα τα κινητά είναι COSMOTE και η tv.

Υ. Γ.
εχετε να προτείνετε εταιρία για σταθερό τηλέφωνο voip για οικιακή χρήση και διατήρηση του υπάρχοντος αριθμού. ( Θέλω το απλούστερο πρόγραμμα, χωρίς πολλά πολλά, ….. το κρατώ για ψυχολογικούς λόγους :roflmao: )
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Ναι με 18€ περίπου.

Ναι αλλά το μήνα :o:confused:
Ψάχνοντας βρήκα αυτό :

15€ το χρόνο και 15€ για τη φορητότητα (άπαξ)
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
εχετε να προτείνετε εταιρία για σταθερό τηλέφωνο voip για οικιακή χρήση και διατήρηση του υπάρχοντος αριθμού. ( Θέλω το απλούστερο πρόγραμμα, χωρίς πολλά πολλά, ….. το κρατώ για ψυχολογικούς λόγους :roflmao: )
Ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα, για "ψυχολογικούς λόγους" μετέφερα το σταθερό στη modulus. Μετά από 4-5 χρόνια νομίζω πως πλέον το άφησα να λήξει, δεν είμαι καν σίγουρος 😄

Υ.Γ. Α, με πρόλαβες. Ναι, στη modulus το είχα κι εγώ και το είχα στο κινητό μέσω Zoiper.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Καλημέρα
Έχω COSMOTE tripleplay με δορυφορικό πιάτο και στην περιοχή που είμαι το Ίντερνετ είναι για κλάματα, πληρώνω μέχρι 24 Mbps και έχω 6-8 down, 0,5 up !!!
Όλα σέρνονται.
πηρα και το booster 4G με υπόσχεση για 60 με min 40 Mbps, το οποίο μετά απι 2 χρόνια το κατήργησα γιατί είχα το πολύ 9-10 D , 5up.
Στην περιοχή μας δεν πρόκειται να δούμε χαΐρι ούτε του Αγ. Τέτοιου.
και η λύση της μείωσης της τιμής , σαν αποζημίωση, δε μου λέει τπτ, αφού δουλειά δεν γίνεται.
Αποφάσισα να φύγω (λήγει το συμβόλαιο σε 3 βδομαδες) και να παω σε ασύρματο Ίντερνετ από ιδιωτική εταιρία και να κάνω φορητότητα του αριθμού (σταθερό voip), και να κρατήσω το δορυφορικό πιάτο και το full πακέτο της COSMOTE.
Σε πρώτη φάση αποφάσισα το προγραμμα 30down/10Up (αργοτερακαι αναζητώ τη εταιρία για το σταθερό.
και
Αναρωτήθηκα :

Ο ΟΤΕ δίνει μόνο σταθερό voip τηλέφωνο χωρίς να πάρεις Ίντερνετ από αυτόν ;

Αν παίζει ρόλο , όλα τα κινητά είναι COSMOTE και η tv.

Υ. Γ.
εχετε να προτείνετε εταιρία για σταθερό τηλέφωνο voip για οικιακή χρήση και διατήρηση του υπάρχοντος αριθμού. ( Θέλω το απλούστερο πρόγραμμα, χωρίς πολλά πολλά, ….. το κρατώ για ψυχολογικούς λόγους :roflmao: )

Σπίτι έχω Ιντερνετ wifi, από Χορτιάτη. Μήπως να το κοιτούσες; Θέλει να έχεις ευθεία οπτική επαφή.
Έχω 25mbps down/ 3 up. Σταθερά, και καθαρά. 90 ευρώ το 6μηνο.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Σπίτι έχω Ιντερνετ wifi, από Χορτιάτη. Μήπως να το κοιτούσες; Θέλει να έχεις ευθεία οπτική επαφή.
Έχω 25mbps down/ 3 up. Σταθερά, και καθαρά. 90 ευρώ το 6μηνο.
Ναι και εγώ (μάλλον) από τους ίδιους θα πάρω, αλλά για 30/10.
Ειναι σταθερό ;;;
Ήρθαν, είδαν, και είπαν οκ.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.969
Πείτε την εταιρεία, δεν είναι κακό.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top