Ενδιαφερεται καποιος για Qobuz-Spotify-Tidal family plan?



Μηνύματα
73
Reaction score
27
Όχι, είχαν προηγηθεί άλλοι μέσω πμ. Κι έχουν τώρα πληρώσει.

Μόνο για hires Tidal πλέον υπάρχουν θέσεις.
Όποιος θέλει, να στείλει εκείνος προσωπικό μήνυμα.
Για κάποιο λόγο στο tidal δε με αφήνει πλέον να κάνω log in…
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
 


Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Μπορώ να αναλάβω δημιουργία γαλλικών λογαριασμών Qobuz και δημιουργία οικογένειας. Έχω γαλλικό τρόπο πληρωμής.
Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά, μου στέλνει πμ εκείνος.

Και για Tidal hires υπάρχουν θέσεις.
 

Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
3 θέσεις ελεύθερες για Qobuz.

Όποιος ενδιαφέρεται, μου στέλνει πμ.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Μπορώ να αναλάβω δημιουργία γαλλικών λογαριασμών Qobuz και δημιουργία οικογένειας. Έχω γαλλικό τρόπο πληρωμής.
Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά, μου στέλνει πμ εκείνος.

Και για Tidal hires υπάρχουν θέσεις.
αν θες ενημερωσεμε πως γινεται γιατι με ενδιαφερει το tidal
 


Μηνύματα
17
Reaction score
6
Ότι λένε @Dimifoot & @docman .
Εχουν κλειδώσει τις πληρωμές στις χώρες που είναι διαθέσιμο. Και με VPN να μπεις αν δεν πληρώνεις όπως θέλουν τέλος. Το μυστικό είναι η χώρα προέλευσης της κάρτας χρέωσης ή του PayPal. Όπως είπε ο @docman μπορείς να κάνεις ξένο PayPal με Ελληνική κάρτα, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να κάνεις verification το λογαριασμό. Στην Αγγλία το κάνει με το local κινητό όπως είπε, ίσως θέλει και local διεύθυνση. Στην Αμερική θέλει SSIN που είναι σαν τον δικό μας ΑΜΚΑ.
Αν βρεις πως θα πληρώσεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα άλλα θα γίνουν. Εγώ παιδεύτηκα λίγο γιατί δεν έβρισκα σε OSX VPN να μου δίνει free UK ip. Αλλά μετά όλα πήγαν τρένο.
Καλησπέρα.
Έχω προσπαθήσει κι εγώ με vpn και USA account και κόλλησα στην PayPal λόγω τηλεφωνικού αριθμού (έφτιαξα έναν αλλά το αναγνώρισε και δε με άφηνε να προχωρήσω).
Τι μπορώ να κάνω για να ξεκολλήσω και να ενεργοποιήσω τρόπο πληρωμής;;
Εχω roon αλλα το tidal με εχει εκνευρίσει λίγο.. για αυτό ψάχνω μήπως το γυρίσω..
Ευχαριστώ
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Καλησπέρα.
Έχω προσπαθήσει κι εγώ με vpn και USA account και κόλλησα στην PayPal λόγω τηλεφωνικού αριθμού (έφτιαξα έναν αλλά το αναγνώρισε και δε με άφηνε να προχωρήσω).
Τι μπορώ να κάνω για να ξεκολλήσω και να ενεργοποιήσω τρόπο πληρωμής;;
Εχω roon αλλα το tidal με εχει εκνευρίσει λίγο.. για αυτό ψάχνω μήπως το γυρίσω..
Ευχαριστώ

Καλησπέρα.
Υπάρχει ακόμα θέση;;
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με αγορές από Αμερική. Παλιά που έπρεπε να πληρώσω σε δολάρια έκανα μια debit της Payoneer σε USD, έστειλα χρήματα, πλήρωσα και δούλεψε. Δεν ξέρω αν δουλεύει πλέον.
 



Μηνύματα
23
Reaction score
12
Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για Qobuz, εφόσον υπάρχει δυνατότητα αξιόπιστα σύνδεσης από Ελλάδα (δεδομένου ότι σε μια πρόσφατη απόπειρα εγγραφής, με πετάει έξω, λόγω Ip Ελλάδας προφανώς, παρότι δοκίμασα και μέσω vpn).
 

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για Qobuz, εφόσον υπάρχει δυνατότητα αξιόπιστα σύνδεσης από Ελλάδα (δεδομένου ότι σε μια πρόσφατη απόπειρα εγγραφής, με πετάει έξω, λόγω Ip Ελλάδας προφανώς, παρότι δοκίμασα και μέσω vpn).
Εναλλακτικά ενδιαφέρομαι και για Tidal Hifi plus.
 


Μηνύματα
23
Reaction score
12
Άρα ελέγχει IP και όταν παίζει και συνεπώς θέλει vpn; Όχι μόνο κατά το subscription;
Είχα φτιάξει λογαριασμό στο Qobuz το 2014 (τότε προφανώς επέτρεπε από Ελλάδα). Πρόσφατα προσπάθησα να ξαναμπώ για να δοκιμάσω τις υπηρεσίες streaming. Δεν μου επέτρεπε. Δοκίμασα και μέσω VPn (από τον Opera browser) αλλά τίποτα. Μου έλεγε ότι "δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στη χώρα σας" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).
Πάντως επειδή είχα πρόσφατα κάνει δοκιμαστική χρήση σε Spotify (το οποίο έχω εδώ και 2 μήνες ενεργό με μηνιαία συνδρομή, απλά σκέφτομαι από τον επόμενο μήνα να το διακόψω, λόγω του ότι θεωρώ πως δεν αξίζει να δίνει κανείς 7 ευρώ το μήνα για ποιότητα ήχου 320kbps) και Tidal (το πακέτο Ηifi) έχω να πω το εξής.
Το μεν Tidal όντως έχει καλύτερη (και στην πράξη, ηχητικά, πέρα από τις προδιαγραφές) ποιότητα ήχου ακόμα και σε στο πακέτο Ηifi σε σχέση με το Spotify (αναμενόμενα), ωστόσο η ποικιλία καλλιτεχνών/άλμπουμς του Tidal σε σχέση με του Spotify είναι αρκετά μικρότερη (τουλάχιστον στα δικά μου ηχητικά ακούσματα, σύγχρονη/ανεξάρτητη rock και ηλεκτρονική μουσική).
Οπότε ιδανικά προσωπικά θα ήθελα κάτι που να συνδυάζει την ποικιλία του Spotify με την ποιότητα ήχου του Tidal (ή του Qobuz που απλά δεν το έχω ποτέ δουλέψει).
Πιστεύω ότι όταν το Spotify αποφασίσει να περάσει στην hifi εκδοχή του, θα είναι λογικά η καλύτερη overall επιλογή streaming πλατφόρμας.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Είχα φτιάξει λογαριασμό στο Qobuz το 2014 (τότε προφανώς επέτρεπε από Ελλάδα). Πρόσφατα προσπάθησα να ξαναμπώ για να δοκιμάσω τις υπηρεσίες streaming. Δεν μου επέτρεπε. Δοκίμασα και μέσω VPn (από τον Opera browser) αλλά τίποτα. Μου έλεγε ότι "δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στη χώρα σας" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).
Πάντως επειδή είχα πρόσφατα κάνει δοκιμαστική χρήση σε Spotify (το οποίο έχω εδώ και 2 μήνες ενεργό με μηνιαία συνδρομή, απλά σκέφτομαι από τον επόμενο μήνα να το διακόψω, λόγω του ότι θεωρώ πως δεν αξίζει να δίνει κανείς 7 ευρώ το μήνα για ποιότητα ήχου 320kbps) και Tidal (το πακέτο Ηifi) έχω να πω το εξής.
Το μεν Tidal όντως έχει καλύτερη (και στην πράξη, ηχητικά, πέρα από τις προδιαγραφές) ποιότητα ήχου ακόμα και σε στο πακέτο Ηifi σε σχέση με το Spotify (αναμενόμενα), ωστόσο η ποικιλία καλλιτεχνών/άλμπουμς του Tidal σε σχέση με του Spotify είναι αρκετά μικρότερη (τουλάχιστον στα δικά μου ηχητικά ακούσματα, σύγχρονη/ανεξάρτητη rock και ηλεκτρονική μουσική).
Οπότε ιδανικά προσωπικά θα ήθελα κάτι που να συνδυάζει την ποικιλία του Spotify με την ποιότητα ήχου του Tidal (ή του Qobuz που απλά δεν το έχω ποτέ δουλέψει).
Πιστεύω ότι όταν το Spotify αποφασίσει να περάσει στην hifi εκδοχή του, θα είναι λογικά η καλύτερη overall επιλογή streaming πλατφόρμας.
Έχω δουλέψει και τα τρία. Το καλύτερο τόσο απο πλευράς περιεχομένου, όσο και προτάσεων, είναι το spotify, άρα όταν με το καλό δώσουν τη hifi εκδοχή του, θα γίνει σφαγή στα υπόλοιπα δύο. Το tidal έχει μια καλή ποιότητα αναπαραγωγής ( το mqa δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ενώ είχα συμβατό dac ), το qobuz προσφέρει μια καλύτερη ποιότητα ( έως 192KHz μεν, αλλά οι επιστήμονες λένε ότι το 44.1K είναι αρκετό ), κανένα απο τα δύο όμως δεν έχει αυτή τη ποικιλία του spotify ή έστω, δεν είναι εύκολα στο να βρεις το υλικό αν υπάρχει. Παλιά που είχα spotify, ήταν πανεύκολο να βρω παλιά λαϊκά για παράδειγμα, όχι μόνο απο αρκετά προβεβλημένους καλλιτέχνες.
 

Μηνύματα
2.519
Reaction score
7.313
Οπότε ιδανικά προσωπικά θα ήθελα κάτι που να συνδυάζει την ποικιλία του Spotify με την ποιότητα ήχου του Tidal
Υπάρχει το Apple Music που κάνει αυτά που λες. Το χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα και είναι μπόμπα!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Υπάρχει το Apple Music που κάνει αυτά που λες. Το χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα και είναι μπόμπα!
Συμφωνώ και επαυξάνω, με δύο όμως αστερίσκους που με έκαναν να σταματήσω να το χρησιμοποιώ τελικά:

1. Το android app αν και έχει το καλύτερο (κατά τη γνώμη μου) interface και user experience, έχει bugs. Στην αρχή δεν θα βλέπεις, δεν σε πολυενοχλούν, αλλά αν το χρησιμοποιείς συνεχώς κάποια στιγμή σου σπάνε τα νεύρα.

2. Επειδή η Apple είναι... Apple, δεν μπορούσε για το lossless να χρησιμοποιήσει ένα ανθρώπινο (ανοιχτό) format όπως όλοι οι άλλοι (π.χ. FLAC). Όοοοοχι, έπρεπε να βάλει το δικό της (ALAC), με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το lossless μέσω Chromecast.
 

Μηνύματα
2.519
Reaction score
7.313
2. Επειδή η Apple είναι... Apple, δεν μπορούσε για το lossless να χρησιμοποιήσει ένα ανθρώπινο (ανοιχτό) format όπως όλοι οι άλλοι (π.χ. FLAC). Όοοοοχι, έπρεπε να βάλει το δικό της (ALAC), με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το lossless μέσω Chromecast.
Ανοιχτό είναι και το ALAC!

The Apple Lossless Encoder (and decoder) were released as open source software under the Apache License version 2.0 on October 27, 2011.

Μήπως να διάλεγες κάτι που να υποστηρίζει airplay ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top