New Home Cinema...in progress

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είχα ποτε προτζέκτορα είναι αν βολεύει για γενική χρήση(ταινίες,σειρές,παιχνίδια) η θα τον ανοίγω μια στο τόσο να δω καμμία καλή ταινία…Υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό το setup και αν ναι πως μοιράζει τον χρόνο του ανάμεσα σε tv και projector?

(υπάρχουν και σκέψειςνα κρατήσω μόνο την tv και να προσαρμόσω ένα Atmos 7.1 απλά νομίζω ότι θα σκοτώσω το χώρο έτσι και είναι κρίμα)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αυτό που σου πρότεινα το είχα για αρκετά χρόνια στο σαλόνι μου. Ένα σύστημα δηλαδή με τηλεόραση και έπεφτε η οθόνη μπροστά από την TV. Απόσταση θέασης σταθερή. Δεν είμαι gamer.

Για καλές σειρές και ταινίες οθόνη. Για όλα τα άλλα TV.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Εδώ και 3 χρόνια εγώ ανάβω προβολέα κατά μέσο όρο ένα δίωρο τρίωρο τη μέρα .
Βλέπω Netflix , σειρές όλων των ειδών , ταινίες αθλητικά .
Εάν θέλω μετά να δω απλά tv αφού είναι ανοιχτός συνεχίζω στον προβολέα .
Μεσημέρι πχ που θα κάτσω να φάω θα ανοίξω τηλεόραση να παίζει χαζομάρες να περάσει η ωρα.
Gaming μόνο σε tv (ps 5) και pc .
Οι προβολείς έχουν μεγαλύτερο input lag από τις τηλεοράσεις ,
ειδικά όταν περνάει το σήμα μέσα από ενισχυτή προγράμματα ισοσταθμισης κτλ το lag ανεβαίνει και το νιώθεις έντονα στον προβολέα .
Επιπλέον η μεγάλη οθόνη κουράζει στη γρήγορη κίνηση των παιχνιδιών .
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είχα ποτε προτζέκτορα είναι αν βολεύει για γενική χρήση(ταινίες,σειρές,παιχνίδια) η θα τον ανοίγω μια στο τόσο να δω καμμία καλή ταινία…Υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό το setup και αν ναι πως μοιράζει τον χρόνο του ανάμεσα σε tv και projector?

(υπάρχουν και σκέψειςνα κρατήσω μόνο την tv και να προσαρμόσω ένα Atmos 7.1 απλά νομίζω ότι θα σκοτώσω το χώρο έτσι και είναι κρίμα)
Ταινίες και παιχνίδια στο PS4 μόνο στον projector. Σειρές δεν βλέπω. Τηλεόραση καθόλου, περνάνε μήνες που μένει κλειστή.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Projector all the way εδώ.
Αθλητικά, σειρές, ταινίες, casual gaming με παρέα ( car sims, κανά ποδοσφαιράκι, mortal kombat, tekken, κλπ., που παλεύονται άνετα με τα 25ms του προβολέα ).

Ειδήσεις προφανώς δεν θα κάτσω να δω στον προβολέα/home cinema :D
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Σπάνια πλέον, όταν μαζεύεται παρεούλα σπίτι μου.
Απόλαυση είναι, ειδικά τα racing με τιμονιέρα στις πολλές ίντσες και τα σκληρά μπάσα :D
 


Μηνύματα
342
Reaction score
37
Καλημέρα!

@Wsrp:
Αν μου στείλεις την κάτοψη σε αρχείο dwg (δηλαδή Autocad), μπορώ να σε βοηθήσω λιγάκι, καθότι αρχιτέκτονας και φίλος του home cinema.
Είναι 2-3 πραγματάκια που μπορείς να κάνεις εύκολα. Επίσης το WC σου θέλει κάποιες διορθώσεις.

Υ.Γ.: Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω σε pm το τηλέφωνο μου.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Καλησπερα στην παρεα και παλι...

Μετα και απο τις δικες σας συμβουλες νομιζω πως ειμαι ετοιμος να προχωρησω.

final.jpeg



Αποφασισα(σχεδον) να το κανω ετσι για να συνδιασω την ανεση και την πρακτικοτητα.

Αναλυτικα εχει ως εξης:
-Διπλα στην πορτα θα βαλω ενισχυτη/PC case/5g router.Η θεση αυτη ειναι η καλυτερη για το 5g router καθως εκει πιανω 150-200Mbps χωρις κεραια.Το σπιτι βρισκεται 2 χλμ απ την πολη οποτε οι ταχυτητες του ενσυρματου δικτυου ειναι 4-5mbps.Πηρα λοιπον καρτα με απεριοριστα δεδομενα απο cosmote και θα παιξω 5g για downloads και σταθερο internet για κανα online game που παιζω.Διπλα θα υπαρχει το PC το οποιο θα συνδεεται στον AVR και θα δινει εικονα στον projector για να στριμαρω 4k ταινιες απο kodi.Η αποσταση θεασης μου δινει 120-130 inch πανι και θα μπουν dolby atmos 5.2.2 με κεντρο τον καναπε.

Στην κεντρικη κολωνα θα περναει μια ραβδος με μια κουρτινα η οποια οταν θελω να προβαλω καποια ταινια θα κλεινει για το feeling και την οποια βοηθεια προσφερει στον ηχο.

Το ταβανι και ο τοιχος προβολης θα βαφτουν μαυρα(η θα μπει μαυρο υφασμα στην γυψοσανιδα) ενω ο υπολοιπος χωρος θα γινει γκρι.Στο χωρο που οριζεται το home cinema θα μπει μοκετα.

Στα αριστερα,εκει που βλεπουμε την κουρμπα θα μπει η oled μαζι με μια αναπαυτικη πολυθρονα και ενα υποποδιο ενω απεναντι οπως βλεπουμε στο σχημα θα τοποθετηθει το κρεβατι.Το ανοιγμα της αποθηκης/ντουλαπας θα καλυπτει η κουρτινα

Το μπανιο θα μεγαλωσει ετσι οπως φαινεται στο σχημα.

Σκεφτομαι να βαλω wifi διακοπτες και wifi λεντοταινιες για να τις χειριζομαι απ το κινητο μου

Σκοπος του χωρου ειναι να προσφερει ψυχαγωγια σε μενα αλλα να μπορω να φιλοξενω και ενα ζευγαρι για λιγες μερες και νομιζω οτι αυτο το σχεδιο ικανοποιει πληρως τα θελω μου.

Αν υπαρχει καποια προταση επιπλεον ειναι δεκτη.Επισης οποιαδηποτε παρεμβαση για το αισθητικο κομματι,προτασεις στη διακοσμηση

-Μια προχειρη ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αν μπορω να ενσωματωσω τα ηχεια στη γυψοσανιδα για το αισθητικο του πραγματος(δλδ κεντρικο,αριστερα δεξια και woofer).Βεβαια υπαρχει περιπτωση να τριζει ολος ο τοιχος οποτε μαλλον ειναι δυσκολο.Υπαρχει καμμια πατεντα σε αυτο η ειναι ανεφικτο?

-Σκεφτομαι επισης να βαλω το PS5 στο σημειο που βρισκεται ο ενισχυτης και με ενα HDMI switch να συνδεσω στον ενισχυτη τη μια ακρη και στην τηλεοραση μεσω ενος καλωδιου HDMI που θα περναει απ την οροφη την αλλη.Ετσι θα μπορω να παιζω και στον προτζεκτορα και στην TV απλα με το πατημα ενος κουμπιου στο switch.Γινεται κατι τετοιο?
Καλημέρα!

@Wsrp:
Αν μου στείλεις την κάτοψη σε αρχείο dwg (δηλαδή Autocad), μπορώ να σε βοηθήσω λιγάκι, καθότι αρχιτέκτονας και φίλος του home cinema.
Είναι 2-3 πραγματάκια που μπορείς να κάνεις εύκολα. Επίσης το WC σου θέλει κάποιες διορθώσεις.

Υ.Γ.: Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω σε pm το τηλέφωνο μου.
Πολυ ευχαριστως φιλε μου στην περναω,μονο με pm μπορω λογικα
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Καθώς προχωράω τις εργασίες σκέφτηκα να κάνω ένα upgrade και 2 ερωτήσεις.

Η tv θα μπει στην θέση που είναι στο σχέδιο αλλά σε τροχήλατη βάση για να μπορεί να έρχεται μπροστά απ την οθόνη του projector.Στον τοίχο αυτό θα βγει ένα καλώδιο απ τον ενισχυτή και μια επιπλέον πρίζα όποτε όταν θέλω να απολαύσω ένα game η κάτι άλλο στη τιβι να μπορώ να τη φέρνω ακριβώς μπροστά μου.

Οι ερωτήσεις τώρα:
α.είναι αξιόπιστες οι τροχήλατες βάσεις που βλέπω στο Σκρουτζ η παίζει να πάρω την oled στο χέρι;
β.σκέφτομαι να ενσωματώσω τα ηχεία μέσα στη γυψοσανιδα.Γίνεται κάτι τέτοια ή απαιτούνται ηχεία άλλης κατηγορίας;
γ.Θέλω να φτιάξω ένα movie light box αλλά έχω διαβάσει ότι χρειάζεται double side posters τα οποία βρίσκω μόνο στο eBay Αμερικής.Ξέρει κάποιος αν μπορώ να βρω Ελλάδα η Ευρώπη κάτι τέτοιο;
δ.Στη πλάτη του τοίχου θα βάλω γυψοσανιδα,αφρολέξ και βελούδινο ύφασμα για το αισθητικό κομμάτι αλλά και για να βοηθήσω τον ήχο.Αυτό το αφρολέξ που σκέφτομαι είναι κάποιο συγκεκριμένο υλικό η ότι βρω και είναι μαλακό;
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Και να μην ειναι αξιοπιστη, γινεται να σου φτιαξουν μια. Προσωπικη αποψη, ειναι εντελώς μην πρακτικο αυτο το σκεπτικο

Τα ηχεια που ειναι προς εντοίχιση θα τα βρεις σαν "inwall"

Η όποια βοηθεια στον ηχο προκύπτει μετά απο συγκεκριμένη μεθοδολογια μετρήσεων. Αν δεν γινει κατι τετοιο ισως να εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα.

Υποστηρίζω το "κανω ότι θέλω" αρκεί να γνωρίζω το αντικειμενο :)
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Καλησπερα στη παρεα

Προχωραω το project και ηθελα να κανω ενα upgrade

Αποφασισα τελικα να αλλαξω θεση στο μπανιο,ωστε να γινουν τα πραγματα πιο σωστα.Το σχεδιαγραμμα του χωρου εχει γινει πλεον ετσι
projectHome.jpg


Παροτι ηθελε σκαψιματα κτλ αποφασισα να γινει ετσι για 2 λογους
1.Εχω ενα μεγαλο και σωστο μπανιο με αποθηκευτικους χωρους
2.Ανοιγει η κουζινα και κερδιζω χωρο και απο εκει.Η ντουλαπα των ρουχων θα μπει στον τοιχο που 3.150 ενω απεναντι θα μπει ψυγειο με τραπεζι

Ετσι οπως ειδα το χωρο αποφασισα οτι με παιρνει να εχω την tv στον τοιχο και με ενα πανι που θα πεφτει καθετα θα λειτουργει το home cinema

Ο ενισχυτης,το PS5 και η tv θα τοποθετηθουν σε τροχηλατο επιπλακι ιδιοκατασκευη ωστε οταν και αν θελω να παιξω κανα game να εχω τη δυνατοτητα να φερω την τηλεοραση μπροστα.

Το PC προφανως θα τοποθετηθει στον κενο χωρο που υπαρχει και απλα θα φερω ενα καλωδιο HDMI στον ενισχυτη ωστε να δουλευει kodi με mad vr απο εκει.

Αυτη τη στιγμη δουλευω το φωτισμο και τη διακοσμηση του χωρου.Θα τοποθετησω κουρτινα απο την κεντρικη κολωνα στον απεναντι τοιχο που θα απομονω
project 2.jpg
νει το cinema room και σκεφτομαι για diy sound panels επενδυμενα με βελουδο στην πλατη του καναπε.

Υπαρχει επισης και το ερωτημα αν θα βαλω και δευτερο subwoofer καθως και τι πανι οροφης θα βαλω.Σκεφτομαι για 120 inch μιας και η αποσταση το επιτρεπει.Εχουμε καποια αξιοπιστη προταση ?

Αυτα προς στιγμη,θα ενημερωνω το post οσο πιο συχνα μπορω
 



Μηνύματα
254
Reaction score
219
Καλησπερα στη παρεα

Προχωραω το project και ηθελα να κανω ενα upgrade

Αποφασισα τελικα να αλλαξω θεση στο μπανιο,ωστε να γινουν τα πραγματα πιο σωστα.Το σχεδιαγραμμα του χωρου εχει γινει πλεον ετσι
View attachment 253717

Παροτι ηθελε σκαψιματα κτλ αποφασισα να γινει ετσι για 2 λογους
1.Εχω ενα μεγαλο και σωστο μπανιο με αποθηκευτικους χωρους
2.Ανοιγει η κουζινα και κερδιζω χωρο και απο εκει.Η ντουλαπα των ρουχων θα μπει στον τοιχο που 3.150 ενω απεναντι θα μπει ψυγειο με τραπεζι

Ετσι οπως ειδα το χωρο αποφασισα οτι με παιρνει να εχω την tv στον τοιχο και με ενα πανι που θα πεφτει καθετα θα λειτουργει το home cinema

Ο ενισχυτης,το PS5 και η tv θα τοποθετηθουν σε τροχηλατο επιπλακι ιδιοκατασκευη ωστε οταν και αν θελω να παιξω κανα game να εχω τη δυνατοτητα να φερω την τηλεοραση μπροστα.

Το PC προφανως θα τοποθετηθει στον κενο χωρο που υπαρχει και απλα θα φερω ενα καλωδιο HDMI στον ενισχυτη ωστε να δουλευει kodi με mad vr απο εκει.

Αυτη τη στιγμη δουλευω το φωτισμο και τη διακοσμηση του χωρου.Θα τοποθετησω κουρτινα απο την κεντρικη κολωνα στον απεναντι τοιχο που θα απομονω View attachment 253720 νει το cinema room και σκεφτομαι για diy sound panels επενδυμενα με βελουδο στην πλατη του καναπε.

Υπαρχει επισης και το ερωτημα αν θα βαλω και δευτερο subwoofer καθως και τι πανι οροφης θα βαλω.Σκεφτομαι για 120 inch μιας και η αποσταση το επιτρεπει.Εχουμε καποια αξιοπιστη προταση ?

Αυτα προς στιγμη,θα ενημερωνω το post οσο πιο συχνα μπορω
.... μια ερωτηςη αν επιτρέπεται γιατί δεν το πήρα το θεμα απο την αρχή, η γυψοσανιδα ειναι πέρασμα με το πλακάκι ???. Η υπάρχει κατι τις ?
 



Μηνύματα
28
Reaction score
22
Αν μπει η οθόνη στον διαγώνιο τοίχο;
Το πρόβλημα είναι το ηχοσύστημα.εφόσον τα ηχεία είναι σταθερά πρέπει να μπει κ η τηλεόραση στο σημείου του πανιού.προφανώς τα 4.5 μέτρα απόσταση από την 65αρα είναι παρά πολλά για παραγωγή 4k υλικού αλλά πιστεύω η πατέντα με το τροχήλατο επιπλάκι θα σώσει τη λύση.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Καλησπέρα και παλι.
Είμαι στα βαψιματα οπότε αποφάσισα να κάνω ένα upgrade το post.

Αποφάσισα να βάλω την tv στον τοίχο απέναντι και να φτιάξω επιπλακι ιδιοκατασκευη αν θέλω να την τραβήξω μέχρι τον καναπέ.εχει γίνει ειδική πρβλεψη και υπάρχουν καλώδια 2+ μέτρων που μου επιτρέπουν κάτι τέτοιο.Πανω απ' την tv θα μπει πανί 120 ιντσών που θα κατεβαίνει μπροστά απ' την tv.Σε projector σκέφτομαι κάτι σε dlp πχ optoma uh38 κτλ...Αυτο το κομμάτι θα μπει τελευταίο.

Στα του ήχου τώρα.Μετα από αρκετο διάβασμα αποφάσισα αλλαγή πλεύσης.Σκεφτομαι για denon 3700.Εχω έναν Rotel τελικό,τον rb980bx οπότε πάω για 11.2

Στο ταβάνι έχω φτιάξει 4 αναμονες οπότε θα μπουν ηχεία για .4 ενώ για surround θα χρησιμοποιήσω τα Polk T50 και για surround back τα Polk T15 τα οποία υπάρχουν ήδη.Οροφης σκέφτομαι 2 ζεύγη Polk RC60.

sub άκουσα και μου άρεσε το pb 2000 pro αλλά είναι ψιλοακριβο οπότε η θα παίξει ένα τώρα και ένα μελλοντικά ή θα πάρω από τώρα 2 μικρότερα,ίσως και μεταχειρισμένα πχ pb 1000 x 2.

Στο θέμα της μπροστινής τριαδας υπάρχει ερωτημα...Εχω μια 4αδα mission 753 που μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλά σκέφτομαι να πάω σε κάτι καινούργιο πχ Klipsch rp series εκτός και αν υπάρχει κάτι ποιοτικό σε Polk για να γίνει match με τα πίσω,(διάβασα βέβαια ότι η μπροστινή τριάδα δεν χρειάζεται να κάνει match με τα πισω).

Έχουμε κάποια πρόταση για αυτό;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top