Μου τον μετρησε και μενα.....στο τελος σχεδον μου τον ισιωσε !



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
θα δούμε κανένα γράφημα από τον @dapost να παίξουμε μπαλίτσα στο νήμα? :party::biggrin:
ετσι ετσι....εγω δεν εχω τιποτις περαν των φωτογραφιων....καπου θα τα εμφανισει πιστευω ο crossman...:p:D:D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Nope. Οι περισσοτερες μετρησεις εγιναν απο τον υπολογιστη του Βλαση, δεν κρατησα αντιγραφο.

Με το δικο μου υπολογιστη μετρησα μονο περιξ της περιοχης του κρος για τη ρυθμιση του cross/delay κι αυτο γιατι το μαδεφακιν rew του Βλαση αρνουταν να μετρησει σωστα με acoustic timing reference.



Γκουχ γκουχ...

 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Nope. Οι περισσοτερες μετρησεις εγιναν απο τον υπολογιστη του Βλαση, δεν κρατησα αντιγραφο.

Με το δικο μου υπολογιστη μετρησα μονο περιξ της περιοχης του κρος για τη ρυθμιση του cross/delay κι αυτο γιατι το μαδεφακιν rew του Βλαση αρνουταν να μετρησει σωστα με acoustic timing reference.



Γκουχ γκουχ...

Φτουυυυυυυ κΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕΝΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΡΕ ΦΙΛΕ....
Ασε που οι περισσοτεροι βλεπουν Σκασμο και αγριες μελλισες και στο ενδιαμεσο βλεπουν και λιγο τα κωλαρακια απο το σουρβιβορ....σιγα μην περιμενουν μετρησεις να δουνε Dapostino....μας εχει γ@μησει ο Μαθιος και η Ελενη με την γκρινια της.... :D :rofl::rofl::rofl::rofl:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Ιιιιιιιιιι τι μου ειπεεεεεεεε........κανω εγω τετοια πραματα βρε?Αντροπη σου να λες τετοια ......και σιγα τωρα επειδη μεσα εχει 2 πολυπροπυλαινιους πυκνωτες 2,2 microfarad στα 60 volts εγω θα πρεπει να σκεφτω οτι δυο ελαιου Jensen θα ηταν καλλιτεροι?Ασεμαςρεφιλεχρηστο.....ε και λοιπον εχει 5βατες αντιστασεις τουβλακια και εγω σκεφτηκα δυο γαματες Caddock και συ λες οτι πρεπει να τις αλλαξω?ετσι λες????????????





























ΡΕ ΛΕΣ??????????????:fuckyou::):fuckyou::):fuckyou::)
Μη μασάς. Πέρνα στο επόμενο level. Ξήλωσε τα κροσοβερ και καν'τα ενεργά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.316
ε αφού δεν έχετε μετρήσεις για κουτσομπολιό.....μας αναγκάζετε να το κάνουμε πουτέιν το νήμα.... άχρηστες:biggrin:

Nope. Οι περισσοτερες μετρησεις ήταν ΓΤΠΚ και είπα δε μαμιέται που θα τα σώσω κιόλας να πιάνουν χώρο οι αηδίες
:roflmao:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
ε αφού δεν έχετε μετρήσεις για κουτσομπολιό.....μας αναγκάζετε να το κάνουμε πουτέιν το νήμα.... άχρηστες:biggrin:



:roflmao:
Ε, ναι! Άκου εκεί, τι είπε ο φλώρος, ότι ακούει καλύτερα μετά την αντικατάσταση των B&W! Πού πας ρε Καραμήτρο χωρίς καναρινί midrange; Που μου θες και μετρήσεις... Άστα διάλα πρωί πρωί, συγχίστηκα!
 


Μηνύματα
2.223
Reaction score
2.734
Μιας που πήρε τα μέτρα το επόμενο βήμα είναι να σας το φορέσει. Ίσα με 12 ίντσες να ναι.
Το 2ο subwoofer...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Nope. Οι περισσοτερες μετρησεις εγιναν απο τον υπολογιστη του Βλαση, δεν κρατησα αντιγραφο.
Με το δικο μου υπολογιστη μετρησα μονο περιξ της περιοχης του κρος για τη ρυθμιση του cross/delay κι αυτο γιατι το μαδεφακιν rew του Βλαση αρνουταν να μετρησει σωστα με acoustic timing reference.
Γκουχ γκουχ...
Αναρωτιέμαι από πόσα...παράθυρα θα έπρεπε να πηδηχθούμε...Ακόμα και παλιοχαρακτήρας να μην ήμουν,πάλι θα είχα υποψίες για διπλωματική απόκρυψη στοιχείων... :sneaky:

Δεν είναι έγκλημα,αλλά από τη στιγμή που ανοίγεται σχετικό νήμα,πρέπει για λόγους Αρχής να δημοσιεύονται αναλυτικά στοιχεία...

Μέχρι στιγμής ,υποθέτω ότι το monitor εδώ απεικονίζει αδιόρθωτη απόκριση συχνότητας:
1651647601763.png

(Πριμάτη τονική ισορροπία,υποχώρηση στη ζώνη τέταρτης οκτάβας,χαρακτηριστική τόνωση από ιδιορρυθμούς κάτω από τα 100 Hz...)

Κι εδώ διορθωμένη:
1651646160360.png


Από αυτές τις παραστάσεις μπορώ να συμπεράνω ότι θα εμφανίζονται σημαντικές κορυφώσεις στο group delay καθώς και ανισορροπίες στο spectrogram στις πρώτες οκτάβες οι οποίες δεν αναμένεται να διορθωθούν με σκέτα φίλτρα ισοστάθμισης.

Κατάλληλη ευκαιρία να μου δείξουν άμα η εκτίμηση δεν ισχύει...
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Ε, ναι! Άκου εκεί, τι είπε ο φλώρος, ότι ακούει καλύτερα μετά την αντικατάσταση των B&W! Πού πας ρε Καραμήτρο χωρίς καναρινί midrange; Που μου θες και μετρήσεις... Άστα διάλα πρωί πρωί, συγχίστηκα!
Για το φλωρος δεν εχω καμια αντιρηση αλλα να με πεις κουφο ?ΝΤΡΟΠΗΣ ! ΚΑΙ αισχος !
Μιας που πήρε τα μέτρα το επόμενο βήμα είναι να σας το φορέσει. Ίσα με 12 ίντσες να ναι.
Το 2ο subwoofer...
Θελουνε κι αλλο αυτες οι παστρικιες φιλε μου....18ιντζο και βαλλε οι παλιοχωνες...... :tongue: :tongue: :tongue: :D
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Αναρωτιέμαι από πόσα...παράθυρα θα έπρεπε να πηδηχθούμε...Ακόμα και παλιοχαρακτήρας να μην ήμουν,πάλι θα είχα υποψίες για διπλωματική απόκρυψη στοιχείων... :sneaky:

Δεν είναι έγκλημα,αλλά από τη στιγμή που ανοίγεται σχετικό νήμα,πρέπει για λόγους Αρχής να δημοσιεύονται αναλυτικά στοιχεία...

Μέχρι στιγμής ,υποθέτω ότι το monitor εδώ απεικονίζει αδιόρθωτη απόκριση συχνότητας:
View attachment 250059
(Πριμάτη τονική ισορροπία,υποχώρηση στη ζώνη τέταρτης οκτάβας,χαρακτηριστική τόνωση από ιδιορρυθμούς κάτω από τα 100 Hz...)

Κι εδώ διορθωμένη:
View attachment 250058

Από αυτές τις παραστάσεις μπορώ να συμπεράνω ότι θα εμφανίζονται σημαντικές κορυφώσεις στο group delay καθώς και ανισορροπίες στο spectrogram στις πρώτες οκτάβες οι οποίες δεν αναμένεται να διορθωθούν με σκέτα φίλτρα ισοστάθμισης.

Κατάλληλη ευκαιρία να μου δείξουν άμα η εκτίμηση δεν ισχύει...
- ανισορροπίες στο spectrogram -......με κα@λωσες πρωι πρωι....πως μου τα γραφεις ετσι....λουτσα εγινα βρε........ :laugh: :laugh:
Αγορακι αληθεια δεν κρατησαμε τιποτα....παροτι ηξερα οτι θα βαραγαμε 40 σελιδες και θα μου το κανατε καραπουταναρα το νημα (εννοειται οτι πρωτος θα το εκανα εγω )πιστεψε με δεν σκεφτηκαμε να το κανουμε ....δυστυχως φιλος....
Ο Conte Dapostino ισιωνε,στραβωνε,βυθιζε,απλωνε,κονταινε,τεντωνε,εκοβε ,πετσοκοβε ...μονο κοπτοραπτη δεν εκανε στο τελος ολα καλα και πιστεψτε με ρε βλακουνες το αποτελεσμα ειναι πραγματικα ουσιαστικο και ηχητικα καλλιτερο.......



Ξεχασα να σας αναφερω αγαπητα μου κουφαλογα οτι το DELAY στη metric και στο γραφημα που δημιουργηθηκε ρυθμιστηκε στα 26.4 ms !








Να και μια συχνοτικη παρασταση σε ροζουλι αποχρωσεις......εδω ειναι το ζουμι ....
VLA_5746.jpg
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.441
Reaction score
15.127
Ο Conte Dapostino ισιωνε,στραβωνε,βυθιζε,απλωνε,κονταινε,τεντωνε,εκοβε ,πετσοκοβε ...μονο κοπτοραπτη δεν εκανε στο τελος ολα καλα και πιστεψτε με ρε βλακουνες το αποτελεσμα ειναι πραγματικα ουσιαστικο και ηχητικα καλλιτερο.......
Και μόνο που θα μαζεύτηκαν/κουρεύτηκαν 2 room modes, το καλύτερο αποτέλεσμα είναι δεδομένο!
Από κει και μετά, ανάλογα με το πόσο θες ...να τον "ισιώσεις" :p
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Και μόνο που θα μαζεύτηκαν/κουρεύτηκαν 2 room modes, το καλύτερο αποτέλεσμα είναι δεδομένο!
Από κει και μετά, ανάλογα με το πόσο θες ...να τον "ισιώσεις" :p
Φιλος μου εχει αφησει κατι διαυλους ανοιχτους στο EQ και μου ειπε ο Dapostino οτι παιξε οσο θες αλλα χωρις υπερβολες....θα δω λοιπον τι ισιωμα θα χρειαστω και μετα θα το κλειδωσω :dance2: ....ξερεις θα πειραματιστω λιγο και θα αποφασισω φιλε......:tongue:
 






Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.349
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top