IFI zen stream

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Οδηγίες προς… ναυτιλλομένους

O συγκεκριμένος streamer δεν είναι συμβατός με τη Vodafone ή με ορισμένα Modems / Routers της συγκεκριμένης εταιρίας, (tidal.... Buffering στην περίπτωσή μου).
Οταν υποστηρίζεται VOIP γραμμή, o εξοπλισμός του συγκεκριμένου παρόχου (είναι πιθανό) να μην περιορίζεται σε ρόλο modem έτσι ώστε να επιτευχθεί bridge με ένα router του εμπορίου για να λυθεί το πρόβλημα, ( αν λυθεί ), με αποτέλεσμα τα πράγματα να μπλέκονται.
Σε σύνδεση με άλλους παρόχους π.χ. cosmote, όλα καλά.

Κατ’ άλλα, σημαντική ηχητική αναβάθμιση από ένα λαπτοπ – iPad κ.τ.λ.
Έχω και εγω το ίδιο θέμα με την vodafone-ifi zen stream- tidal. H vodafone συνδεση που εχω ειναι tripleplay, δηλ VOIP. Προστοπαρών εκανα μια τρίπλα, παίζοντας το tidal μεσω audirvana. Aνοιγω το audirvana στο labtop, και σαν εξοδο ορίζω στο audirvana το ifi stream, μετά για να διαχειρίζομε τα κομμάτι απο τον καναπέ, ανοιγω την αντίστοιχη εφαρμογη audirvana remote στο tablet.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Σε τι μπορει να επηρεασει το tidal που παιζει καθαρα και μονο με τη γραμμη internet (vdsl φανταζομαι) το αν ειναι voip ή οχι η γραμμη? Ειλικρινης απορια, μην παρεξηγηθω.
Στη Voda παντως ειτε εχεις το H300 ειτε το Η267Ν μπορεις να βρεις το pwd της τηλεφωνιας και να βαλεις δικο σου router (εγω με Voda triple play εχω παρει το, κορυφαιο κατ'εμε, FritzBox 7530) και να εχεις τα παντα με πολυ καλυτερο router.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Έχω και εγω το ίδιο θέμα με την vodafone-ifi zen stream- tidal. H vodafone συνδεση που εχω ειναι tripleplay, δηλ VOIP. Προστοπαρών εκανα μια τρίπλα, παίζοντας το tidal μεσω audirvana. Aνοιγω το audirvana στο labtop, και σαν εξοδο ορίζω στο audirvana το ifi stream, μετά για να διαχειρίζομε τα κομμάτι απο τον καναπέ, ανοιγω την αντίστοιχη εφαρμογη audirvana remote στο tablet.

Το πρόβλημα παρουσιαζόταν με το Sercomm H300-s, ζήτησα απ΄ την vodafone να το αντικαταστήσουν όπως και έγινε με το ZTE-H267A και από τότε λειτουργεί απροβλημάτιστα.


Μια ακόμα παρατήρηση, το μηχανάκι κατά την λειτουργία ανεβάζει αρκετά υψηλή θερμοκρασία.
 
Last edited:

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Το πρόβλημα παρουσιαζόταν με το Sercomm H300-s, ζήτησα απ΄ την vodafone να το αντικαταστήσουν όπως και έγινε με το ZTE-H267A και από τότε λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Θα ζητήσω απο την vodafone να μου στειλει το ZTE-H267A . Να δουμε πως θα ανταποκριθεί, αλλιως με βλέπω cosmote

Μια ακόμα παρατήρηση, το μηχανάκι κατά την λειτουργία ανεβάζει αρκετά υψηλή θερμοκρασία.
Εβαλα στο zen strem τροφοδοσία απο 12V μπαταρία και ακούγεται καλύτερα
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Τελευταία δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ούτε ένα τραγούδι ολόκληρο με σύνδεση tidal connect .Κρασάρει συνεχώς και μου έχει σπάσει τα νεύρα,ειδικά με τα masters.
Μια βοήθεια ρε παιδιά γιατί δεν ξέρω πλέον τι να κάνω . Έκανα τα εξής μπας και δω φώς αλλά τίποτα.
Επανεγκατάσταση εφαρμογής tidal,τζιφος
Άνοιγμα tidal απο άλλο κινητό , τίποτα.
Επανεκκίνηση router, τίποτα πάλι.
Σύνδεση του ifi streamer μέσω ethernet, αντί wi-fi, πάλι τζίφος.
Στο κινητό παίζει μια χαρά το tidal, μόλις αλλάξω σε tidal connect εμφανίζεται το πρόβλημα.
Στο σπίτι οι υπόλοιποι δεν έχουν θέμα με το δίκτυο.
Δεν ξέρω αν έχω θέμα με το ifi streamer, ή με το router ,ή δεν ξέρω εγώ τι, πάντως σωστά με tidal connect, έχω να ακούσω κανα δύο τρείς βδομάδες .Και άκουγα μια χαρά.
Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει, θα ξανακούσω μουσική!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
125
Τελευταία δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ούτε ένα τραγούδι ολόκληρο με σύνδεση tidal connect .Κρασάρει συνεχώς και μου έχει σπάσει τα νεύρα,ειδικά με τα masters.
Μια βοήθεια ρε παιδιά γιατί δεν ξέρω πλέον τι να κάνω . Έκανα τα εξής μπας και δω φώς αλλά τίποτα.
Επανεγκατάσταση εφαρμογής tidal,τζιφος
Άνοιγμα tidal απο άλλο κινητό , τίποτα.
Επανεκκίνηση router, τίποτα πάλι.
Σύνδεση του ifi streamer μέσω ethernet, αντί wi-fi, πάλι τζίφος.
Στο κινητό παίζει μια χαρά το tidal, μόλις αλλάξω σε tidal connect εμφανίζεται το πρόβλημα.
Στο σπίτι οι υπόλοιποι δεν έχουν θέμα με το δίκτυο.
Δεν ξέρω αν έχω θέμα με το ifi streamer, ή με το router ,ή δεν ξέρω εγώ τι, πάντως σωστά με tidal connect, έχω να ακούσω κανα δύο τρείς βδομάδες .Και άκουγα μια χαρά.
Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει, θα ξανακούσω μουσική!
Για δοκίμασε με το κινητό κοντά στο streamer
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
Το update με κατι σαν 317 κάνει μερικές φορές θέματα. Προτείνω επαναφορά σε εργοστασιακες ρυθμίσεις. Αν είναι stock τότε δεν έχω κάτι άλλο να Προτείνω
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αυτό είναι από το Twitter τους το 2021, εάν υπάρχει ακόμα όμως το πρόβλημα δεν αναγραφουν κατι

1654359924453.png
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Αυτό είναι από το Twitter τους το 2021, εάν υπάρχει ακόμα όμως το πρόβλημα δεν αναγραφουν κατι

View attachment 253745
Διάβασα ότι το έλυσαν αυτό, άλλωστε το δικό μου θέμα είναι πρόσφατο. Δεν ξέρω αν φταίει η εφαρμογή ,ή το ifi stremer,ή μπας και το router.Τι να πω
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Το update με κατι σαν 317 κάνει μερικές φορές θέματα. Προτείνω επαναφορά σε εργοστασιακες ρυθμίσεις. Αν είναι stock τότε δεν έχω κάτι άλλο να Προτείνω
Την επαναφορά την σκέφτηκα,εχω να χάσω κάτι;
Διάβασα ότι το έλυσαν αυτό, άλλωστε το δικό μου θέμα είναι πρόσφατο. Δεν ξέρω αν φταίει η εφαρμογή ,ή το ifi stremer,ή μπας και το router.Τι να πω
Επίσης να επαναλάβω ότι στα master είναι συχνότατες οι διακοπές,σε hifi περιεχόμενο λιγότερο,αν έχει κάποιο νόημα για τους γνωρίζοντες
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Η πιο απλή αλλά σίγουρη λύση πέραν των reset είναι, εάν έχετε τη δυνατότητα βέβαια, να πάτε σε άλλο σπιτι να δείτε εάν το κάνει και εκεί.
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Παθων και εγω με το connect ειδικα τον τελευταιο μήνα / firmware
Εχει να κανει με την ωρα , τον isp , το tidal , το modem και τον ερμη τον αναδρομο. Το πρωι σημερα ηταν αδυνατο να παιξει masters , αυτην την ωρα πολυ καλυτερα. Το προβλημα παρουσιαζεται και στο roon , αλλα πιο light.
Επαναφορά στο εργοστασιακό firmware βελτιώνει λιγο τα πραγματα , εχει ομως bugs λογω του "νηπιακου" version.


Εψαξα για λυσεις , και επεσα σε αυτην την ....καμενιά : https://florian-vick.medium.com/tak...d-of-buffering-issues-with-tidal-cbd86bb11a87
 
Last edited:

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Παθων και εγω με το connect ειδικα τον τελευταιο μήνα / firmware
Εχει να κανει με την ωρα , τον isp , το tidal , το modem και τον ερμη τον αναδρομο. Το πρωι σημερα ηταν αδυνατο να παιξει masters , αυτην την ωρα πολυ καλυτερα. Το προβλημα παρουσιαζεται και στο roon , αλλα πιο light.
Επαναφορά στο εργοστασιακό firmware βελτιώνει λιγο τα πραγματα , εχει ομως bugs λογω του "νηπιακου" version.


Εψαξα για λυσεις , και επεσα σε αυτην την ....καμενιά : https://florian-vick.medium.com/tak...d-of-buffering-issues-with-tidal-cbd86bb11a87
Μπήκα στο λινκ,δεν κατάλαβα πολλά,δεν βοηθάνε και τα αγγλικά.
Υπάρχει τελικά λύση; εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη στην αλυσίδα κινητό, ρούτερ,ifi streamer τις πταίει
Κανείς άλλος με tidal connect και ifi streamer,να μας πει αν ακούει απροβλημάτιστα, ή έχει και αυτός το ίδιο θέμα;
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
έκανες reset? χάνεις το setarisma wifi και το Indexing της βιβλιοθήκης αν έχεις συνδεδεμένο σκληρό δίσκο
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
έκανες reset? χάνεις το setarisma wifi και το Indexing της βιβλιοθήκης αν έχεις συνδεδεμένο σκληρό δίσκο
Το reset το κάνεις επαναφέροντας τις εργοστασιακές ρυθμίσεις,η έχει κουμπάκι πίσω και το κάνεις από κει;
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Εβαλα στο zen strem τροφοδοσία απο 12V μπαταρία και ακούγεται καλύτερα
Ευχαριστω για την συμβουλη να αντικαταστησω το στανταρ ρουτερ με το ZTE. Η vodafone μου το εστειλε κατευθειαν μολις το ζητησα και τωρα το tidal παιζει κανονικα
Το πρόβλημα παρουσιαζόταν με το Sercomm H300-s, ζήτησα απ΄ την vodafone να το αντικαταστήσουν όπως και έγινε με το ZTE-H267A και από τότε λειτουργεί απροβλημάτιστα.


Μια ακόμα παρατήρηση, το μηχανάκι κατά την λειτουργία ανεβάζει αρκετά υψηλή θερμοκρασία.
Ευχαριστω για την συμβουλη να αντικαταστησω το στανταρ ρουτερ με το ZTE. Η vodafone μου το εστειλε κατευθειαν μολις το ζητησα και τωρα το tidal παιζει κανονικα
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Πάντως και μετά το reset από το πίσω κουμπάκι ,το πρόβλημα παραμένει μέσω tidal connect με συνεχείς διακοπές, ειδικά στα masters.
Το internet δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα,δεν παραπονιέται κανείς άλλος στο σπίτι .
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το ότι δεν παραπονιέται κάποιος δεν είναι δεδομένο ότι δεν έχει πρόβλημα το Ίντερνετ αλλά από ότι δείχνει είναι γενικότερο θέμα της συσκευής και του Tidal.

Υποστηρίζει μήπως και Spotify connect να το δοκιμάζατε και εκεί;
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Το ότι δεν παραπονιέται κάποιος δεν είναι δεδομένο ότι δεν έχει πρόβλημα το Ίντερνετ αλλά από ότι δείχνει είναι γενικότερο θέμα της συσκευής και του Tidal.

Υποστηρίζει μήπως και Spotify connect να το δοκιμάζατε και εκεί;
Καλή ιδέα,θα το δω
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Το ότι δεν παραπονιέται κάποιος δεν είναι δεδομένο ότι δεν έχει πρόβλημα το Ίντερνετ αλλά από ότι δείχνει είναι γενικότερο θέμα της συσκευής και του Tidal.

Υποστηρίζει μήπως και Spotify connect να το δοκιμάζατε και εκεί;
Από Spotify connect, δουλεύει απροβλημάτιστα,δεν κολλάει.Βεβαια εκεί έχουμε και χαμηλή δειγματοληψία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top