Genelec στο σαλόνι

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Σήμερα έβαλα τα ηχεία δεξιά και αριστερά του τραπεζιού, περίπου εκεί που είναι οι πράσινοι κύκλοι στη φώτο.
Screenshot_20220515_190917.png



Στη νέα θέση είναι ισόπλευρο τρίγωνο 1,75 m (η προηγούμενη όπως φαίνονται στη φωτό ισοσκελές με 2,40 θέση ακρόασης και 2,20 μεταξύ ηχείων - περίπου, από όσο θυμάμαι).


Στη νέα θέση (μετά το νέο calibration) ακούγονται καλύτερα, αν και δεν έχω καλή ακουστική μνήμη.
Αυτή την εντύπωση σχημάτισα πριν δω τις νέες μετρήσεις, που δείχνουν επίσης βελτίωση (όσες καταλαβαίνω τουλάχιστον).

---------------------------------------------------------------------------------

Το πρόβλημα είναι όχι μόνο ότι τα ηχεία είναι σχεδόν στη μέση του σαλονιού όπου βγάζουν μάτι και αχρηστεύουν τον ένα καναπέ,
αλλά επίσης ότι εξεκολουθούν να υπάρχουν σοβαρά προβλήματα από την ασυμμετρία του χώρου και το αφρόντιστο δωμάτιο με τους γυμνούς τοίχους
μερικές εικόνες από τα report του νέου software GRADE της Genelec

αριστερά είναι η παλιά θέση και δεξιά η καινούρια



βελτίωση της απόκρισης συχνότητας με λιγότερο βαθιές χαράδρες (; )

Screenshot_20220521_222543.png

Screenshot_20220521_222637.png

Screenshot_20220521_222727.png
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
βελτίωση των early reflections

Screenshot_20220521_223241.png

Screenshot_20220521_223341.png

Screenshot_20220521_223409.png

Screenshot_20220521_223434.png




early vs late responce και RT

Screenshot_20220521_223558.png

Screenshot_20220521_223757.png



και διάφορα άλλα που τα εξηγεί,
αλλά πρέπει να τα διαβάσω καλά για να τα καταλάβω (αν τα καταλάβω δηλαδή) και δεν πρόλαβα ακόμη

Screenshot_20220521_222850.png


Screenshot_20220521_223141.png


Screenshot_20220521_223922.png

Screenshot_20220521_224006.png

Screenshot_20220521_224033.png
Screenshot_20220521_224132.png


Screenshot_20220521_224221.png
 
Last edited:


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Βάλε κατηφόρα, δεν γίνεται δουλειά έτσι
ναι θα γίνει,

ήδη ακούω με ένα έτοιμο profile που το λέει HF tilt, και το οποίο εφαρμόζει μία κατηφορική καμπύλη -4 db από τα 6.000 Hz και μετά.

ΔΕΝ φαίνεται στις παραπάνω μετρήσεις καθώς το έκανα μετά (θα δω αν μπορώ να το εφαρμόσω πριν κάνει το calibration)

Το πλάνο είναι να μπει κατηφόρα από μικρότερη συχνότητα, δεν έχει κάποιο έτοιμο profil, και θέλω πρώτα να δω πως θα το κάνω σωστά manually.

---------------------------------------------------------------------



Για την ώρα προσπαθώ να βρω κάποια θέση ακρόασης,
με τα μικρότερα προβλήματα πριν το calibration, ιδίως στη δύσκολη περιοχή από 100 έως 300, 400,800 δεν ξέρω πόσο,
καθώς
- για τις πιο χαμηλές συχνότητες ελπίζω να βρεθεί λύση με το sub που ήδη έρχεται και το επόμενο (-α) που θα παραγγελθούν
- γαι τις υψηλές, φαίνεται ότι η nearfield θέση εξαλείφει τα περισσότερα χοντρά θέματα, ενώ στα σχέδια είναι και μια μίνιμουμ περιποίηση του χώρου

-----------------------------------------------------------------------------------------

Ξαναβάζω κάτοψη του χώρου, για όποιον έχει μάτι και μπορεί να προτείνει κάποια πιθανή καλύτερη θέση.
Είματε επίσης σε φάση αναδιοργάνωσης του χώρου και όλες οι προτάσεις μπορούν να αξιολογηθούν

Οι παραπάνω μετρήσεις είναι
αριστερά με τα ηχεία στις κόκκινες θέσεις, δεξιά με τα ηχεία στις πράσινες,
και επόμενη μέτρηση το άλλο ΣΚ θα γίνει με τα ηχεία στις μπλε

Screenshot_20220522_103220.png
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Μπελά βρήκα μου φαίνεται :(

Σήμερα πήγα τα ηχεία στο ημιϋπαίθριο, διαστάσεις χώρου περίπου 3 μήκος, 4 πλάτος με μεγάλο άνοιγμα προς το σαλόνι,
έβαλα τv και ηχεία εκεί που ήταν ο καναπές.

Αρχικά ηχεία σχεδόν κολλητά στον μπροστά τοίχο το ένα αριστερό και το δεξί σχεδόν (λόγω γωνίας, ο χώρος έχει παντού ασυμμετρίες)

Αποτέλεσμα απογοήτευση, μεγάλες βυθίσεις τις οποίες το GLM δεν πειράζει έτσι και αλλοιώς, καθώς από όσο έχω καταλάβει πρόκειται για ακυρώσεις που ακόμη και αν δώσεις + σε εκείνη τη συχνότητα, θα δημιουργηθούν ανάλογες ακυρώσεις με αποτέλεσμα μηδέν.


Screenshot_20220529_174023.png

Screenshot_20220529_174046.png


-------------------------------------------------------------------------------------------


Στη συνέχεια τα τράβηξα σε απόσταση από τον τοίχο, πήγα σταδιακά από τα 50-50 εκ, σχεδόν στο μέτρο,
ταυτόχρονα πήγα και τον καναπέ πιο πίσω για να παραμείνει η απόταση ακρόασης στο 1,70/
Πίσω από τη θέση ακρόασης βρίσκεται στα 60-70 εκ. βιβλιοθήκη βάθους 30 εκ.

Screenshot_20220529_171548.png


Σε όλες τις παραπάνω θέσεις το αριστερό ηχείο έχει τεράστια βελτίωση, χωρίς καθόλου χαράδρες στην απόκριση, μόνο ενισχύσεις τις οποίες έτσι και αλλοιώς το DSP τις ισιώνει.

Δυστυχώς στο δεξί ηχείο παραμένουν δύο μεγάλες βυθίσεις στα 180 και 200 Hz.

Screenshot_20220529_174834.png

Screenshot_20220529_174849.png


Έχετε καμμία ιδέα;
 
Last edited:





Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
από την πιο πάνω εικόνα στο ποστ #45
μετέφερα τα ηχεία 90 μοίρες αριστερά,
έτσι τώρα βλέπουν προς το σαλόνι από τα άνοιγμα πλάτους 2 μέτρων
ισόπλευρο τρίγωνο 1,90 μ.
και πίσω από τη θέση ακρόασης υπάρχει τοίχος σε απόσταση 4+ μέτρα

έχω πάρει μέχρι τώρα τις καλύτερες καμπύλες απόκρισης από όσες θέσεις δοκίμασα και στο χώρο αυτό και στο σαλόνι
η πλάκα (για μένα τον άσχετο) είναι ότι με μικρές μετακινήσεις του μισού μέτρου και λιγότερο, προκύπτουν τεράστιες αλλαγές στη απόκριση

Screenshot_20220703_165813.png


Screenshot_20220703_165838.png




έχω τη δεύτερη καλύτερη θέση όσον αφορά λόγο ήχου από τα ηχεία προς ανακλώμενο ήχο
(η πρώτη καλύτερη ήταν η nearfield θέση στο μεγάλο σαλόνι με ηχεία και θέση ακρόασης μακριά από όλους τους τοίχους - λογικό είναι)

Screenshot_20220703_171239.png



Screenshot_20220703_170018.png
Screenshot_20220703_170030.png





κάποια θέματα που υπάρχουν σε συχνότητες κάτω από 80 Hz χοντρικά, δεν με πολυαπασχολούν καθώς περιμένω από μέρα σε μέρα το sub
RT που μάλον δεν είναι καλό δεδομένου του μικρού όγκου του δωματίου (12 τ.μ.) (αλλά δεν ξέρω τη σημασία που έχει το ότι είναι σε συνέχεια με άνοιγμα 2Χ2.5 μέτρα με το σαλόνι)

Screenshot_20220703_170125.png





επίσης υπάρχουν ένα σωρό άλλα γραφήματα για τα οποία μάυρη είναι η νύχτα στα βουνά, όπως

Time of Flight

Waterfall

Decay of detected resonances

Wavelet

κλπ

αν έχει νόημα να αναρτήσω κάποιο για να δείτε κάποιο χοντρό θέμα με την τοποθέτηση μου λέτε

-------------------------------------------------------------------------

Η αναζήτηση πάντως της θέσης τοποθέτησης συνεχίζεται,
σύντομα θα παραληφθεί και θα μπει στην εξίσωσωση και το ένα sub
και σε κάποια στιγμή φαντάζομαι θα χρειαστεί να εμπλακεί και κάποιος ειδικός
 
Last edited:



Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
επίσης υπάρχουν ένα σωρό άλλα γραφήματα για τα οποία μάυρη είναι η νύχτα στα βουνά, όπως
Ζεις ένα δράμα κι εσύ με αυτά τα τζένελεκ που πήγες κι έμπλεξες..
Με κάποιο συμβολικό τίμημα θα μπορούσα να σ' απαλλάξω απ' το δυσβάσταχτο αυτό βάρος...
Μη μ΄ευχαριστείς, καθήκον να στηρίζουμε τους συναθρώπους στις δύσκολες στιγμές :angel:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Με κάποιο συμβολικό τίμημα θα μπορούσα να σ' απαλλάξω απ' το δυσβάσταχτο αυτό βάρος...
Μη μ΄ευχαριστείς, καθήκον να στηρίζουμε τους συναθρώπους στις δύσκολες στιγμές :angel:
σε ευχαριστώ καλέ μου άνθρωπε!
αλλά άσε εμένα, το βάρος είναι μικρό,
βοήθησε αυτούς με τα μεγάλα προβλήματα
π.χ.
είναι κάποιοι με κάτι Trinnov που θέλουν μια ζωή και 3 πτυχία για να το σιάξουν,
άλλοι με 13 δορυφόρους, εφιάλτης σου λέω, εγώ με 2 και δεν μπορώ να βρω που να τους στήσω,
άλλοι με ηχεία με καρδιοειδή απόκριση, εδώ την απλή απόκριση δεν μπορούμε να φτιάξουμε ....
:p
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
σε ευχαριστώ καλέ μου άνθρωπε!
αλλά άσε εμένα, το βάρος είναι μικρό,
βοήθησε αυτούς με τα μεγάλα προβλήματα
π.χ.
είναι κάποιοι με κάτι Trinnov που θέλουν μια ζωή και 3 πτυχία για να το σιάξουν,
άλλοι με 13 δορυφόρους, εφιάλτης σου λέω, εγώ με 2 και δεν μπορώ να βρω που να τους στήσω,
άλλοι με ηχεία με καρδιοειδή απόκριση, εδώ την απλή απόκριση δεν μπορούμε να φτιάξουμε ....
:p
Αχ, χαλί θα γινόμουν να με πατήσουν... Αλλά, να, αυτός ο Τρύφων θέλει πολλά ηχεία (δεν έχω τόσα 😭 ), θέλει χώρο (δεν έχω τόσο 😭) , άσε, το βάρος θα με συνθλίψει!
Μόνο ο Θεός μπορεί να βοηθήσει τούτους τους δύσμοιρους. Προσευχηθείτε, κάντε λάικ και και γράψτε ένα ΑΜΗΝ από δω κάτω.
:laugh:


Αυτούς με τα ηχεία - καρδιές δε τους λυπάμαι, η απόκριση τους δε θέλει φτιάξιμο, φτιάνεται μόνη της :tongue:.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
πριν και μετά 2 ακόμη μέρες μετρήσεων

Screenshot_20220806_162434.jpg



πήγα λοιπόν γύρω γύρω τα ηχεία σε όλες τις πιθανές θέσεις στον ημιϋπαίθριο χώρο μετακινώντας ταυτόχρονα τον καναπέ και άλλα έπιπλα

τέλος δοκίμασα και την παρακάτω θέση στο Γ του σαλονιού


Screenshot_20220806_164920.png



σε όλες τιε θέσεις αυτές πήρα διάφορες μετρήσεις με τα ηχεία κολλητά στον τοίχο και σε διάφορες αποστάσεις μέχρι που φτάνανε σε μη βολική θέση μέσα στο δωμάτιο.

Αγνοείστε την ακαταστασία (είμαστε υπό διάφορες αλλαγές και θα γίνει γενικό βάψιμο στο τέλος Αυγούστου)

Screenshot_20220806_165746.png


με βάση τις αποκρίσεις συχνοτήτων έχω κάποιο σοβαρό λόγο να αποφύγω αυτήν τη θέση;

αποκρίσεις στη θέση αυτή στο σαλόνι

l1.png r1.png
s1.png


και πιο κάτω η θέση (από τις πολλές) με τις καλύτερες μετρήσεις στον ημιϋπαίθριο

l2.png r2.png s2.png

Λίγο καλύτερες μετρήσεις γενικότερα, αλλά όχι μέρα με τη νύχτα,
Κατά τα λοιπά η αναφορά του Grade όσον αφορά τα υπόλοιπα λόγος άμεσης προς έμμεση, συμφωνία φάσης στις διάφορες συχνότητας κλπ στα ίδια μέτρια πάνω κάτω,
μόνη διαφορά το χαμηλότερο RT στον γεμάτο από τη μία μεριά ημιϋπάιθριο
-------------------------------------------------

Να σημειώσω ότι μου έκανε εντύπωση σαν άσχετος που είμαι ότι μικρές μετακινήσεις (των 30-40 εκατοστών) δίνανε τεράστιες διαφορές στην απόκριση με βυθίσεις πολύ μεγάλου πλάτους και βάθους (και οι οποίες δεν διορθώνονται ψηφιακά)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
αγορές την εβδομάδα που πέρασε
(και καθόλου μουσική, καθώς βάφαμε το σπίιτι και όλα είχανε φύγει από τι θέσεις τους)

καταρχήν καινούρια καλώδια


Screenshot_20220828_212626.png

AES/EBU 110 Ω by Klotz και βύσματα Neutrik

10 μέτρα καλώδιο, 6 βύσματα, 70 ευρώ, χαϊενδάς έχω γίνει :p

εντάξει, πέρα από πλάκα ο λόγος αγοράς τους ήταν ότι θα δίνω ψηφιακό σήμα στα ηχεία
και προτείνεται καλώδιο 110 Ω για το λόγο αυτό

πήρα και το παρακάτω interface από το γνωστό γαλλικό μαγαζί γιατί δεν έβρισκα κάτι Ελλάδα (έχασα και μια πρόσφατη αγγελία εδώ)

Screenshot_20220828_212713.png


και επίσης και το τηλεκοντρόλ της Genelec, η οποία ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερα να γίνεται volume control στο DSP των ηχείων, παρά στην πηγή (PC).
Αμφιβάλλω αν θα άκουγα διαφορά, αλλά πάω by the book, άμα με παίρνει

Μία φώτο δίπλα στο XLR βύσμα για σύγκριση του μεγέθους

Screenshot_20220828_212747.png
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
αγορές την εβδομάδα που πέρασε
(και καθόλου μουσική, καθώς βάφαμε το σπίιτι και όλα είχανε φύγει από τι θέσεις τους)

καταρχήν καινούρια καλώδια


View attachment 261703

AES/EBU 110 Ω by Klotz και βύσματα Neutrik

10 μέτρα καλώδιο, 6 βύσματα, 70 ευρώ, χαϊενδάς έχω γίνει :p

εντάξει, πέρα από πλάκα ο λόγος αγοράς τους ήταν ότι θα δίνω ψηφιακό σήμα στα ηχεία
και προτείνεται καλώδιο 110 Ω για το λόγο αυτό

πήρα και το παρακάτω interface από το γνωστό γαλλικό μαγαζί γιατί δεν έβρισκα κάτι Ελλάδα (έχασα και μια πρόσφατη αγγελία εδώ)

View attachment 261704


και επίσης και το τηλεκοντρόλ της Genelec, η οποία ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερα να γίνεται volume control στο DSP των ηχείων, παρά στην πηγή (PC).
Αμφιβάλλω αν θα άκουγα διαφορά, αλλά πάω by the book, άμα με παίρνει

Μία φώτο δίπλα στο XLR βύσμα για σύγκριση του μεγέθους

View attachment 261705
Με γεια!

Ελπίζω να κάνω λάθος, απο τη φωτογραφία και μονο, το control μοιαζει τρελή κινεζιά της σειράς, με κόστος 50 cents.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ενα application για κινητα της genelec, δεν το έχω ψάξει όμως.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Το control φαίνεται ΚΑΙ το αισθάνεσαι φτηνό στην χρήση του.
Application υπάρχει μόνο για τα ip smart ηχεία της Genelec
Πιο είναι αυτό το interface?
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Με γεια!

Ελπίζω να κάνω λάθος, απο τη φωτογραφία και μονο, το control μοιαζει τρελή κινεζιά της σειράς, με κόστος 50 cents.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ενα application για κινητα της genelec, δεν το έχω ψάξει όμως.
δεν το λες και κινεζιά αλλά ούτε είναι και τίποτα σπουδαίο,
πληρώνεις το proprietary πρωτόκολλο και το made in Finland (ότι από αυτό τέλος πάντων)

η άλλη λύση είναι το ενσύρματο χειριστήριο που κοστίζει σχεδόν τα διπλά

και τελευταία (για digital σύνδεση) η ρύθμιση volume στον player (που δεν θεωρεί optimal η εταιρεία)

δεν γνωρίζω κάτι άλλο

Το control φαίνεται ΚΑΙ το αισθάνεσαι φτηνό στην χρήση του.
Application υπάρχει μόνο για τα ip smart ηχεία της Genelec
Πιο είναι αυτό το interface?
αυτό

https://www.audiophonics.fr/en/digi...i2s-aes-2x-tcxo-otg-24bit-192khz-p-10547.html

αυτό όντως είναι και φωνάζει κινεζιά, αλλά πιστεύω κάνει για τη δουλειά που θέλω
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top