Ο διάδοχος του nCore

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Ποια επιχειρήματα θες ; . Αυτά είναι πασίγνωστα. Εσυ μπορείς να θες και επιχειρήματα ότι ο ήλιος βγαίνει απο την ανατολή χα χα. Απο το ότι τα αμφισβητείτε να καταλάβεις ενώ δεν έπρεπε καν νσ θέσετε θέμα Και εγω πολυασχολήθηκα για να με λένε και τρόλ. Εχω και εγω άλλες δουλειές να κάνω.
Βρε ΘουβουΑ, κάλμα! το τρολ είναι τίτλος τιμής. Και η αλήθεια είναι ότι γράφεις επί σχεδόν παντός επιστητού. Λίγο πιο λακωνικός/περιεκτικός να ήσουν !! Φιλικά πάντα
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.689
Υπέροχα.
Πήγαινε λοιπόν να κάνεις καμμιά δουλειά στην οποία ίσως είσαι καλός.
Βρε άντε που θα μου πεις εσυ σε τι δουλειά είμαι καλός ή δεν είμαι και τι θα κάνω.

Αυτή δεν είναι η δουλειά μου και είναι μάλιστα η δική σου και μας λές τόση ώρα λάθος πράγματα και κάνεις ζήτημα σε απλά πράγματα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Υπάρχουν αρκετές ταινίες με σκηνές διαρκείας που το sub βαράει αλύπητα.
3λεπτη σκηνή στο Aquaman π.χ.
Στις ταινίες του Nolan που το sub είναι λες και έχει μπει στην θέση του center channel.

κ.ο.κ.
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
Ασε που λόγω μειωμένου εύρους που παίζει , δεν τραβάει και το ζόρι που τραβάνε τα άλλα full range κανάλια.
ανακριβέστατο , πάνω από τη μισή ενέργεια του μουσικού σήματος διαχειρίζεται ένα sub, δεν είναι μόνο η ευαισθησία του που απαιτέι μεγάλους ενισχυτές
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.856
. . .
Πόση ώρα να βαρέσει σε μία ταινία το σαμπ? 10 λεπτά συνολικά?
Ασε που λόγω μειωμένου εύρους που παίζει , δεν τραβάει και το ζόρι που τραβάνε τα άλλα full range κανάλια.
Σε ταινία ναι. Σε πάρτυ σε μεγάλη αίθουσα με ρέγκε και μοντέρνα βάρα-χτούπα μέχρι πρωίας;
Για "κορυφαία" σαμπια μιλάμε
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.689
Είπαμε ανάλογα τη χρήση. Πρώτα από όλα υπάρχουν πολλών "είδη" D. Ανάλογα.
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
ανακριβέστατο , πάνω από τη μισή ενέργεια του μουσικού σήματος διαχειρίζεται ένα sub, δεν είναι μόνο η ευαισθησία του που απαιτέι μεγάλους ενισχυτές
Πανάγο άσε τα ανακριβέστατα και τα ακριβέστατα .
2,5 οκτάβες παίζει , κανά 10 λεπτο , άντε 20λεπτο , στο home cinema.
Στη μουσική παίζει πολύ πιο ελαφρά , ακόμα και σε trance κομμάτια.
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Καλά συγνώμη .
Ομως κάπως έτσι είναι συγκριτικά με τα μπάπα μπούπα του home cinema.
Ασε που στο home cinema το lfe είναι γραμμένο 10 db επάνω.
εντάξει όμως μάγκες μου, απο πλευράς προδιαγραφών, τον bryston μου τον κάνει ρόμπα. Αλλά είναι αρκετά ακριβά τα ρημάδια!
Για πες που τον κάνει ρόμπα ?
 
Last edited:

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
ου θέλουν πολλαπλάσια ισχύ για να παίξουν.
δηλαδή όταν σε όλα τα ενεργά ηχεία το woofer έχει μεγαλύτερο/πολλαπλάσιου μεγέθους ενισχυτή από τα άλλα γίνεται για λόγους marketing;
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Για απόδοση κορυφών σε υπόηχους που είναι γραμμένοι +10db.
Βάλε και την αναισθησία των μεγαφώνων 80 db συνήθως βάλε και fletcher manson .
Αλλά δεν λέμε γι αυτό ,αλλά κάτι για θερμοκρασίες και ψύκτρες .
Αν θυμάσαι.
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
που συνδέεται με την ισχύ που θέλουν τα subs κάτω από τα 80hz ασουμε.
το ίδιο πράμμα λέμε , θέλουν ισχύ=ψύξη .

ρε γμτμου 25 χρόνια πίσω στο caraudio αυτά ήταν λυμένα και γνωστά, πάλι απ την αρχή;
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Εσύ πάρε class D με ανεμιστήρια
Α παπαπαπα.

Μακριά από μας και τα κλας Ντι και τα ανεμιστήρια τους.

ΑΒ με μικρές ψυκτρες πάνω στο ηχείο έχω, ελαφρύ είναι όλο μαζί.
Μια χαρά είμαι γω, εσείς που δε μπορείτε να σηκώσετε τους ενισχυτές σας να πάτε σε γιατρό.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Δε χρειάζεται να τους σηκώσουμε.
Μία φορά το έκανα για να ρυθμίσω Bias dc offset , που δεν ήθελε κιόλας. Ε! του έριξα και ένα φύσημα μέσα να φύγουν τα χνούδια.
Βρε Γιάννη, μη το λες έτσι. Υπάρχουν αθόρυβοι ανεμιστήρες.
Πέτρο όσο και χαμηλού θορύβου να είναι ένα ψιλοβουητό τα κάνουν.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Ότι δίνεις παίρνεις.
Έχει Sanyo Denki, Noctua, που είναι από πολύ ήσυχοι έως και αθόρυβοι (στα 30cm), είτε θορυβώδεις Delta Electronics :D

Για τους χώρους της πλειοψηφίας στα forum και γενικότερα, είναι οι περισσότεροι ποιοτικοί ανεμιστήρες, κάτω από το noise floor (με εξαίρεση κάποιους λίγους σαν π.χ. εμένα που ζω στο δάσος μακριά από κεντρικούς δρόμους και φασαρία)
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Και γω στο δάσος ζω , με πολύ χαμηλό noise floor . 25 db το βράδυ , μπορεί και λίγο παρακάτω.
Noctua έχω παντού , ακόμα και στον προβολέα , και στον prepro , και στον jbl που οδηγεί τα subs.
Δεν παύει να ακούγεται ο ήχος του airflow.
Γιατί αυτό ακούγεται και τίποτα άλλο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.409
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top