Μου τον μετρησε και μενα.....στο τελος σχεδον μου τον ισιωσε !

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για να μην κουραζόμαστε, προτείνω σε κάθε παρόμοιο thread να μπει ένα μποξάκι στην κορυφή της σελίδας (ή μπανεράκι, popup, κάτι τέλος πάντων) που να γράφει:

"Κανένα setup δεν δικαιούται εκφράσεων (έστω μετρίου) θαυμασμού, πλην των setup που έχει παρουσιάσει ο υποφαινόμενος στο θέμα ΧΧΧΧΧΧ και ΥΥΥΥΥΥ. Κάθε τέτοια κατά παράβαση του κανόνα έκφραση, θα απαντάνται με παρεμβάσεις αποκάλυψης έλλειψης πλήρων ή ορθών μετρητικών δεδομένων που αν υπήρχαν, θα απεδείκνυαν την κατωτερότητα του εν λόγω setup, σε θέματα σωστής ενσωμάτωσης υποβαθύφωνων μονάδων ή άλλων σχετικών θεμάτων, βάσει δημοσιευμένων μελετών (και αγνοώντας ΚΑΘΕ άλλο παράγοντα)."

Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, με δικά σας λόγια.

Εναλλακτικά πριν κάθε θετικό σχόλιο να προστίθεται αυτόματα η φράση "Όχι βέβαια ότι φτάνει σε καμία περίπτωση την πληρότητα/ποιότητα/τελειότητα των setup που έχει παρουσιάσει ο υποφαινόμενος, όμως ..."
Κάτι τέτοιο εκτός υπερβολής θα συνιστούσε και ανακρίβεια,αφού ο υποφαινόμενος δεν φιλοδοξεί να φτάσει ποτέ την ενδελέχεια στη φροντίδα και το πλήθος καναλιών μελών όπως λ.χ. οι Ear & Dimi...

Για να μην αποπροσανατολιζόμασταν λοιπόν,προτείνω να έμπαινε στην ενότητα με τις ηχητικές αποδράσεις ένα banner του στυλ ΄΄όσο ακριβό και να είναι το setup,όσο προηγμένα και να είναι τα ηχεία,άμα είναι εγκατεστημένα σε χώρους με τιμές RT ανώτερες των 600 msec,αποδράσεις νοούνται κυρίως με την εμφάνιση παρά με τον ήχο τους΄΄...
Εγώ πάλι είμαι πολύ ανοικτός σε κριτική και σχόλια, ειδικά όταν έρχονται από μέλη που γνωρίζουν ουσιαστικά το αντικείμενο.

Πάραυτα, μπράβο μου, μαγικά έκανα σε χρόνο dt και μπράβο στον παίδαρο και το τσαρδί του, κελαηδάει το στέρεο!

Από κει και πέρα, next steps:
1. Εύκολα, χωρίς παντόφλα ούτε λ7: κλείσιμο μπας-ρηφλεξ.
2. Λιγότερο εύκολα, χωρίς λ7 αλλά με λίγη παντόφλα: μετακίνηση θέσης ακρόασης πιο κοντά (με στόχο να έρθουν τα πρίμα >10Κ κάπως πιο near-field, πιο άμεσα και στρωτά), σαμπ πιο πίσω/σε γωνία/αλλού.
3. Πιο δύσκολα, με λ7 και παντόφλα: sky is the limit
Χαίρομαι που δεν παρεξηγείς το κίνητρο να γαρνίρονται λίγο τέτοια νήματα με παρατηρήσεις που δίνουν έναυσμα για εποικοδομητικά σχόλια....

Βουτήματα και πτι-φουρ στα...ζαχαροπλαστεία. :sneaky:
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Εγώ πάλι είμαι πολύ ανοικτός σε κριτική και σχόλια, ειδικά όταν έρχονται από μέλη που γνωρίζουν ουσιαστικά το αντικείμενο.

Πάραυτα, μπράβο μου, μαγικά έκανα σε χρόνο dt και μπράβο στον παίδαρο και το τσαρδί του, κελαηδάει το στέρεο!

Από κει και πέρα, next steps:
1. Εύκολα, χωρίς παντόφλα ούτε λ7: κλείσιμο μπας-ρηφλεξ.
2. Λιγότερο εύκολα, χωρίς λ7 αλλά με λίγη παντόφλα: μετακίνηση θέσης ακρόασης πιο κοντά (με στόχο να έρθουν τα πρίμα >10Κ κάπως πιο near-field, πιο άμεσα και στρωτά), σαμπ πιο πίσω/σε γωνία/αλλού.
3. Πιο δύσκολα, με λ7 και παντόφλα: sky is the limit
Ρε μαστοραρα μου γιατι πρεπει να κλεισουμε τα μπασφριλεκσια του ηχειου αφου το καψαμε στους 80 με το sub?
Παντοφλες τωρα εχω και Crocs και Migato....διαλεξε ποιες θες να φορεσεις οταν θα πρεπει να κοψουμε στην μεση τον καναπε αλλα να εισαι παρων οταν θα γινει η προταση στην μανδαμ.....για ελα να σε δω......χαχαχαχα
Κάτι τέτοιο εκτός υπερβολής θα συνιστούσε και ανακρίβεια,αφού ο υποφαινόμενος δεν φιλοδοξεί να φτάσει ποτέ την ενδελέχεια στη φροντίδα και το πλήθος καναλιών μελών όπως λ.χ. οι Ear & Dimi...

Για να μην αποπροσανατολιζόμασταν λοιπόν,προτείνω να έμπαινε στην ενότητα με τις ηχητικές αποδράσεις ένα banner του στυλ ΄΄όσο ακριβό και να είναι το setup,όσο προηγμένα και να είναι τα ηχεία,άμα είναι εγκατεστημένα σε χώρους με τιμές RT ανώτερες των 600 msec,αποδράσεις νοούνται κυρίως με την εμφάνιση παρά με τον ήχο τους΄΄...

Χαίρομαι που δεν παρεξηγείς το κίνητρο να γαρνίρονται λίγο τέτοια νήματα με παρατηρήσεις που δίνουν έναυσμα για εποικοδομητικά σχόλια....

Βουτήματα και πτι-φουρ στα...ζαχαροπλαστεία. :sneaky:
Γαμωτο......το κακο ειναι οτι ακουω μουσικη και πραγματικα το ευχαριστιεμαι......πως την εχω πατησει ετσι ρε πουστη μου...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Γαμωτο......το κακο ειναι οτι ακουω μουσικη και πραγματικα το ευχαριστιεμαι......πως την εχω πατησει ετσι ρε πουστη μου...
Μπορεί να συμβαίνει επειδή είναι μαύρα και δεν επιδεικνύονται πολυτελείς ξυλοκαπλαμάδες - bird's eye maple και δεν συμμαζεύεται... :lol:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Παρε μια ιδεα τι παιζει στο σαλονακι μου .......
Πηρα Πηρα Βλασση ευγε νεε μου;) θα κανς τρομερο ντουετο με τον φιλο μου WNET
η Αρχιτρανσμεταλοφρικουλα η σωστη ονομασια του:gamer:
Αν και σενα σε γλεπω πιο ηπιο:drinks:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Πηρα Πηρα Βλασση ευγε νεε μου;) θα κανς τρομερο ντουετο με τον φιλο μου WNET
η Αρχιτρανσμεταλοφρικουλα η σωστη ονομασια του:gamer:
Αν και σενα σε γλεπω πιο ηπιο:drinks:
Οταν αρχίσεις να βλέπεις και σταματήσεις να γλέπεις , θα δείς το πραγματικό του πρόσωπο Μαέστρο.
Εωσφόρος είναι ο κιαρατάς.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Μπορεί να συμβαίνει επειδή είναι μαύρα και δεν επιδεικνύονται πολυτελείς ξυλοκαπλαμάδες - bird's eye maple και δεν συμμαζεύεται... :lol:
Θα σου πεταξω πετρα ρε κερατα............................... :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :drinks:
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
εγω παντως που εκλεισα τα πορτς δε μ αρεσε καθολου, ηταν λες και φιμωθηκε τελειως το ηχειο, κοπηκε το μπασσο ιδιαιτερα και αποτομα και δε το λες κ μικρο το ηχειο μου, 180 ποντους περιπου τους εχει, ζωη να χει...

δε ξερω δε με ειχε αρεσει πολυ, βεβαια το χα κανει βιαστικα αλλα κατι δε μου αρεσε, λες και εβαλα hi pass ηταν αλλα σα να εχασε και αρμονικες, και γενικα ειναι ενα μεγαλο οχι απο εμενα...
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Κάτι τέτοιο εκτός υπερβολής θα συνιστούσε και ανακρίβεια,αφού ο υποφαινόμενος δεν φιλοδοξεί να φτάσει ποτέ την ενδελέχεια στη φροντίδα και το πλήθος καναλιών μελών όπως λ.χ. οι Ear & Dimi...

Για να μην αποπροσανατολιζόμασταν λοιπόν,προτείνω να έμπαινε στην ενότητα με τις ηχητικές αποδράσεις ένα banner του στυλ ΄΄όσο ακριβό και να είναι το setup,όσο προηγμένα και να είναι τα ηχεία,άμα είναι εγκατεστημένα σε χώρους με τιμές RT ανώτερες των 600 msec,αποδράσεις νοούνται κυρίως με την εμφάνιση παρά με τον ήχο τους΄΄...

Χαίρομαι που δεν παρεξηγείς το κίνητρο να γαρνίρονται λίγο τέτοια νήματα με παρατηρήσεις που δίνουν έναυσμα για εποικοδομητικά σχόλια....

Βουτήματα και πτι-φουρ στα...ζαχαροπλαστεία. :sneaky:
Α, καλά τώρα εάν αρχίζουμε να βγάζουμε και λέξεις απο το μυαλό μας (ενδελέχεια), καήκαμε . :D

Σίγουρα δεν ήθελες να γράψεις εντελέχεια ? :D
εγω παντως που εκλεισα τα πορτς δε μ αρεσε καθολου, ηταν λες και φιμωθηκε τελειως το ηχειο, κοπηκε το μπασσο ιδιαιτερα και αποτομα και δε το λες κ μικρο το ηχειο μου, 180 ποντους περιπου τους εχει, ζωη να χει...

δε ξερω δε με ειχε αρεσει πολυ, βεβαια το χα κανει βιαστικα αλλα κατι δε μου αρεσε, λες και εβαλα hi pass ηταν αλλα σα να εχασε και αρμονικες, και γενικα ειναι ενα μεγαλο οχι απο εμενα...
Κε καλό αυτί, αυτή είναι η διαφορά της θεωρίας απο την πράξη συν το ότι έχεις καλά ηχεία. :)
Πηρα Πηρα Βλασση ευγε νεε μου;) θα κανς τρομερο ντουετο με τον φιλο μου WNET
η Αρχιτρανσμεταλοφρικουλα η σωστη ονομασια του:gamer:
Αν και σενα σε γλεπω πιο ηπιο:drinks:
Κε Χρήστο να τον καλέσεις τον Βλάσση στο καλύτερο νήμα του σάιτ. Το νήμα που αποτελεί το diversion (απόκλιση) στην ομώνυμη ταινία και στη ζωή, το glitch (η απρόσμενη βλάβη) στο Matrix. Η ουσία και συνείδηση του Avsite.

Τι άλλο να πω ? :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ρε μαστοραρα μου γιατι πρεπει να κλεισουμε τα μπασφριλεκσια του ηχειου αφου το καψαμε στους 80 με το sub?
Χωρίς να έχω μιλήσει καθόλου με τον νταποστ, είπα ακριβώς τα ίδια που λέει κι αυτός.

Είδα πως είχες γράψει ότι η φίρμα προτείνει κρος στους 65, και επειδή δε γράφτηκε κάτι άλλο, υπέθεσα ότι εκεί κροσαριστηκε, αλλά ευτυχώς ο νταποστ δε κάνει τέτοια σφάλματα.

Οπότε μένει η τρύπα.

Διάλογος δεν θα υπάρξει ούτε για αυτό το θέμα., 😎
Έχουν γραφτεί άπειρα, φτάνει.

Οι δικές σου δοκιμές τοποθέτησης, προφανώς είναι απολύτως σεβαστές και είμαι βέβαιος πως ακούς καλά και επέλεξες το σωστό σημείο για στήσιμο του ηχείου ως έχει, αλλά με κλειστή την τρύπα και με σωστά κροσαρισμενο/α σαμπ, τα δεδομένα αλλάζουν, και η θεωρία είναι υπέρ της on wall τοποθέτησης.

Βεβαίως κάθε χώρος έχει τα δικά του θέματα και πολλές φορές αξεπέραστα εμπόδια, αλλά θα επέμενα να ξανακάνεις τις δοκιμές σου στην τοποθέτηση, αφού φραξεις πλήρως τις οπές των ηχείων.

Η απολύτως βέλτιστη λύση, θα είναι σε απόσταση από τον πίσω τοίχο περί το 1,5μ. Φρι φιλντ το ανωφελες.

Η επόμενη καλύτερη λύση, είναι κολλητά στον πίσω τοίχο. Αλλιώς: on wall το επωφελες.

Το όφελος, υπαρκτό ή όχι στις ανωτέρω περιπτώσεις, είναι το gain από τον πίσω τοίχο. Στο Μπάσο είναι πάντα χρήσιμο, και στο δορυφόρο θα είναι χρήσιμο στη δεύτερη και τρίτη οκτάβα. Επειδή όμως θα δώσει και gain στην 4η οκτάβα, ίσως και παραπάνω, όπου δεν είναι ωραίο, θα χρειαστεί μια πυκνή απορρόφηση πίσω από το ηχείο, να καλύψει το κενό μεταξύ καμπίνας και τοίχου, πες 5 πόντους πυκνό υλικό, που δε θα φαίνεται κιόλας.


Αυτά.


ΥΓ. 😁😂🤣😂😁😂🤣😂😁
Η όποια ισοστάθμιση πραγματοποιήθηκε στην παρούσα κατάσταση, δεν θα διαφοροποιεί τραγικά με το κλείσιμο της οπής, ούτε με τη μετακίνηση του δορυφόρου.
Βεβαίως θα ήταν καλό να ξαναγίνει μια μέτρηση και μικροδιορθώσεις, αλλά τα βασικά μπορείς να τα κάνεις σίγουρα και μόνος σου, μια μέτρηση με κουνιστο σε κάθε θέση.
Αν θες κάνεις και ακροάσεις, χωρίς να είναι όμως απαραίτητες. Τα διαγράμματα είναι απαραίτητα, οι ακροάσεις όχι (για στήσιμο του σεταπ). Οι ακροάσεις είναι μόνο για απόλαυση, μετά το στήσιμο του σεταπ. Έτσι λέω γω τουλάχιστον, αλλά οι οπαδοί της παλιάς σχολής (Πάρις κλπ) με κάτι τέτοια βγάζουν σπυργιά. 😁😂🤣😁🤣😁😂😁🤣😁😂😁🤣😁😂
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Χωρίς να έχω μιλήσει καθόλου με τον νταποστ, είπα ακριβώς τα ίδια που λέει κι αυτός.

Είδα πως είχες γράψει ότι η φίρμα προτείνει κρος στους 65, και επειδή δε γράφτηκε κάτι άλλο, υπέθεσα ότι εκεί κροσαριστηκε, αλλά ευτυχώς ο νταποστ δε κάνει τέτοια σφάλματα.

Οπότε μένει η τρύπα.

Διάλογος δεν θα υπάρξει ούτε για αυτό το θέμα., 😎
Έχουν γραφτεί άπειρα, φτάνει.

Οι δικές σου δοκιμές τοποθέτησης, προφανώς είναι απολύτως σεβαστές και είμαι βέβαιος πως ακούς καλά και επέλεξες το σωστό σημείο για στήσιμο του ηχείου ως έχει, αλλά με κλειστή την τρύπα και με σωστά κροσαρισμενο/α σαμπ, τα δεδομένα αλλάζουν, και η θεωρία είναι υπέρ της on wall τοποθέτησης.

Βεβαίως κάθε χώρος έχει τα δικά του θέματα και πολλές φορές αξεπέραστα εμπόδια, αλλά θα επέμενα να ξανακάνεις τις δοκιμές σου στην τοποθέτηση, αφού φραξεις πλήρως τις οπές των ηχείων.

Η απολύτως βέλτιστη λύση, θα είναι σε απόσταση από τον πίσω τοίχο περί το 1,5μ. Φρι φιλντ το ανωφελες.

Η επόμενη καλύτερη λύση, είναι κολλητά στον πίσω τοίχο. Αλλιώς: on wall το επωφελες.

Το όφελος, υπαρκτό ή όχι στις ανωτέρω περιπτώσεις, είναι το gain από τον πίσω τοίχο. Στο Μπάσο είναι πάντα χρήσιμο, και στο δορυφόρο θα είναι χρήσιμο στη δεύτερη και τρίτη οκτάβα. Επειδή όμως θα δώσει και gain στην 4η οκτάβα, ίσως και παραπάνω, όπου δεν είναι ωραίο, θα χρειαστεί μια πυκνή απορρόφηση πίσω από το ηχείο, να καλύψει το κενό μεταξύ καμπίνας και τοίχου, πες 5 πόντους πυκνό υλικό, που δε θα φαίνεται κιόλας.


Αυτά.
Πολυ σωστα βεβαιως, αν παει τα ηχεια πιο πισω θα γλυρωσει το φιλτρακι που μπηκε στην τριτη οκταβα και θα κερδισει λιγο ενεργεια γενικως. Σουπερ.

Ομως, η θεση ακροασης ειναι ηδη μακρυα και απο οτι καταλαβα δεν αλλαζει ωστε να ερθει πιο κοντα.

Overall, με ελαχιστρα φιλτρα στη μετρικ, χωρις σιδερωμα, χωρις αισθητικες παραχωρησεις και σε ενα τυπικο, αχανες σαλονι, το στερεο του αγοριου μετραει και παιζει ανμπιστεφταμπλ. Τα υπολοιπα ειναι για μας τα αρρωστακια.
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
εγω παντως που εκλεισα τα πορτς δε μ αρεσε καθολου, ηταν λες και φιμωθηκε τελειως το ηχειο, κοπηκε το μπασσο ιδιαιτερα και αποτομα και δε το λες κ μικρο το ηχειο μου, 180 ποντους περιπου τους εχει, ζωη να χει...

δε ξερω δε με ειχε αρεσει πολυ, βεβαια το χα κανει βιαστικα αλλα κατι δε μου αρεσε, λες και εβαλα hi pass ηταν αλλα σα να εχασε και αρμονικες, και γενικα ειναι ενα μεγαλο οχι απο εμενα...
John Δεν έχασε αρμονικές ,αυτές είναι πάντα ανώτερες συχνοτικά από τις θεμελειώδεις.
Χαμηλό με μία δόση βρώμας , που το νιώθεις ώς έλλειψη όγκου , έχασε.
Σίγουρα όμως θα έπαιζε με πολύ πιο καθαρό και στακάτο μπάσσο.
Σίγουρα επίσης θα άκουγες καλύτερα τις νότες του μπάσσου με το reflex κλειστό. Μόνο η απώλεια του όγκου είναι το πρόβλημα.

Α, καλά τώρα εάν αρχίζουμε να βγάζουμε και λέξεις απο το μυαλό μας (ενδελέχεια), καήκαμε . :D

Σίγουρα δεν ήθελες να γράψεις εντελέχεια ? :D

Κε καλό αυτί, αυτή είναι η διαφορά της θεωρίας απο την πράξη συν το ότι έχεις καλά ηχεία. :)

Κε Χρήστο να τον καλέσεις τον Βλάσση στο καλύτερο νήμα του σάιτ. Το νήμα που αποτελεί το diversion (απόκλιση) στην ομώνυμη ταινία και στη ζωή, το glitch (η απρόσμενη βλάβη) στο Matrix. Η ουσία και συνείδηση του Avsite.

Τι άλλο να πω ? :D
(ενδελέχεια)
Τι θα έλεγες για ΕΝΤΡΟΠΙΑ ας πούμε?
εντελέχεια ?
Εντελώς.
diversion
Παρέκλιση .
Αμα παρεκλίνετε τόσο εκ της προσχεδιασμένης πορείας καλά κρασσά.
Θα ξεχάσετε και ποιός ήταν ο αρχικός στόχος.
GLITCH ενα αγγούρι , που άλλος το τρώει και δροσίζεται ,(κορασίδες συμπεριλαμβανόμενες) ,και άλλος το τρώει και ζορίζεται.
Στην θέση αυτού που ζορίζεται τοποθετήστε ελεύθερα όποιον θέλετε
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
John Δεν έχασε αρμονικές ,αυτές είναι πάντα ανώτερες συχνοτικά από τις θεμελειώδεις.
Χαμηλό με μία δόση βρώμας , που το νιώθεις ώς έλλειψη όγκου , έχασε.
Σίγουρα όμως θα έπαιζε με πολύ πιο καθαρό και στακάτο μπάσσο.
Σίγουρα επίσης θα άκουγες καλύτερα τις νότες του μπάσσου με το reflex κλειστό. Μόνο η απώλεια του όγκου είναι το πρόβλημα.


(ενδελέχεια)
Τι θα έλεγες για ΕΝΤΡΟΠΙΑ ας πούμε?
εντελέχεια ?
Εντελώς.
diversion
Παρέκλιση .
Αμα παρεκλίνετε τόσο εκ της προσχεδιασμένης πορείας καλά κρασσά.
Θα ξεχάσετε και ποιός ήταν ο αρχικός στόχος.
GLITCH ενα αγγούρι , που άλλος το τρώει και δροσίζεται ,(κορασίδες συμπεριλαμβανόμενες) ,και άλλος το τρώει και ζορίζεται.
Στην θέση αυτού που ζορίζεται τοποθετήστε ελεύθερα όποιον θέλετε
Καλά ντε μη φωνάζεις divergence. Τα άλλα είναι σωστά.
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ΑΣΕΜΑΣΚΑΛΕΚΥΡΙΕΠΟΥΜΑΣΠΑΤΕΠΙΠΑΚΩΛΟΑΠΟΕΧΤΕΣ!
:tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Άμα το Fyne σου είναι ήδη υψιπερατά κροσαρισμένο στα 80 Hz με κλίση 24dB ανά οκτάβα ,τότε άσε ήσυχο το bass reflex,αφού εκτιμώ ότι αυτό πρέπει να έχει το συντονισμό του μια περίπου οκτάβα παρακάτω κοντά στα 50 Hz...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top