Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Έχει αναλογική είσοδο.


Ε, και τι σε τι σε πειράζει που έχει μπαταρία; Αν είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο πισί, θα φορτίζεται όποτε χρειάζεται από το USB.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Έχει αναλογική είσοδο.


Ε, και τι σε τι σε πειράζει που έχει μπαταρία; Αν είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο πισί, θα φορτίζεται όποτε χρειάζεται από το USB.
Αυτο το μαραφετι τα σπαει. Απο τις πολυ καλες αγορες μου σχετικη με ακουστικα.

Απο οσα ακουστικα εχετε ακουσει, ποια θεωρειτε πως ειχα το πιο βαθυ και δυνατο μπασο; Οταν λεω μπασο εννοω να σε πιανει τρεμουλο με το ακουσμα του.
Μονο με το JVC SZ 1000 εχω νιωσει αυτο το πραγμα μιας και εχει δυο μοναδες ξεχωριστες. Μια 55mm για τα μπασα και αλλη μια 30mm για τις υπολοιπες.
Εννοειται πως με ενισχυτη. Το ifi micro idsd black μπαινει στο turbo.
Δυστυχως θελει βαρβατο equalisation για να πεις πως θα παιξει ψιλονορμαλ και παλι χανει σε αρκετα πραγματακια. Κριμα γιατι μπορουσε να βγει κατι καλο.

π.χ. ενα κομματι καλο για να δοκιμαζω μπασα ειναι το παρακατω. Πιθανοτατα δε θα ειναι στα γουστα σας αλλα αξιζει μια προσπαθεια για δοκιμη βαρβατου μπασου.


Αναρωτιεμαι πως θα επαιζαν σε αλλα ακουστικα.
Τα audeze mobius δεν την παλευουν, τα meze 99 τα καταφερνουν οπως και τα v moda αλλα κανενα δεν πλησιαζει καν το χτυπημα και τον τρομο που προκαλει το JVC.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Πολύ σωστά αναφέρεις ότι η ύπαρξη ενός usb dac στον ενισχυτή ακουστικών δίνει πολλές δυνατότητες.
Στην περίπτωση μου προσανατολίζομαι κυρίως σε αναλογική είσοδο γιατί μάλλον θα τον συνδέσω σε προενισχυτή. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να υπάρχει και ψηφιακή και αναλογική είσοδος (δεν γνωρίζω αν αυτό είναι εφικτό και σε ποιό κόστος). Θα ψάξω για τις επιλογές που υπάρχουν στο μπάτζετ μου και θα επανέλθω Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Με αναλογική είσοδο και εξαιρετικό ήχο.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Έχει αναλογική είσοδο.


Ε, και τι σε τι σε πειράζει που έχει μπαταρία; Αν είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο πισί, θα φορτίζεται όποτε χρειάζεται από το USB.
το μοντέλο αυτό έχει καταργηθεί.......αναφερόμουν σε τρέχοντα μοντέλα.Ισως βρεθεί σαν μτχ. ή αν έχει ξεμείνει κανένα demo σε κάποιο κατάστημα.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Ναι, υπάρχει στις αγγελίες του φόρουμ:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα και από μένα. Έχω κάνει και εγώ δοκιμές με ακουστικά και έχω καταλήξει στα AKG K92 πολύ όμορφα monitor ακουστικα με αχρωματιστη απόδοση και οδηγούνται εύκολα από το ifi zen dac v2.

https://www.akg.com/Headphones/Professional Headphones/K92.html
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Καλησπέρα και από μένα. Έχω κάνει και εγώ δοκιμές με ακουστικά και έχω καταλήξει στα AKG K92 πολύ όμορφα monitor ακουστικα με αχρωματιστη απόδοση και οδηγούνται εύκολα από το ifi zen dac v2.

https://www.akg.com/Headphones/Professional Headphones/K92.html
Ίσως για τα χρήματά τους να ακούγονται καλύτερα από άλλα, όμως:

 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ίσως για τα χρήματά τους να ακούγονται καλύτερα από άλλα, όμως:

Έχω σταματήσει να διαβάζω μετρήσεις γιατί ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του και σιγουρα παίζουν και προωθήσεις άλλων κατασκευαστων. Τα ακουστικά για μένα όπως έγραψα παίζουν πολύ καλά. Δεν είναι ακουστικά αναφοράς.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Πολύ καλά ακουστικά και σε καλή τιμή είναι και τα sennheiser HD 560s, τα οποία ανταγωνίζονται και σε καποιες περιπτωσεις ξεπερνούν ακουστικά της σειράς HD6xx, ιδίως στο μπάσο. Επίσης είναι πολύ ελαφριά και άνετα. Από τότε που τα αγόρασα, εδώ Και ενάμισι χρόνο, έχω αφήσει όλα τα άλλα ακουστικά που έχω και ακούω μόνο με αυτά.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Πολύ καλά ακουστικά και σε καλή τιμή είναι και τα sennheiser HD 560s, τα οποία ανταγωνίζονται και σε καποιες περιπτωσεις ξεπερνούν ακουστικά της σειράς HD6xx, ιδίως στο μπάσο. Επίσης είναι πολύ ελαφριά και άνετα. Από τότε που τα αγόρασα, εδώ Και ενάμισι χρόνο, έχω αφήσει όλα τα άλλα ακουστικά που έχω και ακούω μόνο με αυτά.
Πράγματι, τα HD-560S έχουν εντυπωσιάσει πολλούς και συναντώνται πολύ θετικά σχόλια στα διάφορα φόρουμ διεθνώς. "Κατεβαίνουν" μέχρι πιο χαμηλά σε σχέση με τα 600/650/660 αλλά δεν έχουν το ίδιο ομαλά υψηλά - είναι κάπως τονισμένα στην περιοχή 4.5-7.5 kHz - κάτι που διορθώνεται πολύ εύκολα με λίγο EQ ή με ένα πολύ απλό home-made φιλτράκι τριών στοιχείων (R,C,L), όπως προτείνει ο πάντα αναλυτικός και προσεκτικός "solderdude" (βλ. link και εικόνα). Για πολλούς ίσως δεν θα χρειαστεί ποτέ άλλο ακουστικό. (Σημειώνω ότι δεν τα έχω ακούσει, μεταφέρω απλώς μια γενική ιδέα των εντυπώσεων από διαφόρους χρήστες, όχι εμπορικούς reviewers).


1664343873051.png
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Πράγματι, τα HD-560S έχουν εντυπωσιάσει πολλούς και συναντώνται πολύ θετικά σχόλια στα διάφορα φόρουμ διεθνώς. "Κατεβαίνουν" μέχρι πιο χαμηλά σε σχέση με τα 600/650/660 αλλά δεν έχουν το ίδιο ομαλά υψηλά - είναι κάπως τονισμένα στην περιοχή 4.5-7.5 kHz - κάτι που διορθώνεται πολύ εύκολα με λίγο EQ ή με ένα πολύ απλό home-made φιλτράκι τριών στοιχείων (R,C,L), όπως προτείνει ο πάντα αναλυτικός και προσεκτικός "solderdude" (βλ. link και εικόνα). Για πολλούς δεν θα χρειαστεί ποτέ άλλο ακουστικό.


View attachment 264789
Πολύ ενδιαφέρον ακουστικά και σε καλή θεωρώ τιμή για αυτό που προσφέρουν. Τελικά εκτός από ένα καλό headphone amp στην καθημερινότητα με ένα καλό dap μπορούν αυτά τα ακουστικά αλλά και ακριβότερα να δείξουν την αξία τους ή παίζει ρόλο και η σύνοδος πηγή; Βλέπω καθημερινά ότι καλά τα ολοκληρωμένα συστήματα αλλά τον πιο πολύ χρόνο ακούω από portable συσκευές και θα ήθελα να έχω άριστη απόδοση από αυτές.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Πολύ ενδιαφέρον ακουστικά και σε καλή θεωρώ τιμή για αυτό που προσφέρουν. Τελικά εκτός από ένα καλό headphone amp στην καθημερινότητα με ένα καλό dap μπορούν αυτά τα ακουστικά αλλά και ακριβότερα να δείξουν την αξία τους ή παίζει ρόλο και η σύνοδος πηγή; Βλέπω καθημερινά ότι καλά τα ολοκληρωμένα συστήματα αλλά τον πιο πολύ χρόνο ακούω από portable συσκευές και θα ήθελα να έχω άριστη απόδοση από αυτές.
Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι ένα καλό ζευγάρι ακουστικά "ακούει" σε κάθε αναβάθμιση πηγής ή ενισχυτή. Τα παραπάνω ακουστικά δεν θα δώσουν ότι καλύτερο μπορούν αν πχ οδηγηθούν απλά από ένα κινητό ή ένα φθηνό φορητό dap. Ένα καλό dac/ενισχυτής ακουστικών ας πούμε στην κατηγορία των 200-500 ευρώ θα δώσει ακουστή βελτίωση και μεγαλύτερη φυσικότητα. Από την άλλη, στο κινητό, ακουστικά σαν τα παραπάνω θα φέρουν θεαματική βελτίωση σε σχέση με τις "ψείρες" ή ακουστικά της κατηγορίας των 50 ευρώ.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ωραίο θέμα.
Με in ear παίζει κανείς; βασικά υπάρχουν 2 τύποι.
Ποιούς 2 τύπους εννοείς;

Εγώ ακούω σχεδόν αποκλειστικά από IEMs, έχω 2 ζευγάρια (εννοώ που έχω αγοράσει, όχι από κινητά κλπ.) και τώρα ζαχαρώνω και την κινεζιά που πόσταρε ο dimi.

Τα προτιμάω γιατί είναι πολύ πιο πρακτικά, μπορείς να τα χρησιμοποιείς παντού και δεν σε κουράζουν. Έκανα και τη δοκιμή μου με over ear με τα AKG Q701, αλλά δεν τα αγάπησα ποτέ. Κυρίως από πλευράς άνεσης, γιατί από ήχο μια χαρά ήτανε (αν και θα ήθελα λίγο μπάσο παραπάνω). Τα χρησιμοποίησε η σύζυγος για ένα διάστημα αλλά τώρα κι αυτή μάλλον πάει για IEMs.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.693
Γιατί;
Το είπαν δύο, τουλάχιστον, καθηγητές στο πανεπιστήμιο της κόρης μου.
Εγώ δεν είμαι σε θέση να διατυπώσω πλήρως εμπεριστατωμένη θεωρητική τεκμηρίωση, όμως μού φαίνεται πολύ λογικό και αναμενόμενο. Αν το καλοσκεφτείς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγώ δεν είμαι σε θέση να διατυπώσω πλήρως εμπεριστατωμένη θεωρητική τεκμηρίωση, όμως μού φαίνεται πολύ λογικό και αναμενόμενο. Αν το καλοσκεφτείς.
Είναι θέμα στάθμης (dB) και χρόνου έκθεσης, και όχι τύπου ακουστικών.
Αν και δεν είμαι ΩΡΛ, πιστεύω πως κάπου θα είχε πέσει το μάτι μου αν ίσχυε το αντίθετο
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Αν ακούς 95db+ για ώρες, δεν έχεις καμία τύχη, είτε φοράς iem, είτε ακουστικά, είτε έχεις κρεμάσει 2 gelenec στο κεφάλι.

Προσωπικά, 95% του χρόνου ακούω μέσω iem. Δεν συγκρίνεται η άνεση τους σε σχέση με οποιαδήποτε διαφορετικής κατηγορίας ακουστικό, όσο ελαφρύ ή άνετο θέλει να πιστεύει ότι είναι.
 

Μηνύματα
2.521
Reaction score
7.319
Βασικά αυτό το urban legend για τα ακουστικά γενικά ότι κουφαίνουν μάλλον έχει να κάνει με το ότι είναι πανεύκολο να τσιτώσεις τα ηχεία χωρίς ενοχλήσεις. Ενώ αν κάνεις το ίδιο με τα ηχεία θα εμφανιστεί ο κάθε ενοχλητικός να βαράει πόρτες κλπ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top