Ο διάδοχος του nCore

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.667
Reaction score
31.009
Τι είδους μουσική άκουγες όταν συνέβη αυτό ; :D
Δεν είμαι σίγουρος, θυμάμαι ότι έλειπε η γειτόνισσα και ήταν ροκιές. Νομίζω αυτό, με κάποια επιφύλαξη. Σίγουρα δεν είχε τοσο χαμηλό όμως...

 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Δεν είμαι σίγουρος, θυμάμαι ότι έλειπε η γειτόνισσα και ήταν ροκιές. Νομίζω αυτό, με κάποια επιφύλαξη. Σίγουρα δεν είχε τοσο χαμηλό όμως...

Όχι δεν έχει. Εξάλλου δεν είναι εάν έχει χαμηλό αλλά εάν είναι παρατεταμένο και για πολλές φορές (ώρα) μέσα στο κομμάτι. Νόμιζα μήπως μου έλεγες κάποιο περίεργο ηλεκτρονικό. Αλλά και σε αυτά ακόμη, ξέρουν οι ηχολήπτες και μηχανικοί σε όλα τα στάδια ότι ακούμε απο κουκουρούκου μηχανήματα και φροντίζουν ανάλογα.
 

Μηνύματα
12.866
Reaction score
10.080
Ε ναι, κάθε μέρα αυτό συμβαίνει σε πολύ μεγάλα subs που οδηγούνται από πλάτες με Class D :D
Don't feed the troll. Συνέχεια αυτό κάνει. Γράφει κάτι, του το ανατρέπουν και μετά λέει "Εγώ δεν ξέρω", "την πλάκα μου κάνω", "κάνω πειράματα" κτλ...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.667
Reaction score
31.009
Α ξέχασα να πω ότι τα φιουζιον τα ειχα με βαρβατη μπας χεβι καμπυλη για να αντισταθμισω την έλλειψη σαμπ. Δλδ σκέψου και συν 4 ντιμπι στους 25 με 30 κύκλους και κάτω κατηφόρα, αναλόγως και την απόκριση στο χώρο φυσικά.
 

Μηνύματα
27.377
Reaction score
25.425
Μιά φορά μόνο άκουσα τα ανεμιστήρια. Βέβαια στο τέλος όσο και εάν φαίνεται απίθανο μπήκε προστασία. Τραβούν τόσο ρεύμα τα άτιμα τα 801;
Τραβάνε .
Οταν έχουν Βατικές αντιστάσεις στο κροςς 50 και 100watts παράλληλα με τα μεγάφωνα , κολλημένες πάνω σε αλουμίνιο για να ψύχονται , για να μπορεί να φάει watts το ηχείο , τι λες ? δεν τραβάνε?
Α! και κάτι άλλο που θυμήθηκα , το γούφερ αυτού του ηχείου έχει πάρα πολύ σκληρή ανάρτηση .
Για να μην κάνει εύκολα διαδρομές . Εκεί να δείς τι ρεύματα τραβάει , όταν θέλεις μπάσα και ανοίγεις volume.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.405
Reaction score
1.857
Παίδες μη τη ψάχνετε.
Ολοι μα όλοι οι κλαςς-ντε έχουν κάνει οικονομία στην ψύκτρα - επειδή αυτή είναι που κοστίζει. Κλαςς-ντε είμαι σου λέει, το 95% των χρηστών σιγά μη καταφέρει να με κάψει, κόψε ψύκτρα να είμαι ανταγωνιστικότερος σαν προϊόν.

Ναι ο ίδιος δεν καίγεται εύκολα, όμως ζεματάει άμα λάχει, και βράζει τα γειτονικά εξαρτήματα σε βάθος χρόνου. Αυτό έγινε πλέον φανερό με τους ντιούηδες που γκάζωναν τα πρώτα hypex ως είχαν, χωρίς να προσαρμόζουν το αλουμινένιο Τ σε πρόσθετη ψύκτρα.

Αν λοιπόν σκοπεύετε να παίζετε με τις ώρες σε φουλ γκάζια dub, Mόμπηδες&co , D&B, και δε συμμαζεύεται (αλλά ΚΑΙ χέβυ-μέταλ ηλεκτρικές) . . . λάβετε τα μέτρα σας.
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Don't feed the troll. Συνέχεια αυτό κάνει. Γράφει κάτι, του το ανατρέπουν και μετά λέει "Εγώ δεν ξέρω", "την πλάκα μου κάνω", "κάνω πειράματα" κτλ...
Τίποτε δεν ανέτρεψε κανένας. Ότι τα λέω με αστεία δεν σημαίνει ότι δεν ισχύουν. Εσείς είστε άσχετοι και μου το παίζετε και σχετικοί. Τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο toulou παραπάνω και αυτά είναι πασίγνωστα. Η ενέργεια αυτή που καλείται να διαχεριστεί και να αποδώσει και δεν μπορεί, δεν θα την αποδώσει ηχητικά και θα μετατραπεί σε θερμότητα αναγκαστικά , δεν έχει τίποτε άλλο να μετατραπεί σε. Απλή φυσική. Ανάλογα για τι και πόσο απόδοση έχει υπολογιστεί θα μπουν και τα protection. Αυτό είναι το efficiency και έτσι κιόλας προκύπτει, αλλιώς δεν θα μπορέσει να πετύχει το spec. Δεν σχεδιάζονται όλοι οι D με αυτό το σκεπτικό. Ανάλογα πως θα το κάνει ο σχεδιαστής.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.532
Reaction score
5.731
Άρα ένας Class D με κακή ψύξη είναι κακός, ένας με καλή ψύξη είναι καλός.

Ενώ ας πούμε σε Class AB αν δεν του βάλεις καλή ψύξη και τον έχεις να βράζει στους 100C δεν θα καταλάβει τίποτα... ή δεν θα ανέβει η παραμόρφωση.

Και στα μπάσα είναι κακοί οι Class D, για αυτό και σε branded ή και DIY κορυφαία subs παίζουν με Class D ενισχυτή/ές... που δεν έχουν μπάσο.

Ωραία που τα λέμε εμείς οι άσχετοι :D
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Άρα ένας Class D με κακή ψύξη είναι κακός, ένας με καλή ψύξη είναι καλός.
Κατά τη γνώμη μου ναι. (και ηχητικά ή μάλλον σχέση ηχητικού και αποδοτικότητας αναλογικά πάντα).Αλλά τότε δεν θα έχουν τόσο υψηλό efficiency. Είναι θέμα χρήσης , που θα μπεί σε ηχείο, σε σαμπ, τι χώρος θα υπάρχει, αερισμός , εαν θα είναι ενισχυτής εξωτερικά κλπ κλπ

Εδω μιλάμε για class D. Οι AB δεν μπορεί να έχουν τέτοιο πρόβλημα καθώς δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον να πετύχουν effeciency αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις στο σχεδιασμό που έχει στην διάθεση του ο σχεδιαστής.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.532
Reaction score
5.731
Κατά τη γνώμη μου ναι. αλλά τότε δεν θα έχουν τόσο υψηλό efficiency. Είναι θέμα χρήσης , που θα μπεί σε ηχείο, σε σαμπ, τι χώρος θα υπάρχει, αερισμός , εαν θα είναι ενισχυτής εξωτερικά κλπ κλπ

Εδω μιλάμε για class D. Οι AB δεν μπορεί να έχουν τέτοιο πρόβλημα καθώς δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον να πετύχουν effeciency αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις στο σχεδιασμό που έχει στην διάθεση του ο σχεδιαστής.
 



Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Και πολύ ασχολούμαι για άνευ επιχειρημάτων συζήτηση.
Ποια επιχειρήματα θες ; . Αυτά είναι πασίγνωστα. Εσυ μπορείς να θες και επιχειρήματα ότι ο ήλιος βγαίνει απο την ανατολή χα χα. Απο το ότι τα αμφισβητείτε να καταλάβεις ενώ δεν έπρεπε καν νσ θέσετε θέμα Και εγω πολυασχολήθηκα για να με λένε και τρόλ. Εχω και εγω άλλες δουλειές να κάνω.
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.405
Reaction score
1.857
Άρα ένας Class D με κακή ψύξη είναι κακός, ένας με καλή ψύξη είναι καλός.

Ενώ ας πούμε σε Class AB αν δεν του βάλεις καλή ψύξη και τον έχεις να βράζει στους 100C δεν θα καταλάβει τίποτα... ή δεν θα ανέβει η παραμόρφωση.

Και στα μπάσα είναι κακοί οι Class D, για αυτό και σε branded ή και DIY κορυφαία subs παίζουν με Class D ενισχυτή/ές... που δεν έχουν μπάσο.

Ωραία που τα λέμε εμείς οι άσχετοι :D
Και οι δύο είναι κακοί - ΑΝ τους παίζεις στις θερμοκρασίες που έχουν κάνει τους συμβιβασμούς τους. Βάλε έναν οικιακό ΑΒ με την ίδια ισχύ, να παίξει με τις ώρες στις συνθήκες που απλώς τσιτώνουν λίγο έναν PA πάντα ΑΒ, και τον έχεις πάρει στο χέρι.

Το πρόβλημα είναι οτι οι classD επενδύουν στο έπακρο πάνω στο πλεονέκτημα της λιλιπούτειας πλακέτας. Στο 95% των περιπτώσεων λόγω της φύσης τους αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά στα οριακά γκάζια η ζέστη είναι μεγάλη όχι μόνο για το διακοπτικό κομμάτι αλλά και για τα σχεδόν εν επαφεί γειτονικά εξαρτήματα. Συνήθως χρειάζεται περισσότερη ψύκτρα.

Για τα κορυφαία subs:
Τα φαντάζεστε με τον ανάλογα κορυφαίο AB;
Με τι πτερύγια στις ψύκτρες, με τι μετασχηματιστές, με τι βάρος, με τι διαστάσεις;
Και . . . με τι πρόσθετο κόστος; Και στα "κορυφαία" η τιμή μετράει.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.532
Reaction score
5.731
Και οι δύο είναι κακοί - ΑΝ τους παίζεις στις θερμοκρασίες που έχουν κάνει τους συμβιβασμούς τους. Βάλε έναν οικιακό ΑΒ με την ίδια ισχύ, να παίξει με τις ώρες στις συνθήκες που απλώς τσιτώνουν λίγο έναν PA πάντα ΑΒ, και τον έχεις πάρει στο χέρι.

Το πρόβλημα είναι οτι οι classD επενδύουν στο έπακρο πάνω στο πλεονέκτημα της λιλιπούτειας πλακέτας. Στο 95% των περιπτώσεων λόγω της φύσης τους αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά στα οριακά γκάζια η ζέστη είναι μεγάλη όχι μόνο για το διακοπτικό κομμάτι αλλά και για τα σχεδόν εν επαφεί γειτονικά εξαρτήματα. Συνήθως χρειάζεται περισσότερη ψύκτρα.

Για τα κορυφαία subs:
Τα φαντάζεστε με τον ανάλογα κορυφαίο AB;
Με τι πτερύγια στις ψύκτρες, με τι μετασχηματιστές, με τι βάρος, με τι διαστάσεις;
Και . . . με τι πρόσθετο κόστος; Και στα "κορυφαία" η τιμή μετράει.
Τα αυτονόητα θα λέμε;
Το θέμα της σωστής ψύξης ενός μηχανήματος έχει επιλυθεί εκατοντάδες χρόνια τώρα.
Και αν ένα μηχάνημα που πάρεις δεν έχει καλή ψύξη, στο χέρι σου είναι αν σου κόβει λίγο να παρέμβεις επιδιορθωτικά και να βελτιώσεις την κατάσταση.

Για τα subs... έχουμε subs που είναι στο μέγεθος μιας γυναίκας, με βάρος 6 γυναικών, λες αν όχι στους κατασκευαστές, αλλά στους καλούς DIYδες, να τους μέλησε να προσθέσουν ακόμα άλλα 50 κιλά στην ήδη πάμβαρη κατασκευή τους;

Η εποχή που οι Class AB είχαν πλεονεκτήματα υπαρκτά απέναντι στους Class D έχει περάσει καιρό τώρα.
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Και οι δύο είναι κακοί - ΑΝ τους παίζεις στις θερμοκρασίες που έχουν κάνει τους συμβιβασμούς τους. Βάλε έναν οικιακό ΑΒ με την ίδια ισχύ, να παίξει με τις ώρες στις συνθήκες που απλώς τσιτώνουν λίγο έναν PA πάντα ΑΒ, και τον έχεις πάρει στο χέρι.

Το πρόβλημα είναι οτι οι classD επενδύουν στο έπακρο πάνω στο πλεονέκτημα της λιλιπούτειας πλακέτας. Στο 95% των περιπτώσεων λόγω της φύσης τους αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά στα οριακά γκάζια η ζέστη είναι μεγάλη όχι μόνο για το διακοπτικό κομμάτι αλλά και για τα σχεδόν εν επαφεί γειτονικά εξαρτήματα. Συνήθως χρειάζεται περισσότερη ψύκτρα.

Για τα κορυφαία subs:
Τα φαντάζεστε με τον ανάλογα κορυφαίο AB;
Με τι πτερύγια στις ψύκτρες, με τι μετασχηματιστές, με τι βάρος, με τι διαστάσεις;
Και . . . με τι πρόσθετο κόστος; Και στα "κορυφαία" η τιμή μετράει.
Αυτό θέλω να πω και εγω. χα χα

Αλλά να ξέρεις οι ΑΒ δεν έχουν "ανάγκη" απο τέτοιους περιορισμούς (εννοώ τόσο μεγάλους). Ούτε ποτέ κάνει ή εκανε και ποτέ τέτοια χοντρα λάθη κάποιος σχεδιατής (εαν εξαιρέσεις τους class A που πάλι είναι λίγα και για άλλο λόγο). Βασικά ούτε η D εαν το σχεδιάσεις σωστά αλλά τότε θα 'εχεις άλλα θέματα (αυτά που λες).
 

Μηνύματα
27.377
Reaction score
25.425
Και οι δύο είναι κακοί - ΑΝ τους παίζεις στις θερμοκρασίες που έχουν κάνει τους συμβιβασμούς τους. Βάλε έναν οικιακό ΑΒ με την ίδια ισχύ, να παίξει με τις ώρες στις συνθήκες που απλώς τσιτώνουν λίγο έναν PA πάντα ΑΒ, και τον έχεις πάρει στο χέρι.
Τα PA δεν χρησιμοποιούν ΑΒ αλλά G,H, D.
Παλαιότερα που έβαζαν και ΑΒ είχαν πάντα κανάλι με ανεμιστήρα μόνιμα εν λειτουργία , όπως και τώρα.
Το πρόβλημα είναι οτι οι classD επενδύουν στο έπακρο πάνω στο πλεονέκτημα της λιλιπούτειας πλακέτας. Στο 95% των περιπτώσεων λόγω της φύσης τους αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά στα οριακά γκάζια η ζέστη είναι μεγάλη όχι μόνο για το διακοπτικό κομμάτι αλλά και για τα σχεδόν εν επαφεί γειτονικά εξαρτήματα. Συνήθως χρειάζεται περισσότερη ψύκτρα.
Ψύκτρα χρειάζεται πάντα , σε όλα τα ηλεκτρονικά , άσχετα αν κάνουν τσιπιές οι τσίπιδες κατασκευαστές.
Γι αυτό και ζεματάνε πολλά class D .
Για τα κορυφαία subs:
Τα φαντάζεστε με τον ανάλογα κορυφαίο AB;
Με τι πτερύγια στις ψύκτρες, με τι μετασχηματιστές, με τι βάρος, με τι διαστάσεις;
Και . . . με τι πρόσθετο κόστος; Και στα "κορυφαία" η τιμή μετράει.
Πιο παλιά φορούσαν class AB , δεν σήκωναν θερμοκρασίες γιατί είναι τέτοια η δουλειά του sub που δεν βαράει συνέχεια.
Πόση ώρα να βαρέσει σε μία ταινία το σαμπ? 10 λεπτά συνολικά?
Ασε που λόγω μειωμένου εύρους που παίζει , δεν τραβάει και το ζόρι που τραβάνε τα άλλα full range κανάλια.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.405
Reaction score
1.857
. . .αν ένα μηχάνημα που πάρεις δεν έχει καλή ψύξη, στο χέρι σου είναι αν σου κόβει λίγο να παρέμβεις επιδιορθωτικά και να βελτιώσεις την κατάσταση.
Το ίδιο λέμε - πρέπει να παρέμβεις: κι' άλλη ψύκτρα. Στους classD δεν θέλει και πολύ
Για τα subs... έχουμε subs που είναι στο μέγεθος μιας γυναίκας, με βάρος 6 γυναικών, λες αν όχι στους κατασκευαστές, αλλά στους καλούς DIYδες, να τους μέλησε να προσθέσουν ακόμα άλλα 50 κιλά στην ήδη πάμβαρη κατασκευή τους;
1) Ναι
2) Πενήντα μόνο είπατε; Για έναν "κορυφαίο" AB των 1000 και 2000 και 3000+ βατ ??
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.638
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top