Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
189
Reaction score
25
Αν ακούς από τόσο κοντά οκ για το μέγεθος των ηχείων..

Για το όποιο ''μπούκωμα'' θα ευθύνεται πάντως κυρίως η τοποθέτηση - ρύθμιση - τα στάσιμα του χώρου και όχι απαραίτητα το μέγεθος του sub.
Το κατά πόσο είναι αναγκαίο να πας σε πολύ μεγάλο ή όχι είναι άλλη κουβέντα..
Ιδανικά (αν υπάρχει χρόνος - όρεξη) ακολουθείς αυτά που λέει ο Bhutia.
Καλύτερα πάντως 10'' για να κατεβαίνει λίγο χαμηλότερα και να έχεις απόθεμα σε δύναμη (στα sub είναι καλό να είσαι large).
Εγώ ''έτυχε'' και έχω δύο 12'' σε 15 τετραγωνικά.. :biggrin:
Ότι προβλήματα αντιμετώπιζα με τις 8'' ίντσες παλιότερα έχω και τώρα με αυτά.. :whistling:

Είναι ο χώρος..

Για το PreSonus Temblor T10 οι κακές οι γλώσσες λένε (παραδόξως :p) καλά λόγια.
Επίσης οι κακές οι γλώσσες λένε ιδανικά να πάρεις sub της ίδιας εταιρίας για καλύτερη συνεργασία με τους δορυφόρους αλλά δεν ξέρω τι έχει η M-Audio. :idk:
Για μετρησεις που λεει ο φιλος παραπανω δεν μπαινω στην διαδικασια.. καλυτερο οργανο απο το αφτι μας δεν υπαρχει οποτε οτι αρεσει στο αφτι του καθενος αλλα τον ευχαριστω για την απαντηση. Sub της M-audio δεν υπαρχει πλεον. και για sub δεν ηθελα να φυγω τοσο πανω στην τιμη. Το κακο με αυτα τα ηχεια ειναι οτι δεν ειναι καπου στημενα να τα ακουσεις για να δεις αν σε καλυπτουν τα Mackie MR624 η τα presonus 7 XT, Και οπως προειπα μουσικη θελω να ακουω και που και που λιγο dj mixing, ουτε εγγραφες ουτε music edit klp . Οποτε μαλλον θα κρατησω τα ηχεια και θα παρω και ενα sub. Γιατι αλλιως πρεπει και να βρω πρωτα να πουλησω και τα BX πριν παρω μεγαλυτερα...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για μετρησεις που λεει ο φιλος παραπανω δεν μπαινω στην διαδικασια.. καλυτερο οργανο απο το αφτι μας δεν υπαρχει οποτε οτι αρεσει στο αφτι του καθενος αλλα τον ευχαριστω για την απαντηση. Sub της M-audio δεν υπαρχει πλεον. και για sub δεν ηθελα να φυγω τοσο πανω στην τιμη. Το κακο με αυτα τα ηχεια ειναι οτι δεν ειναι καπου στημενα να τα ακουσεις για να δεις αν σε καλυπτουν τα Mackie MR624 η τα presonus 7 XT, Και οπως προειπα μουσικη θελω να ακουω και που και που λιγο dj mixing, ουτε εγγραφες ουτε music edit klp . Οποτε μαλλον θα κρατησω τα ηχεια και θα παρω και ενα sub. Γιατι αλλιως πρεπει και να βρω πρωτα να πουλησω και τα BX πριν παρω μεγαλυτερα...
Ούτε εγώ ασχολήθηκα ποτέ με μετρήσεις αλλά για να είμαστε σωστοί και δίκαιοι με το αυτί δεν μπορείς σε καμμιά περίπτωση να εντοπίσεις τα προβλήματα ώστε να τα διορθώσεις.
Οπότε θα μας φταίνε τα sub, τα ηχεία, η κατσίκα του γείτονα κλπ.. :biggrin:
Για την τιμή δεν έχω να πω κάτι είναι δικό σου θέμα, σκέψου τι θες, τι μπορείς και οργάνωσε το..
:drinks:
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Tweeter & midrange είναι τα ίδια στα δύο ηχεία; Kάποιος που να τα έχει ακούσει Α-Β;

Μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά βάρους, δε μπορούσα να καταλάβω πόσο μεγαλύτερο είναι το 420 λόγω οριζόντιας & κάθετης σχεδίασης και το έψαξα, πρέπει να είναι κοντά στο ΑΤC 50.

Nakas Music Store.png


img_0915adpkim.jpg
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Στο 310 γράφει ισχύς ενισχυτή 300w.
Στο 420 γράφει , 1χ295, 1χ130,1χ130
Τι σκατά ενεργό είναι το 310?
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Στο 310 γράφει ισχύς ενισχυτή 300w.
Στο 420 γράφει , 1χ295, 1χ130,1χ130
Τι σκατά ενεργό είναι το 310?
Κλασική παραπληροφόρηση Ελληνικού site, η Νeumann λέει άλλα:

Output power woofer amplifier (THD+N with limiter deactivated: 10%)210 W
Output power midrange amplifier (THD+N with limiter deactivated: 10%)90 W
Output power tweeter amplifier (THD+N with limiter deactivated: 10%)90 W
Output power woofer amplifier (THD+N with limiter deactivated: 0.1%)150 W
Output power midrange amplifier (THD+N with limiter deactivated: 0.1%)70 W
Output power tweeter amplifier (THD+N with limiter deactivated: 0.1%)70 W
 

Μηνύματα
215
Reaction score
336
Να συμπληρωσω .........στη φωτο με τα KH 420, πισω απο τα μπετα στο κεντρο υπαρχουν δυο KH 750 DSP !!!! :neo:
ειναι απο Γερμανικο φορουμ και υπαρχει αρκετη συζητηση εκει .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να συμπληρωσω .........στη φωτο με τα KH 420, πισω απο τα μπετα στο κεντρο υπαρχουν δυο KH 750 DSP !!!! :neo:
ειναι απο Γερμανικο φορουμ και υπαρχει αρκετη συζητηση εκει .
Πέρα από την τοποθέτηση των εικονιζόμενων sub που δεν μου φαίνεται κατάλληλη (πολύ κοντά μεταξύ τους και σε αμφισβητούμενες αποστάσεις ως προς τα πλευρικά τοιχώματα),ενδεδειγμένο μοντέλο για συνοδεία των 420 θα έπρεπε κανονικά να είναι το sub ΚΗ870...
 




Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ούτε τρεις μήνες μετά οι τιμές έχουν διαφοροποιηθεί.

View attachment 258634
Τα είχα βάλει στο μάτι και περίμενα να πέσουν κάτω από τα 1900.
Τελικά πήραν +200 :(
Mάλλον με βλέπω για τα geny τα 8350 και ας είναι διδρομα. Έχουν και φτηνό calibration
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Τα είχα βάλει στο μάτι και περίμενα να πέσουν κάτω από τα 1900.
Τελικά πήραν +200 :(
Μη μου πεις ότι ήλπιζες να πέσουν, ακόμα και αν δεν είχαμε τις επιπτώσεις από Ουκρανία, ενέργεια κλπ. Στην Ελλάδα ότι ανεβαίνει μετά ανεβαίνει κι άλλο, νόμος της αγοράς!
Που να δεις τις Black Friday προσφορές...500€ πάνω από σήμερα θα είναι.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
516
Έχουν βελτιωθεί λίγο τς πράγματα, από την στιγμή που μπορείς εύκολα να αγοράσεις από ΕΕ, όποτε και οι εδω προσαρμόζονται κάπως. Πχ παρόμοιες είναι οι τιμές για τα παραπάνω Newmann και στο thomann

 





alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Και τα Genelec 8350 έχουν ήδη ανέβει. Το λευκό έφτασε 2100€ με 4 μήνες παράδοση, ενω το γκρί που μάλλον είναι ακόμα σε stock στο εργοστάσιο κρατάει την παλιά τιμή. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και το "4 μήνες" καθώς στο εξωτερικό κάνουν αναφορές για 8-10 μήνες για τα 8351 πχ και ακόμα περιμένουν.
Οπότε όποιος ψήθηκε για σκούρα 8350 ας πράξει άμεσα μπας και γλιτώσει το 600άρι.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top