ΟΤΕ: Διπλασιασμός ταχυτήτων και μειώσεις χρεώσεων

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
WIND 🤬🤬🤬🤬🤬
Τα καλύτερα έχω να λέω 😂

Η δε αδελφή μου δεν επιστρέφει ούτε τσάμπα. Ήταν ένα κλικ πριν βάλει δικηγόρο για να φύγει. Η φορητότητα πήρε 4 μήνες. Συνέχεια την σταματούσαν. Αίτηση η Cosmote, απόρριψη η Wind, ξανά αίτηση , ξανά απόρριψη.
Αυτά πριν χρόνια βέβαια. Τους έφτιαξε όλους η ΕΕΤΤ. Πλέον είναι υποχρεωμένοι να αφήσουν την γραμμή μετά από το πρώτο τηλεφώνημα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σήμερα έκανα αλλαγή στης γυναίκας το κινητό σε cosmote με πρόγραμμα απίστευτο σε απίστευτη τιμή.

ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ ΔΕΔΟΜΈΝΑ και κλήσεις με 37euro σε συνδυασμό με το σταθερό σε one έπεσε στα 33euro.

Χωρίς ΚΑΝΈΝΑ περιορισμό σε όγκο ή ταχύτητα.

Σε 3 μέρες θα έχω και δεύτερη sim να τη βάλω σε router, με βλέπω να κόβω το σταθερό.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Θα αργήσει να γίνει..
Θα πέσουν οι εναλλακτικοί να το μπλοκάρουν όσο περισσότερο γίνεται διότι οι ίδιοι δεν είναι σε καμία περίπτωση έτοιμοι να το κάνουν.

Το δεύτερο link τα λέει ωραιότατα.
Εδω που τα λέμε, όλοι το upload χρειαζόμαστε, οι 50αρες είναι υπεραρκετες για down.
Η wind τις διπλασιάζει ήδη με άλλο τρόπο. Δίνει τη 200αρα στην τιμή της 100αρας. Εγώ πήρα το ρίσκο και έκανα αίτηση fiber to home . Ειδωμεν
 


Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Ποια wind?

Εξακολουθείτε να στηρίζετε αυτό το εξάμβλωμα?

Δεν υπάρχουν εναλλακτικοί στην Ελλάδα και το λέω αφού πέρασα κατά σειρά απο: Vivodi, OnTelecoms, HOL, Vodafone.

Στις τρεις πρώτες μάλιστα ήμουν ενεργός συνδρομητής όταν βάραγαν το κανόνι και έψαχνα να δω που θα πάω... :roflmao: :roflmao:
Είχα τρία στα τρία η Voda μου ξέφυγε...:gotcha:
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Η wind τις διπλασιάζει ήδη με άλλο τρόπο. Δίνει τη 200αρα στην τιμή της 100αρας. Εγώ πήρα το ρίσκο και έκανα αίτηση fiber to home . Ειδωμεν
Καλά
Ας πιάσει πρώτα 100

Εγώ είχα 50αρα
Με αλλαγή ρούτερ κλείδωνε 56
Έκανα αλλαγή σε 100
Λόγω ότι κλείδωνε 65 μου έκαναν έκπτωση 10%
Αυτή στιγμή είμαι μεταξύ 5- 22- 35
Όταν διαμαρτυρήθηκα λόγω μαθημάτων τις μικρής που δεν τα έκανε λόγω αποσυνδεσεων μου έλεγαν ότι μα έχετε έκπτωση 10%
Η έκπτωση τους είπα δεν ήταν στα 20 η στα 2 η στα 35 αλλά γιατί κλείδωνε στα 65 .
Υπομονή μέχρι να λήξει το πέναλτι
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Καλά
Ας πιάσει πρώτα 100

Εγώ είχα 50αρα
Με αλλαγή ρούτερ κλείδωνε 56
Έκανα αλλαγή σε 100
Λόγω ότι κλείδωνε 65 μου έκαναν έκπτωση 10%
Αυτή στιγμή είμαι μεταξύ 5- 22- 35
Όταν διαμαρτυρήθηκα λόγω μαθημάτων τις μικρής που δεν τα έκανε λόγω αποσυνδεσεων μου έλεγαν ότι μα έχετε έκπτωση 10%
Η έκπτωση τους είπα δεν ήταν στα 20 η στα 2 η στα 35 αλλά γιατί κλείδωνε στα 65 .
Υπομονή μέχρι να λήξει το πέναλτι
Αν δεν πιάσει 200 θα την βάλει στον πάτο του. Αλλά νομίζω ότι στην οπτική ίνα η κλειδώνει η όχι. Δεν έχει άλλο άπο-εως
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Μακάρι
Μακάρι δε θα πεις τίποτα... Ένας φίλος από εδώ μέσα πάντως έχει καρφί 98 στην κατοσταρα. Και εγώ στο χωριό χρόνια με τη Vodafone είμαι πολύ ευχαριστημένος με μια απλή 24αρα που σταθερά εδώ και πολλά χρόνια είναι πάνω από 11-13.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Αισίως οι αναβαθμίσεις ταχυτήτων έχουν ξεκινήσει, και είναι σε καλό δρόμο. Σίγουρα είναι ευπρόσδεκτες, αλλά υπάρχουν ακόμη αρκετά που πρέπει να γίνουν.
Μερικές παρατηρήσεις για όσα διάβασα μαζεμένα στα προηγούμενα μηνύματα:
1. Ο ΟΤΕ είναι ακόμη αισθητά ακριβότερος από τους εναλλακτικούς παρόχους, παρά τον δωρεάν διπλασιασμό
2. Εξ' όσων γνωρίζω, ο ΟΤΕ δεν έχει ελαττώσει ακόμη τα τιμολόγια χονδρικής (παρά τον νέο τρόπο υπολογισμού από ΕΕΤΤ) ούτε έχει δώσει στους εναλλακτικούς προνομιακές τιμές για μαζικές αλλαγές στην υποδομή του, άρα αντίστοιχες κινήσεις από τους άλλους παρόχους δεν αναμένονται άμεσα.
3. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων η ταχύτητα xDSL εξαρτάται πρακτικά από την απόσταση του πελάτη, άρα ο πάροχος δεν παίζει μεγάλο ρόλο, εκτός σε επίλυση βλαβών.
4. Η διαφορά σε backbone μεταξύ ΟΤΕ και εναλλακτικών είναι μικρότερη απ' ότι στο παρελθόν. Μάλιστα, ανάλογα με το πως μετράει κανείς, η Wind μπορεί να ισχυριστεί ότι έχει ξεπεράσει τον ΟΤΕ (σίγουρα σε bandwidth ανά συνδρομητή)

Μπορεί να ακούγεται ως φιλο-εναλλακτική προπαγάνδα, αλλά δεν είναι. Εκ των πραγμάτων συνεργάζομαι με όλους τους παρόχους και ζω τα θετικά και αρνητικά του καθενός. Πχ η Wind δικαίως είχε αποκτήσει πριν από χρόνια κακή φήμη για "λανθασμένες" χρεώσεις και κακή υποστήριξη. Αυτά πλέον δεν ισχύουν. Αντίθετα, η Vodafone είχε στο παρελθόν πολύ γρήγορη εξυπηρέτηση και διαχείριση δικτύου, δυστυχώς και αυτά έχουν αλλάξει.

TL;DR:
Αν κάποιος έχει πρόσβαση σε FTTH, να βάλει χθες, μια και πήρε παράταση η επιδότηση για 6 μήνες. Η δική μου σύσταση θα ήταν για τον πάροχο στον οποίο ανήκει η υποδομή της περιοχής.
Όποιος έχει διαθεσιμότητα FTTC και ακόμα παίρνει xDSL από το Αστικό Κέντρο, να κάνει το βήμα. Ο ΟΤΕ θα γυρίσει αυτόματα τους "έως 24" σε 50άρα, σε άλλους παρόχους θα πρέπει να το κάνετε μόνοι σας. Όπου μπλέκεται χαλκός, ο ΟΤΕ πάντα συμμετέχει στην εξίσωση, αλλά οι δυνατότητες ουσιαστικής διαφοροποίησης είναι περιορισμένες. Προσωπικά θα διάλεγα τις περισσότερες παροχές (τιμή, κλήσεις, κλπ).
Αν το ενσύρματο είναι αδύνατο, οι WISP δεν είναι κακή επιλογή, αλλά μπορείτε να σκεφτείτε και το δίκτυο κινητής. Σχεδόν όλοι οι πάροχοι δίνουν απεριόριστα σε καλύτερη τιμή απ' ότι παλιά, και επιπλέον κάρτα για διαμοίραση δεδομένων, που μπορεί να μπει σε κάποιο ρούτερ στο σπίτι. Αυτό το σενάριο επιδέχεται μεγάλη συζήτηση, που δεν ταιριάζει εδώ.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σχεδόν όλοι οι πάροχοι δίνουν απεριόριστα σε καλύτερη τιμή απ' ότι παλιά, και επιπλέον κάρτα για διαμοίραση δεδομένων, που μπορεί να μπει σε κάποιο ρούτερ στο σπίτι. Αυτό το σενάριο επιδέχεται μεγάλη συζήτηση, που δεν ταιριάζει εδώ.
Σχεδόν.

Ο Οτε είναι ο μόνος που δεν έχει ψιλά γράμματα αυτή τη στιγμή.

Έκανα εχθές το πακέτο με τα απεριόριστα.

Ο προβληματισμός μου ειναι στο αν θα κρατήσω τη σταθερή 100αρα που έχω ή να πάρω ενα 5g router και να εκμεταλλευτώ τις ταχύτητες με ενα μεγάλο αλλά. Αν δε κρατήσει το απεριόριστο και αναγκαστώ να γυρίσω σε σταθερό θα πάνε χαμένα 400euro που έχει ενα 5g router.
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Σχεδόν.

Ο Οτε είναι ο μόνος που δεν έχει ψιλά γράμματα αυτή τη στιγμή.

Έκανα εχθές το πακέτο με τα απεριόριστα.

Ο προβληματισμός μου ειναι στο αν θα κρατήσω τη σταθερή 100αρα που έχω ή να πάρω ενα 5g router και να εκμεταλλευτώ τις ταχύτητες με ενα μεγάλο αλλά. Αν δε κρατήσει το απεριόριστο και αναγκαστώ να γυρίσω σε σταθερό θα πάνε χαμένα 400euro που έχει ενα 5g router.
Να κάτσεις στα αυγά σου και στην 200αρα που θα σου δώσει ο ΟΤΕ σε λίγο καιρό.
Κάνεις δεν σου εγγυάται ότι το καλοκαίρι που γίνεται χαμός στο νησί, θα έχεις τις ταχύτητες που θες..

Επισης, ποιο 5G, έχετε στο νησί "κανονικό" 5G η απλά ένα πουσαρισμενο 4G+?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Σχεδόν.

Ο Οτε είναι ο μόνος που δεν έχει ψιλά γράμματα αυτή τη στιγμή.

Έκανα εχθές το πακέτο με τα απεριόριστα.

Ο προβληματισμός μου ειναι στο αν θα κρατήσω τη σταθερή 100αρα που έχω ή να πάρω ενα 5g router και να εκμεταλλευτώ τις ταχύτητες με ενα μεγάλο αλλά. Αν δε κρατήσει το απεριόριστο και αναγκαστώ να γυρίσω σε σταθερό θα πάνε χαμένα 400euro που έχει ενα 5g router.
Όπως είπα, το δίκτυο κινητής είναι μεγάλη συζήτηση και είναι κρίμα να "καβαλήσουμε" αυτό το θέμα. Και ο ΟΤΕ έχει ψιλά γράμματα, αφού υπάρχουν βάσιμες αποδείξεις ότι έχει IP ranges στα οποία γίνεται traffic shaping. Στο ίδιο σημείο, με την ίδια συσκευή μπορείς να εναλλάσσεις μεταξύ 1Gbps και μερικά Mbps σχεδόν κατά βούληση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Να κάτσεις στα αυγά σου και στην 200αρα που θα σου δώσει ο ΟΤΕ σε λίγο καιρό.
Κάνεις δεν σου εγγυάται ότι το καλοκαίρι που γίνεται χαμός στο νησί, θα έχεις τις ταχύτητες που θες..

Επισης, ποιο 5G, έχετε στο νησί "κανονικό" 5G η απλά ένα πουσαρισμενο 4G+?
Είμαστε πολύ μπροστά εδώ. Στη πόλη που είμαι εγώ παιζουν 200αρες και 5g κανονικότατο.

Είναι δελεαστικο να το έχεις αυτό σπίτι.

Screenshot_20220403-140411_Speedtest.jpg
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
@ankokdog
Πανέμορφα. 😍

Μετα θες και ssd για download και άλλες κάρτες δικτύου για να ακολουθήσουν την GB γραμμή, άστα να πάνε..

Τι να πω, καντο και βλέπεις αν στραβώσει στο μέλλον.

Προσωπικά χτες εγκατέστησα ένα Fritz 7530 στην γραμμή μου και έχω μείνει μ@λ@κ@ς με το μηχανάκι.. 😍
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
@ankokdog
Πανέμορφα. 😍

Μετα θες και ssd για download και άλλες κάρτες δικτύου για να ακολουθήσουν την GB γραμμή, άστα να πάνε..

Τι να πω, καντο και βλέπεις αν στραβώσει στο μέλλον.

Προσωπικά χτες εγκατέστησα ένα Fritz 7530 στην γραμμή μου και έχω μείνει μ@λ@κ@ς με το μηχανάκι.. 😍
αν αλλάξεις το router της Cosmote με κάτι τέτοιο, πως εξασφαλίζεις την μελλοντική συμβατότητα;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
αν αλλάξεις το router της Cosmote με κάτι τέτοιο, πως εξασφαλίζεις την μελλοντική συμβατότητα;
Το Fritz τραβάει αυτόματα τις ρυθμίσεις της Cosmote. Εγώ, λόγω συνεχών αποσυνδέσεων, άλλαξα την π@παριά της Cosmote με ένα 7590, έβγαλα το ένα, έβαλα το άλλο και τέλος. Δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ καθόλου με ρυθμίσεις.-
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top