Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Επειδή ακούω πολύ συχνά με ακουστικά και με ενδιαφέρει το θέμα θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους ενισχυτές ακουστικών. Οι ενισχυτές ακουστικών που αναφέρθηκαν πιο πάνω (ifi, oppo) και γενικότερα αυτοί που είναι της τάξης 100-200 ευρώ, αποτελούν αναβάθμιση σε σχέση με την έξοδο ακουστικών που παρέχουν ενισχυτές της τάξης των 700-1000 ευρώ? Εγώ ακούω από ένα advance aciustic, ή έναν yamaha rn602 ή από ένα cd player marantz. Τα ακουστικά που έχω είναι τα sennheiser hd 380 pro, τα HD 560s για το κινητό,/laptop φορητά τα AKG Y50.
Αξίζει να πάρω κάποιον από τους πιο πάνω ενισχυτές ακουστικών σαν αναβάθμιση η πρέπει να δω σε άλλη κατηγορία?
Δεν είναι εύκολο να δοθεί μια απλή και βέβαιη απάντηση σ' αυτό. Η δική μου εντύπωση είναι ότι "εξαρτάται". Υπάρχουν ολοκληρωμένοι ενισχυτές που έχουν εξαιρετικό στάδιο προενίσχυσης (και πολύ φροντισμένη έξοδο ακουστικών για να το αξιοποιήσει) για να μπορούν να δεχτούν αναβάθμιση οδηγώντας έναν καλύτερο τελικό ενισχυτή. Σε τέτοια περίπτωση η χρήση ενός πολύ οικονομικού ενισχυτή ακουστικών μπορεί να μη φέρει αξιόλογη βελτίωση, ίσως και καθόλου. Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να ισχύουν τα αντίθετα. Μόνη λύση είναι η πραγματική δοκιμή/σύγκριση, αφού μιλάμε για εισαγωγικούς ενισχυτές ακουστικών.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Καλημέρα.
Διαφωνώ ως προς την χρήση της συσκευής σαν ενισχυτή ακουστικών .Έχω την αρχική έκδοση και ενώ σαν dac είναι πολύ καλό , σαν ενισχυτής είναι επιεικώς χάλια.... Το gaming laptop μου βγάζει ήχο μία κλάση πάνω τουλάχιστον. Είμαι σε αναζήτηση ενισχυτή ακουστικών γενικώς αλλά θα ήθελα δοκιμή πρώτα μετά την αποτυχία του ifi.

ακουστικα: NEUMANN NDH20
S.M.S.L DO100 - HO100 | DAC/USB DAC - Ενισχυτής Ακουστικών | Review [avmentor.gr]
 

Μηνύματα
96
Reaction score
28
Καλησπέρα και από μένα

Τα τελευταία χρόνια κόλλησα και εγώ με το μικρόβιο των ακουστικών.

Στην αρχή πήρα ένα beyerdynamic DT 770 Pro... πολύ τίμιο

Στην συνέχεια δοκίμασα και κάποια άλλα όπως Akg 371, Μeze 99 , Sundara , focal clear mg

Kαι πάνω που έψαχνα να ακούσω για να πάρω τα Sen 600 ή 650 άκουσα τα Grado και μου έπεσαν τα σαγόνια

Πολύ μουσικό, με τρομερά μεσαία πανάλαφρο δεν το καταλαβαίνεις καθόλου...

Αν δεν έχετε ακούσει κάποιο αξίζει να δοκιμάσετε


grado.jpg
 

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.172
Που βρήκες GH3; Δεν είνανι περιορισμένης παραγωγής;
Εγώ έχω RS1i. Δεν είναι ούτε τόσο ακριβές, ούτε ουδέτερο, ούτε και τόσο άνετο, αλλά είναι πολύ ευχάριστω μουσικά και οδηγείται ακόμα και από την κάρτα ήχου του πισί.
Απ' όσα έχω ακούσει θα το άλλαζα με Audeze LCD2 ή Sennheizer 800 ή Stax.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
28
Που βρήκες GH3; Δεν είνανι περιορισμένης παραγωγής;
Εγώ έχω RS1i. Δεν είναι ούτε τόσο ακριβές, ούτε ουδέτερο, ούτε και τόσο άνετο, αλλά είναι πολύ ευχάριστω μουσικά και οδηγείται ακόμα και από την κάρτα ήχου του πισί.
Απ' όσα έχω ακούσει θα το άλλαζα με Audeze LCD2 ή Sennheizer 800 ή Stax.
Ναι είναι το είχε ο Audio evolution στην καλλιθέα
και μένα δεν χρειάζονται ενισχυτή
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Στην συνέχεια δοκίμασα και κάποια άλλα όπως Akg 371, Μeze 99 , Sundara , focal clear mg...
Μιας που τα ανέφερες, θα ήθελες να μας μεταφέρεις και τις εντυπώσεις σου απ' αυτά; Ιδίως για τα δύο τελευταία.
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
Μιας που τα ανέφερες, θα ήθελες να μας μεταφέρεις και τις εντυπώσεις σου απ' αυτά; Ιδίως για τα δύο τελευταία.
τα sundara μια χαρά ήταν αλλα όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακό τα focal ακουστικά δυστυχώς δεν ειναι σάν τα ηχεία τους, και για εμενα υπερβολικά μη βολικά, νομίζω γιατί τα ακουστικά δεν γυρνάνε για να εφαρμόσουν στο κεφάλι του ακροατή, που ειναι εντελώς τύχη. τα αγμαπ
 

Μηνύματα
96
Reaction score
28
Μιας που τα ανέφερες, θα ήθελες να μας μεταφέρεις και τις εντυπώσεις σου απ' αυτά; Ιδίως για τα δύο τελευταία.
Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό επι του θέματος και καθαρά για τα δικά μου γούστα θεωρώ τα Akg πολυ value for money και θα τα έβαζα μουσικά στο ίδιο επίπεδο και λίγο πιο κάτω απο τα beyerdynamic.
Ειδικα΄στο θέμα άνεσης είναι φανταστικά εκεί που υστερούν τα beyer

Ta meze δεν μου άρεσαν καθόλου. Πολύ ντόρος για το τίποτα αν εξαιρέσεις το εικαστικό μέρος.

Τα Sundra είναι ωραίο ακουστικό και μουσικά και απο θέμα ποιότητας και άνεσης χωρίς ΄όμως να με τρελάνουν τόσο όστε να έδινα τελικά πάνω από 500 μσζί με τον ενισνχυτή που θα ήθελαν για να παίξουν.

Τώρα για τα Focal ΄δεν ξέρω ρε παιδιά ήταν τόσο βαριά που δεν θα έπαιρνα όσο καλά και να είναι.
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νομίζω και η τιμή τους είνaι εξωπραγματική σε σχέση με αυτό που προσφέρουν. Δεν τρελάθηκα τόσο όσο όταν άκουσα τα Grado.

Πάντως επειδή είναι και ακριβό σπορ θα είχε ενδιαφέρον να οργανωθούν κάποιες συναντήσεις και να δοκιμάσουμε μεταξύ μας πράγματα
 

Μηνύματα
306
Reaction score
390
Τα 371 ειναι εγγυηση για οποιον ξεκινα και δεν θελει να ξοδεψει μια περιουσια, καμπυλη κοντα στη χαρμαν , χαμηλο, ευκολοδηγητα, ελαφρυ, δεν υπαρχει, μια απο τις καλυτερες αγορες της ζωης μου.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
τα sundara μια χαρά ήταν αλλα όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακό τα focal ακουστικά δυστυχώς δεν ειναι σάν τα ηχεία τους, και για εμενα υπερβολικά μη βολικά, νομίζω γιατί τα ακουστικά δεν γυρνάνε για να εφαρμόσουν στο κεφάλι του ακροατή, που ειναι εντελώς τύχη. τα αγμαπ
Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Ήθελες να πεις κάτι ακόμη και δεν γράφτηκε σωστά;
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Επειδή ακούω πολύ συχνά με ακουστικά και με ενδιαφέρει το θέμα θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους ενισχυτές ακουστικών. Οι ενισχυτές ακουστικών που αναφέρθηκαν πιο πάνω (ifi, oppo) και γενικότερα αυτοί που είναι της τάξης 100-200 ευρώ, αποτελούν αναβάθμιση σε σχέση με την έξοδο ακουστικών που παρέχουν ενισχυτές της τάξης των 700-1000 ευρώ? Εγώ ακούω από ένα advance aciustic, ή έναν yamaha rn602 ή από ένα cd player marantz. Τα ακουστικά που έχω είναι τα sennheiser hd 380 pro, τα HD 560s για το κινητό,/laptop φορητά τα AKG Y50.
Αξίζει να πάρω κάποιον από τους πιο πάνω ενισχυτές ακουστικών σαν αναβάθμιση η πρέπει να δω σε άλλη κατηγορία?
Eιναι, αλλά μην περιμένεις τεράστιες διαφορές από μια προσιτή συσκευή. Το θέμα όμως έχει και την οικονομική πλευρά (εκεί που έχει φτάσει το ρεύμα) αλλά και την πρακτική. Ένας συνδυασμός usb dac+amp ή μια συσκευή που ενσωματώνει και τα δυο, καταναλώνει λιγότερο ρεύμα, είναι εύκολα μεταφερόμενος (η) όπου θέλεις μέσα στον χώρο σου και φυσικά, αν συνδεθεί σε ένα laptop/tablet, έχεις πρόσβαση σε άφθονο υλικό (και hi-res κάτι που δεν μπορείς με το cdplayer ή με τα υπόλοιπα ενισχυτικά αν δεν έχεις streamer) και σε όλες τις δικτυακές υπηρεσίες.
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
Συγνώμη παιδιά ακόμη μαθαίνω πώς να το χρησιμοποιώ χίλια συγνώμη θα προσέχω παραπάνω αλλα ήθελα να γραψω κατι παραπάνω οποτε θα κανω paste ξανα το μύνημα




Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Ήθελες να πεις κάτι ακόμη και δεν γράφτηκε σωστά;
Ευχαριστώ πολύ! ναι όντως, ήθελα να πω πως απο LCD2C, LCDX, LCD4Z, HD800, Stelia, Arya, XS, Sundara, susvara, 99 Classic, Empyrean. Τα αγαπημένα μου και αυτα που ξεχώρισα με εξαιρετικό VFM και ωραίο ήχο, ηταν τα LCD2C και τα 99 Classics. Τα 99 μου άρεσαν διοτι ηταν ελαφριά, βολικά στο κεφάλι μου όμορφα και φαίνονται καλα φτιαγμένα έχουν ζεστό ήχο και πολύ καλο soundstage για κλειστό. το imagining θα μπορούσε να ηταν καλύτερο τα προτίμησα παραπάνω και απο τα empyrean μόνο για το βάρος, περίμενα να ειναι σαν σύννεφο αλλά τελικά έχοντας δυο billet cnc earcups είναι σαν να έχεις βαρακια να κρέμονται απο το αυτί σου, τα empyrean ειναι εξαιρετικά neutral όταν τα 99 είναι ζεστά. Τα LC2C αν και δεν ηταν ελαφριά ήταν σαν δυο μαξιλάρια στο κεφάλι μου με λίγο clamp και υπέροχο soundstage & imagining σαν να εξαφανίστηκαν και με μετέφεραν στην μουσική. πολύ καλά, και πολύ καλη λεπτομέρεια νομίζω ήταν τα αγαπημένα μου τα μόνα που τα πέρασαν ηταν τα 6000€ susvara. τα 800s είναι το μονο ακουστικό που βγάζει η Sennheiser που ειναι βολικό για εμένα και ο ήχος δεν με ενοχλησε θα έλεγα πως ειναι και αυτά neutral με περίπου ιδιο signature που εχουν όλα τα Sennheiser αλλά για την τιμή τους δεν αξίζουν νομίζω. τα arya αν οπως και τα susvara δεν τα απόλαυσα στο 100% διότι το τεράστιο fiio M17 dap δεν το έχει αρκετή δύναμη τα focal ηταν απαίσια στο κεφάλι μου οπότε δεν ασχολήθηκα πολυ και τα XS δεν μου άρεσαν ειμαι κάτοχος Grado SR80e που μολις χάλασαν απο το 2019 (νομίζω) το καλώδιο είχε χαλάσει πέρυσι και τα έφτιαξα και φέτος ο μαγνήτης απο τον driver ξεκολλήσει "facepalm* μπορω να πω πως δεν ήταν τα αγαπημένα μου διότι έχουν πολύ επιθετικό και agressive ήχο και εμενα δεν νου αρέσει αυτό, τωρα λεω να πάρω 99 η LCD2C αλλα έρχεται δύσκολος χειμώνας αρα θα την βόλεψω με Ksc75 των 20 ευρώ χαχαχ
 
Last edited by a moderator:

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Προταση για ακουστικα ακροασης τηλεπρογραμματων που να διαθετουν και συγχρονα "κολπα"
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Συγνώμη παιδιά ακόμη μαθαίνω πώς να το χρησιμοποιώ χίλια συγνώμη θα προσέχω παραπάνω αλλα ήθελα να γραψω κατι παραπάνω οποτε θα κανω paste ξανα το μύνημα





Ευχαριστώ πολύ! ναι όντως, ήθελα να πω πως απο LCD2C, LCDX, LCD4Z, HD800, Stelia, Arya, XS, Sundara, susvara, 99 Classic, Empyrean. Τα αγαπημένα μου και αυτα που ξεχώρισα με εξαιρετικό VFM και ωραίο ήχο, ηταν τα LCD2C και τα 99 Classics. Τα 99 μου άρεσαν διοτι ηταν ελαφριά, βολικά στο κεφάλι μου όμορφα και φαίνονται καλα φτιαγμένα έχουν ζεστό ήχο και πολύ καλο soundstage για κλειστό. το imagining θα μπορούσε να ηταν καλύτερο τα προτίμησα παραπάνω και απο τα empyrean μόνο για το βάρος, περίμενα να ειναι σαν σύννεφο αλλά τελικά έχοντας δυο billet cnc earcups είναι σαν να έχεις βαρακια να κρέμονται απο το αυτί σου, τα empyrean ειναι εξαιρετικά neutral όταν τα 99 είναι ζεστά. Τα LC2C αν και δεν ηταν ελαφριά ήταν σαν δυο μαξιλάρια στο κεφάλι μου με λίγο clamp και υπέροχο soundstage & imagining σαν να εξαφανίστηκαν και με μετέφεραν στην μουσική. πολύ καλά, και πολύ καλη λεπτομέρεια νομίζω ήταν τα αγαπημένα μου τα μόνα που τα πέρασαν ηταν τα 6000€ susvara. τα 800s είναι το μονο ακουστικό που βγάζει η Sennheiser που ειναι βολικό για εμένα και ο ήχος δεν με ενοχλησε θα έλεγα πως ειναι και αυτά neutral με περίπου ιδιο signature που εχουν όλα τα Sennheiser αλλά για την τιμή τους δεν αξίζουν νομίζω. τα arya αν οπως και τα susvara δεν τα απόλαυσα στο 100% διότι το τεράστιο fiio M17 dap δεν το έχει αρκετή δύναμη τα focal ηταν απαίσια στο κεφάλι μου οπότε δεν ασχολήθηκα πολυ και τα XS δεν μου άρεσαν ειμαι κάτοχος Grado SR80e που μολις χάλασαν απο το 2019 (νομίζω) το καλώδιο είχε χαλάσει πέρυσι και τα έφτιαξα και φέτος ο μαγνήτης απο τον driver ξεκολλήσει "facepalm* μπορω να πω πως δεν ήταν τα αγαπημένα μου διότι έχουν πολύ επιθετικό και agressive ήχο και εμενα δεν νου αρέσει αυτό, τωρα λεω να πάρω 99 η LCD2C αλλα έρχεται δύσκολος χειμώνας αρα θα την βόλεψω με Ksc75 των 20 ευρώ χαχαχ
Αυτά όλα τα άκουσες σε κάποια έκθεση; Σε καταστήματα; Με τι συνθήκες; δηλ. Διαφορετικές μουσικές, ενισχυτές κλπ; Τα συνέκρινες με ίδια μουσική, γνωστή, άγνωστη κλπ;
Εύχομαι καλή επιλογή!
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
Αυτά όλα τα άκουσες σε κάποια έκθεση; Σε καταστήματα; Με τι συνθήκες; δηλ. Διαφορετικές μουσικές, ενισχυτές κλπ; Τα συνέκρινες με ίδια μουσική, γνωστή, άγνωστη κλπ;
Εύχομαι καλή επιλογή!
σε κατάστημα εξωτερικό, τυχαία βόλτα απο πρόσφατο επαγγελματικό ταξίδι. δυστυχώς μονο με το Fiio M17 που μου δώσανε για το audition (λόγο τών πόλων jack) αλλα ναι με διαφορετικά είδη μουσικής και ναι τα σύγκρινα με τα ίδια τραγούδια.

δεν εχω παρά πολυ εμπειρία με το χόμπι και αυτή είναι απλα η γνώμη μου αλλά αφού έχοντας ακούσει αρκετά ακουστικά και έχοντας μείνει αρκετά οχι ευχαριστημένος ήθελα να δω τι παίζει. Το LCDX ειναι λιγο ποιο ωραίο, αλλα το 2C ειναι λιγο ποιο βολικό για εμένα
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
886
Reaction score
807
Το M17 δεν οδηγεί τα Arya;
Τα πάει τραίνο, μάλλον δεν ήταν στο enhanced over the ear mode και δεν είχε το εξωτερικό τροφοδοτικό.
Τα Susvara είναι ειδική περίπτωση.
 

Μηνύματα
701
Reaction score
2.278
Eιναι, αλλά μην περιμένεις τεράστιες διαφορές από μια προσιτή συσκευή. Το θέμα όμως έχει και την οικονομική πλευρά (εκεί που έχει φτάσει το ρεύμα) αλλά και την πρακτική. Ένας συνδυασμός usb dac+amp ή μια συσκευή που ενσωματώνει και τα δυο, καταναλώνει λιγότερο ρεύμα, είναι εύκολα μεταφερόμενος (η) όπου θέλεις μέσα στον χώρο σου και φυσικά, αν συνδεθεί σε ένα laptop/tablet, έχεις πρόσβαση σε άφθονο υλικό (και hi-res κάτι που δεν μπορείς με το cdplayer ή με τα υπόλοιπα ενισχυτικά αν δεν έχεις streamer) και σε όλες τις δικτυακές υπηρεσίες.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Πολύ σωστά αναφέρεις ότι η ύπαρξη ενός usb dac στον ενισχυτή ακουστικών δίνει πολλές δυνατότητες.
Στην περίπτωση μου προσανατολίζομαι κυρίως σε αναλογική είσοδο γιατί μάλλον θα τον συνδέσω σε προενισχυτή. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να υπάρχει και ψηφιακή και αναλογική είσοδος (δεν γνωρίζω αν αυτό είναι εφικτό και σε ποιό κόστος). Θα ψάξω για τις επιλογές που υπάρχουν στο μπάτζετ μου και θα επανέλθω Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Πολύ σωστά αναφέρεις ότι η ύπαρξη ενός usb dac στον ενισχυτή ακουστικών δίνει πολλές δυνατότητες.
Στην περίπτωση μου προσανατολίζομαι κυρίως σε αναλογική είσοδο γιατί μάλλον θα τον συνδέσω σε προενισχυτή. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να υπάρχει και ψηφιακή και αναλογική είσοδος (δεν γνωρίζω αν αυτό είναι εφικτό και σε ποιό κόστος). Θα ψάξω για τις επιλογές που υπάρχουν στο μπάτζετ μου και θα επανέλθω Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Και τα δύο σε μια συσκευή όχι......αλλά σε stack, usb dac-headphone amp,γίνεται και με σχετικά λίγα χρήματα.
 


Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Γιατί όχι σε μία; To iFi DSD έχει και αναλογική είσοδο και όλες τις ψηφιακές και προενισχυτή για το στερεοφωνικό και ενισχυτή ακουστικών και δουλεύει με μπαταρία.
Δεν έχει αναλογική είσοδο,έχει usb και μια διπλή (coaxial/optical) με βύσμα jack όμως. Aυτό ισχύει και για τα τρία τρέχοντα μοντέλα idsd diablo,micro dsd signature,xdsd gryphon.Νομίζω όμως οτι μιλάμε μόνο για desktop συσκευές και όχι για portable.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.049
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top