Μου τον μετρησε και μενα.....στο τελος σχεδον μου τον ισιωσε !

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Πυροβολημενοι και μη χομπιστες καλημερα σας........
Μια ο κορονας ,μια οι δουλειες μας, μια ο χρονος που δεν μας φτανει εφτακεν η ωρα και μενα να μου τον μετρησουνε.......τα πηγα καλα αγαπητοι μου.....καλο το αποτελεσμα....αντρικιο ρε παιδι μου....νοιωθω υπερηφανος και εγω με την σειρα μου......ξερεις ειναι απο αυτα που καμαρωνεις,δεν νοιωθεις δευτεραντζα ,λιγος και στο περιθωριο .....ναι αδερφια μου-----ηρθε ο DAPOST και μου τον μετρησε επιτελους........
VLA_5743.jpg
.
Με τα μετρητικα ,τις συχνοτητες και τις βυθησεις δεν τοχω...Ο Dapostino λοιπον που τοχει ηρθε απο το τσαρδι μου για να μετρησουμε τον χωρο(τι πιστευατε ρε ?)και να δουμε τι μπορουμε να διορθωσουμε και να ρυθμησουμε αναλογα το EQ της βρωμοMetric και να ισσοροπησουμε λιγο την κατασταση μιας και ενας σπιτικος χωρος δεν μπορει να ειναι ποτε ιδανικος και σιγουρα εχει πολλα προβληματα που στο ηχητικο αποτελεσμα παντα δημιουργει προβληματα πολλες φορες μη ξεπερασιμα !
VLA_5736.jpg
 
Last edited:


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Για αρχη το καλο ηταν οτι εχω μια πολυ ωραια συνεργεια των δυο front ηχειωνε που ειναι της FYNE audio τα SP F502 με δυο 8ιντζες μοναδες με την μια να εχει ενα ομοκεντρικο μεγαφωνο .
Θελαμε να σεταρουμε και σαπακι μου SVS SB4000 με το υπολλοιπο σεταπι γιατι εκει στους 50-55 ειχα μια κακη βυθηση που ηθελε σαξιμο ...

Χρησιμοποιησαμε το REW και το U-MIC με ενα Macbook ....πηραμε διαφορες μετρησεις στη θεση ακροασης,καναμε και ενα χορευτικο γυριστο με το μικροφωνο επισης στη θεση ακροασης(αυτο πολυ το ευχαριστηθηκα )....αλλα κολπα λεμε....

VLA_5735.jpg

VLA_5737.jpg

Τι καναρινί πληκτρολόγιο είναι αυτό μωρή φλωρέτα; :tongue: :biggrin:
μα γιατι με λες μωρη?ζηλευεις ? :laugh: :fuckyou:
Τι ροζ θορυβοι ,τι πρασινοι ,τι σαπιο μηλο ....χαμος γινοτανε στο τσαρδι....μετραγε τονα ,μετραγε ταλλο και στο αλλο σαλονι ειχαμε τις κυριες μας που ειχανε τον ασταματητο και μιλαγανε για οτι δεν μπορειτε να φαναστειτε ρε σεις.....δεν υπαρχουνε λεμε.... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :p :p :p :p :p
 
Last edited:


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Στην πρωτη φωτο κοιταξτε εκφραση.....φανταζομαι θα ελεγε απο μεσα του ----ρε μπουστη μου πως διαολο θα το φτιαξω εγω αυτο?Φαινεται η απορια στο προσωπο..... :headbang: :headbang:
VLA_5744.jpg
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
O Βλάσσης μας λείπει πολύ εδώ στο φόρουμ και σκέφτηκα να πάω από κει να τον κάνω να γράψει κατιτίς.

Θερμοί οικοδεσπότες αυτός και η σύζυγος, τους ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία.

Ωραιάτατο, αντρίκιο σετάπιον, με πρωταγωνιστές τα νέα ηχεία του και ενισχυτή, τα οποία μου άρεσαν πάρα πολύ!

Πάω κατευθείαν στο ψητό γιατί σας ξέρω τι παλιοκουτσομπόλες είστε:
1. Πολύ ωραίο το βαρβάτο σετάπιον του Βλάσση, έπαιζε πολύ όμορφα όταν πήγα και λίγο καλύτερα χειρότερα όταν έφυγα. Αχαχούχα

2. Δεξί-αριστερό μετρούσαν σχεδόν το ίδιο, σούπερ. Καμία διόρθωση δεν έγινε για να έρθουν κοντά.

3. Έντονα modes μέτρησα δύο, πέριξ των 30 και 90 hz. Έπεσε γερό κόψιμο.

4. Οι δορυφόροι μετρούσαν όπως ποστ#1 (πριν) και ποστ#3 (μετά) βάζοντας λίγα φίλτρα στη μέτρικ

5. Φτιάσαμε το delay μεταξύ σαμπ και δορυφόρων και κλείσαμε κάπως μία βύθιση πέριξ των 55hz.

6. Του έβαλα 4 έξτρα φίλτρα να παίζει αναλόγως γούστων και μουσικής:
α. Shelf στο μπάσο.
β. Shelf στα πολύ πολύ πρίμα.
γ. notch στα 70Ηζ για να ακούει τα μπιτάτα πιο μπιτάτα αλλά του είπα με προσοχή.
δ. notch στα μεσαία για να ακούει την ξινή πιο ξινή (πάλι με προσοχή).

7. RT60, spectrο κλπ δεν πρόλαβα να σχοληθώ πέρα από το να ρίξω μία ματιά, δεν είχε και νόημα στη συγκεκριμένη φάση, δε θα αλλάζαμε κάτι στο χώρο ή στην τοποθέτηση. (Και δε χρειαζόταν κι όλας.)

8. Το κεντρικό ηχείο δεν έπαιζε, μάλλον για μόστρα το έχει.

Θα ξαναπάω σε λίγο καιρό για follow up .
Ελπίζω να παίζει το κεντρικό, να υπάρχουν τουλάχιστον άλλοι δύο δορυφόροι και άλλο ένα σαμπ.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Στην δευτερη ομως γατακια η εκφραση και η γλωσσα του σωματος τα λενε ολα......τοσαξα ρε cariolli Vlasis....ειμαι μεγαλος σεντρεφορ....στον ισιωσα την καμπυλη ρε μακρυμμαλι αντρα....
VLA_5745.jpg
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Τελικο ενισχυτη εχω της Hegel τον Η20 με 2χ200 στα 8 οχι οτι με τα συγκεκριμενα ηχεια οτι θελω πολλα βατακια ...τα συγκεκριμενα ειναι 92 ντιμπια αρκετα ευαισθητα αλλα πολυ πολυ ξεκουραστα σαν ακουσμα με στιβαρη καμπινα και σημαντικα κρατημενο και εκτεταμενο χαμηλο !

Ειναι η πρωην Tannoy για οσους γνωριζουν απο παλια τον ηχο της....
Ρε συ @vlasis, πού είναι ο Krell και τα B&W;:oops:
Λε πουλε φιλε.....αρκετα μετα απο 15 χρονια μαζι τους......πιστεψε με και σου μιλαω με ειλικρινεια ---ΑΚΟΥΩ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ---αγορι ....
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Παντου λάϊκ μονο για το Dapostino:dance2:
Τρέμετε D’agostino and the rest…..κατεβαίνει Dapostino στο Μόναχο με κρυφη υποστήριξη @Bhutia :gamer:
Θα σας παρουν τα σώβρακα….εεεε τους πελάτες:p
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Λε πουλε φιλε.....αρκετα μετα απο 15 χρονια μαζι τους......πιστεψε με και σου μιλαω με ειλικρινεια ---ΑΚΟΥΩ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ---αγορι ....
Ακούς καλύτερα επειδή σου τον μέτρησε ( :roflmao: :roflmao: ) ο @dapost ;) ή επειδή άλλαξες ηχεία κι ενισχυτή;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Και εδω το κεντρικο HTM1 Nautilus που το εχω για το χομ τσινεμα που στην αρχη ηταν καφετουλι και μετα το εκανα μαυρη piano black λακκα για να μου ταιριαζει με τα υπολλοιποα--για ενα κουτελο ζουμε----....πολυ τρελλα λεμε

128650292_10225631933331800_4555677190909615732_n.jpg


και απκατ μετα το βαψιμο με καποιες διαφορες στο σεταπιον.....

278329686_10229477093778408_741788989540892176_n.jpg

Στην αρχη ειχα παρει τα απλα 502 αλλα μετα απο 5 μηνες τα εδωσα και πηρα τα 502 SP (ΖΠΕΣΙΑΛ ΠΡΟΝΤΑΚΣΙΟΝ ).


Ακούς καλύτερα επειδή σου τον μέτρησε ( :roflmao: :roflmao: ) ο @dapost ;) ή επειδή άλλαξες ηχεία κι ενισχυτή;
Παρτουζα φιλε.....και με τα δυο μαζι (ειδικα τωρα μετα το μετρημα).... :p :):laugh:[/QUOTE]
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Στην δευτερη ομως γατακια η εκφραση και η γλωσσα του σωματος τα λενε ολα......τοσαξα ρε cariolli Vlasis....ειμαι μεγαλος σεντρεφορ....στον ισιωσα την καμπυλη ρε μακρυμμαλι αντρα....
View attachment 249989
Μακρυμάλλη άντρα , εσένα εννοεί?
Εβαλες περουκίνι μαρή τρελλή?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΠΑΝΙΕΣΤΕ ΧΑΜΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :headbang: :fuckyou: :headbang: :fuckyou:
Μακρυμάλλη άντρα , εσένα εννοεί?
Εβαλες περουκίνι μαρή τρελλή?
πΑΝΤΑ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΙς ΚΟΖΜΙΚΕς ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙς....ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ακούς καλύτερα επειδή σου τον μέτρησε ( :roflmao: :roflmao: ) ο @dapost ;) ή επειδή άλλαξες ηχεία κι ενισχυτή;
Επειδή το ομοαξονικό που διάλεξε έχει καλύτερο σπινοραμα από τα γμημενα τα κουτιά που είχε. 😎


ΥΓ. Ίδιο κεντρικό χρειάζεται.
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Επειδή το ομοαξονικό που διάλεξε έχει καλύτερο σπινοραμα από τα γμημενα τα κουτιά που είχε. 😎


ΥΓ. Ίδιο κεντρικό χρειάζεται.
Το ξερω αγορι απλα η Fyne εχουν μονο δυο κεντρικα μικρα και δεν εχουν ακομα ενα αναλογο της σειρας SP..
Εχουν πει οτι θα βγαλλουν ενα μεγαλο με τρεις 8ιντζες μοναδες με το ενα να ειναι ομοκεντρικο οποτε ειμαι στο περιμενε και μετα εχει πουλημα το δικο μου γιατι εννοειται οτι δεν ταιριαζουν ηχητικα με τα ηχεια μου...δυστυχως...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Το ξερω αγορι
Αυτό αρκεί. 😍

Όταν βγάλει, πάρτο κι είσαι άρχοντας. 👌

Η κίνηση που έκανες προς ομοαξονικη αρχιτεκτονική, ξεκινάει με γκολ από τα αποδυτήρια. 😎


Και σε εικόνα το ποίημα:

368775_8e1153275a7cbea27568adde87593a50~2.jpg
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top